, Ben Öğretmenim Çocuklar: Öğretmen Hikayeleri Antolojisi'yi inceledi.
 31 dk. · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Şimdi öncelikle kitap hakkında genel bir bilgi vermek istiyorum zira sitede kitapla ilgili bir inceleme olmamakla birlikte sitede bu kitabı okuyan kimse de yok. Ne kadar üzüldüğümü belirtmekle birlikte bu kitabın okunacak listelerde yerini almasını isterim. Elbetteki özelikle benim gibi öğretmen adayları ve öğretmen okurlarımızın.

Kitap Odunpazarı Belediyesinin "24 Kasım 2007" Öğretmenler Günü anısına yayımladığı ve öğretmenlere armağan ettiği, öğretmen hikayelerini barındıran bir eser. Galiba bu yüzden kitabın temini biraz zor.( Belkide bu yüzden okunamadı, bilemiyorum) Yaptığım araştırmalara göre de bir daha basımı olmamış kitabın yada en azından ben bulamadım. Birkaç sitede ikinci eli mevcut sadece. Kitabı okumak istiyorsanız umarım temin edebilirsiniz yada internette pdf olarak var oradan da okuyabilirsiniz.

Kitap otuz beşi öğretmen olan kırk bir yazar tarafından yazılan hikayelerden oluşuyor. Kitabı derleyen ise Mustafa Özçelik ve birkaç arkadaşı.

Kitap türk edebiyatının birçok hikayecisinin eserleriyle dolu. Sait Faik Abasıyanık, Buğra Tarık, Gülten Dayıoğlu, Reşat Nuri Güntekin, Ömer Seyfettin, Necip Fazıl Kısakürek ve daha nicesi. Kitabın en son bölümünde kitaba katkıda bulunan tüm yazarların kısa bir bilgilendirmesi mevcut. (Pek çok yazarında öğretmen olduğunu bu şekilde öğrenmiş bulunuyorum.)
...
Ben öğretmen olmak istiyorum...
Vatan evladına Türklüğü öğretmek için,
Ben öğretmen olmak istiyorum
İstiklal marşını gururla söyletmek için,
Ben, öğretmen olmak istiyorum
Milletimi "muasır medeniyet seviyesine" yükseltmek için...
...
Nejat İşlerin "Ben Öğretmen Olmak İstiyorum" şiirini de kitapla birlikte mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Kitabın pek çok yerinde ağladığımı itiraf ediyorum. Köylere atanan öğretmenlerin göz önüne serdikleri yaşamlar, çocukların daha ufacık yaşlarda tattığı acılar, fakirlik, ve yazarlarımızın o içten yazıları ağlamak için birer sebep.

Reşat Nuri Güntekin'in "Bir İstifa" hikayesi kitapta beni etkileyen en iyi yazıydı. Yazarın "Çalıkuşu" kitabınında da kahramanı öğretmendi okuyanlar bilir.

Okulumu bitirip, hayırlısıyla atanıp , bir an önce öğretmen olmak istedim doğrusu. Oradakilerin bize ihtiyacı var. Elbette bizim de onlara ihtiyacımız var, çünkü çocuklardan öğreneceğimiz pek çok şey mevcut.

Eğitim karşılıklı bilgi alışverişi. Öğretmenlerin de öğrencilerinden öğrendiği, öğreneceği şeyler var.

İncelemeyi burada son verirken "Benim Adım Öğretmen" şarkısını da şuraya bırakıyorum. https://youtu.be/oadqrN3uwOA
Kitapla çok uyumlu bir şarkı dinlemenizi tavsiye ediyorum
İyi Okumalar

Ah be dünya....
Annen var mı senin?
- Var tabiî.
- Ne iş yapar?
- Çamaşıra gidiyor.
- Sen ne olacaksın büyüyünce? - Ben mi? dedi. Gözlerini gözüme kaldırdı. İkimiz de mavi mavi baktık. -Ben, dedi, boyacı olacağım.
- Ne boyacısı?
- Kundura boyacısı.
- Neden kundura boyacısı?
- Ya ne olayım? - Doktor ol, dedim. - Olmam, dedi. - Neden ?
- Olmam işte. - Neden ama? - Doktoru sevmem ki. - Olur mu ya? Bak, dedim. Doktor sevilmez olur mu ?
- Tabiî sevmem, dedi. Annem hasta oldu. Evimize geldi. Kumbaramızı kırdık. Bütün yirmi beşlikleri ona verdik. Sonra çeyrekler kaldı. Onlarla da reçeteyi yaptırdık. O da zorlan.
- Ama annen iyileşti.
- Annem iyileşti ama paramız gitti. İki gün, yemek yemedim ben.
- Peki, dedim, öğretmen ol. - Ben mektebe gitmiyorum ki. - Neden?
- Öğretmen beni dövüyor. - Neden?
- Yaramazlık ediyorum da ondan.
- Sen de yaramazlık yapma.
- Ben yaramazlık ne demek bilmiyorum ki.
- Öğretmenin yapma dediği şey, dedim.
- Belli olmuyor ki!.. Bir gün arkadaşımın biri “Çamaşırcının piçi” dedi. Ben de dövdüm onu. Öğretmen de beni dövdü. Ondan sonra hep çamaşırcının piçi diye çağırdılar. Hiç kimseyi dövmedim. Yaramazlıkmış diye. Bir kaç gün sonra yanımdaki arkadaşın iki kalemi vardı. Birini aldım. Hırsızsın sen diye dövdüler. Benim kalemim yoktu aldım. Sonra o da yaramazlıkmış, hem de çok fena bir şeymiş. Bir daha kimsenin kalemini almam dedim. Defterini aldım. Bu sefer hem dövdüler, hem mektepten kovdular.
- Çok fena yapmışsın.
- Fena yaptım. Ben adam olmak istemiyorum ki. - Ne olmak istiyorsun ya?
- Boyacı olacağım dedim ya.
SaitFaikAbasıyanık

kuantum, bir alıntı ekledi.
7 saat önce

Önce kafasını gösterdi:
— Kafa dediğin eskir, ihtiyarlar, ölür bile insan ölmeden, dedi.
Sonra kalbini gösterdi:
— Eskimeyen, eksilmeyen şey buradadır.

Alemdağ'da Var Bir Yılan, Sait Faik AbasıyanıkAlemdağ'da Var Bir Yılan, Sait Faik Abasıyanık
Emine, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okuyor

... neden insanlar böyle birbiri içine giren şehirler yapmışlar? Aklım ermiyor. Birbirini küçük görmeye, boğazlaşmaya, kandırmaya mı?

Lüzumsuz Adam, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 15 - YKY)Lüzumsuz Adam, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 15 - YKY)
Hatice tül Kübra, bir alıntı ekledi.
 17 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Riyakarlık aşağılığın en son haddidir. Sahiden iyi insanlar, kötüler hakkında laf söylemezlerdi.
(...) Riyayı kaldırırsanız mesele yoktur, kötüler hemen saflarına iyiyi alıverirler. Önemli olan kötülüğün iyilikle beraber ortadan kaldırmaktır. O zaman insanlık denilen şey kafasını kaldırır:
'Durun bakalım', der, 'biz de varız"

Kayıp Aranıyor, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 15 - Türkiye İş Bankası Yayınları)Kayıp Aranıyor, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 15 - Türkiye İş Bankası Yayınları)
Hatice tül Kübra, bir alıntı ekledi.
17 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

“Günler,şu garip günler! Uykumuzun içinde saatleri başlayan günler! Uyandığımız zaman üçte birini arkada bırakmışızdır başlayan günün, kaldı mı üçte ikisi…Yap bakalım hesabını!..”

Kayıp Aranıyor, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 79 - Türkiye İş Bankası Yayınları)Kayıp Aranıyor, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 79 - Türkiye İş Bankası Yayınları)
Hatice tül Kübra, bir alıntı ekledi.
17 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

“Bütün muzafferiyetler, bütün galibiyetler gibi, alabildiğine haksız, alabildiğine zalim, alabildiğine gösterişli hüviyetiyle, kibar, mahcup, insan bir mağlubiyetten çok daha utandırıcıydı.”

Kayıp Aranıyor, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 69 - Türkiye İş Bankası Yayınları)Kayıp Aranıyor, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 69 - Türkiye İş Bankası Yayınları)
Hatice tül Kübra, bir alıntı ekledi.
18 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

“Dünyada hiçbir şeyden, zalimlikten iğrendiğim kadar iğrenmem. İnsanoğlunun en büyük savaşı zalimliğe karşı açılmalı. İnsanoğlu her şeyden evvel içindeki bu kıskançlıklardan, bu kinlerden, bu ahlaksızlıklardan daha pis şeyi -kendinde, doğuşta varsa bile- söküp atmalıdır.”

Kayıp Aranıyor, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 67 - Türkiye İş Bankası Yayınları)Kayıp Aranıyor, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 67 - Türkiye İş Bankası Yayınları)
Hatice tül Kübra, bir alıntı ekledi.
18 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

- Ateş olmayan yerden duman çıkmaz, Haralambo.
- Çıkar, bu zamanda çıkar. Zamanlar başka türlü oldu.

Kayıp Aranıyor, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 87 - Türkiye İş Bankası Yayınları)Kayıp Aranıyor, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 87 - Türkiye İş Bankası Yayınları)