Mesut Altınok, bir alıntı ekledi.
13 Şub 23:07 · Kitabı okudu · Puan vermedi

şair, dervişin kardeşidir
Düş ve düşüncenin düştüğü evler (kalpler) viran olmuş durumda, duyuların dünyasında çamur banyoları yapıyoruz; kalplerimiz kirlenmekte. Halbuki düş ve düşünce arınmış kalplere misafir olur.

Hz. İnsan, Dücane Cündioğlu (Sayfa 111 - Kapı Yayınları)Hz. İnsan, Dücane Cündioğlu (Sayfa 111 - Kapı Yayınları)
Meryem Yılmaz, bir alıntı ekledi.
20 Oca 22:09 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

şair, dervişin kardeşidir
"Düşünceler ve düşler insan zihnine yukarıdan gelir, istikameti düşeydir."

Hz. İnsan, Dücane Cündioğlu (Sayfa 109 - Kapı Yayınları)Hz. İnsan, Dücane Cündioğlu (Sayfa 109 - Kapı Yayınları)
Çiğdem Karataş, bir alıntı ekledi.
21 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bir şairle karşılaşmak her zaman hayırlıdır. Şair, dervişin kardeşidir. Onun ne vatanı vardır, ne de dünya nimetlerinde gözü. Biz zavallılar şan, iktidar ve para peşinde koşarken; o, yeryüzünün hükümdarlarıyla aynı sırada durur ve herkes onun karşısında eğilir.

Erzurum Yolculuğu, Aleksandr Puşkin (Sayfa 52 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Erzurum Yolculuğu, Aleksandr Puşkin (Sayfa 52 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

Köşe Yazılarından/Cihan Aktaş
"...Erzurum, sohbet şehri. Puşkin’in Erzurum Yolculuğu’nda sözünü ettiği, şairi “Şair, dervişin kardeşidir. Onun ne vatanı vardır, ne de dünya nimetlerinde gözü” diye karşılayan “kuru ve çok konuşkan” ihtiyar, bir kurgu kahramanı değil..."

BİROL COŞKUN, bir alıntı ekledi.
02 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Erzurum’un sokakları dar ve eğri büğrü. Yapılar oldukça yüksek. Yollar kalabalık, dükkânlar kapalıydı. İki saat kadar dolaştıktan sonra ordugâha döndüğümde, tutsak Seraskerle dört Paşa’nın da orada olduğunu öğrendim. Paşalardan biri, (korkunç derecede konuşkan, kuru bir ihtiyardı bu), bizim generallere hararetle bir şeyler anlatıyordu. Beni fraklı görünce kim olduğumu sordu. Puşçin, şair olduğumu söyledi. Paşa elini göğsüne koyup bir temenna çaktı. Çevirmen yardımıyla şunları söyledi:
”Bir şairle karşılaşmak her zaman hayırlıdır. Şair, dervişin kardeşidir. Onun ne vatanı vardır, ne de dünya nimetlerinde gözü. Biz zavallılar şan, iktidar ve para peşinde koşarken o yeryüzünün hükümdarlarıyla aynı sırada durur ve herkes onun karşısında saygıyla eğilir.”
Paşanın tam bir Doğulu olarak söylediği bu sözler hepimizin hoşuna gitti.

Erzurum Yolculuğu, Aleksandr PuşkinErzurum Yolculuğu, Aleksandr Puşkin
Salih Çermik, bir alıntı ekledi.
03 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bir şairle karşılaşmak her zaman hayırlıdır. Şair, dervişin kardeşidir. Onun ne vatanı vardır, ne de dünya nimetlerinde gözü.

Erzurum Yolculuğu, Aleksandr Puşkin (Sayfa 69 - İş Bankası Yayınları - 5. Baskı)Erzurum Yolculuğu, Aleksandr Puşkin (Sayfa 69 - İş Bankası Yayınları - 5. Baskı)
sueda reyyan, bir alıntı ekledi.
23 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Anıların da yer aldığı kadarıyla, Rus ordugahında karşılaştığı tutsak bir Türk paşası, Puşkin'in şair olduğunu öğrenince, elini göğsüne koyup eğilerek çevirmen yardımıyla ve tam bir doğulu olarak şöyle söyler:
''Bir şairle karşılaşmak her zaman hayırlıdır. Şair, dervişin kardeşidir. Onun ne vatanı vardır ne de dünya nimetlerinde gözü. Biz zavallılar şan, iktidar ve para peşinde koşarken, o, yeryüzünün hükümdarlarıyla aynı sırada durur ve herkes onun karşısında saygıyla eğilir.''

Hz. İnsan, Dücane CündioğluHz. İnsan, Dücane Cündioğlu