bhmflzf ( Mehmet ), bir alıntı ekledi.
 10 Mar 19:36 · Kitabı okudu · İnceledi

Stanley Milgram'ın şu olağanüstü dene­ yini aktarmak istiyorum.  Bir psikoloji deneyine katılmayı" kabul edenler arasında gelişigüzel bir seçim yapılıyor. Bu grup bir laboratuvara geti­riliyor. Bilim adamları gibi beyaz önlük giymiş biri bu dene­yin belleme süreçlerini araştırmayı amaçladığını ve öğrencilere belli sözcük listelerinin ezberletilmesini kapsadığını açıklıyor. Öğrenci rolü oynayan genç, bir tür elektrikli sandalyeye otur­tuluyor. Sözcükleri öğretecek olan denekten doğru yanıtı alın­caya kadar, öğrencisine giderek artan şiddette elektrik akımı vermesi isteniyor. Deneklerin öğrenci sandığı kişi gerçekte bir oyuncu ve kendisini elektrik çarptığı filan da yok. O yalnızca rol yapıyor: Önce hafif bir rahatsızlık, sonra acı, daha sonra korkunç bir azaptan duyduğu dehşet ve nihayet ölüm. Deneğin elinin altındaki anahtarlar 1 ile 30 arasında derecelendirilmiş ve 15 ile 450 volt arasında elektrik akımı verebiliyor. Anahtarların yanına, sırasıyla şunlar yazılmış: "Hafif şok" "çok acı veren şok" "dikkat, tehlikeli şok" vb. Denek hangi aşamada itaati redde­decek? Deneğin iç çatışması, öğrencinin rahatsızlık belirtileri gösterilmesiyle başlıyor. Öğrenci 75 voltta inliyor, 150 voltta kendisini serbest bırakmalarını, deneyi sürdürmek istemediğini söylüyor, 425 voltta gösterdiği tek tepki bir cançekişme çığlığı, 450 voltta ise artık hiçbir tepki göstermiyor. Deneyden çıkan sonuç şöyle: Deneklerin yüzde 98'i, öğren­cileri cezalandırmaya dayanan bu öğretme tekniğini kabul edi­yorlar. Kesin ölüme neden olan kımuzı anahtarları, denekler­ den yüzde 65'i kullanıyor (oysa denekler, çok ciddi sakatlıklara, hatta ölüme neden olabilecekleri konusunda uyarılmışlardı). Bu deneyi konu alan ve onu çözümlemeye çalışan pek çok yazıda belirtildiği gibi bu bir sadizm deneyi değil. Çünkü so­nuçların genel eğilimi deneklerden büyük bir çoğunluğunun, şokun düzeyini serbestçe seçme fırsatı bulduklarında, en zayıf şokları yeğlediklerini ortaya koyuyor. Hatta bazı denekler "bi­ lim adamı" laboratuvardan çıkınca "hile yapıyor", döndüğünde de öğrenciyi çok iyi "cezalandırdıklarını" öne sürüyorlar. Bu deneyle elde edilen en dehşet verici sonuç, insanoğlu­ nun saldırgan bir yapıda olduğu değil; bence bu deneyle bir kez daha kanıtlanan en korkunç gerçek şu: otoriteye itaat. Denekler profesörün tek bir buyruğuyla öğrenciyi cezalandırabiliyorlar: "Cezalandırmak gerekiyor." Öğrenciye kötü davranmalarını gerektirecek hiçbir "neden" olmadığı halde ve sırf kendilerine emredildiği için, "bir hiç uğruna" işkence yapıyorlar. Dikkat! "Bilim adamı" "devam edin!" emrini verirken sesinin nazik olmasına ve tehdit edici bir özellik taşımamasına özen göste­ riyor. 9 Yani denek emre itaat etmezse hiçbir sorunla karşılaş­ mayacak. Daha doğrusu hemen hemen hiçbir sorunla; tek bir tehlike var, o da itaatsiz bir insan olarak değerlendirilme tehli­ kesi. İnsanların yüzde 65'i bunu göze alamadığı için, herhangi birine öldüresiye acı vermeyi diği doyum uğruna ... 

Zorunlu Eğitime Hayır, Catherine Baker (Sayfa 127 - Ayrıntı Yayınları)Zorunlu Eğitime Hayır, Catherine Baker (Sayfa 127 - Ayrıntı Yayınları)
NigRa // Andronikos, bir alıntı ekledi.
09 Mar 13:25 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dostoyevski'nin çocukluğuna inmek ihtiyacı...
Tapınılan kişinin özelliği kendisine hayran olanlara engel olup onlara işkence etmek olduğu için, onunla ancak acı aracılığıyla ilişki kurulabilir. Mazoşizm ve sadizm yeraltı gizemciliğinin dinsel eylemlerini oluşturur. Çekilen acı mazoşiste tanrısal cellada yakınlığı hissettirir; çektirilen acı da sadiste kutsal gücünü kullanırken o cellada dönüşme yanılsamasını yaşatır.

Dostoyevski - Yeraltı İnsanı, Rene GirardDostoyevski - Yeraltı İnsanı, Rene Girard

Erich Fromm
Sadizm, kadın, erkek, çocuk ya da hayvan, yaşayan bir varlığın üzerinde mutlak hakimiyet kurmak tutkusudur. Bizimki de dahil olmak üzere, çoğu toplum düzeni en alt katmandakilerin dahi tahakkumleri altına alabilecekleri, kendilerine tabi kılabilecekleri birilerini bulundurur. Çocuklar, kadınlar ya da köpekler yoksa, cezaevlerindeki tutuklular, meğer ki varlıklı olsunlar, özellikle akıl hastanelerindeki hastalar, onlar da yoksa, öğrenciler ya da küçük memurlar her zaman el altındadırlar. Hiç kimse bulunamazsa, ulusal ya da dinsel azınlıklar çoğunluğun en sefil ferdine dahi kendisini tatmin edebileceği zengin imkânlar sunar.

Terminolojik olarak "sadizm" kelimesine karşıyım. Sadizmin toplumda ki anlamı ile Marquis De Sade'nin kitaplarindaki felsefenin uzaktan yakindan alakasi yok. Bu kelime tamamen Marquis De Sade' nin başına düşmüş bir kayadir. Aynı şeyi Galileo'ya giyotin gösterip tehdit ederkende yaptilar.

Peki Sadizm kelimesi ile anlatilmak istenen "şey" ? Buna da tamamen karşı çıkmak maalesef mümkün olmuyor... Psikolojik veya fiziksel anlamda karşı tarafa acı vermek, acıdan zevk almak, başkasının düşmüsluğu ile kafa bulmak. Kurban bayraminda bir danayi kesmek için kirk erkeğin siraya girmesi herkesin dananin vucudunun bi yerini tutarak atardamar ile bıçağın buluştuğu noktaya odaklanisini düşünün.
Sadizm olarak anlatilan şey vardır, lakin anlatılan sadizm degildir.

barış tunç, bir alıntı ekledi.
23 Şub 02:52

Emzikli bir bebek bir kağıdı parçalarsa, bu onun parçalama dürtüsünün bir sonucu olur. Ama bir bebek bir kağıt ile bundan hariç ne yapabilir ki? Onu parçalamak için parçalamaz, o kağıt ile yapabildiği tek şeyi yapar.Sadizm gibi görünmemeli.

Yaşamla İlgili Sorunlar, Alfred Adler (Sayfa 44 - lilith)Yaşamla İlgili Sorunlar, Alfred Adler (Sayfa 44 - lilith)
Filiz Taşcı, bir alıntı ekledi.
09 Şub 07:42 · İnceledi

"Bir insanın gelişiminde, sadizm ve sevgisizlik derin bir yıkım yaratabilir ve bunu şifalandırmak da çok zordur. "

Her Melek Korkunçtur, Susanna Tamaro (Sayfa 162)Her Melek Korkunçtur, Susanna Tamaro (Sayfa 162)
Müjgan Şahin, bir alıntı ekledi.
02 Şub 12:14 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Doğu'yla Batı arasında ne oluyorsa,Derda'yla Stanley'nin arasında da o oldu;Tehdit ve teklif,Ceza ve ödül.Umursamazlık ve şiddet.Sadizm ve mazoşizm.

Az, Hakan Günday (Sayfa 99 - Doğan Kitap)Az, Hakan Günday (Sayfa 99 - Doğan Kitap)
Erim Asya, bir alıntı ekledi.
01 Şub 18:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Saldırganın Profili - 1
Araştırma sonuçlarına göre, cinsel sadizm ile ilgili olarak bulunan bazı belirgin saldırgan özellikleri bulunmuştur. Bunların başında, çocukluk çağında yaşanan fiziksel istismar gelmektedir. Bu tip eğilimleri olan kişilerin geçmişlerinde, karşı cinsin kıyafetlerini giymek, röntgencilik, telefonda rahatsız etmek gibi, diğer parafilik bozukluklarda da görülebilen davranışlara rastlamak mümkündür.

Adli Psikiyatri Dergisi – Cilt 1 Sayı 3, Kolektif (Sayfa 42)Adli Psikiyatri Dergisi – Cilt 1 Sayı 3, Kolektif (Sayfa 42)
Erim Asya, bir alıntı ekledi.
01 Şub 18:13 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Cinsel Sadizm Profili
Kimi kuramsal açıklamalara göre, sadist saldırganlar, eylemlerinde geçmişte yaşadığı fiziksel veya duygusal travmaya kendisini maruz bırakan kişi ile özdeşleşerek aynı oyunu tekrar tekrar sahnelercesine ve kendini kazanan tarafın rolüne koyarak kendi mağduriyetinden kaynaklanan duygusal, içsel acının üstesinden gelmeye çalışmaktadır.

Adli Psikiyatri Dergisi – Cilt 1 Sayı 3, Kolektif (Sayfa 40)Adli Psikiyatri Dergisi – Cilt 1 Sayı 3, Kolektif (Sayfa 40)
Persona Non Grata, Erdemle Kırbaçlanan Kadın'ı inceledi.
30 Oca 01:09 · Kitabı okudu · 9 günde · Puan vermedi

İlk on sayfasini okuduktan sonra uzun bir ara verip tekrar başladığım bu kitap ciddi anlamda kafami karıştırdı !

Birçok yazardan birçok aykırı fikir duydum. Dostoyevsk sağlam ve hakli bir sebeb olursa cinayet işlenebilir diyordu, Don Kişot eger zenginden alinip fakire verilecekse hırsızlık meşrudur diyordu, Bakunin bütün burjuvalar bir gecede katledilirse düzen yeniden sağlanır diyordu. Bunların hepsini anlayabildim, hepsine bir kılıf bulabildim, lakin Sophie'nin başından geçen hadiseler sonucunda Sade'nin verdiği mesaj kafami allak bullak etti.

İşte tam bunu düşünüyorken Marques De Sade nin yaşamı aklima geldi. Girdiği her ortamdan dışlanmış, hapislerde çürümüş, anlaşılmamış, hücre cezalarıyla, akil hastanelerinde delilik ithamlariyla soyutlanmış bir adam. Doğru söyleyenin dokuz köyden kovulduğu bu dünyada Tanrı'nin yeryüzüne getirdiği bu düzeni kökünden sarsan, yerle bir eden düşünceleri aklıma geldi. Dünya yuvarlaktır dediği için giyotine yürümeye itilen galileo gibi çürümeye, unutulmaya, igrenilmeye terk edilmiş bir adam. Tanrı mazoşisttir ve acıyı bizzat o bize öğretmiştir dediği için fikirleri Sad-izm gibi saçma sapan bir kılıfı sokulup insanlardan soyutlanmış bir adam aklıma geldi.

Sade 18. yy ın sonlarında tanrıyı, yasaları, erdemi, ahlakı, iyi ve kötüyü, suç ve cezayi öyle bir eleştiriyor ki ondan sonra günümüze kadar yazan yazarlar kumda oynamış hissi veriyor.

Sade insanı şu kisacik kitabıyla öyle bir ikilemin içine atıyor ki bir anda kendinizi sırat köprüsünün üstünde tanrıyla tartışırken hatta isyan edip aşağı atlarken buluyorsunuz.

Ve bu benim okuduğum ikinci Marques De Sade kitabı olmasıyla birlikte onun neden "Sadizm" gibi bi saçmalıkla yaftalanip akıl hastanesine tıkıldığını anlamama yetti.

Herkese iyi okumalar.