Berke Can Turan, Kül Dağı’ndaki Kütüphane'yi inceledi.
25 Şub 21:41 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Günümüzde o kadar çok yeni yazar çıkıyor ki, hepsinden haberinizin olmasını bırakın, takip ettiğiniz yazarların bile yeni çalışmalarını kaçırabiliyorsunuz. Böylee, piyasaya sürülen yeni cevherleri gözden kaçırmak gayet kolay olabiliyor. "Kül Dağı'ndaki Kütüphane"yi eminim ki çoğunuz kaçırdınız, belki daha yeni duydunuz adını. Scott Hawkins adına da bir o kadar yabancısınız. Tanıştırayım, çıkış romanı yazma gibi zorlu bir işin altından gayet güzel kalkabilmiş bir insan kendisi. Yaratıcılık Tanrı tarafından verildi derler, verilen bu yaratıcılığı kullanıp bir daha bir Tanrı yaratmak ise her yaratıcılığa sahip kişi tarafından başarılmış bir şey değildir.

İnsanlar akıllarına gelen fikirleri köreltmekte usta yaratıklardır. Gerekçe de basit "Biri zaten yapmıştır bunu?" Nereden biliyoruz? Araştırdık mı? Hayır, çok zahmeti. Eğer yapıldıysa, ilham alma ile yola çıkıp daha iyisini yapmayı, fikri geliştirmeyi düşündük mü? Ohoo, o ilk dediğini yapmayan bunu nasıl yapsın kardeşim? Haklısınız. Haklı olduğunuz burada bir hata olduğu gerçeğini değiştirmiyor ama. Tarih boyunca tanrı yaratıldı, tanrılar yaratıldı. Bambaşka senaryolar üzerinden yaradılışlar, kıyametler yazıldı. Scott Hawkins'in de yaptığı bundan pek de farklı bir şey de değil aslında. Tek farkı, bunu 2000'li yıllarda yapmış olması. Demek ki ilk örnekleri binlerce yıl öncesine dayanan bir konu hakkında hala yaratıcı şeyler üretilebiliyormuş. Bu da bizlere şunu göstermeli; artık mazeret üretmeyi bırakıp yolumuza bakmalıyız.

"Kül Dağı'ndaki Kütüphane"den bahsederken az biraz garip bir kitap diyebilirim. Gerek diyalogları gerek karakterlerin yer yer göze farklı gelen davranışları olsun, biraz sıra dışı bir eser. Elbette şikayet etmiyorum, sıra dışı olmak ucubelik değil, yaratıcı olmaktır. Bu yaratıcılığın yalnızca kitabın konusuna değil, karakterlerin oluşturulmasında ve aralarında geçen diyaloglara da yansıması beni fazlasıyla tatmin etti.

Scott Hawkins, gerçekten zor olanı yapabilen insanlardan. Bunu da başarmasının en büyük nedeni, ilk adımı atmış olmasıdır. Nasıl ki, ilk romanı Kafes ile yoluna başlayıp peşinden getirdiği eserleri ile yaratıcılığını üst seviyelere taşımış olan Josh Malerman gibi, Hawkins'in kaleminin geleceği oldukça parlak bundan emin olabiliriz.

Ayşegül Şahin, Kül Dağı’ndaki Kütüphane'yi inceledi.
 17 Oca 00:27 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yılın ilk kitabı desem kandırmış olurum Aralığın başlarında başlayabildiğim ve sonu hiç gelmesin dediğim kitaplardan... Uzun zamandır fantastik kitap okumuyordum. Kitap kapağıyla beni kendine çeken , içeriğiyle merakımı dizginleyemediğim aylarca almak için uğraştığım ve en sonunda kalbimin sahibinin bana hediye olarak aldığı bu kitabı fantastik severlerin mutlaka okuması gerekir. Benim görüşüm kitabın tanıtımını değiştirmeleri gerekirdi çünkü insanların aklında çelişkiye maruz bırakabilir. Anlatım dilide o kadar zor ve ağır değildi lakin benim için tek sıkıntısı argo ve küfüre paragraflar da fazla yer vermesiydi. Scott Hawkins' i ayriyeten tebrik etmek lazım bu kadar kurguyu nasıl tasarlamış olabilir. Bu kadar orijinal konuyu artık yaratmak çok zor olmalı. Okurken kendinizi kaybedip farklı boyutlara geçebiliyorsunuz şahsen ben yolculuk yaparken bile sinemadaymış gibi hissediyordum. Kitabın konusuna girmeye de bence gerek yok merak eden arkadaşlara çok ayıp olur. İkinci kitabı çıkar mı bilmiyorum ama inşallah çıkar diyip iyi okumalar diliyorum :)

Emre Zeybel, Trendeki Kız'ı inceledi.
 05 Oca 20:30 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı yeni bitirdim. Şok oldum katili öğrenince. Ve sonlara doğru çok güzel ilerledi. Normalde çok özet geçmek istiyordum. Ama malesef özet geçersem baya spoiler verebilirim. Ondan dolayı. Vrnim en sevdiğim karakter başlarda Scott olsada sonlara doğru Anna ya kaydı. Karakter hoşuma gitti. Neyse daha uzatmıtım. Kesinlikle puanım 10. Muhteşem kitaptı. Bu ay 3. Kitabım bu arada. Iyi okumalar...

Ayşegül Şahin, bir alıntı ekledi.
23 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

...' kalp avlanmak için fazla büyük'...

Kül Dağı’ndaki Kütüphane, Scott Hawkins (Sayfa 57 - Michael/ İthaki Yayınları)Kül Dağı’ndaki Kütüphane, Scott Hawkins (Sayfa 57 - Michael/ İthaki Yayınları)
İbrahim Çulhacı, bir alıntı ekledi.
25 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Cehennemden kaçmanın tek gerçek yolu onu fethetmektir

Kül Dağı’ndaki Kütüphane, Scott Hawkins (Sayfa 269 - Carolyn)Kül Dağı’ndaki Kütüphane, Scott Hawkins (Sayfa 269 - Carolyn)
RAMAZAN ÖZKUL, Kül Dağı’ndaki Kütüphane'yi inceledi.
24 Ağu 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

David,Margaret,Peter ve Richard,Jakob,Emily, Jennifer ve Lisa,Michael,Alicia ve Rachel.Ve tabiki CAROLYN ve bu on iki çocuğu bir nevi yanına alarak onlara inanılmaz boyutlarda ve biçimlerde bilgi aktarımında bulunan BABA.
Kül Dağındaki Kütüphane her bir sayfasında inanılmaz aksiyonların yer aldığı ,yeniden yeniden dirilenlerin,kararan güneşlerin ve geçmişin geleceğin ve şimdinin iç içe geçtiği muazzam bir eser.

K.K, Trendeki Kız'ı inceledi.
 07 Tem 2017 · Kitabı okudu · 9 günde

Gayet hoş tarzda; ne polisiye ne klasik ne aşk kitabı olmayan seyahat ederken bile okunabilecek güzel bir kitap. Belki edebi yönden çok çok iyi değildi ama konu orijinaldi. Kitabı bu kadar üzün sürede okumam elimde olmayan nedenlerdi. Onun dışında gayet iki üç günde bitirilebilen bir kitap. Yazarın okuduğum ilk kitabıydı.

Yoruma gelince kesinlikle Rachel a acıdım. Ama sonra aslında acınacak olan kişinin Tom olduğunu fark ettim. Ve bakış açısı çok önemli. Anna gibi insanların maalesef hayatımızda bu kadar çok olmasına üzüldüm. Aynı zamanda Scott gibi de.. Okumanızı tavsiye ederim. Katilin kim olduğunu anlamanız ve ortaya çıkmasıyla birlikte katille yüzleşme de olması çok iyi olmuş.

Esma Tezgi, Kül Dağı’ndaki Kütüphane'yi inceledi.
28 May 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Kitabın ismi beni çekmişti, bir yorumda da oldukça farklı bir kitap olduğunu okuyunca merak edip listeme eklemiştim. Kitap okuduğum bir çok kitaptan farklı gerçekten de. Fantastik ögelerle donatılmış olsa da kitabı okurken fantastik bir şeyler okuyor gibi hissetmiyorsunuz, kitabın tarzı, büyü olmayan büyü sistemi ve özgün karakterleri bir araya gelince ortaya okuması çok zevkli bir eser çıkmış. Tüm bunların yanında yazar olay örgüsünü de gayet başarılı bir şekilde kurgulamış ve sizi yer yer şaşırtmayı da ihmal etmiyor. İçeriğiyle, diliyle ve karakterleriyle oldukça hoş ve başarılı bir kitap olmuş, yazarın tarzını sevdim, böyle farklı şeyler okumak insana iyi geliyor. Mükemmel bir kitap olmasa da, sizi kendine aşık etmese de farklı lezzetler arayanlar için oldukça iyi bir tercih olacaktır.

Güler Ayata, bir alıntı ekledi.
21 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yaptığım tek şey, gerçek kendime, kimsenin- ne Scott' ın ne Kamal' ın kimsenin- bilmediği kendime dürüst olmaktı.

Trendeki Kız, Paula Hawkins (Sayfa 67)Trendeki Kız, Paula Hawkins (Sayfa 67)