• Bir şairi en iyi şiirleri anlatir kuşkusuz ve şairin her şiiri aynı ölçüde etkilemeyebilir kişiyi.Ama Şükrü Erbaş 'in şiirleri şiirlerle tanistigimdan beri etkilemistir beni.Sukru Erbas her kitabinda siirler havalandiran,siirlerinde pek çok şey gibi bozkiri da cok içten sekilde anlatan bir şair."Bagbozumu Şarkıları" adli bu şiir kitabindaki çeşitli sairlerden yapmis oldugu alintilar da oldukça güzel,hatta kimi zaman şairin siirlerine yedirdigi alıntılar şairin şiirlerini bütünlüyor . Her şairin öne çıkan şiirleri oluyor.Sukru Erbas'in da one çıkan şiirleri var kuşkusuz ama şairin bütün şiirleri bir şekilde sarip sarmaliyor insani okurken.Daha fazla uzatmadan sözü "bagbozumu şarkilari"na ve şaire birakayim.

  "...Aşkı bir govdeden doğuran dünya/Sen koydun bu kalbi bu guzelligin önüne/Ayriliga bırakma beni/Ölüm bir gün nasilsa sürecek hükmünü..
  Gecikme-2009

  "...
  Sevgilim
  Once olumden sonra senden doğdum ben."
  Çiçeksiz Kapı

  "Ey gönül haresi keder,insan kendinden ne kadar uzağa gider... "
  Gonul Haresi-2012
  "...
  Ölüler gökyüzüne gölümseydi keşke...
  Yanilsamalar-2012

  "...
  Işık burcum
  Bir Karac'oğlan ıssızlıgı ağzımda
  Plastik zamanlara şiirler söylüyorum. "
  Gelecek Hatırası

  "
  Şair güzel şiirlerinden sonra siir kitabinin şiirler kısmını Behçet Necatigil'in "Yazi" şiiriyle bitiriyor.

  " Ve şairler boyuna kime yazarlar?
  Yıkılmış köprülerin başında
  Urkmus boşluktan biri inliyorsa
  Ve sairler onlara geldimlere yazarlar."
  Yazı-Behçet Necatigil

  Kitap,şairin "Bir Başka Bagbozumu" adlı bolumdeki" Dilsiz Ustalar Suskun Ogrenciler " yazisiyla bitiyor.

  Bence şiir anlatilmaz okunur.Bu kitabi ve Şükrü Erbas'in tüm kitaplarını, tüm şiir severlere tavsiye ediyorum.
 • Misafir odasında baca deliği olmadığı halde "Anne, sobayı bu sene misafir odasına kuralım mı?" diyen abime, "Olur, boruyu da k.......na sokarız, camdan çıkarırsın, sorun olmaz." diyen anneye,
  ——————————————
  Kaza mahalinde elinde cep telefonuyla koşturup "112′nin numarasi neydiiiii?" diye bagıran sarışına,
  ——————————————–
  Birbirlerine ana avrat küfür eden iki kişinin arasına girip ikisine de birer tokat atan ve "Analar kutsaldır, analara küfür etmeyin" diyen Karadenizli ağır abiye,
  ———————————————-
  Annesine kızıp, buharlı ütünün içine işemeyi akıl eden! Annesini buram buram çiş kokularıyla iş yerine yollayan! Annesi; ancak arkadaşları ”acayip kokuyorsun” dediğinde işi çözen anneye ve çocuğuna,
  ———————————————-
  Banyonun lambası yanmayınca elektrikler kesik zannedip yarım saat gelmesini bekleyen. Beklerken de canı sıkılmasın diye televizyon seyreden kişiye,
  ————————————————–
  Ailecek televizyon izlerken üst komşu küçük oğlunu göndermiş. Çocuk, anneme ”X teyze, annem dedi ki, bari haberleri açsınlar da, biz de dinleyelim”. Biz de kırmadık, açtık. Ailecek çok iyi niyetli olduğumuzdan, televizyonları bozuk sandık. Yüksek sesten dolayı bize laf soktuklarını anlamamız çocuğun ikinci gelişinden sonra oldu. Bu olayı yaşayan aileye,
  ————————————————–
  Lisedeki Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenimiz AIDS’in açılımını yapıyor: (A)llaha (İ)syan eden (D)eyyusların (S)onu… diyen hocaya,birer alkış istiyorum:))
  ————————————————–


  Ayrıca aşağıdakiler de birer tebrik hakediyor:

  Acı Kaybımız:
  3 ay önce ailemize katılan, "Necmi" ismini verdigimiz kaplumbağamız dün vefat etmiş. Aile arasında sade bir törenle evin arka bahçesine gömdük. Hayvancağız durduk yerde can verdiği için gidip, Necmi’yi aldığımız dükkanın sahibine sebebinin ne olabileceğini sorduğumuzda ”Abi onlar kış uykusuna yatar” cevabını almış bulunmaktayız. Hepimizin başı sağolsun. Bu vicdan azabıyla ben de çok yaşamam herhalde.
  ————————————————–
  Annemin Maceraları:
  Shrek’in fragmanlarını gösteren bir televizyon kanalında, el ele
  tutuşmuş Shrek ve Fiona’yi gören annem, ‘Bunlar Süleyman ve Nazmiye Demirel çifti mi?’ diye sordu! Seçememiş gözleri o mesafeden.
  ————————————————–
  Alfabe:
  Ben de bu yıl okula başlayan torunum için kuvvetli bir moral alkışı istiyorum. Daha ikinci gün: ‘örrrtmenim, taa evden buraya tel çizmeye mi geldik, hep yumarlak mı yapcaz, harf felan öretmicen mi?’ deme cesaretini gösterdiği için,
  ————————————————–
  Annem:
  "Bu taraf bitti" diye CD’yi arkasına çeviren ve sonra da "CD çalar çalışmıyor!" diye feryat eden anneme alkış az geliyor!
  ————————————————–
  Modem:
  Yemek masamın üstünde duran modeme uzun uzun bakan anneanem "Bu ne?" diye sordu. Ben de kolay anlasın diye "Hani benim bilgisayarım var ya, onunla internete giriyorum. İşte internete girmek için o kutu zorunlu" diye uzun uzun açıkladım. Anneannem dinledi beni ve "Yani modem bu" dedi ve konu kapandi…
  ————————————————–
  Yaz Okulu:
  Bir alkış da annesine yaz okulunu kazandığı müjdesini veren üniversite ögrencisine gelsin. Bu yaratıcılıga şapka çıkarılır.
  ————————————————–
  Beyin Göçü:
  Tikky olduğu her halinden belli olan kızımız Beşiktaş-Taksim
  midibüsünde yanındakı arkadaşına dert yanmaktadır. ”Şekerim dördüncü kez girdim ÖSS’ye, ama yine kazanamadım, gidicem sonunda Amerika’ya o olucak. Böyle böyle beyin göçü oluyor işteeaa!” Sen git, masrafları ben karşılıyorum.
  ————————————————–
  Alman Yazar:
  Bir alkış da lisede edebiyat dersinde okuduğu şiir bitince sınıfa dönüp "Bu şiiri ünlü Alman yazar Goethe yazmıştır" diyen hocaya, "Niye, kağıt bulamamış mı?" cevabını veren arkadaşa gonderelim.
  ————————————————–
  Düz Mantık:
  Eğer bir sokakta yürüyorsanız ve camında ”Bu ev kiralıktır” yazılı bir evin yanından geçip birkaç adım sonra önüne geldiğiniz bir başka evin camında ”Bu da” yazısını görürseniz, bilin ki Trabzon’dasınız.
  ————————————————–
  İngilizce Yazılısı:
  Bir alkış da İngilizce sınavında "Nice …….." şeklindeki boşluğu
  "Nice mutlu yıllara!" biçiminde dolduran, dahi mi yoksa aptal mı olduğunu henüz anlayamadığımız öğrencime istiyorum.
  ————————————————–
  Hugo’lar Beşledi:
  Bir alkış da lisede edebiyat kitabından bir metni tüm sınıfa sesli olarak okurken V. Hugo’ya "Beşinci Hugo" diyen arkadaşımıza gelsin.
  ————————————————–
  Ne Zaman?
  Kardeşim karne almıştı; fakat birçok zayıf notu vardı. Annem, babamla beni kenara çekip uyarıları sıralıyordu: "Sakın çocuğun moralini bozmayın, sakın kötü bir şey söylemeyin" uyarılar özellikle babama yönelikti: "Hele de sen, sakın çocuğun gururunu kırma". Babam daha fazla dayanamadı ve sordu: "Karne için ne zaman özür dileyeceğiz?"
  ————————————————–
  Havale:
  Bankada gişenin önünde işlemimin yapılmasını bekliyorum. Yanımdaki gişede işlem yaptıran yaşlı teyzeye, işlemini yapan kadın soruyor: "Parayı kim alacak teyze? Alıcısına ne yazalım?" Teyzem cevap veriyor: "Bu paranın hayrını görme inşallah yazalim" evladım.
  ————————————————–
  Lamba:
  Dün gece evime giderken yolun tenhalığından olsa gerek kırmızı ışıkta geçtim. Ardından yurdum polisine alkışı hak ettiricek anons: "Bacım o geçtiğin gece lambası değildi; çek sağa".
  ————————————————–
  Hacim nedir?
  Öğretmen bir arkadaşımdan naklen: 5. Sınıfların Fen Bilgisi sınavının 2. sorusu: "Hacim nedir? Bir örnek vererek açıklayınız". Öğrencimizden gelen cevap: "Hacdan gelenlere hacim denir. Örnek: Nasılsın hacim?".
 • BEYAZ BİR GEMİDİR ÖLÜM

  sen bu şiiri okurken
  ben belki başka bir şehirde olurum
  kötü geçen bir güzü
  ve umutsuz bir aşkı anlatan
  rüzgarla savrulan
  kâğıt parçalarına
  yazılmış
  dağıtılmamış
  bildiriler gibi
  uzun bir yolculuğa hazırlanan
  yalnız bir yolculuğa.
  çünkü beyaz bir gemidir ölüm.
  siyah denizlerin hep
  çağırdığı
  batık bir gemi
  sönmüş yıldızlar gibidir
  yitik adreslere benzer
  ölüm
  yanık otlar gibi.
  sen bu şiiri okurken
  ben belki başka bir şehirde ölürüm.

  Behçet Aysan
 • sen bu şiiri okurken
  ben belki başka bir şehirde
  olurum

  kötü geçen bir güzü
  ve umutsuz bir aşkı anlatan

  rüzgârla savrulan
  kâğıt parçalarına
  yazılmış

  dağıtılamamış
  bildiriler gibi

  uzun bir yolculuğa hazırlanan
  yalnız bir yolculuğa.

  çünkü beyaz bir gemidir ölüm

  siyah denizlerin hep
  çağırdığı

  batık bir gemi

  sönmüş yıldızlar gibidir.

  yitik adreslere benzer
  ölüm

  yanık otlar gibi.

  Sen bu şiiri okurken
  ben belki başka bir şehirde
  ölürüm.
 • erasmus’un yolda arkadaşını eğlendirmek için yazdığı bu kitap 2018 dünyasında halen okunmakta ve bizleri de
  eğlendirmektedir. e herkese nasip olmuyor böyle deli bi’ arkadaş.
  kitabın bende 1956 baskısı mevcut ama Hasan Ali Yücel serisi de bu kitabı basmaktadır. gelelim inceleme vari yazımıza.

  kitabı okurken alıntı yaparak zaman kaybetmeyi hiç mi hiç istemediğimden son 20-25 sayfaya kadar hiç alıntı yapmadım. ama bu demek değil ki, eğer yazı sonrası enerjim kalırsa buraya alıntılar yığmayacağım.

  şimdi övülen delilik nedir kardeşim? derseniz tam net bir cevap veremem. ikiye ayırmış deliliği: 1) gerçek bilgelik deliliktir 2)kendini bilge sanman deliliktir

  ha?!

  yaa kalıyoruz biz de bu ince mizahı karşısında. bi ara deli olmayı da istemedim değil hani.

  orta çağdaki egemen ahlak anlayışına derin bir eleştiri getirmiştir ve bunu o dönem sözü hiç geçmeyen kadın üzerinden yapmıştır. kitapta kendini kadın olarak tanıtmıştır ama öyle böyle bi kadın değil, deli dolu bi kadın.

  “bir kadın yaratın, onu erkeğe eş olarak verin. kadının çılgın ve uçarı bir hayvan olduğu doğrudur ama hoş ve eğlencelidir de. erkekle birlikte yaşarken, çılgınlıklarıyla onun kasvetli ve asık suratlı huyunu hafifletip yumuşatmasını bilecektir.”

  “çünkü işin doğrusu, erkeklerden daha çok mesut olmalarını deliliğe borçlu değiller mi?”

  “kadınsız yemeğin tadı çıkar mı çıkmaz mı, hiç bunun üstüne duracak değilim. muhakkak olan şu ki, delilikle neşelenmedikçe, her yemek tatsız ve kasvetli olur.”

  ha hazır başlamışken cariyelerinden de bahsedelim. (kadınlar bölümünün hemen öncesinde) küstah bir bakışla bakan; benbenlik. güler yüzlü ve alkışlamaya hazır olan; yüzegülücülük, uyuklayan; unutma, kollarını kavuşturan; tembellik, çelenklerinden, katif kokularından belli olan; şehvet, hayasız ve kararsız bakışlarla etrafa bakan; bunaklık, teni parlak; zevkü safa. dünyayı idare edenleri bu cariyeler sayesinde idare ettiğini söyler.

  dindarlık ve ahlakçılık üzerinde durur ve teologlara derin bi hicivle yoğrulmuş eleştiri sunar

  yunan mitolojisini a‘dan z‘ye bilen ve bize de bir şekilde öğreten hümanist Erasmus‘un kitabını baştan ayağa incelemek ciddi bir emek ve mesaidir. en son şu altı çizilesi alıntıyla noktalamak istiyorum

  “insan kendinden nefret ederse, birini sevebilir mi? kendi kalbi ile barışık olmazsa, başkalarıyla iyi geçinebilir mi? kendi varlığından canı sıkkın ve yorgun ise topluluğa hoşluk getirebilir mi? bu soruların hepsine evetle cevap vermek için, deliliğin kendinden daha deli olmak lazımdır.


  (Nietzsche- öyle bir hayat yaşıyorum ki şiiri geldi aklıma.

  düşün, kim üzebilir seni senden başka?
  kim doldurabilir içindeki boşluğu sen istemezsen?
  kim mutlu edebilir seni, sen hazır değilsen?
  kim yıkar, yıpratır sen izin vermezsen?
  kim sever seni, sen kendini sevmezsen?
  her şey sende başlar, sende biter...
  yeter ki yürekli ol, tükenme, tüketme, tükettirme içindeki yaşama sevgisini.
  ya çare sizsiniz ya da çaresizsiniz…)
 • 1949’da bir gün İstanbul Büyük Kulüpteki bir toplantıda, davetliler Bedri Rahmi Eyüboğlu’ndan bir şiir okumasını istediler. Eyüboğlu ayağa kalktı ve Karadut’u okumaya başladı.
  Bedri Rahmi, şiiri okurken aniden gözlerinden yaşlar süzüldü. Salondaki herkes niye ağladığını anlamıştı, tabii herkesten çok, hemen yanı başındaki karısı Eren Eyüboğlu. Çünkü şiirde “kadınım – kısrağım – karımsın” dediği kadın, karısı değildi. Bu şiir’i 3 yıl önce, bir başka kadın için yazmıştı. Mari Gerekmezyan için.
  “Kara saplı bıçak gibi” Mari, Bedri Rahmi’nin asistanlık yaptığı Güzel Sanatlar Akademisi’nin heykel bölümüne misafir öğrenci olarak gelmişti. O dönem askerliğini yapmakta olan şair – ressamın sinesine “kara saplı bir bıçak ” gibi saplanmıştı.
  Mari, Bedri Rahmi’nin bir büstünü yapmıştı. Bedri Rahmi bu büstü, Mari’nin çeşit çeşit portresiyle ve ona yazılmış şiirlerle yanıtlamıştı. Artık aşklarından bütün İstanbul haberdardı. Bedri Rahmi sanatında tam bir patlama yaşıyor, Eren Eyüboğlu ise sabırla eşinin kendisine dönmesini bekliyordu.
  Yorgun yürek “Karadut” 1946´da menenjit tüberküloz kaptı. İyileşebilmesi için antibiyotik lazımdı. Savaş yeni bitmişti ve ilaç ateş pahasıydı. Bedri Rahmi, genç sevgilisine ilaç alabilmek için tablolarını elden çıkarmaya başladı. Ancak bu çabalar da sonuç vermedi ve o yıl İstanbul Alman Hastanesi’nden Mari Gerekmezyan´in ölüm haberi geldi.
  Bedri Rahmi yıkılmıştı. Sevgilisini sonsuzluğa uğurladı…

  Karadutum, çatal karam, çingenem
  Nar tanem, nur tanem, bir tanem
  Agaç isem dalımsın salkım saçak
  Petek isem balımsın a gülüm
  Günahımsın, vebalimsin.

  Dili mercan, dizi mercan, dişi mercan
  Yoluna bir can koyduğum 
  Gökte ararken yerde bulduğum 
  Karadutum, çatal karam, çingenem 
  Daha nem olacaktın bir tanem 
  Gülen ayvam, ağlayan narımsın 
  Kadınım, kısrağım, karımsın.

  Sigara paketlerine resmini çizdiğim 
  Körpe fidanlara adını yazdığım 
  Karam, karam 
  Kaşı karam, gözü karam, bahtı karam 
  Sıla kokar, arzu tüter
  Ilgıt ılgıt buram buram. 
  Ben beyzade, kişizade, 
  Her türlü dertten topyekün azade 
  Hani şu ekmeği elden suyu gölden.
  Durup dururken yorulan 
  Kibrit çöpü gibi kırılan
  Yalnız sanat çıkmazlarında başını kaşıyan 
  Artık otlar göstermelik atlar gibi bedava yaşayan 
  Sen benim mihnet içinde yanmış kavrulmuşum

  N'etmiş, n'eylemiş, n'olmuşum 
  Cömert ırmaklar gibi gürül gürül 
  Bahtın karışmış bahtıma çok şükür. 
  Yunmuş, yıkanmış adam olmuşum.

  Karam, karam
  Kaşı karam, gözü karam, bahtı karam
  Sensiz bana canım dünya haram olsun.
 • "Sen bu şiiri okurken
  Ben çoktan bu şehirden gitmiş olacağım
  Artık ne özlemlerimi duyacaksın bıçak yarası
  Ne de telefonların çalacak gece yarısı
  Ve bu zavallı yüreğim olmayacak artık
  Kaprislerinin hedef tahtası...
  Seni sana
  Beni bir akıl hastanesine
  Bırakıp gideceğim bu şehirdenNasılsa kavuşamadım sana
  Nasılsa dudaklarının kıyısına varamadım
  Nedense bütün çıkmaz sokaklar adresim oldu
  Ve nedense bütün kırmızı ışıkları üzerime yaktın
  Ne yaptımsa
  Bir türlü sana yaranamadım
  Artık adressiz
  Işıksız
  Ve öylesine ıssızım
  Dünlerin kadar eskiyim
  Verdiğin acılar kadar paslıyım
  İşte çıkıp gidiyorum hayatından
  Nasılsa fark etmez senin için
  Belki çok şanslı
  Belki de en yaşlıyım...
  Artık
  Pusulam hasreti
  Saatim yalnızlığı
  Ve takvimler sensizliği gösteriyor bana
  Neylersin
  Yolcu yolunda gerek
  Belki bundan sonra
  Belki senden sonra
  Adam olur bu “asi yürek”
  Ve dersini alır da bu sevdadan
  Bir daha
  Boyundan büyük denizlere
  Asılmaz kürekYarın bu saatlerde
  Ben yollarda olacağım
  Sen kimbilir kaçıncı uykunda
  Masal mavisi bir rüyada
  Ve elbette o korsan yüreğin
  Yine pusuda
  Oysa
  İlk defa sesimi duymayacaksın
  Sitemlerin sahipsiz
  Soruların cevapsız kalacak
  Belki ilk defa içini kemirecek yokluğum
  Tanımadığın bir koku içini saracak
  Ve ilk defa kendinle hesaplaşacaksın
  Ne oldu?
  Ne oluyor?
  Ne olacak?
  Sonra
  Bir gözün kör
  Bir kulağın sağır
  Bir ayağın kırık
  Bir kolun kesik
  Düşeceksin yollara
  Yani baştan başa yarım
  Yani baştan başa eksik
  Bütün duvarlar üstüne yıkılacak
  Belki ilk defa
  “Unutuldum” diyerek için sızlayacak
  Ve sen bu şiiri okurken
  Ayrılığımız çoktan başlamış olacak
  Belki de son tesellin
  Sana yazdığım “bu son şiir” olacak
  Ve kimbilir
  Unutulmuş bir gecenin tam ortasında
  Başucundaki bir radyoda
  Uykusuz bir şair yüreğini çınlatacak
  Ve bir daha fısıldayacak kulaklarına
  Sana adanmış bu satırları“Bütün şehirler uyur
  İstanbul uyumaz
  Ve birgün
  Bütün sevenler unutur seni
  Ama bu “şair yürek”
  ASLA UNUTMAZ...”
  #Ahmet Selçuk İlkan