H. Havva Ergün, bir alıntı ekledi.
Dün 20:56 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Sandık ki doğup büyüdüğümüz, yolunu yokuşunu bildiğimiz şehirlere aşina olmak bizi bütün dünyaya aşina kılacak."

Atları Uçuruma Sürmek, Emin GürdamurAtları Uçuruma Sürmek, Emin Gürdamur
H. Havva Ergün, bir alıntı ekledi.
Dün 20:54 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Başka insanları yiyerek semirmiş kentler bizi saklayacak sandık."

Atları Uçuruma Sürmek, Emin Gürdamur (Sayfa 127)Atları Uçuruma Sürmek, Emin Gürdamur (Sayfa 127)

Kendi içine, yalnızlığına doğru yürürken içimizden gelen sesle her şey değişebilir sandık.
Yanıldık.

Ölü Vakitleri Yaşamak İhtiyar
Duvarları çatlak
Tavanı dökülmeye hazır
Temelinde bitlerin karıncaların ince bacaklı böceklerin
gezindiği
İhtiyar evlerde
Zamanı çekip üstümüze
Örtüyoruz kirli ve açık yerlerimizi.
Bir şey mi var
Sandık diplerinde saklanan merdiven altlarında
unutulan
Ahır köşelerine atılmış paslı çivilerine asılmış duvarların
Nedir bizi bağlayan bütün bunlara ve geçen zamana.
Siz oturdunuz mu hiç kıldan ince uçurumlarda
Biz yatıyoruz her gün beli bükülmüş duvar diplerinde
Uykumuz ürkek ceylanlara benziyor
Bazan yorgun taylara.
Biz sessiz ve kaygan zaman üstünde
Unutmuş ve aldırmaz görünüyoruz
Gıcırtılı merdivenlerden çıkan ölümü.
Biliyoruz işliyor saat tıkır tıkır
Her yerde ve her şeyde
Sesini çizerek sonsuzluğa
Tıkırtıların kımıltıların ve uzayan ağaçların.
Ve aklın dar yalnızlığında

Hikmet Moda, Sandık Lekesi'ni inceledi.
17 Mar 00:13 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İçerisinde 13 öykünün yer aldığı kitapta her öykü anında içine hapsedip bir solukta okutuyor kendini. Dili, anlatımı, betimlemeleri gayet güzel. Sanırım Sema Kaygusuz ile tanışma kitabı olarak güzel bir tercih benim için.

Selin Ecem, bir alıntı ekledi.
16 Mar 15:50 · Kitabı okuyor

Duygularımızdan, sevgimizden utanır olduk. Sevgisizliği savunmayı aklı yüceltmek sandık.

Parasız Yatılı, Füruzan (Sayfa 14 - Yapı Kredi Yayınları)Parasız Yatılı, Füruzan (Sayfa 14 - Yapı Kredi Yayınları)
inci, bir alıntı ekledi.
15 Mar 20:19 · İnceledi

Dostoyevski Etkinlik Antremani :))
Dostoyevski'nin ve onun hayata doğru uzanan açılımlarla merhamet ve sevgiyi telkininin içinizde özel bir yeri vardı. "Gelmiş geçmiş asırların en iyi romancısı Dosto.", "Aman Yarabbi" nidasıyla başlayan ve söz gelimi Beyaz Geceler için sarfedilmiş kimi cümlelerinizden anlardım ki sizi açıkça büyülerdi: "Aman Yarabbi! O kadar basit bir konu insanı nasıl böyle büyüleyebiliyor?" Sonra Karamazoular'da kim bilir kaç dostunuzla paylaştığınız ve Forster'da da aynı dikkati sezmekle heyecanlandığınız sahne: Mitya'nın, tahta bir sandık üzerinde uyuya kalıp da, başının altına kim tarafından konulduğu bilinmeyen bir yastık, "Bir rüya gördüm beyler" diyerek yepyeni bir hayata uyanması. "Moskova'dan Petersburg'dan kopup, Sibiryalara doğru yayılan bir yankılı ses gibi"ydi Rus sanatı sizin için. Sadece Dosto değil, merhameti, hele ıztıraptan doğan merhameti telkin eden tüm romanlara açık bir yanı vardı gönlünüzün.

Cümle Kapısı, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 47 - Timas)Cümle Kapısı, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 47 - Timas)
Ömer Özer, bir alıntı ekledi.
15 Mar 12:50 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Efendimiz(sas)’in sağlığında hadisleri yazılmaya başlanmıştır.Hatta Abdullah b. Amr’ın bir sandık dolusu yazdığını haber verir Ahmet b. Hanbel.

Sünnet Savunması, Mahmut Toptaş (Sayfa 18 - MGV Yayınları)Sünnet Savunması, Mahmut Toptaş (Sayfa 18 - MGV Yayınları)

Spoiler içerir ...

Savaş ve Barış ...İki ciltlik ,1800 sayfayı aşkın ,Rusya ile Fransa savaşını konu edinen ,tarihin harmanlayıp yogurdugu
derin,destansı bir kitap .

Savaş ve Barış'ı anlamadan önce ,öncelikle Tolstoy'un hayatını kısaca bir hatirlamamiz gerekiyor .Tolstoy 1828 yılında meşhur bir aristokrat ailede doğmuş ,burjuvazi bir çevrede yetişmiştir .Ailesini kaybettikten sonra aile mirasını kumarda kaybetmis.Kazan Üniversitesi 'ni çoktan bırakmış .Orduya katilmis ,anılar yazmıştır .Daha sonra Sibirya'da sürgün edilmiştir .30 yıllık sürgün hayatından sonra 1856 yılında atfedilen bir grup soylu devrimci Dekamberist'lerin hakkında yazı yazmak için Yasnava Polyana 'ya miras kalan köşke yerleşmiştir .

Fakat Tolstoy Dekamberist 'lerin sürgün hikayesinin tam olarak anlasilabilmesi için geriye doğru bir zaman turunun yapılmasının isabetli olduğunu düşünerek ;1825 yılı Car 2.Nicolas'a karşı ayaklandiklari zamanın iyi yorumlanmasi,anlaşılması gerektiğine inanıyor .1812 Napolyon 'ların Rusya'ya korkunç saldirmasinin hikayesinin iyi anlaşılması gerektiğini düşünüyor .Yine Austerlitz Savaş'indaki yenilgiden sonra Napolyon'un oluşturduğu ciddi tehdidi öğrendiği 1805 yılından bahsetmeden 1812 yılından bahsedilemeyecegine inanıyor .Tüm bu dağınık fikirler bir araya gelerek başarılı ve titiz bir şekilde sentezlenerek Savaş ve Barış gibi panorama niteliğinde zaman'siz dev bir destanin doğumuna şahit olacaktır .Yani Tolstoy ,doğumundan 20 yıl öncesi uzun ,nefes kesen bir yolculuğa çıkarıyor biz okurlarini...


Hiç aklımda yokken Ebru Ince /> Hanım vesilesi ve ilk yaptığım etkinliğin vermiş olduğu sinerjiden güç alarak Savaş ve Barış yolculuğuna çıkmış oldum ben de .Kitap okuma süresi ile alakalı çok sabırsız birisiyim .Elimdeki kitabin elimde surunmesini kesinlikle istemem .1800 sayfayı aşkın bu kitabı Allahım nasıl bitireceğim ,kalbim sıkışıyor,bünyem kaldırmıyor diye diye bitirislerime şahit oldunuz sizler de :))Ebru Hanım da bu kitabın kalın kitap değil, tuğla hükmünde olduğunu belirtince bir nebze de olsa rahatladım .
Başladım tuğla misali altında ezilmek yerine karakterleri ve tarihi gerçekleri zihnimde tuğla tuğla birleştirip inşa etmeye ...VIP Kralicemiz
Ebru Ince Hanım ve ekip arkadaşlarıma kocaman tesekkurler.


Kitap başta da dediğim gibi iki cillten oluşuyor .Birinci cildi atlatirsaniz selametle ,İkinci cilt çok daha kolay ve oturaklı ilerliyor .Birinci cildi okurken kafamda uçuşan bir dolu soru ağı ,zihnimde bağlantı kuramadigim bir dolu insan,kafamda deli sorular ...Ama Ebru ablayı dinleyip karakterlerin üzerinde çok fazla durmadan geçtim,dediği gibi İkinci ciltte tüm taşlar yerine oturdu.Öyle ki karakterleri çok iyi tanıyor hale geliyorsunuz.


Savaş ve Barış'in tek bir ana karakteri yok .600'e yakın karakterle bu savaş sahneleniyor .Yazar aristokrat bir aileden geldiği için en iyi bildiği sınıfa yönelik bu destanini yazmaya başlıyor .Her zamanki gibi bitmek bilmeyen kokteyl partileri,kızların en iyi kıyafeti giyme yarışı,mazurka gösterileri ...Aynı zamanda savaşın artan siddetinin konuşulduğu, dert edinildigi masa başı politik meseleler ...Sonra mı sonra yine lukus hayat ,para,zenginlik,kadin ...
Kaldıkları yerden devam .Anna Karenina gibi ilişkiler sarmalı bir kitabı henüz taze bitirdiğim için devam edegelen ,çocuk yaşta başlayan isbu ilişkiler yordu beni.Aşk ,ihanet ,ölüm,ihtiras ,
yoksulluk gibi konular bu ilişkilerde göze çarpıyordu...Kadın karakterlerden en çok sevdiğim en baştan beri karakterinden taviz vermeyen iyilik meleği ,fedakar Prenses Maria ve çocukluktan beri aşkına sadakatle bağlı ,malikanenin tüm yükünü omuzlayan ,yoksul Sonya...Natasa'nin çocukluktan kaynaklanıyor olsa gerek şıpsevdi oluşu ve ilişkileri beni yordu.Ama sonrasında da ailesine ,
çocuklarına ,eşine sadık ,özverili bir anne olmasıyla gönlümü fethetmeyi başardı .


Yine kitapta sevdiğim erkek karakterler arasında Kont Bezuhov'un bahtsız gayrı meşru oğlu ,mutluluğunu anlam arayışında arayan,iç huzurun peşinde olan ,işbirlikçi eşi tarafından aldatılan ,Moskova esir alındığı sırada Moskova'yi terk etmeyip mücadele etmek isteyen Piyer...
Yazar Moskova'nin esir alinisi ,Moskova yanginini,
kacislari ,yagmalanmalari çok başarılı bir şekilde orada yasiyormuscasina resmetmis.O kısımlarda yüreğime kocaman bir hüzün çöktü.Düşünsenize vataniniz,anilariniz ve nefes aldiginiz yeri terk etmek zorunda birakiliyorsunuz.Her ne kadar şehirden uzaklassaniz da bedeniniz yolculugunuza eşlik etse bile "kalbiniz" orada kalıyor,kalbinizdekilerle beraber .Sevdiklerinizin feryatlari icinizin yangını sonduremiyor.Bir anda sıradan yasamiminiz alt üst ediliyor.Yagmalanan şehirle beraber acımasızca anilariniz,eviniz ,dostluklarıniz parça pincik edilip yagmalaniyor .Bu da size acı veriyor .


Aristokrat ailenin mala mulke düşkünlüğü o kadar acı verdi ki bana ,düşünün bir sürü yaralilar var .Çaresiz ve sahipsiz.Aristokrat aileler kaçarken arabalarına yukleyebildikleri kadar tabak ,çanak,bronz,vitrin,aynalarda dolu sandık vs. gibi eşyaları tikistirmakta dertli .Yaralilar kimsenin umrunda değil .Bu atmosferde ucuzluyor insan hayatı .Insanlık bir tabak kadar bile yer edinememis ,fazlalık olarak görülmüş,köşeye burusturulup atılmış,anlamını kaybetmiş gönüllerde .Hayret ediyorsunuz .


»»»»Şimdi artık bu onlara tuhaf gelmiyordu; tersine, bir çeyrek saat önce yaralıların bırakılıp eşyaların götürülmesini nasıl doğal bulmuşlarsa, şimdi de eşyaların bırakılıp yaralıların götürülmesini öyle doğal buluyorlardı.


Piyer 'e dönecek olursam idama goturulusunu ,zindanlarda ,yakıcı
soguklarda yangından bir insanı kurtarmak ve kadınların kötü davranışlara maruz kalmamak için vermiş olduğu mücadele bence kitabın en güzel bölümlerinden birisiydi .
Herşeyin elinden yitip gittiği bir anda Piyer gerçek özgürlüğün ve mutluluğun tadına şimdi vardığını düşünüyordu .Acıkınca yemenin,susayinca içmenin ,
soğukta isinmanin,bir insan sesini duymak istediğinde konuşmanın ,dostla muhabbetin en büyük zevkini tamamıyla o mahrumiyetlerde tadıyordu .Ruhu cetin bir savaşa hazırlanırken kendisini zayiflatabilecek ,tuzağa düşürecek tüm engelleri reddediyordu .

Piyer evinin kapıları yıkılsa bile kalbinin kapılarını açmayı başarmıştı .Dünyası zalimler tarafından yıkılsa bile kendisine musmutlu "yeni bir dünya" kurmanın hazzını hiçbir şeye degismezdi.

Tolstoy tarihin içindeki büyük olayları ve olaylar içerisinde yer alan hayatları anlatmaya devam ediyor .Fakat karakterler ve psikolojilerini merak ederken tarih hakkında derin sorular sormak için anlatiyi bolmekten cekinmiyor.Savaşların başlama nedenleri,savaş taktikleri nasıl olmalı ,savaşın başarılı olmasının sözde büyük dehalarin eylemlerinden kaynaklı olup olmadığı ,askerlerin motivasyonunun rolü ,ekonomik ve kültürel etkenlerin rolü var mı acaba gibi sorularla felsefik bir düşünmeye iter okuyucuyu.

19.yy eleştirmenleri panaromik yapının bir parçası olan bu bölümden dolayı kitabın roman havası vermediğini söylerler.Tolstoy da bunu kabul eder.

Savaş ve Barış nedir ? diye sorulduğunda cevabını çok güzel verecektir :

“O bir roman değil. Bir destandan daha azı. Tarihsel bir günlükten de daha azı. Savaş ve Barış, ifade edildiği biçimle, tam da yazarın ifade etmek istediği ve edebildiği şeydir.”

"Roman Batı Avrupa tarzıdır .Rus yazarlar farklı yaşarlar ve farklı yazarlar ."


Savaş ve Barış kitabının orjinal isminin Savaş ve Dünya olduğunu söyleyenler de var .
Barış kelimesinin insanı ,dünyayı ,
toplumu yansıttığı belirtilir.Barış kısmıyla yazarın da belirttiği burjuvanin dünyaya düşkünlüğü ,kokteyller,davetler,
kadın erkek ilişkileri,elit kesimin Napolyon'â hayranliklari,Fransa kültüründen etkilenip Fransızca konuşmaları ,menfaatin sevgiye galip olduğu konular işlenmiştir .

Son olarak yazar hayal gücüyle ,kurgusal anlatımla tarihsel figürleri birleştirip muhteşem bir Rus panaromasi ortaya çıkarıyor .En başa ,zaman yolculuğuna dönecek olursak ;yaşadığı zamanı iyi anlamak ,yorumlayabilmek için ardında bıraktığı yıllara kendini kaptirarak başarılı bir eser bırakıyor.Insanlığın savaştan da siyasetten de önemli olduğunun altını çiziyor.Dünya ve iktidar tutkusu tek taraflı aşk olduğu için ,sonu hüsranla bitmeye mahkum bir baht oyunudur .

Okunması gereken ,insanın hayatıyla ,sahip olduklariyla sinandigi önemli bir eser ...

Keyifli okumalar ...

Neyzen Tevfik, Türkçe '' Off '''u inceledi.
 13 Mar 00:18 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi · 7/10 puan

Feyza Hanım, bu kitapta (okuduğum yere kadar) medyada bulunan, sanatçısından siyasetçisine onlarca kişinin dili kullanma yeterliliğini incelemiş ve onları önümüze çıkararak kararı bizim vermemizi alaycı fakat yerinde bir üslupla bizden istemiştir. Ayrıca, hem cümle hem de bölüm aralarında bize dil bilgisi dersleri vermiş bulunmaktadır.

-(Tansu Çiller'in) ''Uluslararası terör ve bu konuda işbirliğine hazırız.'' biçimindeki sözleri, belki de o zamanlar pek farkında olmadığımız ''devlet-mafya-siyaset'' ilişkilerini, ''Susurluk Çetesi''ni ilk kez ele veren önemli açıklamalardı. Anlamadık ki! Yine dili sürçüyor sandık.Verdiği örnekler arasında fazlalığı sebebiyle dikkatimi çeken Tansu Çiller olmuştur. Acaba kendisiyle bir derdi mi vardır, Tansu Çiller'in Türkçe ile derdi olduğu gibi veya onunla siyasi görüşlerinin farklı olması gibi?

-'Sayın Tansu Çiller hükümeti ...' dendiğinde ''sayın'' olan Çiller değil, hükümet olur. Çiller'in ''sayın''lığında ısrarcı iseniz ''Çiller''den sonra bir ''-ın'' eki getirmek zorundasınız.Şu bir gerçek ki kitaptan sıkılana kadar, nedenini birazdan söyleyeceğim, en az beş sayfada bir güldüm verdiği örneklere.

-Çırılçıplak gazetecilere yakalanan Sibel Can, Ateş Hattı'na konuştu.
Gazeteciler neden çırılçıplak? Sibel Can'a ''nazire'' mi yapmaya çalışmışlar?

-Başka bir popçu da bir şeyler söylemeye çalışıyor: ''İyi birine, güzel birine benziyorsanız beni mutlu ediyor yani sonuçta.'' Şimdilik ne söylediği anlaşılmıyor. Biraz daha büyüyünce konuşmayı sökecek gibi görünüyor.
Kitaptaki birkaç örneği tam anlayamadım veya yanlış buldum. Örneğin;

-Futbolcu Tanju'nun ''Hayat güzel şey; ama yaşanırsa Hıncal Abi.'' sözü edebi bir bakış açısıyla kolaylıkla anlaşılabilir ve sorun çıkmaz diye düşünüyorum. (Açıklamada yaşanmayan şeyin hayat olmayacağı söylenmiş.)

-... soru tonlamasıyla bir ''Tamam?'' duyacaksınız. Yanıt için başka sözcük aramaya gerek yok. ''Tamam!''
Günlük hayatta pratiklik önemlidir ve bunun dil için de uygulanmasının yanlışlığını kavrayamadım.

-''Hoşça kal diyorum size.'' Yalnızca ''Hoşça kal'' dese, bunu ''dediğini'' anlamaz mıyız?
Anlardınız, fakat farklı kullanımlardan da zarar gelmez eğer doğruysa.

-... Çünkü ''oldukça'' sözcüğü, sanıldığının tersine çokluk değil, azlık anlamı katar.
TDK'dan aldığım açıklama şu şekildedir kelimenin anlamı ile ilgili:(Anlamı değişmiş olabilir.)Olabildiğince: "Bu oyun oldukça geniş bir sahada taammüm etmiştir." -A. K. Tecer. Ve görüldüğü gibi azlık anlamı da bulunmamaktadır.
Metindeki kişilere güldük geçtik, fakat yayında oldukları ve yazılı bir açıklama yapmadıkları için bu hatalarını ''affedebilir'' miyiz diye de düşünmedim değil.

Kitapta da geçtiği gibi, yapılan bu yanlışlar gün geçtikçe ve ihmalkar medyanın etkisiyle kök saldı ve normalleştirdi ne yazık ki.
Genel olarak, kitabı örnek teşkil etmesi ve dikkat çekici olmasından dolayı beğendim. Yazar, herkesin sahip olduğu dili koruma görevini, bu kitapla tamamlamış. Ben ise, ne yazık ki, yaklaşık 100 sayfasını okuyabildim. Bunun sebepleri ise örnek ve ardından gelen açıklama ikilisinin gittikçe monotonlaşması ve bu dil kullanımı yanlışlarının çoğunun farkında olmamdı.