1000Kitap Logosu

Şanıer

N.
bir alıntı ekledi.
Sanatsever Şeytan:
"Sık sık esinlediğim Shakespeare benim hakkımı teslim etti: Benim bir centilmen olduğumu söyledi. . . . Dünyanın başlangıcından beri bana hakaretler yağdırıldı ve iftira edildi. Beni savunan şairler bile –ki yaradılış olarak dostlarımdır– beni iyi savunmadılar. İçlerinden biri –Milton denen bir İngiliz– asla çıkmamış belirsiz bir savaşı, yandaşlarıma ve bana kaybettirdi. Bir diğeri Goethe denen bir Alman – bir köy trajedisinde bana muhabbet tellalı rolü verdi. Ama ben, onların sandığı kişi değilim. Kiliseler benden tiksiniyor. İnananlar adımı duyunca titriyor."
1
38
Levent gül
bir alıntı ekledi.
Demek nihayet başkalarıyla empati kurmaya, yani kendini onların yerine koymaya başladı. Çok önemli bir adım bu. Afe­rin Hayri'ye. Yapılan bütün bilimsel araştırmalar psikopatların bu işi asla yapamadıklarını gösteriyor. Yani katiller, caniler, tecavüzcülerin hepsi de bu beceriden yoksunlar. Adamı kıtır kıtır keserken bi­le o yüzden bu kadar soğukkanlı olabiliyorlar. Çünkü başkaları­nın ne hissettiğini hiç bilmiyor, hiç anlamıyor, hiç hissetmiyorlar.
19
Muallime.
bir alıntı ekledi.
01/ Cahil, kendini sultan sanır. 02/ Cahilden tutarlılık bekleme. 03/ Cahilin yüzü gülüyorsa uzaklaş. 04/ Cahil çabuk yükselir. 05/ Cahilin en büyük silahı iftira atmaktır.
Ferit Edgü
Sayfa 9 - *Sel Yayıncılık
13