• 104 syf.
  ·Beğendi·Puan vermedi
  Kitap Yorum
  Nazım HİKMET NASIL BÜYÜK İNSAN OLDU?
  Sevinç & Salim KOÇAK Onlarca kez okuduğum biyografisini bir kez daha okudum. Her okudugun kaynaktan farkl i bilgiler öğreniyorum ve her okuduğumda da yüreğimde bir acı oluyor . Nazim'ı sevdiğim doğrudur . Ve sanırım hiç bir zamanda bu sevgim bitmeyecektir. Nazım Hikmet , Sabahattin Ali , Deniz Gezmiş ve adini sayamadığım daha bir çok vatan severler için bir kez daha üzülüyorum. Gerçekten neydi suçları? Halkını düşünmek , vatanını sevmek , kapitalizm ülkemize gelmesini engellemek bunların hepsi birer suç muydu?
  Her okumam da bir kez ve yeniden düşünüyorum bu insanlar vatan için bu kadar çaba sarfederken bizler birer korkak olarak yetiştik . Ne yapabiliyoruz vatanımız için . Kocaman bir hiç çünkü hep bize geçmişte ki insanların vatan millet için yaşadıkları anlatılıyor başlarına gelen olaylardan dolayı duygularımız planlarımız düşüncelerimiz bastırılıyor.
  kitap yorumuma gelince; çocukluktan itibaren başlayan yardımlaşma paylaşma isteğiyle büyüyüp şiir yazmayi , resim yapmayı ve ritim tutmayı seven bir çocuğun büyüdükçe sosyalizm düşüncesinin daha bir pekişmesini ve bunu eyleme geçirme süreçlerini anlatiyir. Yıllar boyunca yapmadı ama yapabilir diye hapislerde yatıyor. Suikast düzenleneceğini öğrendiği anda kaçıyor ve son istediği olarak ben ölürsem beni anadolu topraklarına gömün diyor ve ölüyor.
  Maalesef hala ülkemize getirilemiyor. Moskova bizden daha çok seviyor
  Kitaptan alıntılar ;
  Ebede set çeken perdeyi deldim,
  Aşkı içten duydum ,arşa yükseldim ,
  Işte huzuru da secdeye geldim
  Bende muridinim, işte Mevlana
  Atatürk "uğraşmayın Nazım Hikmet'le "diyor sonuç nafile
  Son olarak
  Kimi insan otların, kimi insan balikların çeşidini
  bilir
  Ben ayrılıkların
  Kim o insan ezbere sayar yıldızların adını
  Ben hasretlerin
  Sevgiyle kalın ... #okupaylas #okuyoruzpaylasiyoruz @kitapsizlargrubu #okudumbitti #book #bookstagram
 • 144 syf.
  ·Beğendi·Puan vermedi
  Kitap Yorumu
  Aytaç Gövez
  #sevseydigitmezdi
  @hayykitap
  @hayykitapedebiyat
  Bu aralar sanırım ruh halim için bana iyi gelen kitaplar seçiyorum.
  Gerçekten çok güzeldi . Sevginin nasıl.birsey olduğunu güzel.anlatmıştı. Çok.yerde kendimi buldum. Sevilmemis insanın güzel tasvirini yapmış bir yazar. Güzel duygu seli yasadım.
  alıntılar
  biri giderken birinin kalmasından yoruldum.
  Tek kalanlara üzülmekten yoruldum.
  ben kaybetmeye alıştım. Sen, beni yenmekten bıkmadın mi? Evlen benimle , dedim
  Kafasini eğdi
  Bizden olmaz dedi.
  Olur, sadece elimi tut,dedim.
  Ben başkasına söz verdim dedi.
  Parmağındaki yüzüğü gösterdi .
  Geç kalmışım arkadaş!her şey için geç kalmışım
  Sevgiyle Kalın...
  #oku #okupaylaş #okuyorum #kitap #kitapalintisi #okudumbitti @kitapsizlargrubu @bookstagramucizeleri
 • Merhaba Değerli 1K Ailesi
  Sözlerime nasıl başlayacağımı bilmiyorum ama dilimin döndüğünce acımı sizlerle paylaşmak istedim aranıza katılalı çok olmadı biliyorum ama bu iletiyi paylaşmak istedim.Elimden geldiğinden kendimden bahsetmemeye çalıştım ayın on altısında sizlerle vedalaştıktan sonra ki gün nöbetçiydim.Acilin Red alanına hasta getirmiştik hemen yetiştirmeye çalıştık hastamızı alanda başka bir hastada vardı hastaya en başta çok dikkat edememiştim hastamızı kurtarmak için cpr’a devam ediyordum cpr’ı arkadaşa devrettiğimde diğer hastaya baktığımda benim babamdı ben nasıl fark edememiştim.Neden vakadayken telefonu açmamıştım o anı gerçekten hiç anlatamam tek söyleyebileceğim ben orada biricik resmîyette koruyucu babamı ama gerçekte biricik babamı kaybetmiştim hastamızı hayata döndürmüştük.Ben hiç kimseyi şimdiye kadar kaybetmemiştim mesleğimin böyle olaylara şahitlik yapacağını hiç düşünememiştim.Beni nasıl bırakıp gidebildin ki hatırlıyor musun babacım ; ben üniversite sonuçlarına sizin orada bakıp kazandığımı öğrendiğim de sizin müdür oğluna bizim duyacağım şekilde şu hademenin oğlu kadar da mı olamadın ne onun gittiği liseye ne de kazandığı üniversiteye gidebileceksin demişti hatırlıyorsun değil mi ben hiç unutmadım işe girdiğimde de hademin oğlu da doktor oldu ya demiştilerdi en güvendiğin arkadaşların bunları ve diğerlerini unutmayacağım daha çok çalıştım daha çok okudum.Evet çok iyi biliyorum beni istediğin gibi yetiştiremedin ama asla eksik bırakmadın benim için önemli olan senin bana verdiğin sevgindi omdan ötürüdür ki resmîyette gerçek babamı asla aramak gibi bir şey düşünmedim.Ama sakın üzülme senin annemin biricik evladı sen gittin diye dersi bırakmayacak sende böyle istersin biliyorum.Kendimi en kısa zamanda toparlayıp derslerime bakıp senin istediğin branşı yazacağım.Son planımızı da unuttum sanma tus’u atlatır atlatmaz köy okullarına kütüphaneler kurup geldiğim sevgi yuvalarında hafta sonları ders vereceğim gözün arkada kalmasın.Sen yerinde rahat uyu babacığım.Bu iletiyi paylaşmak istemiyordum ama insan bir yerden sonra tutamıyor kendini kusuruma bakmayın.
  Sevdiklerimizin değerini bilin ve sevginizi çekinmeden gösterin.
  Sevgiyle Kalın...
 • 140 syf.
  ·5 günde·Beğendi·8/10·
  Yeraltından Notlar/Dostoyevski
  Dostoyevski insan ruhunu, psikolojisini çok iyi analiz etmiş bir yazar. Kitapdaki karakterlerinde bunu gözlemlemek hiç zor değil. Ben ilk olarak suç ve ceza kitabını okumuştum ve orada bunu bariz bir şekilde görmek mümkün. İlk yazdığı roman "insancıklar" olduğunu yeni öğrendim ve henüz okumadım ama çok merak ediyorum. İlk fırsatta okuyacağım. Bir aralar şöyle düşüncelerim vardı;klasik kitapları okumaya ilk olarak sefiller ve suç ve ceza ile başlamış hayran kalmıştım. Sonrasında hep erteledim, onları okursam geride kalan kitapların bana zevk vermeyeceği düşüncesi sarmıştı beni. Şimdi çok daha farklı düşünüyorum, belkide okumak istediğim kitaplara zamanımın yetmeyeceği korkusundan bu fikrimden vazgeçtim. 2019 yılı benim için klasik kitapları okuyacağım, dolu dolu gececeğine inandığım bir yıl olacak. Ne kadar çok uzatmışım hemen konuya geçiyorum.

  Yazarın bu kitabıyla ilgili, yazarlığının dönüm noktası denmektedir. Bende çok etkilenerek okuduğumu belirtmeliyim. Diğer kitaplarından farklı bir anlatım tekniği kullanmıştır. Bu belkide bir yazar için büyük bir risktir fakat Dostoyevski bununda üstesinden başarıyla gelmiş. Bu kitabını okurken bende oluşan duygular karmakarışıktı. Gerçekleri mi anlatıyor yoksa tamamen hayal ürünü mü anlamak oldukça güçtü. Kitabın tanıtım yazısında yazarın da, anlatıcının da, tamamen hayal ürünü olduğundan bahsediyor olsada yazarın hayatını bilenler kendisinden bir çok anıya yer verdiğini görebilir.
  Kitap temelde yıpratıcı bir kişilik sorgulaması ve itiraflardan oluşmakta. Bu anlamda Camus ve Sartre'i etkilemiş olduğu söylenmekte. İki yazarıda henüz okumadım bu yüzden herhangi bir bilgiye sahip değilim. Okuduğum zaman sağlıklı bir değerlendirme yapacağıma eminim.
  Bu kitap hayata karşı tutunamamış, ruhsal anlamda oldukça yaralı bir adamın itiraflarından oluşmakta. Varoluşu sorgulayan, içerisinde aşkı da barındıran bir çok anısını anlatıyor. Etrafındaki insanlara duydugu kıskançlık ve nefret duygularını çok iyi bir şekilde okuruna geçirmeyi başarıyor.
  Yazar bu kitabıyla felsefi ve ahlaki olarak problemlerin tohumunu atmıştır ve ileride yazacağı kitapların temelini oluşturmuştur. Bu nedenle benim size önerim Dostoyevski okumalarına bu kitapla başlamanız, onun kitaplarını daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.
  Klasiklerden korkmayın ve okuyun...
  Kitapla ve sevgiyle kalın...
 • Hayat, ölümdeki kesinliğin yanından bile geçmiyor. Tamamen belirsizlik sunuyor. Bu da yaşama dürtüsünü ortaya çıkarıyor. Çoğunlukla kesintisiz bir mutluluğu hedefliyoruz. Bu, mümkün ve makul bir çaba değildir. Esas çaba, yetinmeye doğru olmalı. Sevgiyle kalın...
 • 368 syf.
  ·6 günde·Puan vermedi
  ÜÇ YAPRAKLI YONCA – Ayşe AYHAN
  “Üç yapraklı yoncanın dördüncü yaprağına ihtiyaç yoktu. Çünkü hayat böyleydi. İnsan kendi şansını kendi yaratırmış. Bunu bilememiştim. Ve hep oturduğum yerden bir şeylerin olmasını beklemiştim. Şimdi hiçbir şeyi beklememe gerek olmadığını bir şeyi istiyorsam, kalkıp yola koyulmam gerektiğini biliyordum. “
  Hani bazı kitapları okurken dizi izliyormuş hissi verir ya, bir sonraki bölümde ne olacağını merakla beklersiniz. İşte bu kitapta tam olarak öyle. 34 bölüm var ve her bölümü bitirdiğinizde bir sonraki bölüme merakla okuyorsunuz.
  Sevgili Yonca ile dolu dolu geçen 2 günüm, yeri geldi kahkaha attık yeri geldi ağladık. Kitabı okuduğum süre boyunca her şeyi beraber yaşadık.
  Seni içine çeken, heveslendiren, yeri geldiğinde sesli tepkiler verdiğin ama asla elinden bırakamadığın bir kitap Üç Yapraklı Yonca…
  Kafamın yorgun olduğu zaman okumaya başlamıştım ve beni alıp Yonca’nın hayatı ile tanıştıran , yorgunluğumu geçiren , hayata başka bir pencereden bakmamı sağlayan yazarımız Ayşe Ayhan’a çok teşekkürler..
  Çok severek okuduğum, sizin de okumanızı istediğim kitaplardan..
  Sevgiyle, saygıyla, kitapla kalın..
 • 318 syf.
  ·10/10
  Amin Maalouf'u Ölümcül Kimlikler ile tanıyıp çok sevmiştim. ikinci kitap olarak başladığım Semerkand; etkilenerek okuduğum, harika kitaplar listemde yerini aldı. Okumaya başladığınız anda sizi içine çeken masalsı hava kitabın sonuna kadar devam ediyor. 2 hikayedenin iç içe geçtiği sürükleyici bir tarihi roman. Nizamülmülk, Ömer Hayyam ve Hasan Sabbah üçlemesinin anlatıldığı ve titanik ile birlikte batan Hayyam'ın Rubaiyat'ının karşılaştırdığı hayat hikayeleri çok güzel bir bağlamda işlenmiş. ve kitap biter bitmez üçünü de deli merak ederek araştırmaya başladığım roman. Aralara serpiştirilen Hayyam dizeleri çok etkili,düşündürücü. Düşünmemeniz gereken tek şey, bu kitabı bir an önce okumanız. Sevgiyle kalın..