Seda, bir alıntı ekledi.
2 saat önce

İnsan anımsar. O nedenle, salt bu anımsama belası yüzünden -n'olurdu anımsamasak, belki, en azından bedenimiz daha mutlu olurdu şu dünyada- onun yaşamı bir hikâyedir ve böylece insanoğlu hikâyelere bağımlıdır. Çok sevdiğim bir Karadeniz türküsü vardır: Ey kemençe kemençe / nerdeydin dün gece / atar kırarım seni de / eğlencesin eğlence... Yani, kemençe çok konuşuyor, durmadan bir şeyler çalıp duruyor. Ama adam ona kıyamıyor; atar kırardım seni de (gel gör ki) eğlendiriyorsun beni... Yazarlardan rahatsızlık duyabiliriz, ama onların anlattığı hikâyelere de mecburuz. Çünkü anımsama var oldukça bu anımsamanın aktarılması gerekecektir. Deyim yerindeyse, anımsanmaların aktarılmadığı gün mutlak ölümün günü olacaktır. Hepimizin bildiği gibi, insan Midas'ın gördüğünü ve Midas'ın kulaklarının eşek kulaklarına eşek kulaklarına benzediğini bir şekilde, birilerine söylemek zorundadır. Bir roman yazmak ya da bir öykü anlatmak işte tam olarak böyle bir şeydir. Güldüğümüz, ağladığımız ya da bir haksızlık karşısında öfkelendiğimiz zaman işte bu nedenle sorumluluk duygumuzun kabardığını hissederiz. İnsan pek çok şey karşısında, elinden bir şey gelmeyeceğini hemen hisseder. Birileri birilerini aç bırakıyorsa ya da öldürüyorsa sözgelimi. İnsanların çoğu korkuya kapılır hemen. Neyin korkusudur bu? Çaresizliğin. Korku, çaresizlik ve sessizlik. Ölümcül olan budur, belki en sonuncusudur. Çünkü, onun elinden bir şey gelmez. Ve bu bir kere olunca, insan celladına hayranlık beslemeye başlar. Besleyince de, gerçekte olması gerektiği gibi haksızı işaret edeceğine ezileni ve hor görüleni eleştirir. Ama ne kadar sürer bu? İnsanlar bir gün bir bir ayağa kalkıp Midas'in kulaklarının eşek kulakları olduğunu söyleyeceklerdir. Neden, çünkü insan anımsar ve hikâye anlatmadan duramaz.

Yazmalı Defter, Faruk Duman (Sayfa 85 - Alakarga Yayınları)Yazmalı Defter, Faruk Duman (Sayfa 85 - Alakarga Yayınları)
Mehmet Onur Özkan, Hayvan Çiftliği'yi inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Rahmetli Uğur Mumcu'nun Liberal Çiftlik kitabı sayesinde tanıştım George Orwell ile. Zira Mumcu, Liberal Çiftlik ismini Hayvan Çiftliği isminden esinlenmişti. Hayvan Çiftliği'ni derhal temin ettim ve okuduktan sonra hem Mumcu'ya hem de Orwell'a minnet duydum. Hayatımda okuduğum en nefis siyasal taşlamaydı. Hele de bu komünizm taşlamasının, bir sosyalistin zihninden bize yansıması kitabın kıymetini arttırıyor kanımca. Orwell'ın akıcı ve sade üslubu, mükemmel bir sembolizm ile harmanlanmış ve ortaya bu şaheser çıkmış.
En sevdiğim beş kitaptan biridir. Okumayanlar mutlaka okusun.

Nâzende Sevdiğim Yâdımâ Düştün...

Değdi saçlarıma bahar küleyi
Nâzende sevdiğim, yâdıma düştün...
Her erin bahtına bir güzel düşer.
Sen de pekçe(tek) menim yâdıma düştün.
Nâzende sevdiğim yâdıma düştün...

Sensiz dağ döşüne çıktım bu seher,
Öptü kumru gibi, gülşen, lâleler
Ey niye yalgızsan sordu laleler (sordular ele)
Böyledir üzgünüm, yâdımâ düştün,
Nâzende sevdiğim yâdımâ düştü...

Gözlerim yoldadır, kulağım seste
Seni unutmaram men, son nefeste
Ey ceylan bakışlım, ey boyu beste...
Ey taze ser gülüm yadıma düştün
Nazende sevdiğim yâdıma düştün...

Yöre: Âzerî

https://www.youtube.com/watch?v=BsAwmcOOuUs

Unutulmayanlar
Beni hatırladıkça için ürperecek,
Boşanan gözyaşlarını tutamıyacaksın.
Boşuna zorlama kendini, sevdiğim;
Biliyorum, unutamayacaksın.
...
Zannetme ki herşey bitti sevdiğim;
Birgün yeşerecek şu sararmış yapraklar.
Ve bundan sonra kim severse dünyada;
Seni ve beni hatırlayacaklar
-Ümit Yaşar Oğuzcan

Bereket Denizi serüvenim sonunda bitti. Bir sıralama yapayım önce:
Kaçak Atlar mükemmeldi serinin en iyi kitabı.
Bahar Karları ikinci güzel kitaptı.
Meleğin Çürüyüşü üçüncü.
En son Şafak Tapınağı'ydı çünkü bitirene kadar canımdan bezmiştim! Meleğin Çürüyüşü final kitabı olması dolasıyla hüzünlü bir hava verdi bana. Sonunda beklediğim gibi ne evet ne hayır dercesine kafa karıştırdı, öyle de bitirdi. Mişima'nın hayatını da aynı bu kitap serisinde olduğu gibi yaşadığına yürekten inanıyorum. Finalden sonra bir ''intihar ekibi'' düzenlemesi de bunun en net kanıtıydı. Çok sevdiğim bir seriydi, bitirmek garip hissettirdi çünkü Japonya'nın uzun süreli siyasi hayatını, inançların insan üzerindeki etkisini, kültür kaybını vs... birçok şeyi verebiliyordu. Farklı bir dünyaya girmiştik. Honda'yı en baştan beri sevemedim, soğuk nevale geldi bana hep ama sonunda sempatimi kazandı. ^^

mevzu kapandı, keşkeler yanımıza kâr.
söylenenleri unuttum da söylenmeyenleri unutamıyorum. içini okuyordum. içini çok sevdiğim bir romanın en güzel yeriymişcesine, okursam bitecek, okumazsam meraktan ölecekmişim hissiyle okuyordum. sen ayracı aldın gittin.

"beni kimse sevmez" dediğim zamanki şaşkınlığını unutamıyorum. "seni nasıl sevmesinler ya" derkenki ciddiyetini de. bak. aynaya bak. beni işte öyle sevmezler. beni en güzel senin gibi sevmezler.
...düşündüklerini kabul edemiyorum. o düşündüklerini gerçekten düşünebildiğine inanamıyorum. sokakta bağırmıştın sen aşığım diye. sokakta aşığım diye bağıran adam sevmeyi nasıl bırakır anlayamıyorum.

son bi kez yan yana durmalıydık. kimin eli daha büyük en azından buna bakmalıydık. son sarılman sahteydi onu geri al. son öpüşüm her şeyden gerçekti o sende kalsın.

seni son bir kez arayamamamı dünyanın en güzel keşkesi ilan ediyorum.

Hasret Eken, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

" Seni göremezsem, alırlarsa canını diye telaş kapladı bir gece. Sonra düşünmek denilen insanlığın en yüceliğiyle sığındım zihnime. İyi ki düşünür insan sevdiğim."

Piraye'de Nazım Olmak, Nazan ArısoyPiraye'de Nazım Olmak, Nazan Arısoy
osman yalçıner, Akbaba'yı inceledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çok sevdiğim Franz ağabeyim neler neler yazmamıştır ki? Hayvanlarla ilgili öykülerinde de türlü metaforlar kullanmış, fabl dünyasına katkıda bulunmuş, örtülü anlatımda zirvelere doğru yol almıştır. Bu kitapta ve başka pek çok farklı kitapta yayınlanmış diğer öykülerinde hayvanlara çok yer vermiştir.
Meraklısı veya yazarla yeni tanışacak olanlar için pek çok yeni bakış açısı kazandıracaktır okumak.

İncelemeye farklı bir boyut kazandırmaya çalışayım. Kafka aforizmalarından birini hatırlatayım. Kafka eğer bir karga olsaydı veya bir karga eğer Kafka olsaydı diye yola çıkarak bir şeyler yazmayı denedim. Ya da sıradan bir karga işte karga gibi karga veya sıradışı bir karga. Şener Şen- Münir Özkul repliğine benzeyen şekilde "Atma Ziya" denilebilir :) Karga kadar karga işte :)

" Kargalar,tek bir karganın gökleri yok edebileceğini iddia ediyor. Buna hiç kuşku yok ama bu yine de göklere ilişkin hiçbir şey ifade etmez, çünkü gökyüzü kargaların yokluğu demektir." Aforizmalar/32


KARGA İLE RÖPORTAJ

-Merhaba Bay Karga.

-Merhaba.

-Öncelikle konuşmayı kabul ettiğiniz için teşekkür ederim. Bu benim ilk röportajım olacak, meslekte yeniyim de.

-Hayırlı olsun. Fakat bir karganın dilinden anladığınıza inanır mı insanlar ?

-Benim gibiler inanacaktır. Onlar için yapıyorum zaten, diğerleri umrumda değil.

-Buna sevindim, inançlı ve kararlı insanları severim.

-İsterseniz başlayalım. Öncelikle şunu sormak istiyorum.Hep merak etmişimdir. Simsiyahsınız, bu kadar renkli bir dünyada siyah olmak nasıl bir hissiyata sebep oluyor?Mutlu musunuz?

-Hahaha. Hiç güleceğim yoktu. Mutlu olmasam ne çıkar yani? Sizden rica etsem mesela kırmızıya boyarsınız herhalde beni.Mutlu mu olurum yani böylece ?

-Olmazsınız sanırım. Haklısınız bu sizin kimliğiniz. Acemilik işte afedersiniz.

-Yok estağfurullah. Merak etmeniz gayet doğal. Mutlu musunuz demiştiniz. Galiba sadece mutluluğun tarifini arıyorum ama henüz bulamadım. Fazla bir ömrüm de kalmadı.

-Peki umudunuz var mı?

-Var ama beklentim yok.

-Beklentisiz bir umut mümkün mü?

-Bence mümkün. Hatta bu benim yaşam biçimim diyebilirim.

-İzninizle biraz özel bir soru sormak istiyorum. Sizi eşinizle beraber olurken göremiyoruz,nedir sebebi?

-Edep.

-Ne yani diğer hayvanlar edepsiz mi?

-Öyle bir şey demedim, herkes kendi hayatını yaşar.

-Peki edep neden bu kadar önemli sizin için? Nihayet bir kargasınız.

-Evet kargayım. Zaten bu yüzden önemli. Karanlık dünyamdaki tek ışığım edep.

-Bay karga, cevaplarınız beni çaresiz bırakıyor.Sanırım devam edemeyeceğim.

-Sizi zorladıysam özür dilerim.Aziz kardeşim cesaretinizi kaybetmeyiniz. Her şeyin başı cesarettir. Sonu ne olursa olsun. Lütfen devam edelim.

-Yüreklendirdiğiniz için teşekkür ederim. İnanın buna çok ihtiyacım var.

-Biliyorum, zaten bu nedenle konuşmayı kabul ettim. Ben susmayı severim aslında. Sesimi de pek sevmezler. Sadece senin gibi temiz kalpliler beğenir sesimi, hatta çok melodik bulurlar.

-Gerçekten de çok hoş bir sesiniz var. Samimi söylüyorum, kulağa hoş geliyor. Ayrıca her sözünüzde bir anlam var.

-Teşekkür ederim mahçup ettiniz. İltifat etmeseniz daha memnun olurum. Ben böyleyim işte, dedim ya hiçbir beklentim yok.

-O zaman ölüm sizin için bir kurtuluş mu olur?

-Ben ölümü düşündüğüm zamanlarda yaşadığımı hissediyorum. Ölüm , hakikate açılan bir kapıdır.

-Sesiniz kısılır gibi oldu. İyi misiniz?

-Biraz hastayım. Şimdilik iyi sayılırım. Belki de bu hastalık beni öldürür belli mi olur?

-Geçmiş olsun. Lütfen iyi şeyler düşünün.

-Ben hiç umutsuz olmadım ki. İyi şeyler düşünmek. Düşünmeyi düşünmek bile güzel..

-İsterseniz başka bir gün devam edelim, siz dinlenin. Sanırım yordum sizi.

-Sizinle ilgisi yok. Kafam öyle karışık ki, çoğu zaman toparlayamıyorum. Galiba deliyim ben.

-Keşke hepimiz sizin gibi olabilsek. Çok teşekkür ederim benimle konuştuğunuz için.

-Asıl ben teşekkür ederim kardeşim. Derdime ortak oldunuz. Fakat siz benim sözlerime aldırmayın pek, kendi yolunuzu çizmeye bakın.