Ruveydâ, bir alıntı ekledi.
25 sn.

"Siz daha tehlikeyi algılamadan, ayağınızı fren pedalının üstüne götüren kim? Dinlemediğinizi sandığınız bir konusma sırasında adınız geçtiğinde duymanızın sebebi ne? Neden sır saklamakta böylesine başarısız, nedenini bilmeden birisini çekici bulmakta bu kadar başarılıyız? Eğer bilinçli zihin, yani sabah uyandığınızda sizinle birlikte uyanan ben, buzdağının yalnızca görünen kısmıysa, zihninizin geri kalanı tüm bir ömür neyle iştigal etmekte? " Kendimizle aramızdaki fark, bir başkasıyla aramızdaki fark kadar büyüktür.

Incognito - Beynin Gizli Hayatı, David EaglemanIncognito - Beynin Gizli Hayatı, David Eagleman

her gece daha yorgun, her sabah daha kırgın ve tam da bugün çok yalnız

M.Akif Ersoy
Doğru mudur ye’s ile olmak tebâh?
Yok mu gelip gayrete bir intibâh?
Beklediğin subh-i Kıyâmet midir?
Gün batıyor, sen arıyorsun sabâh!

Mathmazel, bir alıntı ekledi.
 3 saat önce · Kitabı okuyor

Pir Sultan Abdal
Birisi aşık, hem pir, hem aşık. Güzel türküler söyler. Alevi, Kızılbaş, asi. Şahın adamı, Şah Alinin, hani Düldül atının sahibi Hazreti Ali var ya, onun adamı. Bu yüzden de padişaha düşman, ona asi.
Bir sabah yanında çalışan Hıdırı çağırır, ben bu gece bir düş gördüm Hıdır, der. Düşümde İstanbula gidiyormuşsun, orada Vali olup Sivasa geliyor, beni burada Sivas çarşısında asıyormuşsun. Haydi güle güle. Yazgının önüne geçilmez. Hıdırdır, pirin ellerine, ayaklarına düşer, aman pirim, yaman pirim,ben seni nasıl asarım, yeter ki Vali olayım. Pir Sultandır, yürü git Hıdır, der, onu yolcu eyler. Hıdır gider, aradan yıllar geçer, Sivasa bir Vali gelir Hızır adında. Bir gün Valinin aklına gelir ki onu düşünde görerek, himmet edip İstanbula yollayan piri Yıldızelinin Banaz köyündedir. Hani o Vali olup beni asacaksın demişti ya, ben ona büyük, misli görülmemiş bir şölen çekeyim de görsün, der. Sivasla Banaz arası üç günlük yol. Şölen gününü hazırlar, Sivasın ileri gelenlerini, Beylerini, Ağalarını da çağırır ki pirine nasıl bir saygı gösteriyor Vali, Vali olduğu halde. Sivasla Banaz arası üç günlük yoldur, Vali adamlarını göndertip Pir Sultan Abdalı sarayına getirtir, o şölen yerine gelirken huzurunda niyaza varır. Pir buna derecesiz sevinir ya içinde de bir kuşkusu vardır. Bu Hıdır Hızır olmuştur ve hem de Osmanlı... Bir kişi Osmanlı olmuşsa ona güven olmaz. Bir de düşünü görmüştür pir. Derken şölen başlar. Sofrada türlü yemekler vardır, buralarda görülmemiş, bilinmemiş. Sofrada kuş sütü eksik. Herkes yemeği yemeye başlamış, Pir Sultan öyle elleri kolları bağlı gibi durup durmuş. Hızır Paşanın bu gözünden kaçmaz. Buyur pirim, yemek ye. Pir karşılık vermez, herkes iştahla yemeğini yerken o el bile sürmez. Aman pirim... Pir Sultan başını kaldırır, gözlerini oradaki Ağaların, Beylerin, yüksek devlet adamlarının üstünde teker teker dolaştırır, ben bu yemekten yiyemem, der, çünkü bu yemekte tüyü bitmedik yetimlerin hakkı, kan ter içinde çalışanların kanı var, bu yemek zulüm yemeğidir, ben bu yemeği yiyemem, haramdır. Bu yemeği ben değil, köpeklerim bile yemez.
Hızır Paşa çok kızar, saçını başını yolar, öfkeden delirir. Durumunu birazıcık kurtarmak, bu Beylerin önünde daha fazla rezil olmamak için, çağır köpeklerini, pirim, der, bakalım yemeyecekler mi... Pirdir, hemen buradan Banaza el eder, köpekler yola düşüp gelirler. Buyur Paşa, işte köpekler. Yemekler Pir Sultanın köpeklerine sunulur, köpekler, yemekleri şöyle uzaktan, burunlarının ucuyla koklarlar, Paşanın adamları ne yaparlarsa yapsınlar yemezler.
Paşa bu kadar insan önünde çok bozulur. Bu aşağılanmayı nasıl yutacaktır, durumunu kurtarması gerekir.
Düşün gerçek çıkıyor, pirim, der Hızır Paşa. Yalnız sana pirim olduğun için bir kapı daha açıyorum, bu bana yaptıklarına karşılık seni çoktan sallandırmayıydım. Şimdi sen, şu insanların huzurunda üç deme söyleyeceksin, bu üç demede de Şah adı geçmeyecek. Böyle yaparsan seni bağışlarım. Yoksa seni bu sabaha karşı şehrin meydanında en yüce ağaca astıracağım.
Pir Sultan sazı kucağına çeker, ilk demesini söyler. Başta Paşa, ortadakiler donar kalırlar. Pir Sultan şiirinin her dizesinde bir kere Şah demiştir. Şölendekiler ikinci demeyi beklerler. O da baştan aşağıya Şahla doludur. Üçüncü deme de öyle.
Hızır Paşa, pirim, düşün gerçekleşti, der, asesler piri alırlar Sivas meydanında asarlar. O yüzden Sivasm adı kanlı Sivas kalır. Kıyamete kadar da bu şehir böyle anılacaktır.
O sabah günle birlikte bütün Sivasta Pir Sultan Abdalın bu minval üzere asıldığı konuşulur. Bir tanesi der ki, ben ala şafakta Pir Sultanı ak libaslara bürünmüş Kayseri kapısından çıkıp giderken gördüm. Ötekisi, ben de onu Tokat kapısında gördüm, der. Kimi onu şehrin doğu, kimi batı kapısında görmüştür. Kimse pirin asıldığına inanmamaktadır. Kuşkuda olanların bir kısmıysa, Halep oradaysa arşın buradadır, derler. Haydi meydana gidelim de görelim, Pir Sultan asıldıysa oradadır. Şehrin alanına gelirler ki ortalıkta hiç kimse yok. Yalnız bir kalın, uzun ip bir ağacın dalında sallanır durur...

İnce Memed 3, Yaşar Kemalİnce Memed 3, Yaşar Kemal

öyle bir it'miş ki , düş düş bitmiyor.
bünye bir yerden sonra alışıyor; birinin seni, senin ruh halini en tepeye çıkartıp ordan aşağıya bırakmasına bünye alışıyor. zaten ne yaşarsak yaşayalım alışıyor bünye. yoksa yokluğa, varsa varlığa, aşağıya atıldıysa düşmeye alışıyor. çünkü yapabileceği başka bir şey yok.

ne gariptir ki insan hep sever uçurum kenarında dolaşmayı. zaten insan, beyni olan en gerizekalı yaratıktır konu gönül işi olunca.

bi sabah uyanıyorsun ve mutsuzsun. ertesi sabah uyanıyorsun daha mutsuzsun. sonra daha mutsuz. öyle bir itmiş ki ..., düş düş bitmiyor.

eğer şanslıysan çakılıyorsun yere. çok da güzel oluyor.

ama şanslı değilsen biri tutuyor seni aşağıda. çakılmıyorsun. keşke çakılsan. çünkü o seni tutan kişi seni tekrar yukarı çıkartıyor. ve ne yazık ki gün geliyor başka bir uçurumdan seni aşağıya atıyor.

sonra aynı döngü.

ve bünye tabi ki bu döngüye de alışıyor. sonra dua ediyor insan düşerken sonunda çakılmak için.

bir üçüncü olasılık da süper şanssız insan işi. ve sanırım süper şanssız bir gerizekalıyım. önce düştüm, sonra biri tarafından yukarı çıkartıldım, sonra aşağıya atıldım. her şey tamam, buna alışıktım ama kenardaki dalda takılı kaldım. bunu hiç hesaba katmamıştım.

düşemiyorum da çıkamıyorum da ve şuan çok kötü bir şey oluyor; sanırım bünyem buna da alışıyor.

başkası tarafından yukarı çıkartılan birinin aşağıya düşerken bana çarpmasını bekliyorum.

neyse.. bünye dalda çürümeye de alışacaktır nasılsa.

21 Mart Dünya Down Sendromu Günü
Ne garip insanlar olduk çıktık.Teknolojinin hızlı ilerlemesine karşı çaresiz kaldık yorgun düşüyoruz sinir harpleri geçiriyoruz. Daha önceden ilk telefonlar dönemi akıllı olmayan:) dönem nasıl birbirimize mesajlar atardık çaldırırdık aynı oda da olmamıza rağmen güzel günlerdi değil mi?Suçlamalar yapardık şu telefonla oynamayı bırak bizimle konuş ilgilen diye.İlgilenmiş numarası yapardık ama aklımız elimiz hep o küçük telefonda idi.Şimdi çağ atladık hepimizde sözde bizden daha akıllı telefonlar var.Onlar varken kimseye ihtiyaç hissetmiyoruz çünkü hayat orada akıyor. O bizi sabah erkenden kaldırıyor ne yiyeceğimize ne yapmamız ne giyinmemiz nasıl davranmamız konusunda bize sürekli fikir veriyor.Bir nevi bizi istediği gibi veya birilerinin işine yarayacak şeyleri tüketmemizi sağlıyor. Nasıl gülümsememiz nasıl ağlamamız mimiklerimizin nasıl olacağı bunların hepsine o karar veriyor.Kiminle arkadaş olacağımızı kiminle evleneceğimizi ve nihayetinde boşanmamız gerektiğini uzun lafın kısası insanı tümden tüme şekillendiren teknolojiyi yakalamak adına insanlık değerlerimizi insan olma vasıflarımızı yavaş yavaş yitiriyoruz.İnsanlık farklı bir mecraya akıyor.Korkutucu değil mi bir düşünün.
Yukarıda paylaştığım cümleleri az önce içimden geçen düşünceler.Bugün 21 Mart Down Sendromu Farkındalık günü peki ne kadar farkındayız?
Bakıyorum tüm sanal ortamda sürekli Down sendromlu güzel insanlar ile ilgili güzel sözler videolar şarkılar resimler.Dışarıdan bakıldığında sevinmemiz gerek ne kadar farkında olan toplumun içindeyiz öyle mi?Ama gerçek hiç de öyle değil.o güzel farkındalığı yaratan insanlar hepsi için söylemiyorum ama çoğu için söyleyebilirim hayatının geri kalan kısmında bu gün hariç Down sendromu olan insanlar adına onları hayata kazandırmak adına hayatlarını kolaylaştırmak adına onlara mutlu bir gelecek sağlamak adına ne yapıyor arkadaşlar bu söylediklerime kendimi de katıyorum ne yazık ki hiç. Üzücü olsa da doğru olan bu.Klavye veya tuşları tıklayacağımıza sosyal medyada afili şeyler paylaşacağımıza gidip onlara hediye alarak onları ziyaret etsek onların ruhuna dokunsak daha samimi daha iyi olmaz mı?Onları daha mutlu etmez mi?

ben içimi buraya bırakıyorum, müsait olunca okursunuz.
bi adam sevdim ama kalbinde hayat yoktu. az gülerdi. az ağlardı, belki hiç. az severdi beni. az sarılırdı, sayılıdır hatta.

sevmeyi bilmeyen bi adamı ısrarla severek yaşadım. bu kapısı açık kafesin içinde her şeye rağmen oturmak gibiydi. hiç sevgi görmeden

çok nadir hissederdim sıcaklığını. kendisiyle ilgili şeyleri o anlatmazdı ama ben anlardım. çünkü birini içinize bi yere kazıdıysanız, yazmaktan bahsetmiyorum, kanata kanata kazıdıysanız birini içinize, anlarsınız.

ben birlikte büyüdüğüm bi adamı sevdim. o da sevdi bi zamanlar eminim. sevdi ve bıraktı sevmeyi. nedenini hiç bi zaman anlamadığım bi içine kapanıklığı vardı ve sevmeyi neden bıraktığını da asla anlamadım.

iki insan birbirini severken, bi tarafın sevmeyi bırakması çok saçma. birden. "ben sıkıldım" deyip gitmesi çok saçma. hiç birimiz bilgisayar oyunu değiliz neticesinde.

ben hiç bi zaman sütten çıkmış ak kaşık değildim. hiç olmadım. ama kimseyi "ben doydum ziyade olsun eline sağlık" deyip bırakıp gitmedim.

ben bi adam sevdim. sevgiliden çok dosttu bana. o yüzden giderken sadece kalbimi kırmadı. bu kadar senedir birlikte inşa ettiğimiz her şeyi kıra kıra gitti. 11.6 şiddetindeki deprem gibiydi.

bana şimdi kim çayı sevdiricek adam? ben şimdi kiminle maç tezavhüratları yapıcam? kimin adını banyo yaptıktan sonra buğulanan cama yazıcam? ayaklarım soğuk olurdu benim, kimin ayaklarıyla ısıtıcam? sabah erkenden kalkıp balkondaki çiçekleri sularken kimin uyanmasını beklicem ben adam?

ben sadece teşekkür ediyorum sana. her şey için. her şeyimi alıp gittiğin için. ama hiç biri helal değil bilesin. madem seni bi daha görmemin tek yolu bu, sana verdiğim emeklerin hiç birini helal etmiyorum.

öbür tarafta görüşmek üzere.

Afrika'da her sabah bir ceylan uyanır,
En hızlı aslandan daha hızlı koşması gerektiğini yoksa öleceğini bilir.
**
Afrikada her sabah bir aslan uyanır,
En yavaş ceylandan daha hızlı koşması gerektiğini yoksa aç kalacağını bilir.
**
Aslan ya da ceylan olmanızın bir önemi yoktur.
-Yeter ki güneş doğduğunda koşmak zorunda olduğunuzu bilin.

Thomas L. Friedman

Evren Sarı, İnsana Ne Kadar Toprak Lazım'ı inceledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bu hikayede hep daha fazla ve daha verimli toprak sahibi olmak isteyen Pahom'un yaşadıkları anlatılmaktadır.

Pahom sürekli daha fazla kazanmaya ve zengin olmaya çalışan bir çiftçidir. Bir gün daha verimli topraklara sahip olmak için. Başakların yaşadığı topraklara gider. Adeta insanın bütün bir ömrünü ifade eden bir günlük bir yarışa çıkar.

Başkaların reisi, Pahom'a, gözünün gördüğü her yeri bir şartla alabileceğini söyler. Şartı şudur: Pahom bir noktadan almak istediği toprağı küçük çukurlar kazarak işaretleyecektir ancak, akşama kadar istediği genişlikte araziyi kazarak başladığı noktaya gelmek zorundadır. Yarış sabah güneşin doğuşuyla başlar ve batışıyla da biter.