Son bulan başlangıç, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okuyor

İyilik içten gelir. İyilik seçilen bir şeydir.İnsan seçemediğinde insanlıktan çıkar.

Otomatik Portakal, Anthony Burgess (Sayfa 74 - Türkiye iş bankası kültür yayınları)Otomatik Portakal, Anthony Burgess (Sayfa 74 - Türkiye iş bankası kültür yayınları)

Nene Hatun Saygıyla...🌹🌹🌹 22 05. 1955

♥ 1955’te Türk Kadınlar Birliği tarafından Yılın Annesi seçilen Nene Hatun, Türkiye’de “Yılın Annesi” unvanı verilmiş ilk kadındır.♥

• • •

Ne yazık ki , bu kahraman Türk Kadını, Cumhuriyet gazetesinin İstanbul muhabiri gazeteci İsmail Habib Sevük’ün 1937 yılında Erzurum’da Nene Hatun ve diğer 93 Harbi gazileriyle yaptığı röportajla Türkiye’ye tanıtılabilmiştir.

Geçim sıkıntısı çeken Nene Hatun, 1943 yılında ulusal kadın kahramanlardan Nâme Hanım ile birlikte cumhurbaşkanına bir dilekçe yazarak yardım istemiştir.

• • •

Rus askerlerin 8 Kasım 1877 gecesi Aziziye Tabyası’nı ele geçirdiği haberinin Erzurum’da sabah ezanında minarelerden duyurulması üzerine Osmanlı askerine yardım için taş ve sopalarla mücadeleye giren şehir halkına katılmış ve gösterdiği yararlılıklar sonucu efsaneleşmiştir.

Rus ordusunun Pasinleri’ işgal edip Erzurum'a doğru ilerlemesi üzerine düşman işgali altında kalma endişesinden ötürü bir çokları gibi eşi ile birlikte Erzurum'a göç etti. Ruslar'ın Deveboynu savaşından sonra Erzurum'un varoşlarındaki tabyaları da işgal etmesi üzerine Nene Hatun, 3 aylık oğlunu evde bırakarak şehrin savunmasına katıldı ve yararlılık gösterdi.

Nene Hatun'un dördü erkek (Yusuf, Nazım, Abdurrahman ve Musa), ikisi kız (Asime ve Nevriye) altı çocuğu olmuştur. Oğullarından ikisi I. Dünya Savaşı’nda şehit oldu.

Ne yazık ki , bu kahraman Türk Kadını, Cumhuriyet gazetesinin İstanbul muhabiri gazeteci İsmail Habib Sevük’ün 1937 yılında Erzurum’da Nene Hatun ve diğer 93 Harbi gazileriyle yaptığı röportajla Türkiye’ye tanıtılabilmiştir.

Geçim sıkıntısı çeken Nene Hatun, 1943 yılında ulusal kadın kahramanlardan Nâme Hanım ile birlikte cumhurbaşkanına bir dilekçe yazarak yardım istemiştir.

Nene Hatun, zatürre teşhisiyle tedavi gördüğü Erzurum Numune Hastanesi’nde 22 Mayıs 1955 günü 98 yaşında hayatını kaybetti. Cenazesi, resmi törenle Aziziye Şehitliği’ne defnedilmiştir.

Yeliz, bir alıntı ekledi.
22 May 15:14 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Lord Leto'nun duaları bir akıl çelme çabası, seçilen tanrıya karşı gerçekleştirilen bir tür şiddet eylemi olarak gördüğünü söylerdi. Lord Leto'ya göre dua etmek ölümsüzlere ne yapacaklarını söylemek, 'Bana bir mucize göster Tanrım, yoksa sana inanmam!' demekmiş.

Dune Tanrı İmparatoru, Frank Herbert (Sayfa 434 - Kabalcı)Dune Tanrı İmparatoru, Frank Herbert (Sayfa 434 - Kabalcı)
İrem, bir alıntı ekledi.
 21 May 19:44

" 1933 yılında, Hitler' in Almanya' da iktidar olmasıyla yükselen faşizm dalgasından Türkiye de etkilenip, “Ne mutlu Türk yaratılana” sloganları atılırken, Atatürk, cumhuriyet'in 10. yıl söylevinin sonunda, Tanrı tarafından seçilen bir ırkın olamayacağını vurgulayan şu anlamlı ve güzel sözü söylemiştir:
"Ne mutlu Türküm diyene!" "

Bir Çift Ayakkabı, Sunay Akın (undefined)Bir Çift Ayakkabı, Sunay Akın (undefined)
Elif, bir alıntı ekledi.
21 May 18:45

Ama her yol,sapılmamış olanın hatırasını kazıyor ruha.
Seçilen her yol seçilmeyene ilişkin bir feda ediş içermek mecburiyetinde.

Mimoza Sürgünü, Nazan BekiroğluMimoza Sürgünü, Nazan Bekiroğlu
HavuçReçeli, bir alıntı ekledi.
21 May 01:34 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İyilik seçilen bir şeydir. İnsan seçemediğinde insanlıktan çıkar.

Otomatik Portakal, Anthony Burgess (Sayfa 74 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 19.Basım)Otomatik Portakal, Anthony Burgess (Sayfa 74 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 19.Basım)
Murat Ç, bir alıntı ekledi.
 18 May 19:36 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Vahidettin'in Yerine Halife Seçilen Aldülmecit Hızlı Bir Giriş Yapıyor;
Vahidettin'in yerine Halife seçilen Abdülmecit şu demeci verir:

"O hain yalnız vatanımıza hıyanet etmedi, hanedanımızın şerefiyle de oynadı. Artık vatandan da, hanedanımız sicilinden den de kovulan bu adamdan bahsetmeyelim. "

(Haine, hain demek kadar doğal bir şey yoktur...)

19 Mayıs 1999 Atatürk Yeniden Samsun'da, Turgut Özakman (Sayfa 56 - Bilgi Yayınevi, 10.Basım, İki Cilt Birleştirilmiş)19 Mayıs 1999 Atatürk Yeniden Samsun'da, Turgut Özakman (Sayfa 56 - Bilgi Yayınevi, 10.Basım, İki Cilt Birleştirilmiş)
Geyikli Gece, bir alıntı ekledi.
17 May 20:13

"Vesikalı Yarim" filminde bu ulaşılamazlık, bir imkânsız aşk olarak, seçilen şarkılardan diyaloglara, kostümlerden mizansene ve çerçeve düzenlemesine kadar etkileyici bir atmosfer içinde sahnelenmiştir. Öyle ki, ne zaman bir hakikilik arayışına girsek, ne zaman aşkı tarif etmeye çalışsak, ne zaman kadınla erkek arasındaki kapanamaz aralığa düşsek, Vesikalı Yarim'i hafızamıza kazıyan sahneler birer birer geri gelir."

Çok Tuhaf Çok Tanıdık, Umut Tümay Arslan (Sayfa 12)Çok Tuhaf Çok Tanıdık, Umut Tümay Arslan (Sayfa 12)
Tertuliano Maximo, Sodom'u inceledi.
 16 May 08:53 · Kitabı okudu · 11 günde · Puan vermedi

Kitabın içeriğinden dolayı arada yazılan küfürlü sözcükler için şimdiden özür dilerim. Biraz spolier da içerebilir. Kitabın kapak yazısına +18 ibaresi konmalı diye düşünüyorum. Pedofili, ensest, tecavüz gibi olaylar rahatsız edici ayrıntılarıyla anlatılmakta.

Kitabın birçok ülkede uzun süre yasaklandığı da malum. Beni de yasaklı kitaplar arasında olması çekti açıkçası. Ama Marquis De Sade' in ilk defa bir kitabını okuyacaklar için doğru adres olduğunu sanmıyorum. Diğer kitaplarından başlanırsa bu kitaptaki o bahsedilen felsefi ayrıntıları fark etmek daha kolay olabilir. Benim fark ettiklerim çok yüzeysel.

Kitaptaki kahramanlarda doğadan geldiğimiz ve doğuştan bizde bulunan kötülükleri dizginlemek doğaya hakaret gibi bir düşünce var. Her türlü ahlaksal tabuya bir başkaldırı, dini reddetme, kötülüğü (göreceli) kendileri için sıradan bir iyilik gibi sunmaları ve tüm insanlığa bu şekilde yaklaşmaları kahramanlarımız hakkında biraz bilgi veriyor.

Pedofili, ensest, tecavüz gibi olayları hiçbir felsefe, ahlak kuralı aklayamaz. Kitabın en çok zorlayan tarafı bu. Ama tabulara başkaldırı konusunda tüm insani ve ahlaki değerleri yıkmak gerekliliğinden Sade bu konuda başarılı. Gerçekten tabu mabu bırakmamış. Bunlar dışında dünyadan bir haber yaşamayan her insan, var olduğumuzdan beri ne denli değişik fantezilerin, seks alışkanlıklarımızın olduğunu az çok bilir. Kitabın yarısının işemeli sıçmalı ayin şeklinde geçmesi günümüze göre masum bile sayılabilir.

Kitapta 4 elit arkadaş birbirlerinin kızlarıyla evlidirler. Bu 4 arkadaş da servetlerini ve konumlarını cinayetlere,hırsızlıklara borçludur. Kitabın başında tüm karakterlerin özellikleri kısaca anlatılmakta. 4 arkadaş titizlikle hazırlık yaparak, 12-15 yaşlarında bakire kızlar ve erkekler, cinsel organlarının boyları ve vücut sağlamlığı iyi olduğu için seçilen erkekler, yaşadıkları ilginç fantezileri anlatmak üzere 4 mama (pezevenk kadın), kendi eşleri ve aynı zamanda kızlarıyla bir şatoya kapanırlar. Belirli bir plan program dahilinde her gün yapılacaklar bellidir. Ayinler, işkenceler, tecavüzler, eş cinsel ve ensest ilişkiler gün geçtikçe şiddetini artırarak devam ediyor. Ki Sade' nin bazı bölümleri anlatmadan es geçtiği de sıkça olmuştur.

Naziko isimli okur arkadaşın tavsiyesiyle, ilgililere Marquis De Sade ' in son yıllarının anlatıldığı Quills (Düşlerin Efendisi) filmini öneririm. Önce filmi izlemek yazar hakkında fikir sahibi olmak için faydalı olabilir.