Ebü Hanîfe hürriyeti sever, hür bir adamdi. Kendi hürriyetini koruduğu gibi, başkalarinin hürriyetini de hakkiyle takdir ederdi. Onun için fikih mes'elelerini hallederken ictihadiyle insanin tasarruf haklarina ve iradesine hürmet etmeğe son derece gayret gösterirdi.

Akli yerine insanin tasarrufuna bir- kimsenin karişma-sina asla müsâade, etmez, ne cemiyet, ne de veliyyül-emir, cemiyeti temsil eden idare adami fertlerin hususî işlerine müdahale edemez, meğer ki dînî bir emir çiğnetmiş olur ve haram şeyler mubah gibi tutulursa o zaman umumî nizami korumak için dînî vazife olarak müdahale olunur. Maksat cemiyet nizamim korumaktir, şahsi hususî hayatinda veya malini idarede hususî bir tedbire zorlamak değil.

Onun içii bakiyoruz ki, o âkil ve baliğ olan kiza evlenme hususunda tam selâhiyet veriyor. Velisi ona aslâ karişamiyor. Bu mes'elede dör imam içinden yalniz o böyle düşünüyor. Yine ayni görüşle o, sefir gaflet sahibi, dalgin, bunak, borçlu kimselerin hacir altina alinmasina müsâade etmiyor.

(Muhammed Ebu Zehra - Mezhepler Tarihi)

insan_okur, bir alıntı ekledi.
21 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Dini alet etmek
Bunca asırlarda olduğu gibi, bugün dahi, milletlerin bilgisizliğinden ve taassubundan istifade ederek bin bir türlü siyası ve şahsi maksat ve menfaat temini için dini, alet ve vasıta olarak kullanmak teşebbüsünde bulunanların, içeride ve dışarıda varlığı, bizi bu konuda söz söylemekten, ne yazık ki, henüz uzak bulundurmuyor.

Bağımsızlık Benim Karakterimdir, Mustafa Kemal Atatürk (Sayfa 51 - Aylak Adam Yayınları)Bağımsızlık Benim Karakterimdir, Mustafa Kemal Atatürk (Sayfa 51 - Aylak Adam Yayınları)
Seda N., bir alıntı ekledi.
02 Ağu 2017 · Kitabı yarım bıraktı

"İnsan kendi hayatını incelediğinde şu iki şeyi hemen görür:
1) Yenilmesi imkansız kuvvetli bir rakip ile, yani dünya ile mücadele etmek;
2) Bu mücadelede de kederle hep el ele veren zevkleri doğuran şahsi emelleri esas maksat yapmak.
Bu acı gerçeği fark edince, insan kendi hayatına son vermeyi ister."

Hayat Üzerine Düşünceler, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 23)Hayat Üzerine Düşünceler, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 23)

Sitemiz Hakkında birkaç kelam
Bilemiyorum ne zamandan beri bu kadar hoşgörüsüz insanlar olduk. Hoşlanmadığımız, kabul etmediğimiz, bize yanlış gelen veya saçma bulduğumuz her iletiyi tiye alıp altına yorum olarak dalga geçmek binevi onu trollemek şiar olmuş sitede. Hatta bundan zevk alınıyor işleri bu olmuş, kim ne kötü birşey yazmış hemen altına dalga geçeyim der gibi, site bekçileri mübarek.
Bazı ileti ve yorumları okurken aklıma eski türk filmlerinde Yumurcak'ın Mahallenin gediklileri yaşça büyük olan çocuklar tarafından topunun çalınıp, birbirlerine atıyorlar, Yumurcak da ortada bir oraya bir buraya koşuyor onlarda etrafında gülüyorlar gibi bir sahne geliyor. Resmen burada yapılan bu.
Sitenin amacı bu değiller mi ararsın, Nasıl bu kadar kitap okuyup bu görüşe sahip olursun mu ararsın ? Aşk acınızı başka yerlerde çekinler mi ? Hayırlı cumalar - Günaydın diyenlere laf edenler? Siteye kaydolalı 1 saat olan kişiye kitabı okudu yapması için 150 Karekteri doldurmak için ‘asfdslkfjosf’ bu tip inceleme yapanları görüp hemen altına dalga geçenleri mi ararsın? Vesaire vesaire örnekler o kadar fazla ki.. Allah aşkına insanları aşağılamak bu kadar kolay mı? Yanlışın düzeltime şekli illa kalp kırarak mı olmalı ?
Evet herkes bizler 90larda doğmamış, interneti sadece telefon kablosu çekilerek o dırıt dıııııttttt sesini dinlemeden bağlanılamayan yılları görmemiş, belki de daha 13 15 yaşında lise çağında, annesine babasına o kadar fazla soru soramadan elindeki telefonla bu uygulamayı indirip bişeyler öğrenmek istiyor belki bu uygulamadan kitap okunabildiğini sanıyor. Ya da yaşı büyük olması rağmen az kitap okumuş veya okumamış insan bu siteye kaydolamaz mı? Hayatta herkesin eşit şartlarda olmadığını kabul edelim önce. Tamam yardım etmek istemeyebilirsin ama kimseyi küçük düşüremezsin.
Aklıma bir sahne daha geliyor bununla ilgili . Geçen hafta ki Cuma namazında hutbede Hoca yukarı katta fazla ses çıkardıkları için hutbeyi kesip çocuklara bakın biz sizlerin iyi yetişmesi için ne kadar uğraşıyoruz siz ne kadar ses çıkarıyorsunuz sessiz olun ve dinleyin minvalinde bir yukarı bakarak bağırdı. Ne kadar içerledim buna anlatamam. Uyarının niteliği bu şekilde mi olmalı herkesi küçük düşürerek, zaten o çocuk bişey olmaz diyerek ?
En azından küçüğünden büyüğüne kitap sitesinde vakit geçiriyorlar insanlar. Ama bu tip rahatsızlıklarını sitenin sözüm ona keşfeti lağıma benzetmesi yapanlara sorarsan da en özgürlükçü, demokratik insanlar da onlardır, mangalda kül bırakmazlar bu konuda. Evet belki herkes senin kadar ‘aydın’ değil ama onların da varlığını kabul etmek zorundasın. Evet belki Kitapçıya girdi ve Albert’in 'Camus' romanını istedi napalım şimdi bunu herkese anlatıp dalga mı geçelim insanımızla? Hayır doğrusunu öğretelim güzel bir yöntemle. Herkes bu vatanın evlatlarıdır, eğriyi doğruyu dilin döndüğünce anlat ama lütfen dalga geçme, kalp kırma artık.
Sen atomu parçalıyordun da engel mi olundu bu sitede? Okunan kitaplardaki Edebiyat da, bilim de kimsenin tekelinde değil herkes aynı kitaptan bizatihi iyi veya kötü çıkarım yapabilir ve evet herkes her şeyi bilmek zorunda da değil. Herkes okuyup kendi doğruları ile tartıp çıkarım yapabilir. Evet tabi ki yanlışları düzeltmeye çalışacağız elimizden geldiğince, bu öyle değil şöyle olmalı diye yorum yapılabilir, özelden uyarılabilir, ileti şikayet edilebilir ama insanları hor görerek yaptığınız yapacağınız her şey gözüme art niyetli geliyor. Yapılan eleştirilerde, yorumlarda maksat üzüm yemek katiyen değil istenen bağcıyı dövmek olduğuna inanıyorum. Yapılan iyi niyetli güzel yazılmış her uyarıyı tenzih ederim ayrıca.
Velhasıl bunu yazmamdaki amaç da yeni bir tartışma cephe açmak, kesinlikle değildir, Örneklerde o an aklıma gelenlerden sıraladım, şahsi bir olay gütmüyor kesinlikle. Zaten o kadar fazla var ki bu hoşgörüsüzlükten, birşeyler öğrenmek için girilen sitede stres olunup çıkılıyor çoğunlukla. Tek isteğim az biraz Empati yapalım. Güzel günlerimiz olsun diyelim ve bahsi kapatalım.

Yar, bir alıntı ekledi.
 26 Mar 2015 · Kitabı yarım bıraktı

Akıl-Vahiy
" Şahsi maksat iyiliğin bile iyilik olmasına engel olur"
"Aklı,.... Allah'a ait nizamı anlama ve kabul etmede prensiplere muhtaç ikinci derecede bir alet olmaktan ileri geçemez"
" Vahyin, devamlı vicdanda bir örneği, akılda da bir delili vardır. Fakat vahyin gelişi bütün hisleri istila ettiğinden dolayı o anda ruh bütün varlığıyla gördüğü şeye dalmış olarak sadece kabul edici kesilir ve irade ile ilgili faaileytleri ve kuvvetlerinin özellikleri geçici olarak durur da aklın aklın yetişemediği varlığın bilgi ve sınırlarını görür ve daha sonra arzu ve iradesini ona uydurur."

Hak Dini Kur'an Dili (10 Cilt Takım), Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Sayfa 95)Hak Dini Kur'an Dili (10 Cilt Takım), Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Sayfa 95)