Ahmet Güngör, Şah ve Sultan'ı inceledi.
17 Nis 03:36 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Kitabı okumaya başlamadan önce gerek 1k da olsun gerek başka sitelerde olsun kitabı benden önce okumuş olanların değerlendirmelerini merak edip baktım , şimdi kitabı bitirdikten sonra anlıyorum ki kitabın yazılış amacını anlamadan okuyanların değerlendirmelerine denk gelmişim çoğunlukla ! Hala Selim ya da İsmail taraftarı olanlar var , hala sunnilik ya da kızılbaşlık taraftarı olan var ! Ne yazık ki bu savaş gerek Türk gerekse İslam alemi için bir utanç günüdür. Türk’ün Türk’ü , Müslümanın müslümanı kimseye kalmayacak olan şu dünya da acımadan kestiği bir gündür. Savaşın kaybedeni Türklük,müslümanlık olmuştur. Öncelikle bunu anlamak gerekiyor. Kitaba gelecek olursak İskender Pala nın okuduğum ilk kitabı ve son olmayacak siparişi verdim bile... Ben yazarın kurgusuna hayran kaldım ; İkiz kardeşlerin farklı taraflarda olması,olayın içine aşkın,aşkların dahil edilmesi,şiirlerin araya serpiştirilmesi gerçekten muazzamdı. Kitabı okurken 21. Bölümü beni çok etkiledi , eminim ara ara açıp okuyacağım her okuyuşumda gene hüzünleneceğim,ağlamaklı olacağım ama bir şeyi değiştiremeyeceğim bir bölümdü , daha önce okumuş olanlar bence 21. Bölümü tekrar okuyup düşünmeliler şah mı haklıydı sultan mı ? Yoksa her ikisi de haksız mıydı ? Bu gün bizlerin diye bileceği tek şey kitabın en başında yazar tarafından söylenmiş zaten ; ‘’ Çaldıran Sahası’ndaki o zorlu günün cengaverleri ! Ruhunuz şad olsun ... “

hülya, Gazap Üzümleri'ni inceledi.
11 Nis 22:39 · Kitabı okudu

Şimdi nereden başlasam bilemiyorum .Zaten bildiğim bir şey de yok ya neyse.Şimdi loş bir köşede chopın düşüncelerimle raks ederken ben de eşsiz müziğin etrafında seyre dalıyorum: anılarıma.Gazap üzümleri …ah ne hoş kitaptı …içinde gezindim,gezinirken dokundum onlara sonra yaşadıklarıma ve hala bunları yaşayanları aklımdan geçirdim.Açlık ,sefalet, aile sıcaklığı,yaşamla mücadele ,korku içinde geçirilen bir hayat ve en önemlisi yarının ne getireceğini bilememek.Evet yarın ne olacak ? Aklımızdan geçenler var ya hani düşlerimiz ya da planlarımız …tüm bunlar bu korkuları bastırmak,rahatça uyuyabilmek için değil mi?
Ayrıntılar önemli diyorum kendi kendime .Hep de öyle oldu.Kıyıda köşede kalmış dizeler yazılar,kitaplar…Kaç insanı gerçekten dinliyorsunuz ?Dinledikleriniz arasında kelimelerin altındaki duyguları hissedebiliyor musunuz ?Bir annenin yüreğini açıp dinlediniz mi?Ailesi için mücadele eden çocukların gözlerindeki hüzünlü bakışlarda baktınız mı dünyaya…Açlıktan bitap düşmüş bedeninizi doyururken paylaştınız mı ekmeğinizi bir başka aç karınla…Göç ederken, yolunuzun nereye gideceğinden habersiz umutla baktınız mı camların arkasında kalanlara…
Ah bu tüccarlar ,yoksul kanıyla beslenen zenginler ,sömürünün dibine vurmuş bankalar…Ah benim emekçi dostlarım,yolda kalmış aç bir insan var diye geceleri kapıyı açık bırakan canım dedem ,kendisi aç kalıpta ineğinin karnını tok tutan babaannem ,çiçeği susuz kalmasın diye uzun yola gitmeyen halam ..Ruhunuz şad olsun …Özledik sizin gibileri …insan olmayı özledik .Ben neredeyim bilmiyorum sizin yanınızda.
Ah kapitalizm…bat dünya bat diyen Atayın sözleri aklıma geliyor her seferinde bu kelimeyi söylerken.Ah sevgili okur en çok ne hoşuma gitti biliyor musun ?Nerede olursak olalım ,nerede yaşarsak yaşayalım ,kültürlerimiz farklı da olsa hissettiklerimiz bir yönde aynı oluyor .Yoksulluk ,sefalet,açlık ,mücadele bizi kardeş yapıyor .
Kitabın bende olan etkisini anlatamadım.Nedense içimdekileri kelimelere dökerken zorlanıyorum.İçimde berraklaşan duygular dışarıya akıtıldığında çamurlu bir suya benziyor.Neyse bir gün anlatacağım zamanı bekliyor olacağım.

Çanakkale Yiğitlerimize
Vatan bir cehennem gibi yanıyor
Dünya bizi mağlup olmuş sanıyor
Suskun duran millet bir uyanıyor
İttifaklar Mehmetçiği tanıyor

Kahramanlar burda çoktur seçilmez
Şehitlik şerbeti kolay içilmez
Bir nefes anında umman geçilir
Bilinir ki Çanakkale geçilmez

Burası Türklerin ebedi yurdu
Her Mehmet bir tabur düşman vurdu
Böylece tüm dünya şanın duydu
Yedi Düvel mecbur selama durdu

Dinle beni dinle anla ey gencim
Yiğitler koynumda artar direncim
Atanın yazdı takvime göre
Seninle akranım ben de çok gencim

Huzurla şad olsun ruhu atanın
Pişman oldu soyu bana çatanın
Sonsuza dek sana kutsal vatanım
(Bu)Övünç binlerce kefensiz yatanın

Zeki İ.Kızılşık

Ruhunuz şad vatanımız var olsun.

Birileri Cumhuriyetimizi birileri İstiklal Marşımızı birileri de Başkumandan Mustafa Kemal ATATÜRK’ ü sorgulasın diye can vermedi Atalarımız.. Dün dışardan bugün içeriden asla geçemeyeceksiniz Çünkü #ÇANAKKALEGEÇİLMEZ Büyük Destanın Kahraman Şehitleri Ruhunuz Şad Olsun ..

Saygıyla,minnetle... Ruhunuz Şad Olsun!
Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker!
Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer.
Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor Tevhîd'i...
Bedr'in arslanları ancak, bu kadar şanlı idi.
Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?
"Gömelim gel seni târîhe" desem, sığmazsın

Ey şehîd oğlu şehîd, isteme benden makber,
Sana âgûşunu açmış duruyor Peygamber.

Çanakkale Savaşı
Çanakkale Savaşı'nın sembol isimlerinden efsanevi kahraman Koca Seyyid. Yıllar önce bir firma Seyyid Onbaşı'nın top mermisini kaldırırken çekilen fotoğrafını Çin'e gönderir ve turistlere satılmak üzere hediyelik küçük heykelciklerinin yapılmasını sipariş eder. Çinli firma fotoğrafı kalıba döker. Seyyid Onbaşı'nın boynunda asılı olan muskayı ise papyon zanneder. Böylece binlerce papyonlu Seyyid Onbaşı heykeli yapılır ve gönderilir. Bu trajikomik skandal Kültür Bakanlığı'nın devreye girip heykelleri toplatmasıyla son bulur. Çanakkale'de hayatlarını vatanları uğruna feda eden binlerce şehidimiz sizleri hiçbir zaman unutmayacağız. Ruhunuz şad olsun.

Ruhunuz Şad olsun Çanakkale yiğitleri.!
Ey Şehid oğlu şehid, birak firakina sevinsin yezid oğlu yezid.
Ardına bakmadan koştuğun aşk, bize yeter de mezid.

103 yıl geçti Çanakkale geçilmedi! Ne yapsak hakkınızı ödeyemeyiz. Ruhunuz şad mekanınız cennet olsun. Vatan sağolsun!