Mustafa KUVA, bir alıntı ekledi.
Dün 00:04 · Kitabı okuyor

Sen hiç evlenmedin, Sermet. Bilemezsin. İnsana öyle bir bakarlar ki yaptığın hiçbir şeyi ciddiye alamazsın.

Tehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay (Sayfa 74 - İletişim)Tehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay (Sayfa 74 - İletişim)

Postmodern Edebiyat Üzerine
Sermet Yeşil performansı ile postmodern akım üzerine 5 dk.lık bir video.

https://www.youtube.com/...lNsbdyfB0Q3fpxobkYE0

Toplam 13 bölüm olmak üzere PROLOG diye bir program yayınlamışlar, her bölümde farklı bir edebi akım ele alınmış, paylaştığım ilk bölümün videosu; aynı kanalda diğer videolar da mevcut. İlgilisine duyurulur...

Aysu Kavakçıoğlu, bir alıntı ekledi.
16 Oca 20:51 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Sermet Bey, "Bizim millet herkesi hemen suçlamaya bayılır," dedi."Öyle bir cemiyette yaşıyoruz ki, herkes birbirinden şüphe ediyor."

Tehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay (Sayfa 439 - iletişim yayınları)Tehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay (Sayfa 439 - iletişim yayınları)
Derûnî Dâvâm, bir alıntı ekledi.
04 Oca 17:46 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Sermet bey, gözüyle gördüğüne, kulağıyla işittiğine inananlardan değildi... Göz kulak, onca birer yalan kovuğuydu. Yalanlar hep bize bu dört kapıdan girerdi. Fakat el... fakat dokunma duygusu, hiç dolma yutmazdı. Bütün hurafeler, batıl inançlar dimağımıza hücum için gözle kulağa koşardı.

Ömer Seyfettin'den Öyküler 1, Mehmet Hengirmen (Sayfa 2)Ömer Seyfettin'den Öyküler 1, Mehmet Hengirmen (Sayfa 2)
zeyneb, bir alıntı ekledi.
08 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Iyi bulaşıkçıydım albayım. Vadinin en hızlı bulaşık yıkayan erkeğiydim." Sermet Bey'e döndü: "Karım çok düşündüğü için, ev işlerini de ben görüyordum albayım. Çok düşünceli kadındı. Durmadan düşünürdü."
...
"Ev işlerini karım görseydi sonumuz böyle olmazdı albayım." "Saçmalama Hikmet. Bu saçmalamalarınla kadını da baştan çıkarmışındır." Hikmet başını salladı: "Bana kalsaydı, bugün de aşkımızın mutfağında bulaşık yıkıyordum."

Tehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay (Sayfa 90)Tehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay (Sayfa 90)
Kübranur, bir alıntı ekledi.
19 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi

Beni anlamadılar, Sermet Albayım, beni anlamadılar.

Tehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay (Epub)Tehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay (Epub)
8. Kişilik, bir alıntı ekledi.
19 Eyl 2017 · Kitabı okumayı düşünüyor

... Yüzümden anlayıverirse? Ne var ki ne anlayacak bu budala? Hem ne olurmuş anlarsa? Kötü şey mi sevmek?.. Sevmek mi?.. Unuttuğu çok önemli bir şey birden aklına gelmiş gibidurdu. Nasıl çıkmıştı bu kocaman söz ağzından? İyice gülünç olurum ben bu gidişle. Meyhanede bir kız gördüm, vuruldum. Önce kız dalga geçer seninle. Hele öteki oğlanlar nasıl işletirler kim bilir? Ya Sermet? Günsel gibi incelik gösterip küçük-burju-va duyarlılığı da demez. Ne der?.. Ne derse der...

Bir Gün Tek Başına, Vedat TürkaliBir Gün Tek Başına, Vedat Türkali

Çok Uzak Fazla Yakın Adalet Ağaoğlu’ndan okuduğum üçüncü kitaptı.
Kitabın türü tiyatro ve önceden okuduğum birkaç eseri saymazsak, tiyatro türünden okuduğum ilk eserlerden biri. Kitap iki bölümden oluşuyor ve anlatılan olaylar kitabın baş kahramanları olan Meltem ve Aydın’ın başından geçiyor. Olaylar çoğunlukla geçmiş zamana giderek anlatılıyor. Geçmiş zaman ile bugün arasında gidip gelen bir anlatım hakim.
Kitabı genel olarak beğendim. Sahnelenmeye uygun olup olmadığı konusunda bir yorum yapamayacağım ama eseri sahneye uyarlayacak kişi ben olsam oldukça zorlanırdım. Ekşi sözlükten aldığım bilgiye göre(ne kadar doğru bilmiyorum) bu eser daha önce sahnelenmiş.
Kitap Seksen Darbesi sonrasında dönemin aydınlarının içe kapanışını ve bireyselliğe yönelişini anlatıyor(Kitap hakkında yaptığım araştırmalardan edindiğim bir bilgidir). Kitapta aile ve toplum yapısına dair eleştiriler yer almaktadır.


***** Dikkat! Kitapla ilgili keyif kaçıran ayrıntılı bilgi içerir. *****


Kitapta yer alan aile ve toplum eleştirileri ataerkil düzene ve onun baskısına yöneliktir. Kitaptaki baba karakteri Ahmet bey sessiz sakin çekinik bir karakterdir(Burada ataerkil düzenin tam tersi temsil edilerek ataerkil düzen eleştirilmiştir). Anne Selma hanım ise baskın bir karakterdir. Hatta feminist olduğu bile söylenebilir. Bu durum Aydın, Meltem ve Selma hanımın karşılıklı konuştuğu bir sahneden anlaşılmaktadır:
Selma Hanım ve Ahmet Beyin beş tane çocukları vardır. Çocuklardan en büyüğü Metin yıllar önce yurtdışına gidip yerleşmiştir(Metin seksen döneminde yurtdışına giden aydınları temsil eder). Diğer kardeş Cemil hız tutkunu bir motorsikletçidir ve bir trafik kazasında ölür. En küçük kardeş Semih’in siyasi bir yönü vardır. Meltem tarafından çok sevilir. Onu da kaybederler. Kitap sonunda Ahmet bey, Selma Hanım, Cemil, Semih ölür. Sermet amcaları delirir, Meltem tarafından akıl hastanesine yatırılır. Kitabın büyük bir kısmında geçen olaylar ise annelerinin ölümünden sonra onun evinde karşılaşan Meltem ve Aydın'ın hesaplaşmalarıdır.
Kitapta Sermet Bey(Ahmet Bey’in kardeşi) zamanında Selma hanıma aşıktır. Bu yüzden Ahmet beyle karşılaştıklarında birbirlerini tanımıyormuş gibi davranırlar.

•••MERVE•••, bir alıntı ekledi.
23 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

AYDIN : Fakat cenazede, iki eksiğiyle hepimiz vardık. Metin bile... (Sağ kulisten iki kişi gelir, AHMET Bey'i omuzlarına alırlar.) Yaa, Metin bile vardı. Cemil yoktu. Semih...
(Yutkunur.)
MELTEM : ... Yoktu. (Hafif seyirciye:) Sermet Amca elbet yoktu. Tenha bir cenaze töreniydi babamınki. (MELTEM'le AYDIN oldukları yerden - sahanlık - kalkarlar.) Biz de az cenaze görmedik! Fakat anneminki... (AYDIN'a) Ne kadar çok çelenk vardı, değil mi?
AYDIN : Ölümlere bile bulaşan ticari soytarılıklar!.. (Masaya yaklaşır, içki alır.) Annemizin hastalığı, amcamızın çıldırışı... Nasıl haberim olmaz?
MELTEM : (Hafif sarhoş:) Yalnızca sanat dünyanı korumak istiyordun ya? Günlük hayattan sana ne? Fakat hayret, başka bir ticari soytarılık olan bilmem ne şiir festivaline çağrılınca koşa koşa gidiyorsun pekâlâ...

Çok Uzak Fazla Yakın, Adalet AğaoğluÇok Uzak Fazla Yakın, Adalet Ağaoğlu