• Merhaba öncelikle arkadaşlar.
  Günaydın , iyi günler dilerim
  Jale Sancak tanımamda ve bu kitaba beni yönlendiren ve daha birçok kitap öğrendiğim #30501364 eseri bahis etmekten geçmek olmazdı.
  Kitap rengarenk İstanbul portresi ve karanlıklara gömülmüş bir o kadar gerçek birbirinden farklı hayatları anlatıyor.
  18 Farklı bölge ve hikaye , üslubuyla ve dili çok iyi kullanıp akıcılığı çok iyi bir bütünlük yakalamış . İstanbul'un Gizli saklı kalmışlıktan bahsettiği bu eserini çok beğendiğimi söyleyebilirim.

  İstanbul insanlığı mest eden büyük iki kıta arasında sıkışmış hayallerininde olduğu şehir. Şehrin nuru insanların yüzüne yansımadığı , çoğu zaman karanlık gecelerin olduğu şehir.
  Her şeye rağmen rağmen bütün gizemi ile çekiyorsun insanı.

  Pek çok şehir dünyada, nice nice şehirler, göz alıcı, can yakıcı, kimi zaman da yok edici, sonu olmayan bir savaş oyunu. Ne ki her şehrin bir İstanbul'u yok. Yüzeye dahi çıkmaya umudunu çoktan yitirenler, onlar dipteki hayatlar… Bir dokunan olsa belki bin ah edecek olanlar, işte onlar “Tanrı Kent”in Yitik Şarkıları… İnsan çelişki yumağıdır yine de, karanlıkta ölenlerin acısı yürekleri yaksa da her yeni gün unutmaya uyanır. Çünkü küsemez, gidemez, en fazla küstüğünü sanır. Sus pus olur, kimse sormasın ister, uyur öylece, sonra bir akşamüstü uyanır yine yalnızlığına, yokluğa, yoksunluğa.

  Yakınlarda bir yerde, kuyudaki ses Şahmeran'ın sesi, hilekâr insanoğlu minicik menfaati uğruna büyük zararlarına razı olur. Oysaki eşi benzeri olmayan çiçeklerle dolu bahçe keşfedildiğinde Şahmeran kollarını açıp tüm yemişlerinden sunmuştu karşılık beklemeden hepimize, ne ki efsaneyi tüm krallar duymuştu artık. İmparatorluklar, saraylar, savaşlar, dökülen kanlar… Şehri birileri mi basmıştı, Şahmeran'ın çığlıklarını bir duyan olmuş muydu?.. Krallar, sultanlar, şövalyeler, evliyalar, aziz ve azizeler mi duymuştu bir tek bu sesi, yoksa bir kan davasından, törelerden, silah seslerinden, çaresizliklerden kopan / koparılan yürekler mi?.. (Melek Öztürk)

  1-Galata ; Kulenin eteklerinde yeniden birliktesin, onun küçük kanatlarıyla.(sayfa:9) #30716992

  2-Tarlabaşı ; Sesler, renkler, ışıklar Dilan, hem yakın hem uzak” Tanrı Kent'in temposu yüksek öykülerinden “Tarlabaşı”, küçük Dilan'ın gözlerinden ara sokakların kaosuna, geleceği olmayan hayatlara bizleri de ortak ediyor.

  3-Kulaksız; Başına buyruk, isyankar Nuray; ama aşk bu. Anlamaz ince, dalgın, kederli berber çırağı Ali. #30729746

  4-Hasköy: Düş kırıklığıydı Engin'in hikayesi . Yalnızlaşmanın öteki adı Hasköy. #30746685 #30782026

  5-Nişantaşı: Asu ve Avrupayi Nişantaşı #30749672

  6-Fener: Naci'nin delikli yorganındaki hayalleri ve çaresizliği. Kimse görmediği, duymadı dibe vurmuşları, #30750436

  7-Çarşamba: Gülbahar öteye geçen kadının ve birbirlerine yabancı olanların hikayesi. #30751581

  8-Sulukule : Sancılı bir ruh Gırnatacı Sami ve İstanbul bildiği Sulukule. #30752429 #30755564

  9-Gazi Mahallesi: Burada doğan Tayfun, korkuyla büyümesi yabancılaşması.

  10-Bağdat Caddesi: Sevim Burak'ı Ford Mach 1

  11-Yeldeğirmeni: Anadolu yakasında ikamet edenlerin dahi adını pek duymadığı semtlerimizdendir. Salomonun kimsesizleşmenin hikayesi. #30757699 #30765807 #30762412
  #30780781


  12-Kuzguncuk: Uğur Yücel'in çocukluk anıları ve Tilbe'nin şarkıları Kuzguncuk setinde pardon semtinde bir araya geliyor.
  #30768604


  13-Ortaköy: Nizam da tam bu sıralarda Siirt'ten havalanıp garson olarak iniyor Ortaköy'e , Ah Nizam'a da bir nur yağsaydı.

  14-Etiler ve 15-Küçükarmutlu: “Etiler” zar tutuyor uzun bacaklı manken kızlara, kokain partilerine sosyetik ve hızlı uçuşlarıyla… Hemen yanı başında “Yoksulluk Bizim Suçumuz Değil” pankartıyla “Küçükarmutlu”. Kendini yakanlar, yoksul gecekondularında ölüm orucuna yatanlar Direniş Mahallesi'nde. Gökyüzü zehir kusuyor Küçükarmutlu'da. Canan ve Zehra kardeşler bir kasırgada beyinleri sarsıyor. (Melek Öztürk) #30781090 #30770329

  16-Laleli: Gizlice ağlıyor geceleri Lili Leyla odasında, “karanlığa, tutkunun yırtılmazlığına.” ve kanına girmiş istanbul, #30783439
  #30769231

  17-Hacı Hüsrev: Bıçak yarasıyla Çöp toplayan Turaniko ve jargon adam Cambaz. Kaybolmaların, kaybetmelerin sırtındaki bıçak yarasıyla Hacıhüsrev.

  18-Kadırga: Binlerce yıllık tarih kadırga bir taraftan ölüm bir taraftan yaşamı kucaklayan şehrin tutuklu bölgesi. #30772297

  Kimimiz geçmişimizde bir zamanlar yaşadığı İstanbul'u, kimimiz de şimdiyi bulacak Tanrı Kent ve Yitik Şarkılar'da. Hem geçmişe, hem şimdiye, hem de arada geçen zamana tanıklık ediyor öyküler. Öyle bir şey ki, içinize dokunuyor karakterler, gözlerinizin içine bakıp öfkeyle veya hüzünle kendilerini anlatıyor gibiler. Jale Sancak öykülerini birikim, araştırma ve gözlemleriyle bir bütünlük halinde okurun karşısına çıkarıyor. Aynı zamanda yer yer acımasızca yüzleştiriyor, içinde yaşayanları kendi öyküleriyle.

  İstanbul'da öfke bir leke, herkes kendine sürgün…
  (Melek Öztürk)

  Keyifle okuyup ve sizi uzun uzun bıraktığım inceleme
  Her şey gönlünüzce olsun
  Saygılarımla !!
 • Gün batarken renkler, kokular, insan yüzleri birbirine karışıp, sözcükleri bulunmamış bir şiir olarak içine akıyordu. Hayatla arasında kurulan bu akıcı, körpe ilişkiyi herkesten saklı tutmak istiyordu. Şiir sanki bu saklılıktan, bu utançtan doğuyordu. Yalnız şiir kucak açıyordu bu gizli duygulara. Herkesten kaçırılan duygular, şiire teslim edilebiliyordu. İçine sokulan, bakışlarına girip yerleşen, duyduğu sesleri değiştiren bir duyguydu şiir duygusu. En yalnız anlarında ona kavuşuyordu. Ona kavuşmak için de ağaç altlarında, kıyıda, ince yağmurda, balıkçıların yanında dolaşmayı seviyordu. Yalnızlık, kendi acısı, öteki insanların acısı, hayatın zor kavranışının verdiği bunalım, yakın bir insana duyulan ince özlem, insanları mutlu görme isteği, bütün bunlar önce ayrı renkler gibi duygularına yerleşiyor, sonra onların kaynaşmasından bir tek belirsiz, dumanlı bir renk oluşuyordu. Şiir duygusuydu bu... Buruk, acıtıcı ama yücelten bir duyguydu.
  Aysel Özakın
  Sayfa 143 - Yordam Yayınları - 1. Basım, Ağustos 2007 (e-pub)
 • "Duygu okları belkemiğimden vuruyor, ama beklenmedik zamanlarda.
  Yine de bütün bunları anlamlandırmama eklenen bir şey var. Derinlerde yatan bir şey. Bir an onu kavramayı düşündüm. Ama göm onu, göm ki günün birinde meyvesini
  vermek üzere beynimin derinliklerinde saklı olarak büyüsün. Uzun bir ömrün ardından, bir açığa vurma anında, genel olarak ona el atabilirim, ama şu anda bu düşünce elimde dağılıyor. Düşünceler bütünlenmeden önce binlerce kez dağılır. Dağılıyor, üstüme yağıyorlar. 'Çizgi ve renkler kalır bu nedenle...'"
  Virginia Woolf
  Sayfa 133 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 • DÜŞ-MÜŞ

  "düşü gerçek yap!" sesine dokundum, gerçek düş-müş…

  ne zaman tren sesi duysa,
  "...gideceğim..." diyor,
  masanın altında saklı bavulları tutuyor,
  tarihi geçmiş biletini çıkarıyor cebinden...

  gözlerim, bir yalvarış alacasında kanıyor,
  sözlerim yok,
  dilim prangasını deriyle kaplıyor durmadan...
  ellerine bakıyorum uzun uzun,
  fark-etmiyor...,
  avuçlarına yüzümü çiziyorum,
  ısınsın diye, öpücüklerin unuttuğu noktalar...
  derin bir nefes çekiyor sigarasından,
  uzaklara üflüyor,
  uzaklardan bir rüzgâr,
  kar üflüyor üzerime,
  küçülüyorum,
  çekiyor, yeni dokuduğum cesaretin kumaşı,
  içinde biriken çaresizlik,
  söküyor teyel yerlerini...

  "gerçekler düşleri sevmiyor" demiştim...
  bir ortaçağ savaşının ortasında,
  eski anıtlar,
  taşlara kazınmış kader çizgileri,
  çocuk çığlıkları,
  yıkıntılar,
  boğazımda yumrulaşan,
  birbirinin içine dolanmış zehirli sarmaşıklar,
  hepsi, yeniden öğretiyordu,
  toprağa basmanın ne demek olduğunu...

  bir tek çiçekler anlamıyordu,
  gerçeğin dilini,
  direniyor,
  düş-pazarı kuruyorlardı,
  güneşin uykuda olduğu saatlerde en çok…

  gizli mektuplar birikiyordu, suya yakın,
  her an mürekkebi dağılıp,
  yok olacak kadar suya yakın...

  ne zaman tren sesi duysam,
  raylara yağmur yağıyor,
  bavuluma koyacak hiç bir şeyim yok,
  bavulum yüreğim...

  özlem özkaya