şüheda, bir alıntı ekledi.
03 Mar 18:01 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İçinde yaşadığın toplumun tüm kurallarını yok say demek istemiyorum.(...)Küçük şeyleri yerine getirmek sorun değil. Ama ben daha büyük şeylerden söz ediyorum; düşünme tarzımız, değer yargılarımız. Bunları kişinin kendisi seçmelidir. Bir başka kişinin ya da toplumun bu konularda belirleyici olmasına izin veremeyiz.

Öğretmenim Mori'yle Salı Buluşmaları, Mitch Albom (Sayfa 157)Öğretmenim Mori'yle Salı Buluşmaları, Mitch Albom (Sayfa 157)
şüheda, bir alıntı ekledi.
02 Mar 17:45 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ölüm üzerine düşünmek niçin bu kadar güç geliyor insanlara?
Çünkü diye devam etti Mori, " Bir çoğumuz adeta uyurgezer gibi dolaşıyoruz etrafta. Yaşamı tam anlamıyla tanımıyoruz, çünkü hayatı uyur uyanık, yapmamız gerektiğini düşündüğümüz şeyleri otomatik olarak yaparak yaşıyoruz."

Öğretmenim Mori'yle Salı Buluşmaları, Mitch Albom (Sayfa 89)Öğretmenim Mori'yle Salı Buluşmaları, Mitch Albom (Sayfa 89)
şüheda, bir alıntı ekledi.
02 Mar 14:14 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Zıtların Gerilimi
Hayat bir dizi ileri ve geri çekilmeden ibarettir. Sen bir şey yapmak istersin, ama başka bir şey yapman gerekmektedir. Bir şey seni üzer, ama üzülmemen gerektiğini bilirsin. Bazı şeyleri elde veri olarak kabul edersin, fakat hiçbir şeyin garantisi olmadığını da bilirsin.

Öğretmenim Mori'yle Salı Buluşmaları, Mitch Albom (Sayfa 48)Öğretmenim Mori'yle Salı Buluşmaları, Mitch Albom (Sayfa 48)
elizabeth., bir alıntı ekledi.
10 Şub 15:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

x
Ünlü şair Auden'in de söylediği gibi,
"Birbirinizi sevmezseniz yok olursunuz.."

Öğretmenim Mori'yle Salı Buluşmaları, Mitch AlbomÖğretmenim Mori'yle Salı Buluşmaları, Mitch Albom
Selin, Öğretmenim Mori'yle Salı Buluşmaları'ı inceledi.
31 Oca 13:46 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Dili çok kolay, 1-2 günde bitirilebilir. Ağır veya uzun bir roman sonrası dinlenme kitabı olabilir. Mori'den etkilenmemek imkansız, altını çizdiğim cümleleler oldukça fazlaydı ama bir başucu kitabı da değil.

Caykoyevski, bir alıntı ekledi.
30 Oca 21:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Öğretmen sonsuzluğu etkiler ve etkisinin nerede nihayete ereceğini hiçbir zaman kestiremez.
Henry Adams

Öğretmenim Mori'yle Salı Buluşmaları, Mitch AlbomÖğretmenim Mori'yle Salı Buluşmaları, Mitch Albom
İbrahim, bir alıntı ekledi.
 02 Oca 22:47 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sevgi...
Dünyada en önemli şeylerden biri sevgi vermeyi ve verilen sevgiyi almayı öğrenmek. Sesi adeta bir fısıltıya dönüşmüştü: İçine dolmasına izin ver... Sevgiyi hak etmediğimiz, eğer sevilmeyi kabullenirsek yumuşayacağımız, güçsüzleşeceğimiz duygusuna kapılırız. En doğrusunu Levine adlı bir bilgi söylemişti bence: "tek akılcı davranış sevgidir"
Sözcüklerinin etkisini arttırmak için yineledi: Tek akılcı davranış sevgidir.

Öğretmenim Mori'yle Salı Buluşmaları, Mitch Albom (Sayfa 61 - undefined)Öğretmenim Mori'yle Salı Buluşmaları, Mitch Albom (Sayfa 61 - undefined)
İbrahim, bir alıntı ekledi.
02 Oca 22:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kitabın çevirmeni Burcu Hanımın notundan...
Babam Mori'ye bilgelik yönünden çok benzerdi. En çok Goethe'yi sever, "doğrular tentürdiyot gibidir, acıtır ama iyi gelir" sözünü dilinden hiç düşürmezdi. Öyle birisinden mutlak sonunun gelişi saklandı. Huzur içinde değil terör ve panik içinde, hiç hak etmediği bir biçimde ayrıldı aramızdan.
Bu kitabı babamın anısına çevirdim. Onunla vedalaşamadım ama Mori sayesinde bana söyleyebilecek olduğu şeyleri duymuş oldum. Babamı ve Mori'yi çok özlüyorum.

Öğretmenim Mori'yle Salı Buluşmaları, Mitch Albom (Sayfa 5 - Boyner Yayınları)Öğretmenim Mori'yle Salı Buluşmaları, Mitch Albom (Sayfa 5 - Boyner Yayınları)