Mehmet şah Gümüş, Limon Ağacı'ı inceledi.
08 Mar 23:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

SANDY TOLAN o kadar iyi bir araştırma yapmış ki israil filistin savaşını, başlangıcını süreci ve tarafsız bir şekilde sunuşu ile muhteşem bir kitap ortaya koymuş.Kitapta müthiş diyaloglar var hepsini tek tek yazamayacağim tavsiye ederim.

Fetullah gümüş, bir alıntı ekledi.
04 Mar 13:11 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Biz gençken ogretmenlerin melekler gibi olduklarını ve yıkanmaya veya uyumaya gereksinim duymadiklarini düşünürdük.

Limon Ağacı, Sandy TolanLimon Ağacı, Sandy Tolan

Pek çok kişi kitabın akıcı olmadığını düşünebilir. Çünkü yarısına gelene kadar İsrail-Filistin ilişkilerini bir tarih kitabı olarak biraz da dili ağır bir biçimde yazılmış. Artık yarısından sonra ana karakterler devreye girdi ve biraz daha roman haline gelmeye başladı. Okurken çok fazla duygulandım. Herkesin okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum evet başta sıkılıp yarım bırakmak isteyebilirsiniz ama bırakmayın bitirince pişman olmayacaksınız. Evinin, yurdunun hatta evinin bahçesindeki bir ağacın bile ne kadar kıymetli olabildiğini gördüm.

Neslihan Tombul, bir alıntı ekledi.
26 Şub 23:04 · Kitabı okudu · İnceledi

Yani benim hayatım burada onların zararınaydı ve eğer onlar hayallerini gerçekleştirmek isterlerse o zaman benim zararıma olacaktı.

Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 234)Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 234)
Neslihan Tombul, bir alıntı ekledi.
 26 Şub 19:08 · Kitabı okudu · İnceledi

Mati ağlıyordu. Arkadaşına garip bir şekilde bakıyordu: "Polonya'dan bir kalıp sabun alırsan, lütfen yüzünü yıka. Büyük bir olasılıkla benden yapılmış bir sabun olacaktır. Ve böylece ben de yüzüne bir kez daha dokunabileceğim.”

Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 63 - undefined)Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 63 - undefined)
Neslihan Tombul, bir alıntı ekledi.
 26 Şub 17:25 · Kitabı okudu · İnceledi

İnsanlar nasıl yakıldı? Sırada mı durdular? Acı verdi mi? Birisi böyle bir şeyi nasıl yapabilirdi?

Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 24 - E-kitap)Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 24 - E-kitap)
kirmizicekic, bir alıntı ekledi.
23 Şub 02:28 · Kitabı okuyor

Hep gölge ve su arıyorlardı. Mısır tarlalarını geçtiler, olgunlaşmış tahıl tanelerini kopardılar ve suyunu emdiler. Firdevs, bir çocuğun kutuya işediğini gördü ve sonra büyükannesinin içmesini izledi.

Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 108 - Pegasus Yayınları)Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 108 - Pegasus Yayınları)
kirmizicekic, bir alıntı ekledi.
 23 Şub 02:20 · Kitabı okuyor

11 Haziran'da ateşkes yürürlüğe girmişti. Tüm malzemeler yerinde doldurulacaktı, görünüşte tüm taraflara BM sıkı silah ambargosu uygulayacaktı. Bunu takip eden birkaç haftada, İsrailliler Çekoslovakya'dan tüfek, makineli silah, zırhlı araba, ağır silahlı tank, Messerschmitt uçaklar ve milyonlarca cephaneyi gemiye yükleyerek ambargoyu delmeyi başarmıştı. Ama İngilizler Eski Ürdün'e ambargoya uymaları için baskı uyguladılar; bu yüzden Arap Lejyonu savaşın yeniden başlamasıyla ciddi silah ve cephane sıkıntısıyla yüz yüze kalacaktı.

Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 97 - undefined)Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 97 - undefined)
kirmizicekic, bir alıntı ekledi.
22 Şub 01:05 · Kitabı okuyor

Mati ağlıyordu. "Vela" dedi, "eğer geri gelecek kadar şanslı olursam, albümümü geri alırım. Ama eğer geri gelemezsem, lütfen benden bir hatıra olarak bunu sakla." Arkadaşına garip bir şekilde bakıyordu: "Polonya'dan bir kalıp sabun alırsan, lütfen yüzünü yıka. Büyük olasılıkla benden yapılmış bir sabun olacaktır. Ve böylece ben de yüzüne bir kez daha dokunabileyim."

Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 63 - Pegasus Yayınları)Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 63 - Pegasus Yayınları)
kirmizicekic, bir alıntı ekledi.
22 Şub 00:58 · Kitabı okuyor

Peel Komisyonu'nun ana noktasını, Siyonist yanlılarının on yıllarca geliştirdikleri Arapların transfer edilmesi fikri oluşturuyordu. 1895 yılında, siyasi Siyonizmin kurucusu olan Theodor Herzl, Musevi anavatanı için Araplardan alınan araziler için şöyle yazmıştı: " Sınırın ötesindeki fakir toplumu transit ülkelerde iş bulmaya heveslendirirken kendi ülkemizde herhangi bir iş vermeyi reddedeceğiz...Hem istimlak ve hem de fakirlerin ortadan kaldırılması işlemi akıllıca ve dikkatlice yapılmalıdır."

Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 43 - Pegasus Yayınları)Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 43 - Pegasus Yayınları)