Usta sanatçı CEM KARACA'dan
Hanimini hüppen
Dezigi banna rap rap
Kefeşte tayyuş
İlle de kıtmir rap rap
Alavere dalavere
Kim ala da kim vere rap rap
Köşeleri möşeleri
Dön baba dönelim rap rap
Raptiye rap rap
Zaptiye zap zap
N?aber nitekim gene
Gene geldi şapka
Rap rap
Ben sana hayran
Sen cama tırman
Yok içmeye bir şişe bile ayran
Nene gerek senin taht-ı revan
Maaşla gırtlak
Gırtlak gırtlağa rap rap
Bir de kitap okuyor
Bakın şu çatlağa rap rap
Liberal miberal
Malı kap götür al rap rap
Eriyor liralar
Mark kap dolar al rap rap
Bul bir kaşalot toriğini
İşlet rap rap
Bir koy üç al
Üçünüde beşlet rap rap
Raptiye rap rap
Zaptiye zap zap rap rap
N?aber nitekim
Gene geldi şapka rap rap
Üf baba bu ne be
Fotoğraf makinası U A U A U A
Lambada markası
Ben sana hayran
Sen cama tırman
Şarkıyı burda yasaklasakdamı saklasak
OH GEORGE
Şarkıyı yoksa yasaklasakdamı saklasak
OH GEORGE

Esther. Sema, bir alıntı ekledi.
09 Mar 01:39 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Acılara gebedir tutkular! Kim yatıştırabilir,
Çok şeyler yitirmiş bir yüreğin ürkekliğini?

Yarat Ey Sanatçı, Johann Wolfgang Von Goethe (Sayfa 49)Yarat Ey Sanatçı, Johann Wolfgang Von Goethe (Sayfa 49)
Lalcivert, Cam Irmağı Taş Gemi'yi inceledi.
 24 Şub 21:31 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Nazan Bekiroğlu’nun çok naif bir dili var. Hangi kitabını okusam elimde kırılgan bir şeyler tutuyormuş gibi hissederim. Bu kitap da öyle; uzak ama yakın, geçmiş ama şimdi, hayal ama gerçek…

Altı başlık vardı kitapta. İlk başlık Be idi. Elif’in Be’ye kavuşamamasıydı; yarım kalmış bir aşktı. "Aşk Elif’in Be’yi bildiği kadardı."

Bir girizgahtı çöller ülkesine.

Diğer üç hikayenin de ikisi hikayeydi gözümde, üçüncüsü bilmeceydi fakat üçüncünün içinde de bir hikaye vardı nihayetinde.

--Kül Rengi Küçük Kuş ile Beyaz Mermer Şehir…

‘Göçmen olmadığı halde göçen bir kuş’un hikayesiydi bu. Bu hikayede gidişi sordum kendi kendime. Her gidişin aynı olup olmadığını… Ve yolları düşündüm… Kül Rengi Küçük Kuşu, Beyaz Mermer Şehre götüren yolları…

Belki de yol bizim gittiğimiz değildi de bizi götürendi. Ve her yolun sonunda bir bekleyen vardı. Küçük kuşu bekleyen de yitik bir şehirdi.

Lisan nedir diye sordum sonra kendime, Beyaz Mermer Şehrin içini döküşünü görünce.
Ne demekti bir lisan öğrenmek?
Mesafeleri kaldırmak mı? Anlamak mı? Dinlemek mi? Anlatabilmek mi?
Burada hikayenin zamanından çıktım da kendi küçük odama, kendi küçük dünyama döndüm. Bizim uzak mesafelerimizi, bizim anlamayış ve anlatamayışlarımızı; dinlemeyiş ve dinletemeyişlerimizi düşündüm.

Oysa sözde lisanımız bir değil miydi? Lisan dediğimiz neydi? Ne eksikti?
İçime bir sıkıntı oturunca geri döndüm hikayenin zamanına.

Yaralar diyordu hikaye: “Ve bazı yaraların tamiri ne kadar özenli yapılmış olsa da kan, dışarıya mutlaka sızardı. Yarayı ne taşıyanın ne onaranın ihmalkarlığı söz konusu olabilirdi bunda. Yaranın doğasıyla ilgiliydi sadece bütün bu olanlar.”
Sadık Hidayet gelmişti bu satırlarda aklıma. O da “Yaralar vardır hayatta,” diyordu Kör Baykuş'ta daha en başında “ruhu cüzzam gibi yavaş yavaş ve yalnızlıkta yiyen, kemiren yaralar.”
“Yaranın doğası” dedim sonra kendi kendime, ondan oluyor hep bunlar. Peki ya… Yara neden oluyor? Neyden oluyor? Kim ve ne yaralıyor da yaralar böyle acıtıyor?
Cevabından korktuğum sorularımla bitiyor ilk hikaye…

--Mavi Gül Dalı

Bu hikayede çok soru sormadım kendime. Üçüncü hikayenin ipucuymuş meğer sonradan anladım. Bir değişimdi Mavi Gül Dalı ve değişimin değişimiydi. Kalpteki duygularla akıllardaki planlar arasında bir keşmekeşti. Planlananlarla olanlar arasındaki hayatın gerçekliğiydi.
….
Anlayacağınız buraya kadar her şey bir masalın gerçekliğiydi; bir masalın içine gizlenen gerçekti. Buğulu bir çöl ülkesi vardı Güney’de, hükümdarlar vardı babadan oğula. Bir mavi nehir vardı yakından uzağa. Fikirler vardı zamandan zamana. Duygular vardı bugünden yarına…

Fakat üçüncü hikayede bir şey fark ettim. Hepiniz biliyorsunuzdur belki ama ben geç fark ettim. Bu fark etmenin şevkiyle paylaşmak istedim;

--Cam Irmağı Taş Gemi

Hani dedim ya bir masaldı diye. Masalın buğusu vardı gerçeklikte. Fakat üçüncü hikayeyle buğu silinmeye başladı. Hükümdarlar için yapılan kabir odalarını okudukça piramitler canlandı gözümde. Güney’in çöl ülkesinin mavi ırmağı Nil oldu birden bire.

“Kusurlarımı gizleme, görünür kıl” diyordu hükümdar. “Değiştirmekten mükemmelleştirmekten vazgeç. Tanrı kılma beni, bir insan olarak resmet.”

Ve okudukça geçen yılki Uygarlık Tarihi sınıfında buldum kendimi ansızın;
Bir Firavun vardı tek tanrılığı getiren, tüm düzeni değiştiren, sanata doğallığı ve gerçekçiliği getiren. Araştırınca baktım ki o gerçekten: Akhenaton.

Amonhotep; doğum ismi. Anlamı “Amon hoşnuttur.” Fakat sonra değiştirmiş ismini; Akhenaton, anlamı “Aten’in hizmetkarı”.

Değiştirdiği başkent, Kuzey Ülkesi’nin güzel prensesinin (Nefertiti (güzelden gelen)) heykeli ve heykelin yetenekli yontucusu Tutmose… Kısa süren bir değişim; Amarna Dönemi… Ardından oğlu Tutankhamon’nun gelişi ve değişimin değişimi…

(Hükümdarın sol kaşındaki yara izini bile aradım heykellerde. Bir tanesini benzettim de emin olamadım pek.)

Dedim ya üçüncü hikaye bilmeceydi ama içinde bir hikayeydi yine diye… İşte ben sorularıma devam ettim yine.

Sanatçının ikilemini sordum bu defa. Sanatçıyı kalıplarla güçsüzleştirmeye çalışan da, sanatçı kalıbından çıktığında bunun gücünü elinde tutmaya çalışan da hükümdardı.

Peki ya toplum kalıbından çıkamayan sanatçıya ne olurdu? Böyle bir sanatçının elinde sanata ne olurdu? Bir –çı ekinin yüklediği sorumluluğu bilmeden sanatçı olunur muydu? Sanat-çı olmanın meşruiyeti neydi?

Her soruyla hikayeyle aramdaki zaman çizgisi silikleşti… Eski Mısır ya da 21. Yüzyıl, masal ya da gerçek, uzak ya da yakın… Bazı sorular değişmiyor galiba. Cevapların değişimi sizin/bizim takdirimizde (mi?)

Son iki başlığa gelirken yavaştan bitiriyorum bu yazıyı. Kuş, şehir, gül ve yontucunun hikayesi farklı olsa da aynı. Nihade’nin beşinci defteri ise etkileyici olmakla birlikte tamamen farklı. Güney’de masalsı bir çöl ülkesi değil de ismi cismi belli bir İstanbul var. Son başlık ise yazarın içini döküşü gibi; bir arayış gibi…

Fakat tüm hikayelerde fark ettiğim bir nokta ‘taşımaktı’. Sorumluluk taşımak, sevgiyi taşımak, aşkı taşımak, aşkın yükünü ve aşkı saklamanın yükünü taşımak. Kimi zaman taşıdığından yorulmak…Kimi zaman ‘taşıyamadığından kaçmak’…

Hayat sanki taşıyamadıklarımızdan ibaretmiş gibi…

Velhasıl kelam, Cam Irmağı Taş Gemi güzel bir yolculuktu benim için. Masalla gerçeğin, soru ve cevabın ve zamanın güzel bir macerasıydı. Umarım siz de beğenirsiniz.

(Not: Kitabın Mısırla bağlantısını araştırırken Nazan Bekiroğlu’nun bu kitapla ilgili bir söyleşisini buldum. Kitabı bütünleyen bir söyleşi olmuş. Kitabı okuduktan sonra okumanızı tavsiye ederim.)

Sazed, bir alıntı ekledi.
19 Şub 16:31 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Şairler bile senin kadar vesveseli değildir. Tutkunun eserlerinin yayınlanması için ne kadar faydalı olduğunu bilirler. Bugünlerde kırık bir kalp kim bilir kaç baskı yapar."
"Bu yüzden onlarda nefret ediyorum." diye bağırdı Hallward. "Bir sanatçı güzel şeyler yaratabilir ama bunlara kendi hayatından hiçbir şey koymamalıdır. İnsanların sanata bir otobiyografi türü olması gerekirmiş gibi davrandığı bir çağda yaşıyoruz. Günün birinde bunun ne olduğunu dünyaya göstereceğim, bu yüzden de dünya asla Dorian Gray portremi görmeyecek."

Dorian Gray'in Portresi, Oscar Wilde (Sayfa 25)Dorian Gray'in Portresi, Oscar Wilde (Sayfa 25)

Oğuzcum Atay Üzerine...
Aslında uzun zaman -bu hesabımdan- Oğuzcum Atay'dan bahsetmeyecektim. Bugün Oğuz'un iletisinde ( #27168183 ) adımı görmeseydim, yine de bunu paylaşmayacaktım. Ama evdeki hesap çarşıya uymaz dedikleri şey bir gerçektir. Bunun üzerine ben de daha önce Oğuzcum Atay ile ilgili yazmış olduğum bu yazıyı tekrar paylaşmak istedim. Keyifli okumalar...Eskiden bana sorulduğunda, “En sevdiğin yazar kim?” diye, verecek bir cevabım olmazdı. Kimseye söyleme cesaretim yoktu ama neredeyse hiçbir yazarı tanımazdım... Ama artık O var.

O, her zaman farklıydı. Sene 70’li yıllardı. Her yazar, toplumsal konulara eğilmişti.. Yapılmaya çalışılan darbeler, devrimler, köyden kente yapılan göçler, öğrenci olayları vs.. Yazarların konusu bunlardı. O, döneminin aksine bireye, yalnızlığına ve bireyin toplumdan dışlanmasına, topluma tutunamamasına yöneldi. Tutunamayanları anlattı. O, akranlarının arasındaydı. Onlarla birlikte sohbetlerdeydi. O da devrimciydi. Solcuydu. Arkadaşlarıyla birlikte bu tarz yayın yapan dergi çıkardığını öğrendiğimde şaşırmıştım. Ayrıca kendisine olan hayranlığım da artmıştı. Solcu ve ya devrimci olmasından değil, onlar gibi olmasına rağmen onlardan farklı olmasından dolayı daha çok sevmiştim. Farkını ortaya koymuştu yine... Akranları, sanki “Toplumu düzeltelim, şimdiki önemli konumuz bu!” dedikçe o, sanki onlardan farklı olarak geleceği görmüş, bireyin yalnızlığını sezmiş ve bunları işlenmişti.. Hani vardır ya, döneminin ötesinde yaşayan isimler, işte o bu isimlerdendi. Bu farkı, ona çok büyük bir dezavantaj olarak dönecekti. Okunmamak!..

Evet, günümüzde popüler kültürün neredeyse kurbanı olacak bu güzide isim, kendi döneminde okunmuyordu. Şimdi neredeyse yüzlerce kez basılmış kitapları, milyonlarca sayıyı bulmasına rağmen, kendi döneminde ikinci baskıyı bile görememişti. İnsanlar, o zamanlar bireyci değildi. Toplumcuydular. Toplumsal konuların arkasındaydılar. Okunmuyordu ama o yazmaktan da vazgeçmiyordu. Sene 70 olduğunda, yazdığı ilk eserini yarışmaya yolladı. Kaybedeceğini umarak... Ama Onu şaşırtan olay yaşandı. Kazanmayacağını sandığı romanı, yarışmadan birincilikle dönmüştü. Ama bu, kitabın yayınlanması için yeterli olmamıştı. Kitap 734 sayfaydı ve bu rakam, dönemi için aşırı yüksekti. Çalmadığı kapı kalmamıştı. Her yerden ret cevabını aldı. Ama yılmamıştı. Son yayın evinden de ret cevabını alınca, ümidi tükenmek üzereydi. Ve bir telefon! Kitabı yayımlanmak isteniyordu. Cesur bir yayıncı, nihayet elini taşın altına koymayı başarmıştı. Belki de bugün kendisiyle tanışmamız, ismini duymuş olmamız bu cesur yayıncı, bu cesur yayınevi sayesindedir. Yalnız bir sorun var! Kitap tek cilt basılamazmış, kimse okumazmış. Ohh! Derin bir nefes alabiliriz. İki cilt de olsa, kitap yayınlanmıştı ya... Gerisi hikayeydi.

Ve ikinci kitap! Aman yarabbi, bu nasıl bir beyin ki, daha ilk kitabın yazımı yeni bitmişken ikincisine başlıyor. Belli ki temelleri ilk kitabın yarısında atılmış. Bu öyle bir kitap ki, her kefeye sığar. Her tür altında incelenmesi mümkündür. Roman dersen roman, biyografi dersen biyografi, deneme dersen deneme... Ne istersen onu de... Hikmet! Ah Hikmet! Nasıl bir karaktersin sen? Nasıl bir zekanın ürünüsün? Söyler misin? Hikmet, bizden biri. Ama bizim dışımızda. Bize benziyor ama değil. Toplumdan dışlanmış basit bir karakter, ama yazarın da kendisi! Aynı anda, muzdarip ruhların hamisi, yol göstericisi... Sırdaş, arkadaş, candaş.. Ve en sevgilisi, onun Bilgesi.. Yazarın sevdiceği, Seydisi... Romanın bilgili, alim kişisi.. Sevgili Bilge’si... Şimdi romanı üç aşamada değerlendirme vakti. Bir; toplumdan soyutlanmış bir karakter olan Hikmet’in hikayesi. İki; yazarın kendi hikayesi. Üç; mustarip ruhların kutsal kitabı... Hikmet, üç ayrı kişi. Basit roman karakteri, yazarın kendi hali ve Tutunamayanların Peygamberi... İsa’sı.. Kitabı nasıl kurgulamışsa (sanırım üst kurgu deniliyordu bu olaya) karakteri İsa ile birleştirmiş.. Son yemeğini yediriyor tıpkı onun gibi.. Tıpkı Tutunamayanlar’da Selim gibi.. Hepsi birer İsa, hepsi birer havari... Hepsi birer kurtarıcı Mesih... Yol gösterici... Olayı abarttığımı düşünebilirsiniz ama doğru pencereden baktığınızda göreceksiniz ki, bu karakterler bir yönüyle Tutunamayanların efendisi...

Ve diğer eserler, Oyunlarla Yaşayanlar, Korkuyu Beklerken, Eylembilim... Her biri bambaşka bir evren, bambaşka bir şaheser.. Ve tabii ki Mustafa İnan.. Unutmamak gerek.. Her telden çalabildiğini gösteriyor adeta bize.. Roman de roman, hikaye de hikaye, tiyatro de tiyatro, biyografi de biyografi... Kalemi hepsinin altından kalkabilecek kadar güçlü...

70’li yıllarda Türkiye’de bu tarz konu kimsede yokken, Avrupa bu konuları hatim etmişti. Şansını orada denemek istedi. Belki onu okumayan milleti dışında okur başka bir yazarın milleti.. Ama diğer milletler yazarlarına sadık kaldılar. Bizde var ondan deyip, oradan da geri postaladılar. Tutunamadı garibim. Kimse onu okumadı. “Beni de okuyun” dedi yalvarır gibi... Baktı ki, olacak gibi değil isteyerek, “Ben buradayım sevgili okuyucum, sen neredesin acaba?” dedi hesap sorar gibi... Ama hala bir yanı buruk.. Oyununu da kimse istemedi, tıpkı oyundaki karakteri Coşkun gibi.. Aydınları eleştirdi, okuru eleştirdi. Toplumu eleştirdi, kendisini eleştirdi. Aykırıydı, farklıydı. Kalemi güçlüydü. Kuvvetliydi. Daha yazacağı çok roman vardı. Ama olmadı. Tümörü izin vermedi. Hayatta yaşadığı engeller yetmezmiş gibi bir de tümör çıkmıştı. “Kafam cam kırıklarıyla dolu doktor. Bu yüzden beynimin her hareketinde düşüncelerim acıyor.” dedi. Ama kimse dinlemedi. Tutunamadı, tutunmadı. Belki de başta kendisi tutunmak istemedi. Ama sonra isteyince de olmadı. Kimse tutmadı. Varlığını bilmedi.

Ve 1976, ağır bir şekilde hastalandı. Hastaneye kaldırıldı. Sonra 77... Biraz toparlanır gibi oldu. Dışarı çıktı yine hastalandı. En son kendi ülkesine tekrar yollandı. Aralık ayındaydı.. Arkadaşlarıyla evde oturuyordu. Banyoya gitti sonra.. Uzun süre ses Çıkmadı. Sonrasında bir gümbürtü... Arkadaşları telaşla kapıyı vurdular. “Oğuz! Oğuz! İyi misin?” İçeriden bir ses geldi. “MERAK ETMEYİN ÖLMEDİM DAHA!” Bu sözler, Oğuz Atay’ın son sözleri oldu. İkinci kapıyı vuruşlarında ses seda yoktu. O, artık yoktu!... Tutunamayanların Mesih’i göçmüştü artık...

Sene 1984! Oğuz Mesih, Tutunamayanlar tarafından sahiplendi. Oyunlarla Yaşayanlar, Devlet Tiyatrosu tarafından (defalarca) oynandı. Artık ismini bilmeyen kalmadı. Yaşamımda ikinci baskıyı görmeyen kitapları, baskı üstüne baskı yaptı. Okundukça okundu. Her okuyan, “Nasıl oldu da bu kadar geç farkına vardık!?” diye hayıflandı. Ama olan olmuş, iş işten çoktan geçmişti. Ülkemiz sanatçı ve düşünürlerin bahtsız kaderi, bu sefer (bir kez daha) onunla tekerrür etti. Yaşarken onun kıymetini bilmeyen biz okurlarına “Beni okuyun!” diye rica eden bu güzide dostu, mümkün olduğunca okuyun ve arkadaşlarınıza da okutun...

Yaşarken diyordun ya Oğuzcum; “Ben buradayım sevgili okurum. Sen neredesin acaba?” diye... Biraz geç kalmış bir karşılık olacak (kader işte..) ama, ben de diyorum ki, “Ben buradayım sevgili yazarım. Sen neredesin acaba?”

Sahi, sen şimdi neredesin Oğuzcum Atay!..

Mehmet A., Kestim Kara Saçlarımı'ı inceledi.
04 Şub 20:28 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Geçenlerde sinemaya gitmiştim. Yavuz Turgul ve Şener Şen ikilisinin uzun zaman sonra tekrar beyazperdede buluştuğu “Yol Ayrımı” filmini izlemek için… O gün, salon tıklım tıklımdı. Neredeyse boş koltuk yoktu. Film, ikilinin buluştuğu önceki yapımlarına oranla zayıf, ama Türk Sineması bazında başarılıydı yine de. İzlenilebilir.

Şimdi gelelim asıl meseleye: Gülten Akın, uzun zamandır ismiyle karşılaştığım, bir gün okumayı düşündüğüm bir isimdi. Yol Ayrımı filminde Rutkay Aziz’in canlandırdığı karakter “Altan”, gönül adamı, entelektüel, birikimli bir karakterdi. En sevdiği şair de, Gülten Akın’dı. Filme gittikten sonra, aklımın bir köşesinde bulunan yerinden ön saflara çıkmış olacak ki, dün kitap almaya gittiğimde bu kitabını da almış bulundum. Hayat böyledir işte; beyniniz neye öncelik verirse, o yönde oluyor seçimleriniz de... Sayfa sayısının azlığından dolayı, bu sabah kitabı alıp okumaya karar verdim. Gerçi, dün yurda gelinceye kadar yolda da bir kısmını okumuş ama bir şey anlamamıştım. Bu sabah, tekrar okuyunca zevkine vardım.

Kitabı, şiirleri, genel hatlarıyla beğendiğim. 50’li yıllara göre gayet başarılı şiirler. Ama edebi akımların (şiir bazlı edebi akımlarımızın) hiçbirinin çatısına sokamadım. Belki de detaylarını tam olarak bilmediğim bir akımdan yazmıştır şiirlerini. Veya hiçbir akıma bağlı olmadan. Bir akıma bağlı olmak gerekmiyor sonuçta. Yalnız, filmdeki okunan şiirleri kadar beğenmedim. Belki daha sonra yazdığı şiirler, bu ilk yıllar diyebileceğimiz şiirlerinden daha iyidir. Kim bilir?

Daha sonraki yıllarda şiirinin konusu olarak ne olduğunu bilmiyorum ama bu kitaptaki şiirlerinin konusu, bireysel, kadın ve erkek farkı, kadının toplumdaki yeri, aşk, doğa vs konulardan oluşuyor. Gerçi, 50’li yılları baz aldığımız zaman, gerçekten de çarpıcı dizelerdir bunlar. Mesela o zamanlar;

“Kestim kara saçlarımı n’olcak şimdi
Bir şeycik olmadı -Deneyin lütfen-“

Kim diyebilirdi ki? Ya da, demeyi bırakın, bir de bunu yapıyor ve diğer kadınlara da tavsiye ediyor! Olacak iş mi!? Töbe töbe... Kadın saçını hiç keser mi? Gülten Akın, kesin diyor. Bir şey olmadı, diyerek baskı altındaki kadına güç veriyor, yol gösteriyor.

“Onlar iş oynarlar sevgi oynarlar
Üstü örtülü giyinik utançlı”

50’li yıllarda bu sözleri söylemek kolay değil, a dostlar. Hem de bir kadın! Toplumun bu tabusuna dinamit yerleştirmektir. Bir kadın ki, isteklerini dile getiremez. O yalnızca ev işlerini yapacak ve bebek büyüyecektir. Gülmesi yasak! Konuşması yasak! Utanmalı!..

İşte Gülten Akın, 50’li yılların bu tabularına meydan okuyor resmen. Günümüze baktığımızda, o günlerden bu günlere yaşanan büyük değişimleri göz önüne alırsak (evet, günümüzde de belki kadınlara mutlak bir serbestlik yok ama o günlere oranla çok büyük bir serbestlik alanı var kadınların) bu değişimin ve gelişimin en büyük mimarları olarak, Gülten Akın ve onun gibi değerli sanat erbabına teşekkürü bir borç bilmeliyiz.

Zaten sanatçı, toplumun aynasıdır. Toplum, ondan faydalandığı ölçüde yükselir. Onu ezdiği ve hor gördüğü ölçüde de, karanlığa doğru çöker. Günümüzde karanlığa doğru gidişimizin en büyük sebebi; böyle güzel sanat erbabımızın yok oluşudur. Şiirle, sanatla ve bilimle kalın. Kitabı okumanızı tavsiye ederim. Güzel dizeleri, size hoş vakit geçirirler. Sayfa sayısının azlığından dolayı, bir vakit kaybınız da olmayacaktır zaten...

(Edit: Bu aralarda bu kitap sık sık aklıma düşer oldu. Sanırım, iki hafta önce, iki yıldır uzattığım saçlarımı kestiğimden dolayıdır. Neyse, duygusala bağlamadan lafı bitireyim. Maksat, buradaki yazı anı olarak kalsın diye yazdım. Günün birinde okursam tekrardan diye...)

Mehmet A., bir alıntı ekledi.
02 Şub 13:26 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Keman ile yayın, başarılarını övmeleri ne büyük ahmaklık olurdu! Şair, sanatçı, bilim adamı, general, kim olursak olalım, biz insanlar hepimiz sık sık bu ahmaklığı ediyoruz. Bizler, Ulu Tanrı'nın kullandığı araçlardan başka neyiz ki? Tek ayrıcalıklı varlık O'dur! Bizim ise övünecek hiçbir şeyimiz yok."

Seçme Masallar, Hans Christian Andersen (Sayfa 265 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 5. Basım, Mayıs 2017, Çeviri: Murat Alpar)Seçme Masallar, Hans Christian Andersen (Sayfa 265 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 5. Basım, Mayıs 2017, Çeviri: Murat Alpar)

Aşık İhsani


Demem şu ki sevdiğim, ortaçağdan bu yana bana öyle bir ters geldi ki,1971 Mart,Nisan,Mayıs ve sonrası….Yıkılası mahpushaneler tıklım tıklım evde, yolda,işte, sokakta, on on, yüz yüz, bin bin adam toplanmakta. Anlayacağın ne kadar ben çağımdan ve üzerinde büyüyüp suyunu içtiğim toprağımdan yanayım diyen aklı işleyen, genç, yazar, öğretmen, sanatçı, işçi-köylü varsa ve hatta kim ki okur-yazarsa şimdi bunlar küme küme, her yerde bahtı kara Türkiye’mde içerde.Yani budandıkça artan ve Türkiye’min o silinmez gibi yüz karasını yeryüzünde çıra çıra ağartan bu her biri bir yurtseverin yeri şimdi küfürden yapılı ve işkence kapılı birer zindan ipleri.
İşte böyle iki gözüm, daha sözüm bitmedi .Eli kolu kanlı, kirli yıkılası karanlık biraz daha çarkederek geriye ak beyazı yığın yığın içeriye aldı. Ama bu kadarla yetmedi. Tadı bal ve o kadar da kutsal bu yerin gerçek öz sahibi devrimcilerin birer hain gibi duyurarak adını ve anayla babaya evladını gammazlatıp duran ve kardeşi kardeşe kahpecene vurduran, bu karanın da karası zehirini var gücüyle kusmakta. Ve de işin en kötüsü sözüm ona demokrasi erleri, yani muhalefet liderleri mezarına girmiş birer ölü gibi susmakta. Şimdi anladın mı? Bu işin nedenini ve neden yurdumun aşı, işi, eğitimi olmayan çocukları köşe başlarında satar körpecik bedenini. Ya da neden ekmeği kuru, acı ve çoğunlukla dokuz nüfus tek oda da kiracı. Kendi bile ayağı çarıktan, başı sarıktan kurtulamayan köylüm, biri karısının çeyizini, diğeri sarı öküzünü satıp birazcık karın doyurmak için, soluğu alır giderek kalır dili ve töresini bilmedikleri Almanya’larda.
Gazetelerde gördün mü? bilmem. Gençler ölüyor. Bizim gençlerimiz. Ama hayır sevdiğim hayır. Bu gençler ve bunlar gibiler sanılmasın göçüp göçüp gittiler. Bunlar sadece Türkiye’de devrim tarihinin iç budak göbeğine birer altın başlı çelik çivi gibi gömüldüler.
Hani 12 Mart’ta ihanetle suçlanan siyasi kodamanlar vardı ya sevdiğim. İşte onlar kurtardıkları gibi başlarını yüzbinler, milyonlara çıkardılar ardından maaşlarını. Sonra iyiden iyiye beylerin maaşı ödensin diye, günü kara fukara halkımın sırtına ekmekten kömüre, tütünden demire, havadan suya, gazdan tuza zam gene geldi.
Hele işsizlik öylesine büyümekte ki deme gitsin. Her köşede bir dev gibi ayakta. Ortada bir de gammaz direttiler ipe tesbih dizer gibi arda arda. İnan görülmemiş zülüm ve işkencenin en adisi bunlarda.Daha nasıl desem. Bilirsin hani o bir devrim devrim diye gelen ve aklınca bir şey bilen yaşlının üstünde yaşlı ve anlaşıldı ki boş bir küfe gibi başlı bilmem neyin balyozcu başı, devrime karşı en çok çıkarak, anayasa duvarını yıkarak foseptik çukuru açar gibi açtı savaşı. Sonra birer birer sözüm ona sözcüler yat borusu haline getirilen radyo ve gazetelerden bağır bağır avazları çıktığı kadar “Gençliğin yabancı ideolojiye kandığını, onlar için idam fermanı hazırlandığını deyip deyip utanmadan bağırdılar. Ama hayır sevdiğim hayır. Bu gençler peşlerine düşen birkaç ağzı salyalı ite ve idamlı, zindanlı tehdite dönüpte bakmaz. Ve atasının armağanı yerini, yani alnının ak terini emperyalist sömürüye bırakmaz.
Ha! az daha unutuyordum. Hani o bir işe girebilmek için rüşvet parası biriktiremiyen komşumuz onbir çocuk babası hamal Hamo vardı ya.Hani karısı giden yıl hastahane kapıları önünde ,boş bir yatak beklerken ,bayramın ilk gününde ölmüştü. İşte onu kaybettik. Bir de önceki gün komşulardan biri ölüsünü gömdürdüğü tabutu gece camiden aşırıp yaktı.Tabutluğun bir yerine bir de şöyle bir mektup bıraktı. ”Açlığa ne ise ya soğuğa dayanamadık. Bir tabut götürüp yakacağım. Allah afetsin” Ha! ha! öyledir. Belki bu gerçekler elleri ve nefesleri kan kokan, paslı, isli kafaların gitmeyebilir hoşuna. Ama inan bir tanem sarı balın arısını ve öz karısını satar gibi vatanımızı satanların çabaları boşuna. İşte sana bir örnek: Hey! Boyu boyum, huyu huyum, yolu yolum kafam yüreğim, kolum. Bu içi yanan ve devrimi getirmekle suçlanan gençler ne dediler biliyormusun? yargılanırken birer birer “Türkiye halkı ve kurtuluşu yolundaki eylemde ölümü kucaklarız” Hah! ha! ha! hayd! be kökü kanlı kırlarımı süsleyen gök mavisi çiçeğim. Ha! ha! hayd! be!.Çeliğin suyu ve altının sarısı kadar öz bu söz, zülmün sırça sarayını zülmedenin başına boz bulanık bir toz gibi yıktı. Bana gelince ve sen birgün he evet he deyince seninle oturup yan yana sana anlatacaklarım çok.Şimdilik hurda bir demir yığını gibi, gözaltındayım burda. Ama ey! benim soğuk duvar diblerinde üstü başı ,ayağı çıplakların beklediği güneş kadar sımsıcağım. Hiç kuşkun olmasın sazıma ve şiirlerime başı kör deyimi mermi dolu silaha sarılır gibi gene sarılacağım.Gene türkülerimi yapıp gene haykıracağım.

...............
....................
..............................


Metin yazarı:Aşık İhsani
Metini Okuyan:Aşık İhsani

Mehmet A., Ölümsüz Şarkı'ı inceledi.
23 Oca 13:32 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Esasen ne Victor Jara'yı tanıyordum ne de bu kitabı biliyordum. Tamamen tesadüf eseri arkadaşımın bana verdiği e-kitaplar arasında karşılaştığım ve ismi beni cezbettiği için okuduğum bir kitaptır bu. Ama okuduğuma kesinlikle pişman olmadım.

Victor Jara, 1938'de Şili’de doğmuş, Latin Amerika’nın en naif ve devrimci seslerinden biridir. Hayatı, zorluklar içerisinde geçmiş, halkı ile beraber, iç içe yaşamış, işçinin, emekçinin, halkın yanında, gitarını onlar için çalmış bir müzisyen/sanatçıdır. Şöyle bir gerçek vardır ki, günümüz müzisyenleri, lafta halkı ile beraber olsa da, yaşamında bunu görmek imkansızdır. Fakat Jara, bunlardan biri değildir. Yaşamı boyunca hep halkı için, müziği ile savaş vermiş gerçek bir sanatçıdır. Ta ki, 11 Eylül 1973’te Şili karışıncaya kadar...

11 Eylül 1973’te Şili’de, faşist (dedikleri grupların, ki bunların kim olduğu kitapta geçmiyor) gruplar, darbe girişimine girerler. Yalnız bu darbe, iç savaş ile eşdeğer bir yapıya sahiptir. Ülkenin seçim ile gelmiş başkanının evi bombardımana tutulur, mitralyözlerle taranır. O gün Jara, Şili Üniversitesinde öğrencilerle beraberdir. Sokağa çıkma yasağı ilan edilir ve Jara, evine geri dönemez. Üniversiteye baskın yapılır ve herkes tutuklanıp Şili Stadyumuna götürülür. Halk, türlü türlü işkencelere maruz kaldıktan sonra yavaş yavaş serbest bırakılırlar. Fakat Jara’dan hala ses yoktur. Eşi Joan, her çıkandan onu sorar. Onlardan aldığı bilgilerle yaşanılanlara ancak vakıf olabilir. Jara, işkence sonucu iki elini de kaybeder. İki elini de kırmışlardır. İş bununla kalsa, yine iyi... Fakat 12-15 Eylül arasında, Victor Jara’nın öldürülmüş olduğu bilinir. Kesin bir tarih de yoktur. Eşi Joan, cesedi teşhis için gittiğinde, Jara’nın iki elinin bileklerinden aşağı sarktığının ve vücudunda onlarca mitralyöz kurşununun olduğunu görür. İşkence yapmak yetmediği gibi, bir de mitralyözlerle taranmışlardır. Tabii, sadece Jara değil. O, o günkü vahşetin sadece tek bir kurbanı... Onun gibi yüzlerce, binlerce insan vardır.

Bu kitap ise, üç kısımdan oluşmaktadır. İlk kısımda, Victor Jara’nın kendi hayatından birkaç anısını anlattığı bölümdür. İkinci kısım, Victor Jara ile ilgili hazırlanan bir tv programı veya belgesel metindir. Ki, Jara’nın karısı Joan’ın konuşmalarından oluşmaktadır. Joan, o günlerin birincil tanığıdır ve bu rezil günleri anlatır. Üçüncü ve son kısımda ise, Victor Jara’nın şarkılarından bazıları yer almaktadır. Okuduğunuzda, gerçekten de gerçek bir halk sanatçısı ile karşı karşıya olduğunuzu fark edersiniz.

İşin ilginç yanı ise, etrafımda, arkadaşlarım arasında devrimci olduğunu iddia eden onlarca kişi varken, nedense hiçbirinden bu ismi duymamış olmamdır. Benim ideolojik düşüncelerle ilgim olmadığından dolayı, bilmememi mazur görebilsem de, bu naif sesli halk sanatçısını devrimci(!) arkadaşlarım nasıl oluyor da bilmiyorlar? Abartıyor muyum bilmem ama, bana çok ilginç geliyor bu konu. Her neyse...

Sözün kısası, Victor Jara’yı tanımış olduğuma, gerçekten de pişman değilim. Keşke daha önce de tanımış olsaydım. Çok naif ve güzel bir sesi var. Gönül isterdi ki, hayatı böyle bir son ile bitmiş olmasın. Ama, olanla ölene çare yoktur, diye bir atasözümüz vardır.

Ben diyorum ki, bence okumanız gereken bir kitaptır bu kitap. Size, dünyanın ve insanların aslında ne kadar iğrençleşebildiğini ama buna rağmen ne kadar da güzel ve naif insanların hala var olabildiğini gösterecektir.

Kim susturabilir vuruşlarını çarpan bir kalbin, hele bir kadının ağlayışını bir çocuk getirdiğinde dünyaya.

Kim?”

Sanatçı kelimesiyle çok oynanıyor. Ticarileştiriliyor artık. Benim kafamdaki sanatçı, bağımsız bir yaratıcıdır, böyle olduğu için de doğası devrimcidir. Dünyaya doğallığı, insanı göstermelidir sanatçı. Zulüm rejimlerinin baskısı olmadan, açlığa, savaşa, maruz kalmadan..”.

https://youtu.be/DeT_wc4sdVk bu şarkıda hem Jara’nın naif sesini hem de kişiliğinin özetini bulmanız mümkün. Kitabı okumasanız bile şarkıyı dinlemenizi tavsiye ederim.