selim koç, bir alıntı ekledi.
20 May 11:14

Kapitalizmin mimarı sayılan Adam Smith‟in temel kitabının adı “Milletlerin Zenginleşmesi” idi. … Adam Smith kitabında zenginleşmeye vesile olmayan meslekleri bile lüzumsuz ve gereksiz görmektedir, örneğin doktorluk, öğretmenlik, sanatçılık, yazarlık vs. gibi uğraşlar ona göre boşa kürek çekmekti. Çünkü bunlar üretimi artırıcı, ithalat ve ihracatı geliştirici şeyler değildi, öyle ya hastayı muayene etmenin, çocuğa alfabe öğretmenin ekonomiye ne yararı vardı?
Kapitalizmin dini ekonomizmdir. insanın değeri piyasadaki değeri kadardır.
Kur‟an‟ın iktisadi değer ve kuralları da kendine özgü ve orijinaldir. “İstif etme” ruhuna değil “İnfak” ruhuna dayalıdır. Servetin tekelleşmesine karşıdır. Bu ister devlet eliyle ister özel sermaye eliyle olsun fark etmez! Kur‟an‟ın servete yönelik yaklaşımı onu alabildiğine yaygınlaştırmaktır.
Bu anlamıyla Kur‟an‟a dayalı yönetim İslam ve toplum hizmetkarlığından başka bir şey değildir. Kur‟an‟ın devlet felsefesinde “kutsal devlet” anlayışı yoktur. Kutsal olan Allah‟tır, Kur‟an‟dır. Devlet bunlara hizmet ettiği sürece insanlar gibi gelip geçici bir fanidir; Kur‟an‟a hizmet etmeyen devlet gayri meşrudur. itaat edilmesi, meşru görülmesi yasaktır.

Devrimci İslam, Recep İhsan EliaçıkDevrimci İslam, Recep İhsan Eliaçık
Seda, bir alıntı ekledi.
21 Şub 03:03 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Sanatçı güzelin, güzele kaynaklık eden doğruların avukatı değilse, daha işin başında sanatçılık da değil, insanlık görevinden kaytarıyor sayılmaz mı?

Mavi Karanlık, Vedat TürkaliMavi Karanlık, Vedat Türkali
Kül_Tigin, Türk Olmak Sanatı'ı inceledi.
12 Şub 11:08 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Türk Olmak, sadece folklorik bir sıfat değil aynı zamanda politik bir şuurdur. Türk Olmak, bir milletin ferdi olmak kadar milletin siyasi kimliğini tanımak, bu kimliğin siyasi ağırlığını taşımak, bu milletin devlet kurma ve yaşatma iradesine sahip çıkmak, bu iradeyi ortadan kaldırmak isteyenlere gerekli tepkiyi göstermek ama en önemlisi gelişen olayları anlamak, olayları bambaşka yöne çekenlerin sinsi çabalarını boşa çıkarmak…


Ahmet Şafak, bu kitapta doğruların yanlışlarla, iyilerin kötülerle, zalimlerin masumlarla karıştırıldığı bu zamanda 'Türk Olma'nın nasıl başarılacağını anlatıyor.


Türklüğün sanat olduğunu, Türk olmanın ise sanatçılık olduğunu belirtiyor. Tarih-Şimdi-Gelecek penceresinden bakarak taşları yerinden oynatan kalemiyle okuyucunun da bir parçası olduğu büyük hikayeyi detaylarıyla anlatıyor.

rtgrlsln, bir alıntı ekledi.
31 Ara 2017 · Kitabı okudu

Duyduğuma göre bütün insanlarda belli ölçüde sanatçılık varmış; herkes basit de olsa bir şeyler yaratabilecek kapasiteye sahipmiş... Dolayısıyla tüm sanatçılar anormalse, tüm insanlar da sanatçıysa, oldukça ilginç bir mantıkla karşı karşıyayız...

Çocukluğun Sonu, Arthur C. Clarke (Sayfa 186)Çocukluğun Sonu, Arthur C. Clarke (Sayfa 186)
Kamil Güllü, bir alıntı ekledi.
07 Kas 2017

Sanatçılık
Evet, büyük bir sanatçı olmayabilirim. Fakat hayatı bir sanat eserine dönüştürecek küçük duyarlıklar sayesinde hayatımı yaşama sanatında bir ustalığa erişebilirim. Bir elmayı, o ilk yasak meyve nasıl bir heyecan ve merakla yendiyse, öyle yiyebilme hazzını bana çok görmezsiniz umarım. Elma tadının, o lezzeti hiç almamış bir bilinçte çözülmesini yaşayabilsem her elma yediğimde keşke.

Yoksunlar, Ferhat ÖzkanYoksunlar, Ferhat Özkan
Nur Banu, bir alıntı ekledi.
05 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

II/24
Ve Niçe:
"Peki, siz hiç yeryüzünde bir ideali gerçekleştirirken ne kadar bedel ödemeniz gerektiğini kendinize yeterince sordunuz mu? Ne kadar hakikat yanlış anlaşılmalı, karalanmalı, ne kadar "Tanrı" kurban edilmeli her defasında? Eğer bir tapınak kurulacaksa bir tapınak yıkılmalıdır: Yasadır bu!" diye haykırır hakikatin yetersizliğini-yararsızlığını. Ve sonra da bir nevi özetler ahlâk anlayışını:
"Tersini gösterebilecek olan varsa beri gelsin! Biz modern insanlar, bizler, binlerce kendine, kendindeki, hayvanın işkence etmenin, vicdanı canlı canlı kesip biçmenin mirasçıları: Budur bizim en büyük çabamız, bize özgü sanatçılık belki, ama ne olursa olsun incelmişliğimiz, beğeni şımarıklığımız. Insan, uzun doğal eğilimlerine "kötü göz"le baktı, böylece bu eğilimler, "kara vicdan"dan ayrılamaz duruma geldi. Tersine bir çaba, kendi başına olanaklıydı ama kimin gücü yeterdi buna?

Ahlakın Soykütüğü Üstüne, Friedrich Nietzsche (Sayfa 111)Ahlakın Soykütüğü Üstüne, Friedrich Nietzsche (Sayfa 111)
Çiğdem, İnanalım Soğuk Mevsimin Başlangıcına'yı inceledi.
13 Tem 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Furuğ un okuduğum ilk kitabı. Diğerleri için başlangıç oldu. Hem kadın, hem bizimle benzer kültür karmasaları- fikir sıkıntıları yaşamış bi şahsiyet olması nedeniyle ilgimi çekmişti. Yaşadığı dönemde kendini çok güzel muhafaza etmiş. Hakikaten şair olmak çok farklı birşey. Belki hep hissettiğimiz bir düşünceyi insan kelimere böyle güzel nasıl döker, melankoli nasıl böyle cümleye mısralara dönüşür ? Sanatçılık işte.

Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
23 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Sanatçılık onuru, düşünce, düşünebilme onuru diye bir şey var. İnsanoğlunu, alırım beşe satarım onayla koşullanmış kafası, yüreği yozlaşmış, bütün insanlık değerlerini bu koşullanmayla birlikte yitirip bir ucube haline gelmiş bezirganlar yönetecekler de, sanatçılar bu işe katılmayacaklar. Dünyayı yapanlar, düşünce adamları, sanat adamları yönetime seyirci olacaklar da yozlaşmış bezirganlar yönetecekler dünyayı. Bu dünya bir felaket içindeyse bugünlerde, eğer ölümün, açlığın, eşitsizliğin en yoğun yerine gelmiş dayanmışsa, bu yozlaşmış bezirganların yönetimleri yüzündendir. Bundan önce böyleydi, bundan sonra da böyle olacak, alırım beşe satarım onaya koşullanmış bezirganlar dünyanın neresine parmak değdirirlerse orası çürüyecek. Bütün insanlık, yeteneklerini ve değerini bir tek alırım beşe satarım onaya yöneltmiş, bundan başka çok az şey düşünmüş, ya da ancak bunu düşünebilme olanağını bulabilmiş bir kafa düşünün ki insanlığı yönetiyor, bu kafa, bu fıkaralık, bu düşkünlükle. Ve bu satarım ona kafası insanoğlunu yönetme hakkını yalnız kendine tanıyor, sanat, düşünce adamına gelince, ona köşede durmayı salık veriyor. Çok yazık, çok yazık ki birtakım sanatçılar, düşünce adamları da buna uyuyorlar.

Ağacın Çürüğü, Yaşar KemalAğacın Çürüğü, Yaşar Kemal
O.Ö, bir alıntı ekledi.
22 Şub 2017

Biraz daha enerji, kanatlar, cesaret ve sanatçılık olsa: dışarı çıkmak isteyeceklerdir,
- ve geriye dönmemek! -

İyinin ve Kötünün Ötesinde, Friedrich Nietzscheİyinin ve Kötünün Ötesinde, Friedrich Nietzsche
Yusuf Çalışkan, bir alıntı ekledi.
15 Şub 2017 · Kitabı okudu

"Kendisi için güneş gibi yakmayan, fırtına gibi esmeyen, hazdan başka şey sağlamayan, yalnızca insanı hoşnut bırakan, ona küçük mutluluklar bağışlayan bir sanat ve sanatçılık boştu."

Narziss ve Goldmund, Hermann Hesse (Sayfa 171 - YKY)Narziss ve Goldmund, Hermann Hesse (Sayfa 171 - YKY)