• 7 Şubat 1904 tarihinde İstanbul'un Çatalca ilçesinde dünyaya gelen ve Bayrak şiiriyle bilinen Türk şair, öğretmen ve siyasetçidir.

  Henüz bebekken babası veba hastalığından ölmüştür ve annesi de yeni bir evlilik yapıp Filistin'e gitmiştir. Annesiz ve babasız kalan Arif Nihat Asya, akrabaları tarafından büyütülmüştür.

  Eğitim hayatını sırasıyla Örçünlü Köy Mektebi, Gülşen-i Maarif Rüştiyesi, Darü'l-Muallimin-i Aliye okullarından mezun olarak tamamlamıştır.

  1928'de mezuniyetinin ardından edebiyat öğretmeni göreviyle Adana'ya tayini çıkmış, Adana Kız ve Erkek Lisesi'nde bir süre öğretmenlik ve idarecilik yapmıştır.

  1933'te Adana'da Ahmet Remzi Akyürek ile tanışarak Mevlevilikte şeyhlik makamına kadar yükselerek tasavvufi şiirler kaleme aldı. 1940 yılında Adana'nın düşman işgalinen kurtuluşunun kutlandığı tören için Bayrak şiirini yayınlamıştı ve kendisinin tüm Türkiye tarafından tanınmasını sağlamıştı.

  Malatya Lisesi'ne müdür olarak atanan Arif Nihat Asya, müdürlük görevi esnasında Hasan Ali Yücel ile sert bir tartışma yaşamıştır ve bunun üzerine huzursuz olarak edebiyat öğretmeni olarak Adana Erkek Lisesi'ne dönüş yapmıştır.

  1950'deki Türkiye seçimlerinde Demokrat Parti'den aday oldu ve seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girdi. Bir dönem sürdürdüğü milletvekilliği görevini dönem sonu bırakarak politika defterini kapadı ve yeniden edebiyat öğretmenliğine döndü.

  Eskişehir Lisesi'nde bir süre öğretmenlik yaptı ve ardından 1955'te Ankara Gazi Lisesi'ne geçiş yaptı. Aynı zamanda iki yıl boyunca Kıbrıs'ta Lefkoşa Erkek Lisesi'nde görev aldı. 1962'de Ankara'ya dönen Arif Nihat Asya, Gazi Lisesi'nden emekli oldu.

  Emekliliğinin ardından İstanbul'da Yeni İstanbul ve Babıali'de Sabah adlı gazetelerde yazılar yazdı. 1974 yılının Aralık ayı sonunda hastalandı ve hastaneye yatırıldı. Tedavi gördüğü sırada 5 Ocak 1975'te hayata gözlerini yumdu.

  BAYRAK ŞİİRİ

  Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü, 
  Kız kardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü, 
  Işık ışık, dalga dalga bayrağım! 
  Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım. 

  Sana benim gözümle bakmayanın 
  Mezarını kazacağım. 
  Seni selâmlamadan uçan kuşun 
  Yuvasını bozacağım. 

  Dalgalandığın yerde ne korku, ne keder... 
  Gölgende bana da, bana da yer ver. 
  Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar: 
  Yurda ay yıldızının ışığı yeter. 

  Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün 
  Kızıllığında ısındık; 
  Dağlardan çöllere düştüğümüz gün 
  Gölgene sığındık. 

  Ey şimdi süzgün, rüzgârlarda dalgalı; 
  Barışın güvercini, savaşın kartalı 
  Yüksek yerlerde açan çiçeğim. 
  Senin altında doğdum. 
  Senin altında öleceğim. 

  Tarihim, şerefim, şiirim, her şeyim: 
  Yer yüzünde yer beğen! 
  Nereye dikilmek istersen, 
  Söyle, seni oraya dikeyim!

  AĞIT ŞİİRİ

  Ağlayın, parmakları nur 
  Sularından kınalı kızlarım 
  Ağlasın Meraga göklerinden 
  Meraga'ya bakıp yıldızlarım 

  Yollara Kürşadlar uzanmış ölü 
  Ağlasın Akülke, ağlasın Sütgölü 
  Yiğitlerim uyur gurbet ellerde 
  Kimi Semerkant'ta bekler beni 
  Kimi Caber'de 

  Caber yok, Tiyanşan yok, Aral yok 
  Ben nasıl varım? 
  Ağla ey Tanrı dağlarından 
  İndirilmiş Tanrım 

  Şu yakın suların 
  Kolu neden bükülmez 
  Fırat niçin, Dicle niçin, Aras niçin 
  Benden doğar, bana dökülmez? 

  Ben ki ateşle konuşurdum.selle konuşurdum 
  İdil'le Tuna'yla Nil'le konuşurdum 
  ''Sangaryos''u ''Sakarya'' yapan 
  ''İkonyom''u ''Konya'' yapan 
  Dille konuşurdum

  ANNE ŞİİRİ

  İlk kundağın 
  Ben oldum, yavrum; 
  İlk oyuncağın 
  Ben oldum. 

  Acı nedir 
  Tatlı nedir... bilmezdin 
  Dilin damağın 
  Ben oldum. 
  Elinin ermediği 
  Dilinin dönmediği 
  Çağlarda, yavrum 
  Kolun kanadın 
  Ben oldum 
  Dilin dudağın 
  Ben oldum. 

  Belki kıskanırlar diye 
  Gördüklerini 
  Sakladım gözlerden 
  Gülücüklerini... 
  Tülün duvağın 
  Ben oldum! 

  Artık isterlerse adımı 
  Söylemesinler bana 
  'Onun Annesi' diyorlar... 
  Bu yeter sevgilim bu yeter bana! 

  Bir dediğini 
  İki etmiyeyim diye 
  Öyle çırpındım ki 
  Ve seni öyle sevdim sana 
  O kadar ısındım ki 
  Usanmadım, yorulmadım, çekinmedim 
  Gün oldu kırdın... 
  İncinmedim; 
  İlk oyuncağın 
  Ben oldum.. Yavrum 
  Son oyuncağın 
  Ben oldum... 

  Layık değildim 
  Layık gördüler 
  Annen oldum yavrum 
  Annen oldum!
 • Kötü kadın Safinaz!

  Ayrılığımızın üzerinden aylar geçmesine karşın, özel yaşamımda iki yakam bir araya gelmedi. Pek mutlu sayılmam. Tabii Bridget Jones gibi televizyon karşısında nutella kaşıklayarak gözyaşlarına boğulmuyorum. Bilirsin, kadınlar üzgün olduklarında içgüdüsel bir hamleyle kuaföre gidip değişim geçirirler, çoğu zaman da moralleri düzelir. Bu düstura güvenip dün mahalle berberine uğradım. Maksadım yeni yıla yeni imajla girmekti ama adeta cücük kafalı Japon askerine döndüm ve moralim çok daha fazla bozuldu. Cevap versene Safinaz, erkekler niçin berberden mutlu çıkamaz? Saçı yeni kesilmiş erkek sendromuna bilim adamları neden halen çözüm bulamadı? Ve özgüvenimi deniz seviyesinin üzerine senden başka kim çıkarabilir?

  Çağımızın bilim adamları ve mucitlerinden çok rahatsızım. İnternetin icadından beri şahsımı heyecanlandıran bir yenilik getiremediler ki onu da ABD ordusu muhtemel bir nükleer savaşta haberleşebilmek için tasarlamıştı. Literatüre baktığımda yaşamımı güzelleştiren tek bir icat göremiyorum. Sakın dolgun ve sanatsal dudaklarından “akıllı telefon” lafını duymayayım! Aşkın ve göz göze geçirilen nice anın katili onlar! Ayrıca batının icatları ülkeme beş, evime on sene sonra girdiğinden modaları çoktan geçmiş oluyor. Mesela akıllı gözlük ve saate henüz nail olabilmiş değilim. Tabii proleterya adına konuşuyorum, sen üstüne alınma Safinaz. Kaldı ki müstakbel kocanın epey varlıklı olduğunu duydum. Ne şanslısınız, artık akıllı saatlerinizle cehennemin dibinden doyasıya yer bildirimi yaparsınız.

  Sen de mi Safinaz?

  Yaşlanmanın en kötü yanı, şaşırma duygusunu kaybetmek olmalı. Çünkü yaşlandıkça, insanların Yeşilçam filmlerindeki gibi salt iyi veya kötü olmadığını; dosttan kötülüğün, düşmandan iyiliğin pekala gelebileceğini anlıyorsun. Hayatı siyah beyaz görmemeyi öğrenip ölüm dahil her felaketi kanıksıyorsun. Söz gelimi sırtından hançerlenen Sezar, “sen de mi Brütüs?” derken bile fazla şaşkın değildi. Zira her diktatörün eninde sonunda alaşağı edileceğini biliyor, yalnızca kaçınılmaz sonunu ertelemeye çalışıyordu. Hikayemiz onlarınkine çok benziyor aslında. Sen Sezar gibi baskıcı ve kıskanç olduğuma kanaat getirdin, bense ihanetinin ardından “sen de mi Safinaz?”diye iç geçirmekle yetindim. Bu benzerliğin yaşlılıkla ne ilgisi var dersen, cevap cümledeki “de” bağlacında gizlidir.

  Yeni yıla girdiğimiz bugünlerde, insanların mutsuzluktan çıldırdıklarına tanık oluyorum. Kuran’da İsa’nın mucizelerinden açıkça bahsedilmesine rağmen, doğumunu sembolize eden Noel’i kutlayanlar linç ediliyor. Noel Baba figürünü kanlar içinde resmeden afişler okul duvarlarına asılıyor. Nefret salyalarıyla ıslanmış gazetelerde, “Elhamdülillah Müslümanım diyen nice kadın, kırmızı külot almak için mağazalarda kuyruğa girdi” başlığı atılıyor. Fazlasıyla hoşgörüsüz bir toplum olduk ama umurumda değil artık. Birisine daha “sen de mi?” diyecek takatim kalmadı. Sanırım yılbaşı gecesini evde, uygulamayı beceremeyeceğim radikal kararlar alarak geçireceğim. Radikal kararlarım arasında elbette seni unutmak da var. Öte yandan Ege Denizini boğulmadan geçmenin yollarını arayacak ve batılı büyükelçilere vatandaşlık talebimi aktaran mektuplar yazacağım. Cevap gelmeyeceğini biliyorum, zira Avrupa ülkesi olsam kendimi sınırlarımdan sokmazdım.

  “Hiçbir evli kadın, yasak bir aşk ilişkisi kadar coşturamaz ama hiçbir yasak ilişki de erişilemeyen bir kadın kadar çıldırtamaz” der eski bir Çin atasözü. Meşru sevgilimken bile daima erişilmez oldun nezdimde. Ve toplumun bizi onayladığı dönemlerde dahi, Titanik’in güvertesinde Rose’u öpen Jack gibi telaşlıydım. Birlikte geçirdiğimiz yılbaşı gecelerini hatırlıyor musun? İtinayla meyve tabağı hazırlardın bana; mumları yakar, kırmızı elbisenle dans koreografileri sunar ve dışarıda katiyen bulamayacağım bir eğlence yaşatırdın. Bense içkiyi fazla kaçırıp erkenden sızardım ayyaş gibi. Muhtemelen sırf o nahoş hallerimi anımsıyorsundur; malum sadece olumsuzlukları kaydeden, vicdanını aklamak üzere programlanmış, tamamen yanlı bir hafızan var.

  Dünyaya tekrar gelirsem kesinlikle noter olmak isterim.Düşünsene, insanlar birbirlerine inanmak için sana muhtaç. Yunan tanrısı gibi tek dokunuşla taraflara itimat aşılıyorsun. Ayrıca noterlerin aşk hayatları da nispeten kolay olmalı. Mesela evlilik teklifi veya ilan-ı aşk ettiklerinde, otomatikman noter huzurunda yapmış oluyorlar. Yahut kavga ettiklerinde kuyumcu ve çiçekçilere abone olmaktan ziyade, noter onaylı bir özür mektubuyla tüm sıkıntıları çözebilirler. Enteresan değil mi? Umarım şu an latifeme gülüyorsundur. Gerçi ilişkimiz boyunca ne vakit espri yapsam, “komik mi bu şimdi?” diyerek beni bozdun. Midemdeki kelebeklere böcek ilacı sıktığın gibi, içimdeki komedyeni de hunharca öldürdün. Gülmezsen gülme Safinaz, umurumda değilsin, Allah senin belanı versin! Tamam sakinim, bela okuduğum için özür dilerim, dava açmanı gerektirecek bir durum yok.

  Bu sana son mektubumdu. Yeni yılının mutlu ve huzurlu geçmesini dilerim. Umarım tez zamanda bolca kilo alır, yırtıklı kot pantolonlarına ve dar taytlarına giremez hale gelirsin. Bakalım müstakbel kocan seni o halinle de sevecek mi, göreceğiz.

  Hoşça kal.

  İSMAİL PİŞER
 • — Yazacağım...
  Alaylı baktı Kenan'a.
  — Neyi bilirsin de yazacaksın?
  — Seni!..
  Vedat Türkali
  Sayfa 33 - Ayrıntı Yayınları / Türkçe Edebiyat / 6. Basım
 • Ne yapacaksın usta
  Yazacağım vehmi
  Ne yazacaksın usta
  Vehmi Varol'u yani seni
  Ben yazılamam usta o kadar
  Basit vehmi basit insanın ruhuna dostlukla işlediğin sürece kalemle mi yazılamayacaksın
  Hcrt.ct
 • Birr varrmışş biirr yokmuşş insanların az, kuşların çiçeklerin, börtü böceklerin çok olduğu eski zamanların birinde...

  Şaka şaka o kadar eskiyi yazamam, şimdiyi, tam da şu anı yazacağım!.. Bir kardeşlik masalı ama bu...

  Kitaplar gerçekten çok güzel şeylere vesile oluyorlar, iyi ki varlar. Bundan aylar evvel bir kitabı okumaya karar verdiğimde sayfamda birinin daha o kitabı okuduğunu gördüm ve birlikte okumayı teklif ettim, iyi ki iyi ki teklif etmişim. :)) O kitap her şeyin başlangıcı oldu.
  Gel zaman git zaman muhabbetimizi çoğalttık, havadan sudan derkennn 'kayıp kardeşimi' bulduğumu anladım. :))
  Bir insanla bir çok özelliğiniz ortak olabilir evet amaa kahve sevmeyen, tatlıyla arası pek iyi olmayan iki insanın birbirini bulması pek olası değil sanırım :))
  ...
  Hilal 'im, canım kardeşim... Seni nasıl anlatsam, nasıl anlatsam derken baktım yazıvermişim azıcık bir şeyler. Senin varlığına, sevgine, gülen yüzün tatlı diline
  ne yazsam az, eksik!.

  Çok uzaklarda olmamıza rağmen, birbirimize anlaşıldığımızı öyle çok hissediyorum ki... Sanki 40 yıldır tanıyormuşum tadındaki muhabbetlerimizi hiçç bitiresim gelmiyor...

  Seni çok seviyorum Kardeşcanım... 💜
 • İlk defa bu kadar sağlam yazıyorum.
  Haç şeklinde 128 dikişle.
  Galiba ahbap artık sana ulaşacağım.
  Yeteneğim geri geldi,
  göreceksin artık kutsal dizeler yazacağım.
  Hiç yapmadığım şeyler yapıyorum ahbap
  Maç seyrediyor ve devamlı topa bakıyorum
  Telepati yapıyorum.
  Hey ahbap ben arada bir fikir buluyorum
  Kuşlar için küçük şemsiyeler yapabiliriz
  Böylece yağmurda ıslanmazlar
  Ve içimdeki ağır sözler için de şemsiyeler
  Böylece paraşütle iner gibi hafiflerler
  Şiirin içine girerken
  Bana bazı şarkılar lazım ahbap
  hafif şarkılar, acı olmayan şarkılar
  çok şarkıya ihtiyacım var
  Tutam tutam saçlarımı savuracak şarkılar
  Saçlarımla ne yapacağını bilemeyenler
  Bir gün onları kaybederler
  Böyle bir şey yani ahbap
  Çok acıyor. Saçlar zaman zaman
  Bana neşeli şarkılar
  B harfine notalardan sütyen yapan şarkılar
  Bir mutfak cadısıyım bu sıralar
  Çeşitli şeyleri çeşitli şeylere karıştırmak
  Ve seni düşünmek, mırıldanmak
  Bazı büyülü yemekler yapmak
  Bazı şifalı yemekler yapmak
  Ve kalmak istemek ahbap...
  Füsunun yeşil ela gözleri var
  Ve pembe plastik fincanı ile kahve getirişi var
  Ve bana anne deyişi var
  Benim pembe fincandan pembe kahve içişim var
  Bu kahveleri seviyorum ahbap
  İçimi pembe bulutlar kaplıyor
  Şekerli ve tatlı bir biçimde havalanıyorum.
  Sonra ağrılar, sonra hastaneler ve sonra doktorlar...
  Şeker donup yapışıp kalıyor bir kâğıda
  Acı bazen öyle yoğun, çok yoğun
  Patlak gözlü bir kurbağa tarifsiz çirkin ve kel.
  Edibin kurbağası yakup benimki seyfettin
  Neden bilmem işte
  Nereden çıktı şimdi seyfettin
  Acı dindi diyorum bazen yağmur dindi der gibi
  Öyle kendiliğinden ya da tanrı istediğinden
  Yüzüklerim yok takmıyorum
  kolyelerim yok istemiyorum
  Öyle çok şimşek çaktı gece
  Ben sonu Z harfi olarak düşündüm
  Son harf olarak
  Ben Zeni düşündüm ahbap.
  Doğdum, doğurdum
  Bir insan nasıl büyüyor gördüm
  Hayatta kalmak için
  Ve hayatta kalmanın yanında
  İnandım şiir bir gevezelikti
  Şimdi 128 harfli bir şiir var karnımda
  Satırlar artık bomboş
  Karnımda hissiz bir şiir var
  İçimde durmadan bölünen şiirler
  Birlikte yok olacağımız şiirler
  Birlikte unutulacağımız şiirler
  Hiç borcu olmamış şiirler
  Ve bu yüzden çok acıyan şiirler
  Acı aniden diner yağmurun dindiği gibi
  Bazen sadece tanrı öyle istediğinden
  Sadece bir mağarada resim çizerim belki
  Rüyaların büyük harfle başladığı bir ülkede
  Üstümden kaldırılmış bir ölü var
  Ahbap senin istediğin o mu?
 • "mapushane duvarlarına hüznümü yazacağım.
  Seni düşünüp hergün yok olacağım."