Bebek Mezarı
Şimdi size anlatacağım yıllarca altında kaldığım bir şey. Ölü bir bebeğin hikayesi.
Diyarbakır Mardinkapı mezarlığı, kaç ömür yatıyor koynunda? Senden sonra tanıdım denizi. Öncesinde bilsem adını ölüler deryası koyardım. Çünkü sen ölülerin yüzdüğü, yaşayanların boğulduğu kara bir topraktan başka nesin ki? Bir yanında taş taş üstüne dizilmiş surların, ilk gününden beri zamanı gözlüyor. Bir yanında hevsel bahçeleri, ilk tohum ekildiği günden beri Dicle'nin bereketinden, toprağın özünden hayatı yeşertiyor. Tüm o güzelliğin, ihtişamın, şimdi düşsem üzerine destan yazacağım memleketimin, annemin çocukluk ayak izlerinin, tüm bu saydığım ve sayamadığım her şeyin üstünde ve ortasında, el kadar sabiyken hayatın gerçeğini acımasız bir ilkokul öğretmenini taklit edercesine tokat gibi yüzüme vuran sen duruyorsun. Yıllarca bir avuç toprağa kin güttüm ben. Vakitsiz açtın gözlerime hakikati. Ki sayende kör gözler edindim. Dilim sustu senelerce. İçimde ki yalnızlığa, doğmamış insanlar biçtim de konuştum. İçine kapanık utangaç bir çocuk dediler. Hiç bilmeden sebebimi. Kim susmuş sebepsizce? O zamandan beri ne zaman bir sessizlikten geçse yolum sorarım. Acın nedir? Merhem olayım yarana. Ki bu bir avutmadır bilesiniz. Hala üzerimde aynı yaralar varken sıkılmadan söylerim bu yalanı. Gerçeklerden gözü yanmış bir çocuğum ben üfleyerek satarım yalanı. Gözünüze kaçmış tozu var mıdır ayıklamanın başka yolu? Yalanlar sattım acımasız gerçekler diyarında. Kabul edelim ki ben adi bir insanım. Çok büyük bir acıdan alıkoymak istedim insanları, çocuk aklıma uyarak o zamandan kendime ilke edindim yalanı. Şimdi vakitlice anlatmanın zamanı geçmiş olsa da, hatrınızdan silinmiş bir gerçeği hatırlatmanın vebali ağır basıyor üzerime. İşte şimdi size anlatacağım yıllarca altında kaldığım bir şey. Ölü bir bebeğin hikayesi.

Bayram sabahı tüm fasıllardan sonra ölüsü olan bir aile adeti gereği ve benim de ne evde tek başına bırakılacak ne de bu merasimden eksik kalmam isteneceği, beni de birine emanet etmek yerine ilk kez dedemin mezarına götürmeyi seçtikleri bir yaşta mardinkapıda buldum kendimi. Meraklı mı gelmişim dünyaya yoksa çevresini keşfeden her çoçuk kadar normal bir merak mıydı üzerimde ki bilmiyorum. Her adımda yeni bir gerçek keşfedeceğim o kapıdan ilk adımımı atmamla, sanıyorum ki bugün beni ben yapan bir şeyler yaşandı.

Bayramdan sebep bir dünya dolusu insan ezber adım kendi yakınına ait olan mezarların önüne tünüyorlar. İlk o vakit görüp sonradan keşfettiğim bir gerçekte bu oldu. Durup başka acılara ayıracak zamanı yok insanın. Yanından geçtiğim tüm mezar taşlarını yokladım. Kimi gösterişli, çiçekler bezeli kimi çatlamış toprağında solmuş otlarla kaplı. Mezarların dili vardır. Annemden öğrendim bunu da. Toprağı çatlak bir mezar gördüyse kimsesi yoktur, ya da kalmamıştır derdi. Ona da bir su dökmeli, yasin-i şerif okumalı. Annem de vakti zamanında bu mezarlıkta su satmış bir çocuktur. Sanıyorum budur, bu dili bilmesinin sebebi.

İşte şimdi önünde duruyorum dedemin. Görmediğim insanları özleyedebilirmişim, dedem öğretti. Adı anılsa ölüsüne selam vereni olurmuş öyle bir adam dedem. Yani dayımdan duyduğum bu yönde. Ben hiç görmedim diye dedemi üzülürken, öğrendim ki en küçük dayım bile görmemiş. O daha bir yaşını görmeden boş bir hayat kavgası uğruna sırtından vurmuşlar dedemi. Ardında dört öksüz bırakacak her hayat kavgasına lanet ettim. Kabul hayat bir kavgaydı. Ama dört öksüzün vebalini kaldırabilecek haklı bir dava hayal etmeye ne aklım ne kalbim el vermiyor.


Sonraları yemek üzere bir yerlere mi sakladım o an ki acımı, yoksa çoçuk aklım kendini, akıl sağlığımı savunmak için mi gözünü ayırdı dedemin üstünden bilmiyorum. Ama ne planladıysa da az sonra soracağım tek bir soru, bu ölüler deryasının yaşayan insanları nasıl boğduğunu bana gösterecekti. Her hayatın bir kırılma noktası varsa benim ki bu olmalı. Sonraları çokça dilim ters dönse de sorum içime aksa kendine bir cevap bulamasa diye çok hayıflandım. Ama tüm dünya ağını örmüşte bu anın gelmesini bekleyen bir örümcek gibi çöktü üzerime.

Anne dedim. Anne "Bu mezar niye bu kadar küçük?"
"Bebek mezarı o oğlum. Ondan küçük." dedi annem.

İşte o kadar küçüktüm. Bebeklerin ölebildiğini bilemeyecek kadar küçüktüm. Boş gözlerle anneme bakıyordum. Anne diyordum ama ağır bir gerçeğin altında kalmış herkes gibi içime konuşuyordum. Bebekler ölmez ki anne. Mesela ben bebekken ölsem nasıl ben olurdum şimdi? Bebekler ölmez anne yanlışın var. Anneme bakıyordum sanki bin yıllık bir gerçeği, öylesine bariz bir gerçeği dillendirmiş gibi bir an bile donup kalmadan devam ediyordu yaşamaya, ne işle meşgulse ona devam ediyordu. Bense yaşanmamış bir hikayeye konan nokta gibi orada duran bir avuç toprağa bakıyordum. Yıllarca bir avuç toprağa kin güttüm ben. Hikayesi yaşanmamış bir hayatın üstünü örtmeye bir avuç toprak yetiyormuş. Bir insanı susturmaya bir avuç toprak yetiyormuş. Şimdi en sert dalgalarınla, en fırtınalı hallerinle üzerime çullansan da hayat. Ölüler deryasında boğulmuş bir cansız bedene temas etmekten öteye varamaz hiç bir felakatin.

Şimdi hiçbir hayat kavgasını büyütmüyorum gözümde. Ciddiye alamıyorum seni hayat. Tüm sinir dokumu işlevsiz bıraktı bir kuru toprak. Yaşamamışlar için yaşama adadım kendimi. Hiçlikten varlığa bir köprüdür doğum. Ve biliyorum ki var olmak bir lütufdur nesneye. Şimdilerde beni de zaman zaman içine alan bir hiçlik furyası boy gösteriyor. Orada boğulmuş alimlerin, bilgelerin, evliyaların, tanınmadığı için sıfatsız kalmış kimselerin çokça okudum kitaplarını. Karşılıklı hasbuhallerimiz oldu kendileriyle. Halimden memnunum, en nihayetinde zaten bir hiç olacaktım demelerinin ardında yatan sırra vakıf olacak kadar indim hatta derinlerine bu hiçlik denizinin. Her sırrın ardında bir sır daha vardır fani gözle görülmez. Bense gördüğümü söylüyorum şimdi sizlere. Bir sesiz serzenişti hepsindeki Şükrü Erbaş'ın dediği gibi "Bir ömür su gibi aktı ellerimin arasından, gözlerimin önünden."

Yaşamak ki bir mucizedir. Kaldırım taşlarının, asfalt yolların arasından filizlenir. Ama sizler boş kavgalarınızda bu mucizenin kazazedeleri olarak heba etmeye devam ediyorsunuz yaşamlarınızı.
Susmaktan, görmezden gelmekten, yalanlar satmaktan yoruldum. Ben artık gerçeği haykırmak istiyorum.
Ölüler deryasında söylene gelen gerçeği. "Hayat yaşayanların elinde ziyan olur." Hayatınızın hakkını verin. Bir bebek mezarı gibi çöksün üzerinize bu gerçek. Sizin de gözleriniz yansın, diliniz sussun istedim.

Istiklâl Marşı'mız 97 yaşında
Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü,
Kız kardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü, Işık ışık, dalga dalga bayrağım!
Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.
Tarihim, şerefim, şiirim, her şeyim:
Yer yüzünde yer beğen!
Nereye dikilmek istersen,
Söyle, seni oraya dikeyim!

Dilan, bir alıntı ekledi.
11 Mar 21:54 · Beğendi

Sen şimdi gidiyorsun ya,
Sezen şarkı söyleyecek,
Ben şiir yazacağım
Gitme…
Sezen çalsın…
Biz dans edelim…

Bana Seni Seviyorum Deme Sev, Miraç Çağrı AktaşBana Seni Seviyorum Deme Sev, Miraç Çağrı Aktaş

Adım Muhammet. On dokuz yaşındayım. Atık kağıtlar topluyorum ve Kızılay`dan Ulus`a kadar üç kez yürüyerek gidip geliyorum her gün. Beş arkadaşımla kalıyorum iki göz odalı bir evde. Onlar atık kağıt toplamıyor; Mevlüt inşaatta çalışıyor mesela, Hüseyin halde hamallık yaparken, Sidar ve Yunus ayakkabı boyacısı. Aramıza bir arkadaş daha katıldı. Adı Abbas. Çalışmıyor o, diyaliz hastası. Abbas`a biz bakacağız.

On üç yaşından beri kağıt topluyorum Ankara`da. Niğdeliyim. İlkokula başladığım yıl geldik Ankara`ya. Ortaokulu bitirebildim yalnızca; hep takdir alarak geçtim sınıfları. Liseye yazdırmadı babam; sokağa saldı beni çalışıp da işe yaramam için. O gün bugündür sokaklardayım; çizgili, çizgisiz, kareli, beyaz ve rengarenk kağıtlar, kartonlar topluyorum.

Çalışmaya başladığım yıl babam terk etti bizi. Kumar borcu vardı; çekti gitti bir sabah erkenden. Ben geçindirdim evi. Annem severdi beni, “aslan oğlum” derdi. Yanaklarımı okşardı bazen. Babam gideli dört ay olmuştu; komşular bir adam bulmuşlar anneme. Kumar oynamazmış, namazında niyazında bir adammış. Eşi vefat etmiş. İki kızı varmış adamın. Anneme demiş, “sen kabulümsün, çocukların da kabulüm ama Muhammet olmaz!” Şaşırmış annem, “niye olmazmış Muhammet, o da benim çocuğum” demiş. “İki kızım var; biri on iki yaşında, biri on dört yaşında. Caiz değildir Muhammet`le kızlarımın aynı hane içinde olması” demiş adam. Üç kız kardeşim vardı ve çok düşkündük birbirimize. Annem için kolay olmadı karar vermek. Oturttu beni karşısına bir gece. “Bak Muhammet” dedi, “seni asla bırakmayacağım ama bir süre dayınlarda kal oğlum.” Sarıldı bana; o ağladı, ben ağladım…

İmam nikahı kıyıldı dayımlara geçtiğimin ertesi günü. Haftasına kalmadan annemi, kızlarını ve kardeşlerimi alarak memleketine götürmüş adam, Kastamonu`ya. Dayım dedi, “annenin emanetisin bana, burası senin de evin. Arada bir gelip kalabilirsin Muhammet!”

On üç yaşındaydım, bana kalacak bir yer de ayarlamamıştı dayım. Komşulardan, akrabalardan kimse demedi bana, “sana yardım edelim” diye. On üç yaşındaydım, Ankara`daydım, bir başınaydım…

Altı yıldır görmedim annemi ve kardeşlerimi. Bir çok kez niyetlendim Kastamonu`ya gitmeye. Dedim, “kovar beni o adam; göstermez bana ailemi.” Anneme küsüm; istese bana ulaşabilirdi diye düşünüyorum. Çok özlüyorum kardeşlerimi; Hülya`yı, Havva`yı ve Hanife`yi… Domino oynardık dördümüz. Ben bir kere bile kazanmadım; “çocuk onlar, sevinsinler” derdim. Ben de çocuktum oysa…

Yürürken, kağıt toplarken, sabahtan akşama bitap düşene kadar çalışırken hep yüzlerini seyrediyorum insanların. Mesela sevgililer geçiyor yanımdan ve erkekler beni görünce daha bir ötemden geçirtiyorlar kadınları. Erkekler, kadınlar, muhafazakarlar, devrimciler, hippiler, İbo dinleyenler, Metallica dinleyenler, Kafka okuyanlar, dua kitapları okuyanlar, türbanlılar, mini etekliler, herkes öyle sevgisiz bakıyor ki bana; öyle incitici, öyle hoyrat olabiliyor ki herkes…

İbo`yu bilmeme şaşırmadınız ama Metallica`yı ve Kafka`yı biliyor olmam ilginç gelmiştir size belki. Olgunlar Sokak`taki seyyar kitapçılardan kitaplar alıyorum. Milena`ya Mektuplar`ı okudum Kafka`dan, diğerlerini de okuyacağım. Birçok kitap okuyacağım ben; Nietzsche`nin “Böyle Buyurdu Zerdüşt” kitabını çok merak ediyorum mesela, bir de Oruç Aruoba`nın şiirlerini. Keşfetmem, okumam, sorgulamam gereken öyle çok yazar, hikaye, roman ve şiir var ki…

Kitapçılar bile önyargılı bana; emeği, vicdanı, barışı savunanlar bile beni gördüklerinde kıyıcı sözler söyleyebiliyorlar ve eminim onlara ürkütücü geldiğimden.

İkinci el kasetlerim var; Metallica kasetim de var, Fikret Kızılok kasetim de. Annem, beni dayımlara yollarken teybi bana verdi,”sıkıldıkça müzik dinle ama sesini kıs ha” dedi. Şimdilerde teybi son ses açıyorum Metallica`yı dinlerken!

Adım Muhammet. On dokuz yaşındayım. Beni nefretle bakarken göremezsiniz; kabalaştığıma, etiketler koyduğuma, yaftaladığıma şahit olamazsınız. Bir anlama çabam var; kendimi, annemi ve sizi. Bir öğrenme çabam var; yeryüzünü, doğayı ve evreni. Yazmaya da başlayacağım; sevgisizliği yazacağım önce çöp kutularından topladığım kağıtlara ve sevgisizliği yazdığım kağıtlar geri dönüşüme gidip sevgi olarak dönecek aramıza. Sevgi`li insan dostlarım olacak kağıtlarda diriliveren; sevgiyle var olan canlar, kardeşler, halklar…

Kendimle ilgili bir çok projem var. Mahkemeye başvurup adımı değiştireceğim. Ali Haydar mı olsa adım diye düşünüyordum, vazgeçtim; adım Özgür olacak benim.

Kendime ait bir kütüphanem olacak sonra. Atık kağıtlar topluyor olabilirim; işim gereği tenimden yayılan koku pis gelebilir size ama en sevdiğim koku kitap kokusudur.

Doğada bir başıma yaşama projem de var. Yoruldum incitilmekten, ötekileştirilmekten, lanetlenmekten. Tabiat Ana`ya sığınmak istiyorum ve bunun için otlarla ilgili kitaplar alıyorum. Otlarla beslenmek, otlarla iyileşmek, otlarla huzur bulmak istiyorum. Doğada bir başıma yaşayacaksam otların bütün kerametlerini bilmem gerekiyor.

Böbrek yetmezliği var Abbas`ın; benim kardeşim oldu Abbas kız kardeşlerimin yokluğunda. Ona biz bakıyoruz ve Abbas iyileşmeden Tabiat Ana`nın yanına gitmeyeceğim.

Kafka kırk bir yaşında ölmüş; onun kadar yaşasam yeter. Kitaplar gibi kokmaktır özgürlük; otlardan sevgi büyüleri yapmak ve toprağa karıştığımda bir gün, Tabiat Ana`nın beni şefkatle anmasıdır…

Böyle buyurdu Muhammet!

Aslı Gizem, Mavi Saçlı Kız'ı inceledi.
02 Mar 13:25 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · Puan vermedi

Bu sitede yazacağım ilk inceleme Mavi Saçlı Kız’a kısmetmiş demek,başlıyorum öyleyse.Ben ilkokula giderken evimizin yakınlarında bir sahaf vardı.Hemen her gün önünden geçer,çok ilgimi çeken kitaplar göremesem de tezgahtakilere şöyle bir göz gezdirirdim.Üst üste yığılmış onlarca kitabın içinde Mavi Saçlı Kız gözüme çarpmış,ama yine de bana göre olmadığını düşünüp satın almamıştım.Yıllar sonra internette (sanırım ekşi sözlük’te) kitap tavsiyeleri başlığının altında bu kitabın adını gördüm.O an Üsküdar’daki sahafın tezgahı,onlarcasının içinde dikkatimi çeken bu kitabın kapağı tekrardan zihnimde canlandı.Demek ki bir kitapla tanışmanın gerçekten zamanı vardı ve şu an tam da zamanıydı,böyle başladı Mavi Saçlı Kız ile tanışmam.
Kitabın ilk bölümü -daha doğrusu Burçak’ın ilk güncesi- insana o yaştaki bir kızın iç dünyasını,birçok acıdan uzaktayken nasıl da mutlu yaşadığını,kimi zaman da yaşama dair verebildiği anlamlı mesajları gözler önüne seriyor.Kısacası okurun Burçak’la tanışma safhası diyebiliriz.
İkinci günlüğe başladığınızda tamamen başka bir dünyaya açılıyor kapılar.Küçücük bir bedenin lösemiyle savaşına ortak olmaya başlıyorsunuz.Burçak’ın “Allah’ım yardım et bana.Ne olur.Korkunç bir şey bu.” satırlarını yazarken hissettiği duygulara ulaşmak elbette imkansız,ama içiniz cız ediyor.Bana kalırsa bu günlük içlerinde en çarpıcısı.Yaşanan bütün acılar,verilen bütün mücadeleler anlatılabilecek en doğal haliyle (üstelik 14 yaşındaki bir genç kızın kaleminden) ifade ediliyor.Her geçen sayfada sona daha da yaklaştığınızı bile bile okumaya devam ediyor ve son günlüğe geliyorsunuz.Burçak’ın bu hastalığı yenmesini sağlayan inancına hayran kalıyor,adeta imreniyorsunuz ve beraberinde geri gelen neşesi sizi alıp götürüyor.Bu günlüğe Burçak’ın son kez yazabildiği tarih 15 Nisan 1995.Hemen sağ tarafında ise güzeller güzeli bir fotoğrafı var,bir gün öncesinde çekilmiş.Sonrası ise karanlık,Burçak’ın kalemi tükendi artık.Son sayfada şu cümlelere rastlıyorsunuz ve gözlerinizden yaşlar süzülüveriyor.
“Tam bir ay sonra,11 Mayıs 1995’te,on altıncı doğum gününe dört gün kala (ailesinden kimsenin ölümünü görmeden) mavi saçlarıyla sonsuzluğa kavuştu.”
Kitabı kapatır kapatmaz yaptığım ilk şey senin için dua etmek oldu.”Bu günlüğü okuyan kişi çok şanslı.” derken haklıydın.Şanslıyız ki hikâyene ortak olup seni tanıyabildik.Mekânın cennet olsun Mavi Saçlı Kız,daha güzel bir yerde karşılaşmak dileğiyle...

Bu yazacağım öyküyü, yazılarımı şikayet eden sevgili kitap dostuna ithaf ediyorum…
Diğerlerinde olduğu gibi; bu öykü de, yaşamın ta içinden paylaşılmıştır.
…….

Önünde bilgisayarı, yanında kontrol etmesi gereken soruşturma dosyası vardı hakkında en son açılan. Avukatı tekrar tekrar hatırlatmıştı, yarın mutlaka teslim edilmesi gerek diye. Ne kadar zorladıysa da eli gitmiyordu kontrol etmeye. Eskiden olsa, haksızlık karşısındaki her nefesi ibadet bilir, yorulmazdı ama… Ama yeterdi…

Anlatsa biraz , rahatlardı sanki. Ama ne eşine, ne doktor arkadaşlarına, ne de başkasına anlatamamıştı derdini.
‘’ Yaptığın DON KİŞOT’LUK, ne yani dünyayı mı kurtardın şimdi, herkes alkışlayacak mı seni?? Konuşmadan önce kendi gücünü de, karşındakini de bileceksin. Kimlere kafa tutuyorsun sen?? Bravo ya… Dünya senin okuduğun kitaplardaki gibi değil, kaldır kafanı bak, kendine gel artık… Başhekime kitap hediye etmek de neyine?? ‘’ diye söylenirken kafasını kaldırmadan eşi; saatlerdir ders çalışmaktan beyni büzüşmüş, aynı şeyleri tekrarlıyordu habire. Bir yandan o görünmez gücü büyüteçle büyüttükçe büyütüyor, bir yandan da saate bakıyordu ne kadar ara verdim derse diye. Yakında doçentlik sınavı vardı ya, akademik kariyer de bir o kadar olması gereken güçtü işte….

Yıllardır aynı simidi, nöbetlerde aynı yastığı paylaştığı doktor arkadaşı da o aynı güçten bahsetmişti sabah, şahit olarak gördüğünü anlatmasını istediği ifadeyi reddederken bahanesiydi; ‘’ Ama kusura bakma da, en başından uğraşmayacaktın Sueda, hem ne diye itiraz edersin ki, tek cezayla kurtarırdın şimdi, dava açmak da nesi??. Uyardım ben seni bunların arkaları çok güçlü diye… ‘’
……

Dalıp gitmişken, dört yaşındaki oğlunun, meraklı gözlerle baktığını gördü birden. Hayalleri büyüsün diye değil de, oyalansın da rahatsız etmeden ders çalışsın babası diye alınan envai çeşit oyuncakları vardı. Oyuncak tepesinden inip gelmişti işte annesinin yanına usulca.

Halbuki görünürde gözyaşı da yoktu da, yaw nereden biliyordu bu yaşta, insanların diğerlerini üzebildiğini…
‘’Anneeee, sen üzüldün mü?? Beni niye çağırmadın peki? Ben olsaydım üzülmezdin sen de mi anneee??.. Kim üzdü seni söyle anne?.. Ben geldim işte’’

İşte bu kadardı, gönüle dokunmak, yar olabilmek bu kadarcıktı. Koca kalbiyle ‘’Ben buradayım’’ diyen oğlu, resmen genetiğe meydan okuyordu masumane. Galiba, oğlunda hüküm süren yegane güç; o tertemiz, karşılıksız sevginin gücüydü. Bildiği bir şey varsa Sueda’nın , o da oğluyla daha çok kitap okumalıydı:))
……

Neredeyse 2 yıl olmuştu. Kaç tane müfettişin karşısında kendini ifade etmeye çalışmıştı ama aynı dili konuşmuyorlardı nihayetinde. Başhekime hediye ettiği ‘Kul Hakkı’ ile ilgili kitabın başındaki;
‘’ Sevgili ……. Bey
Gönlünüzdeki protokolleri yıkabilmeniz dileklerimle
Dr. Sueda Reyyan ‘’ notunu bilmem kaçıncı defa sormuşlardı..
‘’Size amirinize sevgili değil de, sayın demeniz gerektiğini öğretmediler mi..??
Protokolleri yıkmaktan kastınız nedir??
Protokol kelimesiyle Başhekime vermek istediğiniz mesaj nedir??’’
.....

Bağırsak mikropları gibi çoğalan bu parazitlere ‘’ kalbin protokolleri’’ ile ilgili kitap mı hediye etseydi acada?? Anlarlar mıydı ki?? Ne geliyorsa başına kitaplardan geliyordu zaten de …

Aylar önce başhekim tarafınca gönderilen o milletvekili yakınını, -protokol hasta- adı altında öncelik bekleyen ve hiç bir aciliyeti olmayan O hastayı bekletmişti ya biraz . Zira muayene olabilmek için sabahın nurunda gelen 70 yaş diyabetli teyzeler varken, aradan alsa bu hastayı, bir daha ‘’Ama bu kul hakkı !!!’’ demeye hakkı var mıydı??

Altına kırmızı halılar serilmeyen protokol hastanın tepkisi üzerine nezaketle cevap vermeye çalışmıştı halbuki;
‘’Afedersnz beyefendi, sıranız gelince alacağım içeri dedim, durumunuz da acil değil. Diğer hastaların önüne geçirirsem sizi, haklarına girmiş oluruz ve ben bundan fazlasıyla rahatsızım, diğer hastalar razı değil üstelik.. Lütfen ..’’ derken …
‘’ Bu doktor da kim oluyor, bizim kim olduğumuz öğretsin birileri diye ‘’ sesini yükseltiyor, elinde telefon, talimatlar veriyordu dışarıda protokol hasta.

Sonrasında Alemlerin Rabbi’nin huzuruna çıkarken bile bu kadar uyarılmamıştı da, 5 defa aranmıştı emir cümleleri ile telefonda.
‘’ DR. hanım… Başhekim sizi MAKAMINDA acil bekliyor… hemen şimdi…
’’’ Hastaları bırakıp hemen gelmeniz gerek, MAKAMINDA bekliyor sizi.. hemen şimdiii’’
‘’ Başhekim Bey çok sinirli, 5 dk oldu, hemen şimdi makamına gelmeniz gerekiyor drhanım, önlük ve kimlik kartınızı da taksanız iyi olur.. Hemen’’…
…….

‘’Sen ne yaptığını sanıyorsun be?? Sen beni ne hale soktun haberin var mı?? O hasta kimdi sen biliyor musun?? Sabahtan beri bakanlıktan gelen onuncu telefon. Sen kimsin ya?’’diye bağırırken aslında onca minnetin, secde ettiği o gerzek gücün altında küçücük bir böcek gibi öylesine ezilmişti ki başhekim, ayarı bozulmuş bukalemun gibi, menfaat pusulasını kaybetmişti de, alacağı rengi kestirememiş, karardıkça kararmıştı… simsiyah ama küçücük bir böcek gibi bakıyordu öylece…

O protokol hastanın akrabası olan yüce Güç’ün telefonda sıraladığı vahiyleri aktarıyordu nefes nefese:
---Kendisi de ilahiyat mezunuydu, Kul hakkını doktordan öğrenecek değildi elbet… Kul hakkını çok merak ediyorsa DR hanım, açıkta kadro bekleyen o kadar çok yer vardı ki…----

Sueda dr; kimseye bağırmadığını, zarar vermediğini, hakaret etmediğini, sadece kendi fikrini nezaketle ifade ettiğini, üstelik doktor olarak kimsenin dinini, dilini, ırkını, siyasi görüşünü, akrabalarının şeceresini, aile ağacını bilmek zorunda olmadığını anlatmaya çalışsa da dinleyen yoktu… O kadar çok bağırıyordu ki ahirzaman firavunu..

Artık dayanamadı… ‘Eğer bağırarak amaca hizmet edeceğinizi düşünüyorsanız bu konuşmanın, birazdan sesimi yükseltmek zorunda kalacağım’’ deyivermişti birden.

Gururu yara almıştı ya başhekimin, yaralı kuduz köpek gibi salyaları akıyordu her tarafa. Nefret zehirini becerememişti de taşımaya, o nefret katlanarak taşıyordu yılan misal tıslarken pörtlemiş gözlerinden etrafa….

Kendinin nasıl konuştuğunun farkında değildi muhtemel de enaniyet morfiniyle,
‘’Sen benimle nasıl konuşuyorsun…. Karşında kim var senin, gözlüklrin kaç numara?? Görmüyor musun karşında kim var??
Sen kimsin ya, nasıl benim gönderdiğim hastaya bunu dersin… nasıl cüret edersin bunu demeye.. hem de benim gönderdiğim hastaya..
Ben gönderdim diyorum sana duymuyor musun, kulaklarında da mı problem var yoksa??? Ben gönderdim .. ben… anlamıyor musun…. Ben.. ben…ben…’’ diye kükrerken kocaman olmuştu gözleri.

‘’Dr bey… o kadar büyüksünüz muhtemel, fark edemedim ben. Secde de edeyim mi, ister misiniz‘’demişti son olarak sessizce, demeseydi keşke …
Kibrin taht kurduğu kalbinin tapınaklarına girilmişti de, yuvası ifşa edilen ejderha gibi ateşler saçarak saldırdı telefona, kapıya ..
‘’Güvenlik… güvenlik… ÇIK dışarı… defol…’’ derken aynı yemini ettiği meslektaşına…

Sonrasında soruşturmalar, incelemeler, şahitler, ifadeler…
Hakkında suçsuz olduğunu beyan eden sekreterin yeri değiştirilmiş, protokol hastanın tehditlerine şahitlik yapan temizlik personelinin işine bir bahane son verilmişti.
Sağlık Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı, İL Disiplin Kurulu…
En sonunda amire saygısızlıktan ceza almıştı, sonraki soruşturmalar gerekti elbet, yetmezdi…
Hiç görmediği hastaların -usulsüz sevki -adı altında, hiç muayene etmediği hastaların uydurma şikayetlerinin yanındaki imzalarıyla…
……

Sonra kalktı masadan.. Nefes alayım biraz diye çıktı balkona.. Şu an bir merdiven olsaydı kocaman aya çıkaran, hiç üşenmez her bir basamağını ölesiye çıkardı, çıkardı da saklanırdı sonra, kimseler görmesin diye… Hiç çıkmazdı … olsaydı keşke…

Ne çok beklentisi vardı kalbinin. Kocaman görünmez manevi ipler vardı dünyaya sımsıkı sarılan, sarılıp çektikçe acıyordu habire... Sanki binlerce Mevlevi dervişi vardı da yüreğinde meczuplar gibi sema’ eden… Vuslata gün sayarken… Dünya gurbetindeki hasretle coşmuşlardı da, dönüyorlardı habire delicesine, dönen kalbinin içinde….

Kaldırdı başını, baktı semaya ne kadar uzak diye….Oradaydı işte, asaletle gülümsüyordu bitanecik AY’ı, kadim dostu. 35 yıldır aynı ayın altında nefes almıştı geceleri, tanıyordu artık onu, her bakışından anlıyordu anlatacaklarını ya, sormadı daha tek kelime. Daha bir parladı, kocaman oldu ay, sessizce fısıldadı semaya:
-'’Madem dünya fanidir, değmiyor alaka-i kalbe…
Yorma kalbini daha.. yorma be…’’

İşte yarın bu geberesice, zıkkımın dibi, gerzek dünyanın tersine dönecekti Sueda. Her zamanki istikametinde giderken direksiyonu kırıp tersine, ne kadar çabuk uzaklaşabilirse buradan, o kadar çabuk kaybolacaktı. En hızlı, hızlı trendi akşam da geri gelebileceği. Telefonunu arabada bırakıp, hiç bilmediği bir şehre gitmek için bilet alacak, yol boyu yanındaki kitabını okuyacaktı. Hiç bilmediği şehrin hiç bilmediği bir parkında, ıslak kekini yerken ‘dünya gurbetinden terhise bir yıl daha yaklaştım’ diye sevinerek, tek başına doğum gününü kutlayacaktı. Hiç bilmediği bir şehrin hiç bilmediği bir camiisinde, secdeler bırakıp Rabbiyle hasbihal edecekti.. Hiç bilmediği bir şehrin, hiç bilmediği kitapçılarında hiç bilmediği bir kitap alacaktı hatıra.. Daha önceden hiç gitmediği kitapçıda, hiç tanımadığı bir kitapseverle tanışıp, yeni yaşına elindeki 'Don Kişot' kitabını hediye edeceği yeni bir kitap dostuyla girecekti….

Kararını vermişti Sueda, bu saatte…
Topladı bekleyen dosyayı hızlıca…
Topladı gölgelik dünyanın kirini, pasını, nefretini, menfaatini, hayal kırıklığını, dost bildiklerini, beklediklerini, etrafındaki karadelikleri, gerzek insanları, bencilliklerini….
Atacaktı gönlünün çöplüğüne….
Kesecekti yüreğindeki o kalın ipleri dünyaya bağlayan…
Ahiret vardı… Ölüm vuslattı.. Ölmeden önce ölecekti…

Kararını vermişti; usulca kapattı bilgisayarını, kulaklığını takarken……
https://www.youtube.com/watch?v=WL7GuxspLSM

………

Eda, bir alıntı ekledi.
24 Şub 19:35

Sen şimdi gidiyorsun ya,
Sezen,şarkı söyleyecek.
Ben şiir yazacağım...
Gitme...
Sezen çalsın...
Biz dans edelim...

Bana Seni Seviyorum Deme Hissettir, Miraç Çağrı AktaşBana Seni Seviyorum Deme Hissettir, Miraç Çağrı Aktaş
Çağla Çuluk, bir alıntı ekledi.
21 Şub 14:20 · Kitabı okudu · 9/10 puan

''Sen şimdi gidiyorsun ya,
Sezen şarkı söyleyecek.
Ben şiir yazacağım...
Gitme...
Sezen,çalsın...
Biz dans edelim...''

Bana Seni Seviyorum Deme Sev, Miraç Çağrı Aktaş (Sayfa 17 - Olimpos)Bana Seni Seviyorum Deme Sev, Miraç Çağrı Aktaş (Sayfa 17 - Olimpos)
Mhtrm.Tş., bir alıntı ekledi.
20 Şub 08:34

Bayrak
Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü,
Kız kardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü,
Işık ışık, dalga dalga bayrağım!
Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.

Sana benim gözümle bakmayanın
Mezarını kazacağım.
Seni selâmlamadan uçan kuşun
Yuvasını bozacağım.

Dalgalandığın yerde ne korku, ne keder...
Gölgende bana da, bana da yer ver.
Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar:
Yurda ay yıldızının ışığı yeter.

Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün
Kızıllığında ısındık;
Dağlardan çöllere düştüğümüz gün
Gölgene sığındık.

Ey şimdi süzgün, rüzgârlarda dalgalı;
Barışın güvercini, savaşın kartalı
Yüksek yerlerde açan çiçeğim.
Senin altında doğdum.
Senin altında öleceğim.

Tarihim, şerefim, şiirim, her şeyim:
Yer yüzünde yer beğen!
Nereye dikilmek istersen,
Söyle, seni oraya dikeyim!

Kubbeler, Arif Nihat AsyaKubbeler, Arif Nihat Asya

Bugünlere ithafen..
Öğrenciler Adalet sarayında hakimle dalga geçip, avukatların cübbesine tükürebiliyor mu? Bir bankaya girip banka müdürüyle dalga geçip, el şakası yapabiliyor mu? Ticaret odasına girip gişedeki memura kafa kol çekiyorlar mı?
yıllarca öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştırmak için ellerinden ne geliyorsa yaptılar. Eti senin kemiği benim diyen velilerden, "hocaaaa hocaaaa ayağını denk al" diyen velilere döndük.
Sistem; öğretmeni insan mühendisi olarak görmek yerine, en basit bir işi icra eden işçi kafasında lanse etmeye başladı. "En çok tatil onlarda, mis gibi işleri var, 6 saat mesai yan gel yat ohhh, öğretmen evleri emirlerine amade, hafta sonu çalışmaz, deli para alırlar utanmadan şikayet ederler, otobüse bile yarı paraya binerler vb..." diye diye, söyleye söyleye öğretmenleri toplum gözünde "bedavacı" yaptılar.
"Öğretmen kızdıysa vardır bildiği, seni haylaz niye öğretmenini üzdün" diyen veli nesli tükendi, "Lan sen kimsin benim oğluma kızıyorsun" diye okul basıp hesap soran veli nesli yetişti.
Öğretmenlik mesleğinin saygınlığını alaşağı ettiler, bunu düzeltip eski itibarı kazandırmak yerine en küçük olayda önce "öğretmene bedel ödetmeyi" tercih ediyorlar. Memur sonuçta gıkı çıkmaz.
Sendikalardan bahsetmeye gerek yok, yazacağım her kelime için basacağım tuşa harcadığım enerjiye günah, Allah onları da vicdan sahibi yapsın.
Öğretmeni ne zaman "İNSAN MÜHENDİSİ" olarak görmeye başlar ve geleceğimizin de onların başarısına bağlı olduğunu idrak edersek işler düzelmeye başlayacak. Hem de sadece öğretmenler için değil, bu ülkede yaşayan, hatta dünya da yaşayan herkes için düzelmeye başlayacak.
Sokakta öğretmenimizi gördüğümüzde önümüzü ilikleyen gençlerdik, bunu da bize öğreten ilkokul bitirememiş anamız babamızdı. Şimdi koca koca fakülteler bitiren insanların çocukları kucağında öğretmen hoplatıyor. Diploma görüldüğü gibi cehaleti biraz alsa da, eşeklik baki kalıyor.
Allah tüm öğretmenlerimizin ve sistem bu şekilde devam ederse tüm milletimizin yardımcısı olsun. Sonumuz hayr değil, silkeleyin evlatlarınızı, ey Türk milleti...