Kübra Nur, Mesnevi-i Nuriye'yi inceledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Böyle bir eser için inceleme yazmak çok zor. Belki de doğru değil... Yine de benim için anlamını aktarmaya çabalayacağım,

Bu 6. kez bitirişim Mesnevi-i Nuriye'yi her okuduğumda başka bir yarama merhem olmasaydı 6 kez okumazdım sanırım. Yine yeterli değil kanaatımca. Bir teyze vardı 'ben daha 1. Söz'den (bismillah bahsi) çıkamadım.' derdi. Belki 30-40 defa okumuştur. Öyle de böyle hakikatler ışık gibi inceldikçe incelebiliyor, en başta renkleri daha sonra röntgen şuaı gibi derinleri görüyorsun.
Üstadım der ki, -aklımda kalan cümleleriyle-
Nasıl ki bedenimizin suya gıdaya ihtiyacı var; ruhumuzun da elbet bir suyu bir gıdası olmalı. Onlar da böyle hakikatlerdir, nurlardır. Her gün ihtiyacımız zaruri ve elzemdir.
O vakit ne ruh sıkıntısı kalır ne de gavîleşme...
Asrımızın hastalığı depresyona birebir çare.
Küçükken bir ders sonrası Risale'lerden birini alıp " Dünyanın değil KAİNATIN tüm sırları bu kitapta yazıyor!!" diye bağırarak eve koşmuşluğum var...
Hala daha bağırıyorum; Rabbim'in güzel ikramları alın, okuyun. Bu kitaplarda seni, sana daha iyi tanıtan kullanma kılavuzları var.
Mesnevi-i Nuriye "İllem" leriyle bir çekirdek. Tarla sensin. Bağistan olacak gönlüne, su olacak hararetine.
Dalaletin gözüne elmas, kılınç vuracak, iki cihan saadeti kazandıracak bir ab-ı hayat olacak.

Kalp Kırıkları
Kalemimin kalbim olmadığı günlerde yazmak isterdim sana
Mesela havadan sudan konuşabileceğimiz konularımız olsaydı
Derinden kanayan yaralarımız yerine...
Ya da çabuk vazgeçebileceğimiz Aşklarımız
Gülerek anlattığımız…
Gözyaşlarımız kalp kırıklarımızdan değil de
Kahkahalarımızın eseri olsaydı mesela
“Acımadan” gülmeyi becerebilseydik içten…bb/bs

Allah'ım! :(
Selamünaleyküm hocam;

Hocam, öncelikle size çok teşekkür ediyorum. Size ve sizin gibi bu düşünce ve hizmette olan insanlardan Rabbim razı olsun. Yarın kıyamet gününde ben sizin şahidinizim.

6 yaşındaki kızım bile sizin odanızda 5 dakika bulunup çıktıktan sonra “baba bizim odadaki kanepe, tv hepsini kaldırıp tamamına kitaplar koyalım” dedi. Bana da “Nureddin hocanın çalışma masasından yaptır, çok okuyup ben de Nureddin hoca gibi olayım.” diyor. Yarın bu yavrucuklar inşallah Ümmet-i Muhammed’e faydalı birer insan olup hizmet ettiklerinde bunda en büyük pay sahibi siz olacaksınız. Çünkü biz sizin derslerinizi dinleyerek sizden çok şey öğreniyoruz.

Derslerinizin bir tanesinde, küçük çocukların kapıyı çalarak izin istemesinden bahsettiniz. O gün oyun şeklinde uygulamalı olarak öğrettim Elif’e. Şuan kardeşi konuşamamasına rağmen kapı kapalı ise vurup önünde bekliyor. Bu çok küçük bir örnek ama bunun gibi nelere vesile oluyorsunuz.

Allah size güç kuvvet ve vakit bolluğu versin.

Teğabün suresi 14. âyetin tefsirini dersinizde anlatırken “Hanımlarınız ve kocalarınız, başınıza bela olur, dikkat edin onlara. Eşiniz ve çocuklarınızı affeder görmezden gelirseniz, bırak bir daha yapmaz derseniz, Allah da sizi affeder.” Diyerek, anneme babamdan dolayı dayanma gücüne vesile oldunuz.

Hocam benim en büyük gayem, pırıl pırıl tertemiz olarak Allah’ın bize emanet ettiği yavruları onun istediği gibi birer kul olarak yetiştirmek. Bu meşakkatli yolda bu kadar fitnenin ve dış etkenin olduğu zamanda gerçekten zor olanı başarmak istiyorum.

Bunun için bol bol dua ediyorum. Kendimi düzelterek örnek olmak istiyorum.

Bu yolda sizi örnek alıp derslerinizden ve kitaplarınızdan faydalanıyoruz çok şükür

Benim sizden istediğim, takıldığımız yerlerde sizin fikirlerinize başvurmak, zaman zaman kısada olsa ziyaretlerinizde bulunmak bizim için çok faydalı oluyor. Kısa bir ziyaretten sonra Elif’in odayı kitaplarla doldurma isteği beni çok etkiledi ve daha da umutlandırdı. Benim sizden isteğim budur hocam.

Biz maalesef tam anlamı ile yetişemedik. Sözde tam Müslüman bir evde yetiştik ama 14 yaşında gusül abdestini komşudan öğrendim.

Biz, kendi yapamadığımız ve sonradan öğrendiğimiz şeyleri küçük yaşta çocuklarımıza öğretmek ve ahlaklı bir nesil yetiştirmek için elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyoruz.

Tamda sizin anlattığınız bir ortamda büyüdüm çünkü ben. Tek emeli bir ev yapıp ev sahibi olmak, komşular akrabalar ne der kaygısıyla yaşayan bir ailede büyüdüm.

Öyle ki, askerden sonra bir Cuma namazında Allah bana bir gönül ferahlığı verdi. Cuma namazını ağlayarak zor kıldım. Bir anda Peygamber efendimizi ziyarete gitmek istiyorum dedim. “Baba gitmeden çocuk nasıl gider, köylüler ne der, ayıplamazlar mı?” denilen ve umreye gidip geldiğimde 1 ay küsülen bir ortamda büyüyüp yetiştim.

21. yüzyılın cihadı diye adlandırdığınız çocuk yetiştirme konusunda, sizin destek olmanız bizim için çok önemli.

Son olarak hanımımın başka bir hanımla sizin sohbetinizi beklerken, bayanlar bölümünde yaşanan bir hadiseyi paylaşmak isterim sizinle. Şehir dışından gelen bir bayan, gelme sebebi olarak, TEOG sınavından sonra isteğini soran çocuğunun, “Beni Nureddin hocanın son sohbetine gönderin başka bir şey istemem” demiş olması, akıllı telefonlar, konserler vs. dururken sizin dersinize gelmek istemesi beni çok etkiledi.

Tekbir getirerek dedim ki işte mücahit bu.

ALLAH yardımcınız olsun.
Vaktinizi bereketlendirsin
ALLAH’A emanet olun》》Selamünaleyküm;

Güzel kardeşim benim, sen cennet nedir bilir misin? Dünyada iken cennette olmak nedir bilir misin? Büyük ihtimalle ‘bilmem’ diyeceksin. Ben de senin gibi, koklanamadım o bahçenin çiçeklerini henüz. Ama yüreğimi çatlatacak kadar kabartıp diyorum ki: Peygamber aleyhisselam’ın etrafında etten kemikten sur ören o mübarek nesil bunu başarmışlardı. Ölmeden cennete girmeyi becermişlerdi. Kardeşleri ile cennette ırmakların kenarında sarmaş dolaş olur gibi yaşamışlardı da o muhteşem sahneleri bize miras bırakabilmişlerdi. Ne muhteşem, ne umut yüklü bir sevgidir bu!

Sen bana onları hatırlattın. Sana cevap yazmak için biraz daha beklemek istedim. Duygusal olmayayım istedim ama kaç gün geçti o duygusallığım gitmedi. Yazmak zorunda kaldım. Sana yazıyorum bu sözlerimi. Rabbime yazıyorum. Mü’minlerin kardeş olduğunu unutan nesillere yazıyorum. Taşa yazıyorum. Anadolu’nun yollarına yazıyorum. Camilerin kıble duvarlarına yazıyorum. Anasının doğurmadığı milyarlarca kardeşi olduğunu bilmeyen bütün nimet mahrumlarına yazıyorum.

“Ey Rabbim, doldur içimize o sevgiden, doldur bizi ve kardeşlerimizi o ırmakların sularından, doldur Rabbim, doldur ki cennet hasretimiz gözümüzde tüllensin. Kanatsız uçabilecek kadar şenlenelim, fani dünyada iken bile ebedî lezzetler tadalım.”

Güzel kardeşim benim, ben sana nasıl dua etsem bilmem ki, ne desem de bağrımı sana açmış olsam? Senin yazındaki sen sanki benim de sen bensin orada. Buna melekler şahit olsun. Sen de şahit ol. Rabbim bizi, bu sevdamızla cennetinde buluştursun. Sen ve senin gibi kardeşlerimin bu hüsnü şehadetlerine ne kadar itimadım var, ah bir bilsen; onu bilsen beni esir alırdın karşılığında.

Sözlerin bana yapılmış duaların olsun. Evini kütüphane yapmak isteyen cici Elifcik, Kitabımızın hizmetkârı olsun. Sen, eşin ve yavruların bu ümmetin şerefi ile yücelmişlerden olun.

Güzel kardeşim benim, herkes kendi derdine düşermiş ya, benim derdimi de ben bilirim. Sen, beni ziyaret edip bir şeyler almak istiyorsun, buna izin istiyorsun. Ben ise senin gibi birinin bir kelimelik duasını alsam da önümü açsa Rabbim, elimi, dilimi, gözümü korumaya vesile yapsa diyorum. İşte böyle bir dünyadayız şimdilik; Sen seni düşünürsün, ben de beni. Gel, tabii ki gel. Gel ve bana dualar et. Gel de bana Elifciğin, Âsiyelik basamaklarını tırmandığını müjdele bana. Gel ve bir daha gitme dilersen o gün!

Güzel kardeşim benim, şahit olsun bu yazdığımız kelimeler, bu kullandığımız dijital âlem bile şahidimiz olsun: Allah’tır gayemiz. Şeriat’ıdır yolumuz. Peygamber’idir önderimiz. Ona salât ve selamdır işimiz. Onun ümmeti ocağımızdır, bağrımızdır. Kardeşliğimiz ise hasretimizdir.

Şahidim ol güzel kardeşim, seni seviyorum, duanı istiyorum, Elifciğin gözbebeklerinden öpüyorum. Siz de beni unutmayın duanızdan. Şimdi siz unutmayın, yarın kabrin karanlıklarında yapayalnız kaldığım zamanda da Elifcik unutmasın.

Size, eşinize ve sevgili yeğenlerime selam söylüyorum. Rabbimin uçsuz bucaksız rahmetine salıyorum sizi.

Selamünaleyküm.

Nureddin YILDIZ

Erdinç BİGE, bir alıntı ekledi.
18 Mar 10:52 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ne güzel şey hatırlamak seni,
yazmak sana dair,
(...) sırtüstü yatıp seni düşünmek

Kuvâyi Milliye, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 95 - YKY, "Piraye İçin Yazılmış: Saat 21-22 Şiirleri" bölümünden)Kuvâyi Milliye, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 95 - YKY, "Piraye İçin Yazılmış: Saat 21-22 Şiirleri" bölümünden)

Beni sorarsanız_
İyiyim. Esiyorum.
Kendimin eksiğiyim. İyiyim.
Kendimin fazlasıyım. İyiyim.
Bazen neye sevineceğimi unutuyorum. Rüzgarlıyım. İyiyim.
Esiyorum...
Saati sorarsanız...
Kalbime bakarak öğrendim ben zamanı. İyiyim. Elma'nın oku yaraladığı yerdeyim. İyiyim. Her yara yeni de olsa eski bir hikayeyi taşır. Kusurlarımı örtmemek için bol hırka giymem. iyiyim...

Eskicilerin ve dilin bile hatırlamadığı sözcükler yolumu kesiyor. Sözcükleri biliriz de yaşlarını bilmeyiz. İyiyim. İnsan çıkmaz bir lekedir. İyiyim.
Mektup yazmak eskidi, elimiz eskidi çünkü. İnsan iyileşmez bir yaradır. İyiyim.
Dilimizle kalbimiz arasındaki mesafe açıldı. Elimize söz geçiremez olduk. El, taşı da uzağı da menzili de bilir. İyiyim.

Ölüm coğrafyanın ve tarihin değil, bedenin bir parçasıdır. Çamurun izini seviyorum. İyiyim. Toprağın kaygılarını paylaşıyorum. İyiyim. Bir çocuk beni durdurup, başka bir yöne bakmamı, başka bir yere basmamı sağladı. O yöne ağıp içimi aktım. İyiyim...

Pencereden baktım, kuşlar söylenip duruyor. Ötüyorum. İyiyim.
Nar'a yazdığım mektubu sana göndermek geldi içimden. Okuyorum. İyiyim. Nar'landım. İyiyim. Kuşlarla göz göze gelince vazgeçtim...

Sezai Sarıoğlu

osman yalçıner, Dönüşüm'ü inceledi.
17 Mar 23:49 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Milyonlarca insan tarafından okunmuş ve okunmaya devam edecek bu başyapıt için ne söylenebilir ki? Yüzlerce inceleme ve alıntıdan sonra üstelik.
Ben de yazara, yüzünü görmediğim benden 100 yıl önce doğmuş ağabeyime sesleneyim en azından.

FRANZ AĞABEY ,

İnternet yoktu henüz,telgrafın telleri başını döndürmeye yetiyordu.Cep telefonu yoktu ama ev telefonları uzun uzun çalıyordu ve zihninde yankılanıp duruyordu.

Trenler hızlı değildi ama kara dumanlar çıkartıyordu,fabrika bacalarını anımsatıyordu sana.Sanayi devriminin bütün yükünü omuzlarında hissediyordun,kıvranıyordun.

Otomobiller tın tın uçaklar pır pır acemice ilerliyordu,bu kadar yenilik ruhunu yoruyordu. Fakat gemiler başkaydı.Yüzyıllardır vardı onlar.Uzak ülkeler seni çağırıyordu.Olsa olsa bir gemiyle gidebilirdin. Bilmediğin bir güç seni kalmaya davet ediyordu,inanıyordun.

İnanıyordun bütün olup bitenin bir rüya olduğuna.Düşlerin tek çıkış yolundu,biliyordun.

Ve aşka inanıyordun sen,üstelik kavuşmayı ön şart olarak kabul etmiyordun. Seviyordun,sevmek istiyordun.

Aslında her gün az çok aynıydı.Kağıtlar üst üste gelip dosyalara dönüşüyordu.Kayboluyordun. Ve bir lokma ekmeğe muhtaç olmamak için dişlerini sıkıyordun. Çıkış yoktu biliyordun, nereye gidersen git böyle olacaktı.Ruhunu ezip geçecekti birileri, birileri hep yok sayacaktı seni. Anlamazlardı.Düşünüyordun.Okuyordun.Ve nihayet yazıyordun.Kalem kutsaldı. Kadim zamanlardan kalma bir yarayı taşıyordun.

Boynunu büküp kabullenmiştin derdini.Yazıyordun. Zihninin zembereği boşalıyordu yazarken,tazeleniyordun.Var oluşundan gelen insan olma haline tutkuyla bağlıydın.

Yemek,içmek,yürümek,uyumak gibi eylemlerin yanına ekleyebileceğin, içinde nesne barındıran tek eylem yazmaktı. Kalem ve yazmak. Kalem yeryüzüne bir ayet olarak inmişti sana göre.Geri kalan ne varsa büyük bir kaosun parçalarıydı.Gözünün gördüğü her şey birbirinden bağımsızdı. Zihnindeki binlerce yol bir araya gelemiyordu.

Tek çare yazmaktı. Yaşadığını hissetmenin başka bir yolu yoktu.Ölüm ise hayattan kıymetliydi. Ölüyordun, ölümsüzleşiyordun.

Rûhberûh, bir alıntı ekledi.
17 Mar 20:08 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ne güzel şey hatırlamak seni,
yazmak sana dair,
..

Henüz Vakit Varken Gülüm, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 46 - YKY)Henüz Vakit Varken Gülüm, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 46 - YKY)
bayan limon kekiği, bir alıntı ekledi.
17 Mar 12:17 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

sana yazmaya başlarken adının anlamını bile bilmediğimi fark ediyorum. sana başka bir ad vermeye dilim varmıyor. sana yazmaya başlamak bile, sana kıymak aslında… yazmak! bellekte kalanların, ya da bellekten silinmeyen sabit imgelerin yanında ne kadar cılız kalıyor bu sözcükler bir bilsen! yazı: kağıda dökülen sözcükler sıralanışı. hayat: belleğe yer eden imgeler. eğer amaç aradaki farkı yazmaksa, ya da aradaki farksızlığı, yanılmıyorum: senin ölü halinle, benimle yaşadığını söyler ya da yazarken yanılmıyorum.

Ahdım Var, Hür YumerAhdım Var, Hür Yumer
Freyja, bir alıntı ekledi.
16 Mar 13:26 · Beğendi · 9/10 puan

Ah Leyla Erbil
Galiba, tek çıkar yol sana durup dinlenmeden yazmak. Hoş, bütün işim, seni düşünmek ya! Bu bok soyu alışkanlıklar, töreler, günah sevap ve ayıplar köleliği olmasa... Bütün tedirginliğimiz bundan. Bundan, yüzünü hayalledikçe ağzımın acılaşması. Şiirimdeki korkunç çırpınış, doymazlığım ve ölesiye beni terk etmeyecek hiçlik... Tanrıların beni kandırabilmelerini isterdim yahut ölümün anlamlı bir nen olmasını. Oldum olası idealist değilim. Materyalist felsefe çok şeyler verdi ama doyurmuş, kandırmış değil beni. Ya sen olmasaydın! Büsbütün iğrenç bulacaktım evreni.

Leylim Leylim, Ahmed ArifLeylim Leylim, Ahmed Arif
Selman Ç., bir alıntı ekledi.
 16 Mar 09:32 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yağacak olan tüm yağmurlardan sonra,
bir şiir daha koyacağım kucağına,
bir bebeğin uyurken el parmaklarının aldığı hallere benzeyecek
bu şiirin satırları..
Ve o zaman adı konulmamış bir adam olarak,
bana bir isim vermeni isteyeceğim senden.
Bana vereceğin isim, gülüşünle alakalı olmalı,
bunu hakettiğimi düşünüyorum,
ziyadesiyle...
Çünkü sana olan kırmızı zaafımı,
bu işveli dünyanın bana olan zaafından üstün tuttum daima.

Ben gerçekleri severim bilirsin,
büyülü gerçekler de dahil bu sevgiye.
Mesela seni anlatırken hiç cimrilik yapmıyorum,
yazmak bedava, düşünmek bedava nasıl olsa,
ee Allah biraz akılda vermiş çok şükür
daha ne olsun.

Ama senin gerçekle hayal arasında tamamlanmamışlığın var ya,
o beni müşküle sokuyor biraz.
O yüzden şöyle tanımlıyorum seni
iyi dinle;
Eğer sen gerçeksen,
ki, herkes gerçek olduğunu söylüyor,
o zaman şiir diye açıklayabilirim mevcudiyetini.
Sen de bilirsin ki,
gerçekliğin son noktası şiirdir
ve ben şiiri pek severim.
Ötesi hayal meyal...
Ne diyeyim
güzel şiirsin vesselam...

Kalküta, Kaan Murat Yanık (Sayfa 8 - Koyu Kitap)Kalküta, Kaan Murat Yanık (Sayfa 8 - Koyu Kitap)