Fox Mulder, Son Gece'yi inceledi.
 27 Şub 22:19 · Kitabı okudu · 7 günde

- SPOILER -

Türk ordusu I. Dünya Savaşı sırasında müttefikleri ile Romanya'yı işgal etmiştir. Yüzbaşı Faruk, emrinde bulunan askerlerle beraber günlerdir yollardadır. Geceyi geçirmek için bir eve girerler. Ev eski bir Rumen generalinin evidir. Şanssız bir olay sonucu Yüzbaşı Faruk, generali öldürür. Bu olaya tanık olan kızı da Yüzbaşı Faruk'u öldürmek ister ancak başaramaz.

Aradan aylar geçer, Türk ordusu Tuna Nehri'ne ilerler ve İbrail'i işgal eder. Yüzbaşı Faruk karargaha yakın bir eve taşınır. Taşındığı ev, öldürdüğü generalin kardeşi Madam Mihailesku'nun evidir. Madam evde ölen generalin kızı Mariya ile yaşamaktadır.

Aradan geçen zaman içinde Mariya ve Yüzbaşı Faruk birbirlerine aşık olurlar. Savaş kaybedildikten sonra İbrail'i terk edeceği gece Mariya ve Yüzbaşı Faruk birlikte olurlar. Yüzbaşı Faruk, savaş bittikten sonra Mariya'yı İstanbul'a götürmek ve evlenmek istemektedir. Ancak İbrail'i terk edemeden başlarına hiç beklemedikleri çok kötü bir olay gelir.

- SPOILER -

Esat Mahmut Karakurt'un iki kere Yeşilçam'a da uyarlanmış olan eseri. Kitap sade ve güzel bir Türkçe ile yazılmış.

Bilgi Yayınevi'nin aslına sadık kalarak bastığı kitapta, günümüzde kullanılmayan eski kelimeler için dipnotlar eklemesi de çok yerinde bir karar olmuş.

Zeki Velidi Togan
Kendi medeniyetimizin büyün safhalarını Türkçe olarak milletimize orta ve yüksek tahsil talabelerine ve yabancı dilden bütün dünyaya yazıp göstermek bize düşen en büyük bir vazifedir. 1948'de İstanbul Üniversitesinde konferanslar veren meşhur alim Tonybee'ye eserlerine Türk kültüründen bahsetmeyip alarak yabancı kültürlerin Türkler üzerindeki tesirlerinden bahsetmiş olduğu kendisine söyendiği vakit, kendisi eserlerini türlü milletlerin kendi kültürlerine dair Avrupa dillerinde yazıp neşrettikleri kitaplardan ancak yazmakta olduğunu, bir tek insan için bütün kültürler hakkında bizzat tetkikatta bulunmasının imkansızlığını, Yugoslav, Rumen ve Bulgarların böyle eserleri yazıp yayınladıkları halde Türklerin bunu bugüne kadar yapmamış olduklarını söylemiştir. Türkiye'deki Türk Dünyası, S 129

Sinemis Özdemir, Çürümenin Kitabı'ı inceledi.
 01 Oca 17:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitaplardan pembe olumlamalar bekleyen kişilerdenseniz okumanızı tavsiye etmem. Gerçeklerden kaçmayı sevenlerdenseniz hiç tavsiye etmem. İnanışlarınızın, görüşlerinizin, sahteliklerinizin sert bir balyoz darbesiyle yıkılmasını istemiyorsanız kitabı elinize dahi almayın zira arka kapak yazısı bile beyninizi allak bullak edebilir. İnsomnia hastalığının pençesinde yaşamaya çalışırken gecelerini yazarak geçiren bir yazar Cioran. Rumen olmasına rağmen Fransızca yazdığı ikinci, basılan ilk eser de Çürümenin Kitabı. Denemeler serisi aslında. Yeri geldiğinde uzun yeri geldiğinde kısa denemeler. Var oluş üzerine, nihilizm üzerine, Tanrı ve intihar üzerine, ölüm üzerine; müzikten, şiirden, mağaradan, yalnızlıktan, fanatizmden, tarihten, ütopyadan, melankoliden, itaatsizlikten ve daha nicelerinden yararlanarak yazılar yazmış. Tek solukta bitirmesi imkansız, başlayınca bırakması daha da imkansız. İyi bir felsefe okuyucusu olmayan birinin okuduklarını anlaması için cümleleri en az üç kere okuması gerekecek. Kaleminizi, ayracınızı ve battaniyenizi yanınına alıp gecelerinizi feda ederek okuduğunuz takdirde Cioran'ı az çok anlayabilirsiniz. Bir şeyleri görmek mi istiyorsunuz? Alın size gerçekler. Hem de olabilecek en karmaşık ve beyin yakan aforizmalar eşliğinde.. İyi sarsılmalar :)

Balkanlarin Gorkisi Panait İstrati

Fransızların büyük yazarı Romain Rolland, 1921 yılının kasım ayında Nice Hastanesinden bir mektup aldı. Onun tabiriyle, “Kendini boğazlamış olan bir ümitsizin” üzerinde bulunmuştu bu mektup. 37 yaşında, sefalet ve ihtiras içindeki 25 yıllık bir ‘avarelik’ macerasının ardından kapıldığı derin ümitsizlikle kendi boğazını keserek yaşamına son vermeyi denemiş ve iyileşme şansı tanınmayan bir Romanyalı tarafından Rolland’a hitaben yazılmıştı. Rolland mektubu “Deha uğultularından hayrete düşerek” okudu: “Ovada yakıcı bir rüzgar” dediği satırların sahibini, “Balkan memleketlerinden yeni bir Gorki” olarak selamladı. Bu sıra dışı adamın yaşama tutunması da sıra dışı oldu ve ümit kesilmiş hayatı, gelecek on yıllar boyunca onun kitaplarıyla hemhal olacak bizlere ‘bağışlandı’ adeta... Mektuplaştılar ve ardından tanıştılar. Bu ‘gaipten gelen dostunu, doymak bilmez bir iştahla anlattığı hikayelerini yazmaya ikna etti Rolland; ve Panait Istrati, en olanaksız koşullarda bile yüzeye yürüyecek bir su çatlağı bulmayı başarabilen o eşsiz dehaların bir timsali olarak insanlığın büyük ailesine katıldı.

ÇEYREK ASIRLIK BİR ‘AVARELİK’ MACERASI

Panait Istrati, 1884’te Romanya’nın Ibrail kentinde, hiç tanımadığı bir Rum kaçakçısı ile çamaşır yıkayarak bu tek oğluna bakmaya çalışan Rumen köylüsü bir anadan doğdu. Okuma yazması olmayan bu çilekeş köylü kadını aralıksız bir angarya yaşamına katlanarak oğlunu yetiştirmeye çalışıyor, küçük ‘Panayot’ da annesini sonsuzca seviyordu. Ama işte onun ruhunda, annesine duyduğu derin sevgiyi de -kendi ciğerini sökercesine- bir kenara bıraktıracak bir tutkunun alevleri yanıyordu, henüz bir çocukken bile... Ve daha 12 yaşındayken, gözü yaşlı ama bu durdurulamaz sel karşısında çaresiz anacığını gözyaşlarıyla ardında bırakıp, dünyayı ve insanları tanıma tutkusunun peşine düştü. Onun için, çeyrek asırlık bir ‘avarelik’ macerası başlıyordu; meyhanelerde ayakçı, çilingir, makinist, inşaat işçisi, hamal, uşak, sıvacı, gazeteci, fotoğrafçı olacak; güneşten kavrulup soğuktan titreyecek; evsiz ve aç kalacaktı… Sonunda, ıstıraplı geceler boyunca minnetle hatırladığı annesinin gömleğinin paçasına diktiği tek altını ve yüzünü hiç görmediği babasından kalan tek yadigar olarak paltosunda sakladığı nikel saatinden başka hiçbir şeye sahip değilken, Köstence Limanından kalkan bir yük gemisine gizlice bindi. Hayalini kurduğu özgür yaşamı, yazgısının pençeleri arasından çekip alabilmek için yeni ve bilinmez bir yola daha düşmüştü. Menzili Fransa’ydı ama daha açık denizdeyken yakayı kaptırdığı gemiden İskenderiye’de atıldı. Mısır’ı, Suriye’yi, Yafa’yı, Beyrut’u, İstanbul’u Şam’ı, Yunanistan’ı ve İtalya’yı dolaştı. 10 yıl sonra döndüğü Bükreş’te devrimci işçi hareketine katılıp komünist bir örgütçü olarak Rumen hükümetinin ölümcül gazabının sınırlarında meydan okumayı sürdürdü. Sonra yeniden yollara düştü. Ve nihayetinde Fransa’ya ulaştıktan sonra, tüm macerasının dönüm noktası olacak şekilde canına kastetti.

Bu uzun yıllar boyunca, sözcüğün gerçek anlamıyla ‘hiçbir şeyi’ yoktu, ama muazzam hayal dünyasını ateşleyecek şekilde, hatıralarını, insanların ruhlarını ve yüzlerini depolayan eşsiz bir hafıza deposu vardı. Ve olağanüstü bir azmi… İsviçreli badanacılarla birlikte karın tokluğuna duvar boyarken, onlarla anlaşabilmek için Fransızca öğrenmeye başlamış, sonra “Ahenkli nağmeleri başını döndüren bu cıvıltı”yı, bir lügat yardımıyla, Rousseau başta olmak üzere bu dilin klasiklerini deşifre ede ede sökmüştü. Romanlarını, öykülerini Fransızca yazdı. “En basit kelimeler için bile günde yüz kere Larousse’u açmak” zorunda kalacak, kendisini “Yakıcı bir merdiveni çıkmak zorunda kalan bir köstebek”e benzetecekti.

Panait Istrati, ülkesinden, orada yaşadığı yoksulluk ve umutsuzluktan göç ederek, aslında bir bütün olarak kendisinden göç etmişti. Yazgısını yenmeyi başardı ve bir ‘meyhane ayakçısı’ olarak ayrıldığı ülkesine meyhane ayakçısı çocukların acı yaşamını anlatan dünya çapında bir yazar olarak döndü.
20. yüzyıl başının bir başka büyük yazarı Oscar Wilde, “En önemli eserim hayatımdır” diyordu; “Dehamı hayatıma kattım, eserlerimde ise sadece yeteneğim var”… Bir İngiliz zengini olmayan Panait Istrati’nin ise böyle bir şansı yoktu; o, “Ben büyük arzular ve küçük imkanlarla doğdum” diyordu. Bu yüzden yaşamı da eseri de dahice oldu.

Mine Saka, Ellerin Zamanlarla Dolu'yu inceledi.
20 Ara 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Bu kitabı okurken asla gündüz olmayacakmış gibi hissediyordum. Ancak geceleri okunacak kadar asil bir karanlık doluydu. Sakince, herkesten uzak olduğunuz bir zamanda okumanızı tavsiye ediyorum. Size biraz Paul Celan’dan bahsedeyim, en azından neden kitabını okumama teşvik etti bu adamın hayatı onu anlatayım. Aslen rumen olan bu şair Alman edebiyatının önde gelen şairlerinden biridir. Ailesini nazi kampında kaybettikten sonra savaşın bitimine dek 18 ay nazi kampında kalmış ve hayatta kalmayı başarabilmiştir. Onca şiir ve yaptığı çevirilerle Alman edebiyatına yaptığı katkı dolayısıyla aldığı ödüller dahi onu hayata tutunduramamıştır. 1960’lı yılların sonunda depresyona girmiş. 1970, 1 Mayıs tarihinde henüz 49 yaşındayken, Seine nehrine atlayarak intihar etmiştir.
En önemli şiiri Todesfuge ( Ölümfügü ) şiiridir. Ölümfügü; Nazi kampında tel örgüler arasında mezar kazma ve gömme işiyle uğraşan bir grup Yahudinin şiiridir olmuştur. Şiirde bahsedilen “havada bir mezar” cümlesi, kampta bacalardan tüten duman olarak adlandırılabilir. Aslında mecaz olduğu kadar sade bir gerçektir. Paul Celan şiirinin adını ilk önce “Ölüm Tangosu" olarak düşünmüş, sonrasında “Ölümfügü” olarak değiştirerek müzik duayeni Bach'ın doğa üstü aydınlanmasını anımsatmıştır.
Söylemeden edemeyeceğim, çevirisi Ahmet Cemal’e ait olan baskısını okudum. İyi ki öyle yapmışım. Ahmet Cemal hem öyküleri, şiirleri hemde Alman edebiyatından dilimize yaptığı çevirileriyle olağanüstü bir yazar-çevirmendi.. Geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz Ahmet Cemal hocamızı da burden sevgiyle analım..

Pavel Fyodoroviç Smerdyakov, Kira Kiralina'yı inceledi.
 09 Eki 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Panait Istrati ile olan serüvenimi devam ettiren, Panait Istrati'nin ilk romanı olan bir eser, Kira Kiralina. Muazzam bir eser arkadaşlar ve muazzam bir yazar. Daha önceden de söylediğim gibi Panait Istratiyle, 'Balkanlar'ın Gorki'si', ile tanışmadıysanız tanışın.

Yabancı filmlerde, dizilerde, kitaplarda, Türkiye'den bahsedildiğini görmek ilginç geliyorsa size Panait Istrati'yi seveceksiniz. Zira kendisi bir Rumen olmasına rağmen Türk kültüründen, yaşantısından en az bir Türk kadar haberdardır. Çokça bahseder eserlerinde Türkler'den, Türkiye'den. Hatta bu eserinde, Türkçe diyaloglar dahi yer alıyor.

Yazarın ta Osmanlı döneminden, Türkiye hakkında tespitleri ve gözlemleri harikuladedir. Rüşvet ve adam kayırma bu ülkenin kaderinde var herhalde. Yeni bir şey değilmiş bunu öğreniyorsunuz bu eserde. Bir kısım var ki bu tespit de harikadır: '"...evet özgürce, çünkü astığı astık kestiği kestik bir yönetimle yönetilen şu Türk toprağı için ne denirse densin, yeryüzünde buradan daha özgür yaşanan bir ülke yoktur; ama tek bir koşulla: Kendini silecek, yığın içinde eriyip gidecek, hiçbir şeyle göze çarpmayacak, sağır ve kör olacaksın. O zaman, işte o zaman, kimseciklere görünmeden her yere gidebilirsin; sıkı kapalı kapılar zorlamayla açılmaz."

Az bilinen güzel eserlerden Kira Kiralina. Okunması gerek.

Ruh Adam, bir alıntı ekledi.
23 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Dönme-devşirmeler için, yabancı yazarlar da, Türk tarihçilerinin, tespitlerine yakın ifadeler kullanmaktadırlar. Sözgelimi, Rumen yazar İorga, özet olarak şöyle demektedir:

"Osmanlı yöneticileri ile Türkler arasında, daha doğrusu Türklüğün geçmişine bağlı kalan halk tabakasıyla, Hıristiyan ırklardan devşirilmiş dönme vezirlerden, paşalardan, beylerbeyinden ve kadı-askerlerden meydana gelen Osmanlı egemen sınıfı arasında; çok esaslı farklar vardır. Bu devşirmelerin birçoğu Rum ve birçoğu da Slav'dır. Fakat bu Slavlar, Bulgar cinsinden değil, Sırp cinsindendir. Bu durum o dereceye varmıştır ki; Sultan Süleyman devrinde Osmanlı devlet yetkilileri üç dil kullanıyordu. Bu diller Türkçe, Rumca veHırvatça'dır... Venedik arşivleri İstanbul'dan gönderilen o devrin Rumca'sıyla yazılmış belgelerle doludur..."

Ve onlar, Müslümandılar... Ne var ki "Kan döktükçe Allah'a daha çok yaklaşıyorum" diyen bir Kuyucu Murat Paşa celladının anlayışı ölçüsünde Müslümandılar!

Osmanlının Arka Bahçesi, Mevlüt Uluğtekin Yılmaz (Sayfa 47 - Togan)Osmanlının Arka Bahçesi, Mevlüt Uluğtekin Yılmaz (Sayfa 47 - Togan)
Aydoğan ELÇİ, bir alıntı ekledi.
05 Eyl 2017

Rumen komünist yazar Panait İstrati büyük tasfiyelerin yapılıp göstermelik mahkemelerin düzenlendiği 1930'ların ortalarında Sovyet Birliği 'ne gittiğinde, düşmanlara şiddet uygulamak gerektiği konusunda kendisini ikna etmeye çalışan bir Sovyet yetkili şu deyişi hatırlatmış:
" Yumurtaları kırmadan omlet yapamazsın."
İstrati ise şu özlü cevabı vermiş: "Pekâlâ. Kırılmış yumurtaları görebiliyorum. Peki ama omletiniz nerede?"

Zizek'ten Nükteler, Slavoj Zizek (Sayfa 22 - Encore)Zizek'ten Nükteler, Slavoj Zizek (Sayfa 22 - Encore)
gökçe c., Gözyaşları ve Azizler'i inceledi.
21 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

"Hayat yolunda ilerledikçe bir şey öğrenmediğinizi, sadece anılara gittiğinizi daha iyi anlıyorsunuz. Sanki bir zamanlar yaşadığınız dünyayı yeniden icat etmeye benziyor bu. Bir kazancımız yok, sadece kendimizi yeniden kazanıyoruz."

Açılışı, yapıtlarını okudukça yakınlaşanların keşfettikleri "Cioran Etkisi" adı altında bir minvalde buluşanların, sevdiği Rumen asıllı yazar, felsefeci ve retorisyen Emil Michel Cioran 'ın onlarca akılda kalmaya değer sözlerinden biriyle yaptım. Kitabı ve yazarı ilk kez okudum. Diğer yapıtlarını da okuma kararını çoktan aldım. Cioran'a beni ulaştıran, benim okumaktan oldukça haz aldığım, Türkçe'nin layığını bulduğuna inandığım, harika bir köprü görevi gören sevgili Hasan Ali Toptaş'tır. Sevdiğim yazarların sevdikleri her zaman dikkatimi celbediyor. Zannımca hep öyle olacak. Cioran'ın methini de birkaç kişiden kulaktan dolma duymuş, aklımın "araştır" çekmecelerinden birine kaldırmıştım. Sonunda kendisiyle de tanıştım.

Cioran'ın kimi zaman basit, kimi zaman zorlayıcı gelebilen felsefi diliyle kaleme aldığı aforizmaları ve söylevlerini okurken, bazılarının üzerinden tekrar geçtim. Yazarın kendisinden ayırmadığı takıntıları, ölüme hayattan daha yakın ve içiçe olması, ara ara esen bunalımları, hep onunla olan insomniası, yalnızlığın bekçisi, müziğe olan tutkusu ve baskın karakterinin hissedilmesi vardı. Öyle ki; "Üslup yaratılmaz, insan onunla birlikte doğar." Demesi, karakteri hakkında düşündüğümün doğru olduğunu kanıtlıyordu. Bununla beraber Tanrı'yı ve Azizleri'de neredeyse tüm cümlelerinde yer veriyor. Fakat insanı ikileme düşüren tavrı var, Onları bir sayfada överken, öbürkün de adeta yerin dibine batırabiliyor. Sanırım yazarın takıntılarından ve bunalımlarından yansıyanlardı bunlar. Öyle ki kitabı yayımladığında Annesi ve arkadaşları tarafından da pek sıcak karşılanmamış.

Biraz Nietzsche tadı gelse de, kesinlikle Cioran'ın kendine özgü bir tarzı var. Hemen hemen gözyaşlarıyla suladığı sayfaları, iyi kötü anmaktan geri durmadığı Tanrı'sı ve Azizleri, hayatı sürekli tokatlayan haliyle, hayatta olmanın işinize yaramayacağı konularında sizi kendi motifleriyle işlediği zemininde dolaştırmaya çıkarıyor...

Bir iki yerde şairleri de anıyor; "Gözyaşlarının soy kütüğünü ancak bir avuç şair bilir." ve "Aslında sadece bir kez ölen hiç bir şair yoktur." diyor. Ne kadar çarpıcı değil mi?..

Son olarak okumak isteyen, Cioran kimdir, tarzı neymiş özellikle bir "Cioran Etkisi"nden bahsediliyor nedir diyenlere kesinlikle tavsiye ediyorum. Ben diğer kitaplarını da en kısa sürede tanıma yolculuğuna çıkacağım. Bilhassa çok beğenildiğini okuduğum "Çürümenin Kitabı", "Ezeli Mağlup" ve diğerlerini...

Herkese keyifli okumalar dilerim.