Okumak isteyenlere kitap önerisi
1.Mahbod Seraji- Tahranın Damları
2.kleinbaum- Ölü Ozanlar Derneği
3.Cristin Agatha- On küçük Zenci
4.Bitov- Puşkin Evi
5.Verne- Seksen Günde Devri Alem
6.Cengiz Aytmatov-Toprak Ana
7.Cengiz Aytmatov- Cemile
8.Zülfi Livaneli- Veda
9.Aziz Nesin- Zübik
10.Hosseini-Uçurtma Avcısı
11.Jack London- Demir ökçe
12.Jane Austen -Gurur ve Önyargı
13.Beydeba- Kelile ve Dimme
14.Jonh Steinbeck- Gazap Üzümleri
15. C.Dickens- Oliver Twist
16. Antoine- Küçük Prens

Haree, bir alıntı ekledi.
28 Ara 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi

-Yirmi bin sterlin ha! diye bağırdı John Sullivan. Umulmadık bir gecikme elinizden uçurabilir bu yirmi bini!
-Umulmadık şey yoktur, diye karşılık vermekle yetindi Phileas Fogg.

Seksen Günde Dünya Gezisi, Jules Verne (Sayfa 16 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Seksen Günde Dünya Gezisi, Jules Verne (Sayfa 16 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Abdurrahim Nalbant, Seksen Günde Dünya Gezisi'yi inceledi.
08 Ara 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Aradığınız bir Macera kitabıysa doğru kitabı buldunuz. Tam anlamıyla her sayfasında sonuna kadar aksiyon dolu devam eden bir serüven. Kendi hayal dünyanızda nasıl bir kurgu kuracağınız size kalmış ama ben çok eğlendim ve adeta uzun bir film izler gibi kitabı yaşadım.Finalde verilen kitabın tatsız geçen bir kaç sayfasını size unutturmaya yetiyor. Dünyayı dolaşırken en büyük hazineyi bulmak bu olsa gerek.

Bu kitapta tam 79 günde bir iki ülke hariç dünyayı dolaşıyor başrol. 79 gün dedim kitaptaki sekseni unutarak. Çünkü fark ettiyseniz hep doğuya doğru gidiyor. Bu yüzden bir gün kazanmış olmalı. Ama sevdim kitabı.

Yeşim Gökyıldız, Tuna Kılavuzu'yu inceledi.
 29 Kas 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · 4/10 puan

Tuna Kılavuzu,okumak için heveslendiğim ve sabırsızlandığım,beklentilerimin olduğu bir romandı ancak beni hüsrana uğrattı.Yazarın Seksen Günde Devri Alem kitabını çok sevdikten sonra ister istemez bu kitabı da seveceğimi düşünmüştüm.Tuna Kılavuzu,cidden kötü bir deneyim oldu benim için.

Jules Verne,uzay ve evrenle ilgili yazdığı kitaplarla ünlü olan bir Fransız yazar.Çoğunuz adını duymuş veya bir kitabını okumuşsunuzdur.Denizler Altında 20.000 Fersah,Dünyanın Merkezine Seyahat,Ay'a Yolculuk,Doktor Ox'un Deneyi gibi birçok klasikleşmiş eserin yazarıdır kendisi.Seksen Günde Devri Alem kitabında yazarın esprili dilini,sade anlatımını,ördüğü olay örgüsünü ve oluşturduğu karakterleri çok sevmiştim.Bay Fogg ile Jean Passepartout 'un seksen günde dünyayı dolaşma macerasını çok keyifle okumuş ve bittiğine üzülmüştüm.Tuna Kılavuzu'nda ise tam tersi oldu.Bir an önce bitsin düşüncesi hep zihnimdeydi,anlatım çok sıkıcıydı,vurucu bir olay yoktu,gereksiz uzundu.Karakterlere ısınamadım.Bir tek İlia Brusch ilgimi çekti kitapta.Ne Serj Ladko ne Karl Dragoch ne İvan Striga...Hiçbirine kanım kaynamadı.Kitap gerilim desen değil,macera desen değil,polisiye desen tam değil.Kitabın türü hakkında bile kesin bir yargıya varamadım.

Biraz konusuna dalacak olursak...Tuna sahillerinde yaşayan çeşitli milletlere mensup balıkçıların kurduğu uluslararası Tuna Derneği adında bir topluluk var. Dernek üyeleri arasında sürekli olarak balık tutma yarışması düzenleniyor ve kazananlara ödül veriliyor.Bu yarışmaya Sigmaringen adı veriliyor ve dünyanın çeşitli yerlerinden insanlar bu yarışmaya katılıyor.Yarışmanın iki kategorisi bulunuyor : En ağır balıkları tutma ödülü ve sayıca en çok balığı tutma ödülü.
Yarışmanın kazananı şaşırtıcı bir şekilde Macar asıllı İlia Brusch oluyor.

Daha önce kimsenin tanımadığı ve de bilmediği bir insan olan İlia,iki kategoride de birincilik ödülünün sahibi oluyor.Dürüst ve becerikli olan İlia,civar çevrede üne kavuşuyor.Fakat işler kimsenin umduğu gibi gitmiyor.Soygun,cinayet,alıkoyma gibi suçları bulunan tehlikeli bir çete,kurnaz bir dedektif ve de Serj Ladko adında Bulgar bir adam işin içine karışıyor ve durumlar arap saçına dönüyor.

Tuna Kılavuzu'nu sevmemiş olmamın temel nedeni kitabın hiç mi hiç akıcı olmamasıydı.Bir sayfada anlatılacak olaylar bir bölüme sığdırılıyor.100'lü sayfalara kadar hiçbir aksiyon yok.Karakterler sönük,kurgu zayıf,üslup sürüklemiyor,heyecan yok.Arka kapak yazısına güvenerek başlamıştım oysa ki.Bir olay olsun diye bekleyip duruyorsunuz,ama olmuyor.Olsa bile yeteri kadar heyecanlandırmıyor.Aslında kurgunun oluşturulması zekice,çok heyecanlı bir polisiye kitap olacabilecek kapasitede.Ama konu gereksiz detaylarla ve karakter karmaşalarıyla heba olmuş.Yazarın elinde kaliteli bir ipek varken dikememiş hissi verdi bana kitap.Maalesef ki tavsiye edemiyorum.

Jules Verne'den beklediğim çok daha iyi bir eserdi.Tuna Kılavuzu çok vasat bir kitap.Yine de Jules Verne'ün kitaplarına devam edeceğim,tercih edeceğim kitap Ay'ın Çevresinde olacak.Bu sefer çok daha sağlam bir kurgu bekliyorum yazardan.Umarım bu kitaptaki hayal kırıklığını söküp atabilirim.Herkese bol okumalı ve huzurlu günler diliyorum.Sağlıcakla kalın.

KISA BİR DEĞERLENDİRME

Konu ve kurgunun güzelliği :
Konu güzel ama kurgusu tatmin edici olmamış.Olay örgüsünü de beğenmedim.

Akıcılık ve sürükleyicilik :
Emin olun kitabı okurken can çekiştim.Çok ama çok sıkıcıydı.

Karakterler :
Dediğim gibi karakterlere de ısınamadım.Sadece İlia Brusch'u biraz sevdim ama onun ilk bölümler dışında pek bir payı olmadı.Kitap ilerleyince karakterler öyle bir karışıyorki.Tam bir curcuna oluyor.Serj Ladko kimdi,İlia kimdi,İvan Striga kimdi diye uzun süre düşündüm.

Çeviri :
Bazı ifadeler fazla Türkçeleştirilmiş.Şeytan çarpsın,Allah vere gibi mesela.Onun dışında başarılı denebilir.

Baskı :
İş Bankası'nın baskıları hoşuma gidiyor amma ve lakin puntolar çok küçük.Paragraflar arası çok az boşluk var.Sıkılmamı sağlayan etkenlerden birisi de buydu.Kitap boyunca gördüğüm bazı yazım yanlışları da vardı.Sayfa ve kapak kalitesine ise lafım yok.

Kapak tasarımı :
Üst kısımdaki süslemeler dışında kapak görselinin çok kötü olduğunu söyleyebilirim.Kitabın içinden alınan bir görsel,ne manaya geliyorsa artık.Kitabın içindeki illüstrasyonlar da eski sessiz korku filmlerine benziyordu.Bari o illüstrasyonlar düzgün olsaydı.

Orijinal isim :
Le Pilote Du Danube,Tuna Pilotu demek.İsim orijinaline pek uymamış.Trajikomik olanı ise Türkiye'deki isim orijinal olmasa bile daha uyumlu.Çünkü kitapta pilotlukla ilgili en ufak şey geçmiyor.

Son :
Sevinçli bir son.Ama yine de
sonuç kısmının toparlanışı yetersiz.Olaylar şimşek hızıyla gelişmiş.Son kısmı da yetersiz ve anlaşılmazdı.

Genel Düşüncem : Vasat bir kitap olduğu yönünde bir düşüncem bulunuyor.

Emirhan Erginay, Seksen Günde Dünya Gezisi'yi inceledi.
20 Kas 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Gerçekten bana okuma hevesini kazandıran kitaplardan biri sonu beni çok şaşırttı. Hem çocuk hem de yetişkinlerin okuyabileceği bir kitap türü çocuklar için daha kısa ve sade dilde özetlenmiş baskısını bulabilirsiniz. Bence okunması gereken size bir şeyler katabilecek bir kitap.

Pol Gara, Seksen Günde Dünya Gezisi'yi inceledi.
30 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çocukken çok sevdiğim kitaplarımdan biri :) Benim güzel kitaplarım, mâcerâ dolu bir hayâtın kapılarını açmıştı bana, elhamdülillah :) Babacığımın sevgi dolu hediyeleri, 'Dünyâ Çocuk Klasikleri' :)
Jules Verne'nin kitaplarında çok ilginç konular işlenir genelde, bu kitap bir çok kitabına göre çok daha normal diyebilirim, yanlış bir tanımlama olmasından çekinerek... :) Ve çok eğlenceli, keyifli okumalar :)

Erdinç BİGE, Seksen Günde Dünya Gezisi'yi inceledi.
 23 Eki 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bir solukta okunan, sıkmayan, sürükleyici bir kitap. İlkeli yaşamak, prensipleri olmak, doğru bildiğinden şaşmamak, kitaptan çıkarılabilecek yargılar arasında. Çocuklarımıza gönül rahatlığıyla tavsiye edilebilir kitaplar arasında.

Kaan HAS, Seksen Günde Dünya Gezisi'yi inceledi.
 26 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 26 günde · Beğendi · 10/10 puan

İlk olarak adından da anlaşılacağı üzere "Nasıl birşey olabilir ki?" sorusunu sorduruyor.

Kitabı okumaya başladıkça merak seviyenizi her bölümde bir kat daha artırıyor. Ara ara ayrıntılarla boğacakmış gibi gözükse de peşine bağlanan yeni bir olay örgüsü ile hikaye akışı sağlanmıştır.

En sonunda ise merak duygusu yerine tuhaf bir hayrete bırakarak okumaya değer hale getirmektedir.