Eloli, bir alıntı ekledi.
17 May 15:57 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Doğu'yla Batı arasında ne oluyorsa, Derdâ'yla Stanley'nin arasında da o oldu: Tehdit ve teklif. Ceza ve ödül. Umursamazlık ve şiddet. Sadizm ve mazoşizm.

Az, Hakan GündayAz, Hakan Günday
Ali Seyfi, bir alıntı ekledi.
17 May 15:02 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Doğu'yla Batı arasında ne oluyorsa, Derdâ'yla Stanley'nin arasında da o oldu: Tehdit ve teklif. Ceza ve ödül. Umursamazlık ve şiddet. Sadizm ve mazoşizm.

Az, Hakan Günday (Sayfa 99)Az, Hakan Günday (Sayfa 99)
Ç, bir alıntı ekledi.
13 May 14:49 · Kitabı yarım bıraktı

Bazen dinin devasa bir Sadizm olduğunu düşünüyorum

Kahramanın Yokluğu, Charles Bukowski (Sayfa 46 - Parantez)Kahramanın Yokluğu, Charles Bukowski (Sayfa 46 - Parantez)
Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
11 May 22:38 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Ve aklı uçmaya hazırdı… Nereye olursa olsun, kime olursa olsun, yatıştırıcı ilaç ya da morfin, düzenbaz ve merhametli ya da düzenbaz ve açgözlü bir doktor, kitaplar, saflık, iyilik, çıkar, sadizm, hepsi ve her şey hoş gelsindi: Bunlar, gülmeye, arzu duymaya, unutmaya, kaçmaya yardım edecek şeylerdi. Bunların hepsi, şöyle böyle de olsa, dengesini, yaşamın tadını, zaten az olan cesaretini geri vereceklerdi. Bir kasırga ya da tayfunun ardından, geriye kalan enkazıyla koylara ya da deniz fenerlerine yanaşmaya çalışan bir gemi gibi, en küçük bir arzuya, en küçük bir anıya, en küçük bir caz ezgisine bile tutunacaktı.

Günübirlik Acı, Françoise SaganGünübirlik Acı, Françoise Sagan
Fırat Mişe, bir alıntı ekledi.
 24 Nis 19:55

Anlatamadıklarımız köşesinde bugün;
"Çilesi, sorumluluğu ve hedefi olmayan bir baş, eğlence peşine düşer. Hakikatle temas halinde olmayan, işsizliğin boşluğunda avare dolaşan bir düşünce, sonunda Sartre'nin hiçliğine, Camus'un absürdüne, Beckett'in bekleyişsizliğine, Kafka'nın eyyamcılığına, Gide'nin kendisini aldatıp cennette sanmasına, sürrealizmim melankolik isyanına, Hegel'in hayalciliklerine veya Berkeley'in kuruntulu saplantılarına ulaşır. Tekdüze, muayyen ve her şeyin hazır olduğu bir hayat süren karnı tok, vakti boş insanlar, ister istemez tuhaflıklar ve garipliklerle, polisiye romanlar, cinsel teknikler, mazoşizm, sadizm, hayret verici eğlenceler, fantezi süslenmeler, hızlı ve göz kamaştırıcı danslar, renk ve ışık oyunlarıyla , empresyonizmle , formalizmin yapmacık ve soyut zihniyetleriyle, sanatta, edebiyatta hatta yaşamda teknik ayrıntılarla kendilerine heyecan yaratarak bunları var oluşun anlamı ve hayatın bahanesi olarak alırlar."

Çöle İniş, Ali Şeriati (Sayfa 219)Çöle İniş, Ali Şeriati (Sayfa 219)

Ah, şu ezberleriniz olmasa..
"Ayıların ya da fillerin iki kümeye ayrılıp birbirlerini imha ettiklerini, ben hiç işitmedim. Hayvanlar aleminde aynı tür içinde savaş yoktur. Kendi benzerleri arasında savaş ve sadizm 'uygarlaşmış insanın' bir edinimidir."

~ Wilhelm Reich ~

Şahin'in Biriciği, bir alıntı ekledi.
16 Nis 10:52 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Herkes acıdan ve ıstıraptan haz duyuyor. Olup bitenleri seyrettiğinde adı sadizm oluyor; mutlu olmak için bütün bunları bilmeye hiç ihtiyaç duymadığına, ama gene de başkalarının trajedisine tanık olduğuna ve bazen bundan acı duyduğuna karar verirsen, ona da mazoşizm diyorlar.

On Bir Dakika, Paulo CoelhoOn Bir Dakika, Paulo Coelho
Arjin Binen, bir alıntı ekledi.
11 Nis 08:26

Doğu ve Batı arasında ne oluyorsa ,Derda ve Stanley'in arasında da o oldu:Tehdit ve teklif.Ceza ve ödül.Umursamazlık ve şiddet.Sadizm ve mazoşizm.

Az, Hakan GündayAz, Hakan Günday
sleepsleeslesls, bir alıntı ekledi.
21 Mar 09:22 · İnceledi

Doğuyla Batı arasında ne oluyorsa, Derda'yla Stanley'in arasında da o oldu : Tehdit ve Teklif. Ceza ve ödül. Umursamazlık ve şiddet. Sadizm ve mazoşizm.

Az, Hakan Günday (Sayfa 99 - doğan kitap)Az, Hakan Günday (Sayfa 99 - doğan kitap)
OHA FARUK BU NE, bir alıntı ekledi.
21 Mar 00:35 · Kitabı okudu · İnceledi · 3/10 puan

"Eğitmen, elini hazneye uzatıyor, parmakları kemirgenin sırtındaki beyaz kürkü okşuyor. Okşarken, "Küçük hayvan sadece hayatta kalmayı arzuluyor" diyor. "Taşıdığı hastalık için aynı şey geçerli değil." Kürkü okşarken, "Küçük hayvan pis; ama buna rağmen içgüdüsel olarak yeniden üremeyi planlıyor" diyor.
Saygın eğitmen boğulma hareketini gösteriyor ağzıyla. Yüzünü bir o yana bir bu yana sallıyor ve "hayır" anlamına gelecek şekilde yeniden başını sallıyor.
Pek saygın eğitmen diyor ki, bugünün birinde insan tanrısal örneği takip etmeli. Bağışlama eylemi, diyor eğitmen, tanrı gözünde bir küfürdür. Tanrı böyle bir bağışlamada bulunmaz. Bağışlayan eleman kendini en yukarıya, tanrının üstüne yerleştirmiş olur, diyor. Hayal kuran benlik tanrıdan daha çok bilgiye sahiptir.
Muhterem eğitmen diyor ki, en tepedeki tanrı bütün yaratıklarına acı çekmesine hükmetmiş, hastalıktan telef olmasına ya da kanlar içinde kalıp feryat etmesine ve sonra bugünün birinde ölmesine. Masumken acı çekmek ve ölmek ancak trajedidir. Ne günah ne suç var ortada; demek ki yok olmak hak edilmemiş. Böyle bir israf tanrıya karşı gelmektir.
"Herkes önce acı çekip sonra öldüğünden" diyor eğitmen, beyaz kemirgenin kürkünü okşarken, "her eleman bugünün birinde kendi yok oluşunu hak etmelidir."
Tanrının gelecekteki kötülük eylemlerini haklı çıkarın. Tanrının yaptığında sadizm yoktur, aksine büyük bir bilgeliktir hüküm veren.

En tepedeki tanrı sadece doğru davranışı model alır. Büyük bilge eğitmen şöyle diyor: "Herkes kendi gibi varlıkları, tanrının herkese yaptığını yapıp, yıkmalıdır.""

Pigme, Chuck Palahniuk (Sayfa 55)Pigme, Chuck Palahniuk (Sayfa 55)