• 112 syf.
  ·2 günde·8/10
  Kitabı Rusça'dan Azerice'ye çevirisini Prof. Dr. Telman Hurşidoğlu Aliyev ve Vakıf Tehmezoğlu Halilov, Azerice'den de Türkçe'ye çevirisini Arif Arslan yapmışlar.

  Yayıncının notu, önsöz, sunuş, Tolstoy kimdir ve 1. bölüm...
  Tolstoy'un Hindistanlı alim Abdullah El-Sühreverdi' nin hazırladığı "Hz. Muhammed'in Hadisleri" kitabından derleyip seçtiği hadislere yer verilmiş.
  Baskı dönemindeki Hıristiyan Rusya'sında yazılıp 1909 yılında yayınlanmış, diğer kitapları tekrar tekrar basılırken bu derleme yayınlanmamış. (SSCB'nin ilk yıllarında insanlara ateistik zorla kabul ettirildiğinden.)
  Kgb gibi Rus istihbarat birimleri bu kitabı gizli tutmaya, unutturmaya ve basılmasını engellemeye çalışmışlar. Tolstoy gibi çok sevilen bir dahinin bu kitabıyla İslam'a akımın başlayacağını düşündüklerinden... Risalenin gerçek adı "Muhammed'in Kur'an'a Girmemiş Hadisleri." Kuran'a hadis girer mi?
  Hz. Muhammed olarak değiştirilmiş kitabın adı bir de üstüne "gizlenen kitap" yazılmış!

  2. Bölümde Tolstoy ve Yelena Yefimovna Vekilova'nın mektuplarıları. Ayrıca bu mektuplar 1978 yılında Azerbaycan'da Azerbaycan Cumhuriyeti'nin en büyük dergisinde de basılmış. Hıristiyan Yelana Yetimovna Vekilova ve müslüman olan kocasından dolayı çocuklarının hangi dini seçmesi gerektiğine dair fikir alma sebebiyle yazılmış mektuplar. Tolstoy'un Yelana Yetimovna Vekilova'ya yazdığı mektubun aslı oğlu tarafından Faris'de, 1978 yılında Moskova'da Tolstoy adına açılan müzeye vermiş, müzede hala sergilenmekteymiş.

  3. Bölüm Tolstoy'un itirafları; Allah'a İnanmak, Hiç Olabilmek İçin, Bilinmeyeni Bulmak, Allah'la Birleşme, Allah'ı Bulmak Gerek, Hıristiyanlığı Kabul Edemiyorum, Allah'ı Arayış, Sebepsiz Bu Dünyaya Gelemezdim konu başlıkları altındaki arayışları, düşünce ve itirafları...

  Yaşamın anlamını sorgulayıp ne kendinde ne çevresinde bulamamış, sonucunda tek çarenin dinde olacağına karar vermiş. Yaşamı çok anlamsız bulması, yaşadığı olaylardan, sorgulamalarından, hayatın anlamsızlığından sürekli olarak intiharı düşünüyor. Çareler, çözümler...

  #41600112
  #41601407

  4. Bölüm Belgeler. Kitabın risalesinin orijinal Rusça baskısı.

  Öldüğünde mezarının başında Hristiyanlığın sembolü olan haçın olmadığı söyleniliyor.

  Tolstoy gerçekten müslüman oldu mu, olmadı mı sorularını kitap bittikten sonra insan kendine sormadan duramıyor.
  Sanki! olsun ya da olmasın çok da önemli değil bana göre :)
  Ama düşünceleri okumak, sorgulamak, kendi kendime konuşmak güzeldi :)))

  Peki bu kitabı niye yazdı?
  Kitabı yazmadığını iddia edenler de var ama...
  Kitapta derlenen hadisler de daha çok fakirlik, eşitlik, ölüm, iyi bir insan olabilmek için yapılması gerekenler. Yaşamının son dönemlerinde bunalımda olup, bu bunalımlı dönemde arayışını Abdullah El-Sühreverdi'nin kitabına rast gelerek bulmuş, etkilenmiş... Moskova'da Tolstoy adına açılan müzedeki mektubu da merak etmedim değil...

  "Benim dinim benim kişisel konumdur. O benim kişisel hayatımı, kişisel ahlakımı yönetir ve benim dinsel felsefem, benimle inandığım Tanrı arasındadır; aynen diğerlerinin dinsel felsefesinin onlar ve Tanrı arasında olduğu gibi ve bu en iyi olan yoldur."
  Malcolm X.

  Ve #41596360
  Ben inancımı gündeme göre şekillendirmedim, değiştirmedim, şekillendirip değiştirmeyeceğim. Geçmişte ne öğrendiydem o!

  Sayfa 76 "İnanç, yaşamın gücüdür. İnsan yaşıyorsa, birşeylere de inanıyordur. Eğer ona bir şeylerin yaşamayı emrettiğine inanmasa, o zaman yaşayamaz. İnsan, ölümlünün bir gölge den ibaret olduğunu kavrıyorsa, o zaman sonsuz olana inanmak zorundadır. Çünkü inançsız yaşanamaz."

  Benim inancım, dinim;

  En başta "kul hakkı" almamaktır.
  İyi ve temiz vicdan sahibi ahlaklı bir insan olabilmek, insanı insan olduğu için sevmek, saygı duymak, yardım etmek, ayrım yapmamaktır, yaradılanı sevmektir "Yaradandan" ötürü.

  Kitap ile ilgili bu bilgileri ve kendi düşünce yazıp yazmama konusunda çok tereddütte kaldım, merak edenler için yazmaya en sonunda karar verdim.