birkitapbirilktir, Avunamayanlar'ı inceledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olan Nobel Edebiyat Ödülü, 2017 de İngiliz yazar Kazuo Ishiguro’ya verildi. Ödülün, Ishiguro’ya verilme gerekçesi olarak romanlarındaki büyük duygusal güç ile dünyayla kurduğumuz hayali bağ duygusunun altındaki uçurumları görünür kılması, olarak gösterildi. Ishiguro’nun Günden Kalanlar, Avunamayanlar, Değişen Dünyada Bir Sanatçı, Öksüzlüğümüz, Beni Asla Bırakma, Noktürnler ve Gömülü Dev isimli kitapları Yapı Kredi Yayınları tarafından dilimizde yayımlanmıştı. Ayrıca yazarın Beni Asla Bırakma isimli romanı Time’ın İngilizce yazılmış en iyi 100 roman listesine girmiş, 2010 yılında yönetmen Mark Romanek tarafından aynı adla sinemaya aktarılmıştı.
Ishiguro'yu ilk kez okudum. Alışık olduğumuz anlatımdan farklı bir anlatıma sahip. Kitabın konusu, İngiliz piyanistin küçük bir Avrupa kentine, gelmesiyle başlıyor. Ryder adlı bu ünlü piyanisti kent sakinleri büyük bir coşkuyla karşılıyor. Ryder bir süre sonra kentin maküs talihini yenmekten, bavul taşıyıcılarının sorunlarına sahip çıkmaya kadar türlü şeylerle uğraşmaya başlar. Romanın daha ilk sayfalarında bir şeylerin tuhaf gittiğini farkediyorsunuz. Ryder, bir türlü yapmak istediklerini yapamamakta, her yere geç kalmakta ama tuhaf istekler ve gelişmeler karşısında tuhaf bir edilgenlikle sürüklenmektedir. Yanına oturduğu gazetecilerin, o yokmuş gibi hakkında konuşmaları, onuruna verilen ziyafete sabahlık ve terliklerle katılması ama kimsenin bunu yadırgamaması ve uzun uzun yol gidip vardığı yeni mekanların sonradan başka, bildik mekanlara dönüşmesi... İşte bütün bunlar romana bir ‘tuhaf rüya’ atmosferi katıyor. 
Ishiguro, bütün hikayeyi bir rüya gibi anlatıyor.

mrtdgdvrn, Frida Kahlo'yu inceledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Frida Kahlo 1907 de Meksika da doğmasına rağmen,kendisini Meksika Zapata devrimi 1910'u doğum günü olarak kabul eden,Yaşarken ünlü olan,Sürrealist çalışmalarına rağmen bunu kabul etmeyen.Hayatı boyunca 143 tablo yapıp en son tablosunu hasta yatağında Yaşasın Hayat adı verdiği natürmort eseri ile 55 tane eserinin otoportre olarak yapan acıların kadını.Bu tablolaların büyük çoğunluğunu
Madonna tarafından satın alınan bir sanatçı.
Yahudi bir baba(hayatı boyunca en büyük destekçisi) ve kızıldereli bir annenin 4 kızdan 3.ncü olarak dünyaya gelen şanssız çocuk.Daha altı yaşında geçirdiği çocuk felcinden sonra tahta bacaklı frida lakabını alan hayatı boyunca etek giyen 18 yaşında bindiği otobüse tramvay çarpması sonucu yaralanan ve hayatı botunca 32 ameliyat geçiren bir kadın.
Meksikanın mikelanjelosu olarak tanınan ünlü ressam Diego Rivera ile evlenen,kendisini hep aldatan kocasının kardeşi ile olan ilişkisini öğrenip babasından kalan şu an meksika da müze olarak kullanılan MAVİ EV de kalıp,fotoğrafçısı Muray ,sovyet direnişçisi Lev Troçki ile aşk yaşayan ama kurbağam diye söylediği diego ile yaşamını sürdüren kadın.Çok istemesine rağmen hiç çocuğu olmayan bu olayı ve çektiği sıkıntıları tablolarına yansıtan bir ressam.kendi ülkesinde açtığı ilk sergisine sedye ile gidip,sonrasında sağ bacağı kesilen bir küllerinden doğan bir Anka Kuşu.
1954 yılında akciğer embolisi sonucu 47 yıl süren acılı hayatı sona ermiştir.kendi isteği ile yakılıp külleri MAVİ EV e konulmuştur.Neden yakılmak istendiğini soranlara,ömrüm boyunca yattım öldükten sonra artık yatmak istemiyorum demiştir
Benim en çok içimi acıtan sözü ise;Frida, Rivera için; hayatında iki büyük kaza geçirdiğini, bunlardan birinin onu az daha öldürecek olan tren, diğerinin ise Diego olduğunu söylemiş, Diego’nun tren kazasına göre çok daha yıkıcı olduğunu belirtmişti.
İşte bu kitap bu acılı kadının hayattaki mücadelesini ve tüm zorluklara rağmen hayata tutunuşunu anlatıyor.En sevdiğim kitaplardan biridir.Kitabın sonunda Salma Hayek in oynadığı filmi izlemekte ayrı bir keyif katıyor.

Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okuyor

"Sanatçı hiçbir zaman yalancı tanık olmayacaktır. Susmayacaktır, susturulamayacaktır. Bir ulusun yaşaması, ilerlemesi, uygarlığa, mutluluğa kavuşması, her şeyden önce, sanatçılarının dürüst olmaları ile mümkündür. Üç beş politikacı, sekiz on parti dürüst olmasalar , o kadar önemli değildir. Ama sanatçı yalanla savaşacak, doğruları dile getirecek, çirkinlikleri gösterecek, korkmayacak, yılmayacaktır. Çünkü o bugünün değil, yarının, mutlu yarınların insanıdır."

Yaşam Bir Uzlaşmadır, Oktay Akbal (Sayfa 15 - Dünya Kitapları)Yaşam Bir Uzlaşmadır, Oktay Akbal (Sayfa 15 - Dünya Kitapları)
Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
19 saat önce · Kitabı okuyor

Evlilik 'lerinden önce ..
Kitabı 1922 ye kadar yayımlanamamıştı. ..
Nihayet piyasaya çıktığında şairin Vinograd ile ayrılığının üzerinden uzun zaman geçmişti
ve Pasternak 'da sanatçı Yevgenia Lurye'nin varlığında aşkı bulmuştu. ."

Ikili ilk kez,üzerindeki yeşil elbiseyle alımlı bir görüntü sergileyen Yevgenia nın bir takım adamların ilgisine mazhar olduğu bir doğum günü partisinde karşılaştı ..Pasternak ona ezberden kendi şiirlerini okudu ..fakat genç kadının aklı başka yerdeydi ..ve onunla ilgilenmedi..

Pasternak ise ...
"Halkın var niye bu zırvalıkları dinliyesin ki ?"

dedi..

.

Jivago Vakası, Peter Finn (Sayfa 39 - Yapı kredi yayınları..)Jivago Vakası, Peter Finn (Sayfa 39 - Yapı kredi yayınları..)

bu bilgicikler de şuracıkta sevimli sevimli dursun..
ORTA ÇAĞ-------------------------

Orta Çağ: 375’te kavimler göçüyle başlar,1453 yılında istanbul’un fethine kadar sürer.

Orta Çağ (Middleage) Milattan Sonra 5. yüzyıl ve 13. yüzyıllar arasını kapsayan zaman dilimine verilen addır. Bu kelime 17. yüzyıldan beri Avrupa tarihi sözkonusu olduğunda, kullanılmaya başlanmıştır. Bu kavram, genellikle insanların öznel bilincinde biçimlendiği için kesin başlangıç ve bitiş noktalarından söz edilemez. Ancak, bütün bu nedenlere rağmen, tarih kitaplarında Roma imparatorluğunun bölünme tarihi (M.S. 395) yada son Batı Roma İmparatorluğunun düşüş tarihi ( 476) gibi noktalar Ortaçağın başlangıcı olarak alınmaktadır. Bitiş noktaları ise, İstanbul'un fethi ( 1453); İtalyan kaşif Kristof Kolomb'un Yeni Dünya'yı ( Amerika) keşif (1492); Din savaşları olarak bilinen 30 Yıl Savaşlarını sona erdiren Westphalia Antlaşması ( 1648); Fransız Devrimi ( 1789) gibi siyasi tarihte önemli sonuçlar doğuran tarihler sayılmaktadır.

Ortaçağ kavramı tarihte ilk defa Rönesans düşünürleri tarafından geliştirildi. Bunlar kendi dönemlerini, Roma İmparatorluğunda yaşanan parlaklık ve "yeniden doğuş" dönemleri arasında bir geçiş dönemi olarak görmektedirler. Roma'da yaşanan uygarlığın kendi dönemlerinde yeniden canlandığını görüyorlardı. Roma İmparatorluğu ile, kendi dönemlerine kadar geçen karanlık dönem için bu tabiri kullandılar.

Bu olumsuz değerlendirmelere karşın, Ortaçağ büyük siyasal, ekonomik, kültürel, toplumsal ve sanatsal değişimlerin yaşandığı bir dönemdir.

RÖNESANS-------------------------
İlk kez İtalyan sanatçı Giorgio Vasari tarafından Vite'de kullanılmış, 1550 yılında basılmıştır. Rönesans teriminin kökeni Fransızca'dır. Fransız tarihçi Jules Michelet tarafından kullanılmış ve İsviçreli tarihçi Jacob Burckhardt tarafından geliştirilmiştir. (1860'larda). Yeniden doğuş iki anlamı içerir


AYDINLANMA-------------
Avrupa 'da düşünce alanında en köklü değişimlerin yaşandığı dönem 18. yüzyıldır. Buyurucu ve değişmez kurallar ortaya koyan dinsel inanışlara ve bunlardan kaynaklanan skolastik (dogmatik) düşünceye karşı; aklın, deneyimlerin, kuşku ve araştırmaların ön plana çıkarılmasıdır.

Aydınlanma ÇağıSosyal Bilgiler Terimi Olarak Aydınlanma Çağı:
Aydınlanma, 18. yüzyılda Avrupa'da ortaya çıkan ve her konuda akla öncelik tanıyan düşünce sistemine Aydınlanma, bu düşünce sisteminin etkisiyle bilim ve felsefede büyük gelişmelerin olduğu bu yeni döneme Aydınlanma Çağı denmiştir.
Aydınlanma Çağı'nda "aklın kullanılması ile doğru bilgiye ulaşılabileceği" fikri temel alınmıştır.

Bu dönemin önemli bilim insanları;
- Newton (Nivton); fizik ve matematik alanında çalıştı.
- Copernik (Kopernik); Evrende Güneş merkezli bir sistem olduğunu ve Dünya'nın Güneş çevresinde döndüğünü kanıtladı.
- Galileo; Dünya'nın yuvarlak olduğunu ispatladı.
- Descartes (Dekart); analitik geometriyi geliştirdi.
- Jean Jacgues Rousseau (Jan Jak Russo); toplumsal alanda önemli eserler verdi.
- Mozart, Bach (Bah) gibi besteciler müzik alanında önemli başarılar elde etti.

KAYNAK:web

Osman Talha KULAK, bir alıntı ekledi.
Dün 13:52 · Kitabı okuyor · Beğendi

Usta bir iktisatçı, bir dereceye kadar matematikçi, tarihçi, devlet adamı ve filozof olmalı. Geçmişin ışığında, geleceği amaçlayarak bugünü çalışmalı. İnsan doğasının hiçbir parçasını, dikkatinin dışına atmamalı, bir sanatçı kadar soğuk ve dürüst, buna karşılık bazen bir siyasetçi kadar dünyaya yakın olmalıdır.

Ekonomide Analiz, Mahfi EğilmezEkonomide Analiz, Mahfi Eğilmez
Asuman Özay, Kaplan Prens'i inceledi.
Dün 12:18 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Macera aşk heyecan hepsi ustaca yoğurulmuş bir kitaptı. Çok sevdiğim ender aşk ronanlarından biri oldu. Karakterlere zaman zaman kızsam da (özellikle Jane'in koruma iç güdüsü ile katlandığı kötü muameleye) akıcı anlatım ve bölüm geçişlerindeki heyecanlılığı sayesinde severek okudum. Bütünlük içeren ve maceralarla örüntülenmiş bu romanı aşk okumayı seven tüm okurlara öneririm.
Konusunda çok az bahsetmek gerekirse, iskoçya Amerika ve Çin kökenli 3 gencin yollarının Hindistan'da kesişmesiyle ve kaderin onları altın arama macerasına yönlendirmesiyle örüntülenmiş hikayeye bir sanatçı da dahil oluyor. Korkular, yüzleşmeler ve ihanetler yüzeye çıkıyor ama sonuçta aşk her şeyin üstesinden gelmeyi kolaylaştırıyor. Her kültürden ufak izler taşıyan ve filleri bir kez daha sevmeme neden olan keyifli bir romandı

Hakan Ç, bir alıntı ekledi.
20 Mar 19:55 · Kitabı okuyor

Sanatçı, hayat kavgasında yalnız kala kala, yenile yenile kendini olgunlaştırır... Yazacak şeyi varsa herkesin uyuduğu saatlerde yazar.

Otuz Beş Yaş, Cahit Sıtkı Tarancı (Sayfa 16)Otuz Beş Yaş, Cahit Sıtkı Tarancı (Sayfa 16)
Ezgi Sezgin, bir alıntı ekledi.
20 Mar 16:31

Chopin'in müzik tümceleri ne kadar yalındır! Bunlar, kendisinden önce hiçbir bestecinin yaptıklarıyla kıyaslanamaz. O besteciler (Bach'ı gene de bunlardan ayrı tutuyorum) bir heyecandan yola çıkıp daha sonra bu heyecanı dile getirmek için sözcükler arayan şairlere benzer.Oysa Chopin tam tersine sözcüklerden yola çıkan Paul Valery'nin yaptığı gibi, mükemmel bir sanatçı olarak notalardan yola çıkar (aslında ''doğaçlama'' yaptığının söylenmesine yol açan bir unsur da budur); ama Valery'den fazlası şudur: Görkemlilik düzeyine çıkarttığı bu çok basit veriyi,hemen, tam anlamıyla insani bir duyguyla doldurur.

Chopin Üzerine Notlar, André Gide (Sayfa 28)Chopin Üzerine Notlar, André Gide (Sayfa 28)