erhan, bir alıntı ekledi.
18 Mar 19:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Toplum Sözleşmesi
"... Rousseau'ya göre insan doğası gereği iyidir. Bir ormanda kendi başımızın çaresine bakarak yaşasaydık, pek çok soruna sebep olmayacak­tık. Fakat bu doğa durumundan çıkıp şehirlere yerleştiğimizde işler ters gitmeye başladı. Di­ğer insanlar üzerinde hakimiyet kurmaya ça­lışmayı ve diğer insanların dikkatini çekmeyi saplantı haline getirdik. Hayata karşı bu re­kabetçi yaklaşımın korkunç psikolojik etkileri oldu ve paranın icadı her şeyi daha da kötüleş­tirdi. Şehirlerde birlikte yaşamanın sonucunda kıskançlık ve açgözlülük ortaya çıktı. Yabani yaşamda, "soylu vahşi" bireyler sağlıklı, güçlü ve her şeyden önemlisi özgürdü ama uygarlık insanı kirletiyordu. Buna rağmen Rousseau, toplumu düzenlemek için daha iyi bir yol bul­duğu konusunda iyimserdi; bu bireylerin geli­şimine ve kendilerini eksiksiz bir biçimde ger­çekleştirmelerine imkan tanıyan, herkesin or­tak yarar için uyum içinde çalışacağı bir yoldu.
Toplum Sözleşmesi'nde (1762) ortaya koydu­ğu sorun, insanların, devletin yasalarına itaat ederken aynı zamanda birlikte toplumun dı­şında oldukları kadar özgür yaşamalarının bir yolunu bulmaktı..."

Felsefenin Kısa Tarihi, Nigel Warburton (Sayfa 162)Felsefenin Kısa Tarihi, Nigel Warburton (Sayfa 162)
Farah Feza, bir alıntı ekledi.
18 Mar 14:41 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi

Bir saplantı içinde yaşadığın için sen aldatılabilirsin. Doğruyu bilen haline geldiğinde aldatılamazsın. Aldatılamazsın! O zaman her şey, tek tek doğru bilginin şeklini alır. Bir kez kendini tanıdığında bildiğin her şey otomatik olarak doğru olacaktır, çünkü sen doğrusun. Unutulmaması gereken fark budur: Sen doğruysan, her şey doğru olur; sen yanlışsan, her şey yanlış gider. Öyleyse mesele dışarıda bir şeyler yapma meselesi değil, içeride bir şeyler yapma meselesidir.

Yoga - Bireyin Doğuşu, OshoYoga - Bireyin Doğuşu, Osho
Mr.Kuralay, Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu'yu inceledi.
18 Mar 02:24 · Kitabı okudu · Beğendi

Hikaye,ismini belirtmeyen bir kadının aşık olduğu adama yazdığı uzun bir mektuptan oluşuyor. Çocuk yaştan beri saplantı haline getirilmiş bir platonik aşk söz konusu. Kadının yaşadığı duygusal yoğunluğu okuyucuya da hissettirebilmesini son derece başarılı buldum. Zweig'in başarılı romanlarından biri olarak görüyorum.Öneririm.

Sami Okutan, bir alıntı ekledi.
17 Mar 11:43

"Insan tutkuları bilmecemsi şeylerdir ve bu, çocuklarda da yetişkinlerdekinden farklı değildir. buna yakalananlar ne olduğunu açıklayamazlar; benzeri bir şeyi hiç yaşamamış olanlarsa kavrayamazlar. bir dağ doruğuna ulaşmak uğruna hayatını tehlikeye atan insanlar vardır. nedendir; hiç kimse, kendileri bile açıklayamaz. kimisi, onun adını bile duymak istemeyen birinin gönlünü fethetmek için kendini harap eder. bir başkası, damak zevkine -ya da şişeninkine- karşı koyamadığı için kendini mahveder. bazısı, şans oyunlarında kazanmak uğruna bütün varını yoğunu verir ya da her şeyini asla gerçek olmayacak bir saplantı uğruna feda eder. kimisi, ancak olduğundan başka türlü olursa mutlu olabileceğine inanır ve hayatı boyunca dolanır durur. bazısı da güç sahibi olmadan huzur bulamaz. kısacası, ne kadar değişik insan varsa, o kadar değişik tutku vardır."

Bitmeyecek Öykü, Michael EndeBitmeyecek Öykü, Michael Ende
Pink, bir alıntı ekledi.
15 Mar 22:43 · Kitabı okudu · İnceledi

Jung ve Freud ayrılığı
Jung, histeri ve saplantı nevrozunun ''cinsel libido''nun anormal yön değiştirmelerini gösterdiği noktasında Freud'a katiliyordu ama şizofreni gibi psikoz durumları cinsel kökenli rahatsızlıklarla açıklanamaz. Bunun nedeni, damentia praecox (şizofreni) gibi olaylarda, bireylerin tam bir gerçeklik kaybina uğramalarıydı.

Jung - Yeni Başlayanlar İçin, Maggie Hyde (Sayfa 38)Jung - Yeni Başlayanlar İçin, Maggie Hyde (Sayfa 38)
Serhan Calba, Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu'yu inceledi.
 12 Mar 19:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Aşk dediği artık saplantı haline gelmiş adeta kör olmuş bir bayanın sevdiği insanla sonunu düşünmeden bir araya gelmesi ve bu aşkın meyvesinin elem kaybını anlattığı bir mektup.
Böyle nice insanlar var ki bu saplantıyı "Ya benimsin Ya toprağın" diyecek kadar vahşileştirmiş. 19. hatta 20. yüzyılın sonuna demek en medeni olarak düşündüğünüz topluluklar bireyselleşme nin önemini kavrayana kadar ne acılar yaşamışlar.
Aşık olmak acı çekmek değil, olmamalı. Kendini sevip saymadan , bunu öğrenmeden yaşadığını aşk saymamalı. Aşk bu kitabın da gizliden eleştirdiğini düşündüğüm gibi tek taraflı olmamalı.

Cetin Demirkiran, bir alıntı ekledi.
11 Mar 04:09 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hangi televizyon programi seyredeceginiz, hangi arabayi alacaginiz, ne zaman terfi edeceginiz, hangi üniversiteye gideceginiz gibi sacma sapan seyleri saplanti haline getiriyor, yasamda öylece yuvarlanip gidiyorsunuz. Asil sormaniz gerekenler disinda, yasaminizdaki tüm ivir zivirla derinlemesine ilgileniyorsunuz. Ya asil sorular ?

Empati, Adam Fawer (Sayfa 513 - April Yayincilik)Empati, Adam Fawer (Sayfa 513 - April Yayincilik)
Ebru Ince, Yeraltından Notlar'ı inceledi.
 08 Mar 16:52 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

#spoiler sayılmaz ama...yinede

Şubat Tolstoy...Mart Dostoyevski diye çıktığım maraton son sürat devam ederken..Ist okuma etkinliğinde 'de Dostoyevski "yer altından notlar" kitabı olması. .belki şans , belki de okunması "en doğru zaman" tez'inin sağlaması :)

Bu iki yazarı hem kitaplarını okuyarak hem de haklarında bilgiler toplayarak çözmeye çalışırken ...Aslında ikisinin çok ayrı kulvarlarda olduğunu zaman içerisinde keşfediyorum. ..zaten bu farklar uzerine de bol bol konuşup fikirlerimiz yazarız diye düşünüyorum ..
An itibarı ile geldiğim noktada iki yazarı dönem itibarı ile aynı olmaları dışında neden biraraya getirmek gibi bir saplantı ya düştüğüm de kafamda soru :)
Onların isimleri anılmaya başlandığı günden bu gune kadar pek çok insan bu tuzağa düşmüş ve meşhur soru ortaya atılmış. ..Tolstoy mu ? Dostoyevski mi ? :)

Çok uzatmadan asıl meseleye odaklanırsak .. nedir bende ki Dostoyevski
Ilk okuduğum "ecinniler " ve sonrasında."suç ve ceza " ile benden kaçan yazarı diğer kitaplarından biriyle yakalamak ..

Hedefim dünya klasiği olan "Karamazov kardeşlere " kadar yazarı çözümleyebilmek.

"Yer altından notlar " basamağında karşılaştığım hep ikilem .."senin iyiliğin için kitap gibi konuşabilirim ama seni yerden yere vurarak bunu yaparım :) diyor bana ..
Ben kötü bir adamım. .üstelik ayak üstü yalan makinesi de olabilirim an be an ..ama en kötü tarafım aklımdan geçen bin bir düşünceye yazdığım tek satırla "ters" düşerim ...bir.intikam uğruna iki yıl harcarım ve bu aradaki zamanda sürekli planlar ,hayaller ,detaylar yaratır seni de perişan ederim ...

Işte belkide en sevmediğim ve bana uymayan taraf bu ...çünkü benim yapım bu "kuruntu" üreten adamlara o kadar ters ki..
Hiç biri ile anlaşma ihtimalim yok gibi :)
Kafka da okuyamıyorum hâlâ :)
Kendini yiyip bitiren / tüketen adamlara karşıyım :)

Dostoyevski 'nin iflah olmaz "sara"hastalığı sırasında yaşadığı hezeyanları, önce karısı ardından kardeşi ve en yakın arkadaşı 'nı kaybedişi, hiç bir zaman maddi refaha ermeyişi ..borçlar , sürgün ve hapis hayatından ..kısacası hayatının her döneminden bir parça bulabileceğim yeni kitapları , mektupları, biyografik okumalarla .. anlamaya çalışıyorum

Efendim çok uzattım bu kez:)

Asla Dostoyevski gibi dünyanın bir kısım okuyucusuna hitap edebilmiş bir yazarı es geçmem mümkün olmadığı için inatla Dosto 'nun peşinden koşmaya devam :)

Aydinlik'la kalın :)

DESTİNA ÖYKÜ, bir alıntı ekledi.
05 Mar 14:30 · Kitabı okuyor

Biz doktorlarda ölüme ve yaşama duyulan derin saygı saplantı düzeyindedir, kendimizi ve insanları , herhangi bir toprak parçasına sahip olamayanların toprak parçasına sahip olamayanların ülkesine geçmek için, insanın cinsiyetini sonsuza kadar sıyırıp atacağı o anın ellerine bırakılmış olarak görürüz.

Büyülenme, Hermann Broch (Sayfa 175 - İthaki)Büyülenme, Hermann Broch (Sayfa 175 - İthaki)