mrtdgdvrn, Beyoğlu'nun En Güzel Abisi'yi inceledi.
11 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ahmet umit in kitaplarında polisiye gibi gözükkmesinin yanında arka planda farklı olaylar ve bilgiler veriliyor.bunu mesela sultanı oldurmekte fatih sultan mehmet donemindeki olaylari; beyloğlu rapsodisin de beyoğlunun tarihini yasiyorsunuz patasana da gaziantep yoresindeki tarihi...bu yuzden ahmet umit kitaplarıni tam bir polisiye bir kitap olarak değerlendirmemek lazım. Sevgiyle kalın

Mert Ekim, Kırlangıç Çığlığı'ı inceledi.
13 saat önce · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Gereğinden fazla abartılan bir kitap olmuş. ''Beyoğlu`nun En Güzel Abisi'' ve ''İstanbul Hatırası'' kitaplarından sonra konu biraz hafif kaçmış Ahmet Ümit`e göre... Ben bu kadar basında olsun, kitapçılarda özellikle de D&R`da reklamı yapılmasından dolayı farklı bir konu var mı acaba? diye düşünmüştüm. Fakat gördüm ki yoktu...
Nevzat komiseri, Zeynep ve Ali komiserlerimin aşklarını, birbirlerine olan sevgilerini tatmak çok iyi geldi. Olay yeri araştırmaları, otopsi sonuçları olsun gerçekten tam bir cinayet kitabı olmuş. Ahmet Ümit favori yazarlarımdan biri olmaya devam edecek, ben biraz beklentiyi fazla tuttum ki böyle hüsrana uğradım bilemiyorum... Kitap puanıma gelecek olursak 7 veriyorum. Sıralamam şahsım adına şöyledir; ''Beyoğlunun En Abisi Puan: 9'' ''İstanbul Hatırası Puan: 8,5'' ve ''Kırlangıç Çığlığı Puan: 7''
Okumayı düşünenlerin, Ahmet Ümit`i özleyenlerin muhakkak okumasını tavsiye ediyorum. Ahmet Ümit diğer kitaplarından karakterleri az tutmasına karşı katili bir türlü tahmin edemiyorsunuz. Daha doğrusu ben edemedim. Bakalım siz katili bulabilecek misiniz? İyi okumalar.
Sevgiyle kalın, sağlıcakla...

Bir iyi geceler de ben diyeyim .. belki bir umut olur .. belki bir dua niyetine kabul eder de Rabb'im iyi bir gece olur :)

İyi geceler sevgiyle ve kitapla kalın (:

Bir zamanlar anlamını çözemediğim bir söz dönüp dolaştı beynimde.
'İbrahim, gönlümü put sanıp da kıran kim'

İçimden mutluluklar taşarken denk gelmek, belki talihsizlikti. Çünkü bu dizeler hüznün dizeleri. Hiç oturup da araştırmadım da kimin sözüymüş diye. Ben kimden duyduysam, ilk nerede gördüysem o kişiye ait oldular. Sonra.. Sonra kayboldular..

Uzun zaman geçti.

Akışına bırakıyoruz, olması gereken oluyor. Üşenmemek çok önemli.
Bir yerde okumuştum şimdi hatırlamıyorum, ' Hüznümün sebebi üşengeçliğimdir. ' gibisinden bir şeydi. ( Gerçekten okudum, uydurmuyorum.) Bir boş vaktimde üşenmedim ki ne zaman - neyse yapayım - diyerek bir işe başlasam mutlaka güzel neticeler almışımdır. İlçe kütüphanesine gittim ve şiir raflarında gördüm.

'İbrahim, gönlümü put sanıp da kıran kim'

Tabi bu sefer nerede mutluluk? İşte tam okunması gereken anda karşıma çıkmıştı.
Önce Asaf Halet Çelebi hakkında bilgi edineyim dedim. Edinmesem de olurdu. Benim şiir defterime girecek harikulade bir mısra vardı orada.

Sadece bunun için bile sevebilirim seni..
Sevgiyle kalın.

Damağınızı, ruhunuzu ve çevrenizi tatlandıran, mutlu, umutlu, bereketli bir gece dilerim. Kendinize dikkat edin;);):) sevgiyle kalın... 1000 Kitap Ailem.

Özge, Fener Bekçisinin Rüyaları'ı inceledi.
13 Mar 00:11 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

Âh Ali Ural, üslubun o kadar kendine öz ki, bir o kadar güzel ve bir o kadar dahi sorgulatıcı..
Her eserinden ayrı tat aldığım ve biraz okumasam özlediğim Ali Ural’ın okuduğum 6. kitabıydı. Her eserini gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim ancak üslubuna alışmanız açısından Posta Kutusundaki Mızıka ile başlamanızı öneririm.
Bu ise yayımlanan 2 öykü kitabından birisi, denemelerinden sonra bu öyküleri okumanız ikinci kez hayran kalmanızı sağlayacaktır diye düşünüyorum.
Sevgiyle, kitaplarla kalın.

Bır süreligine yokum malum derslerimi biraz aksattım , konularim birikti ve sinavlarda yaklasti çalışmak için ve sinavlardan dolayı aranızdan 2-3 haftaligına ayrıliyorum. Sevgiyle ve kitapla kalın . Hoşçakalin.

Ben bu kitabı neden incelemeden aldım? İnanılmaz kızgınım kendime. Bu incelemem kitabın satışlarını olumsuz etkilemek için kasıtlı olarak yazılmıştır. Çünkü hiç beğenmedim.
Kitabı almamda emeği geçen üniversite arkadaşım Leyla'yı sevgiyle anıyorum. Bana vakti zamanında 'Ağır Misafir' i hediye etmişti. İbrahim Tenekeci iyi bir şair olabilir, ama kesinlikle iyi bir yazar değil. İsmine kandık aldık. Lanet.

Kitap iki bölümden oluşuyor. İlk bölümü ben size özet geçeyim: İbrahim Bey ve bir kaç arkadaşı dağları, taşları gezmeyi çok seviyormuş.Geziyorlar, ateş yakıyorlar, su içiyorlar, çay yapıyorlar. Bitti. Abartısız 150 sayfaya yakın bunlar tekrar ediyor. Üstüne aynı anılarını ikişer kez okuduğumuz bile oluyor. (Saka ve Kar)
Konular çok basit. Etliye sütlüye dokunmamış. İktidar yanlısı bir tutum göze batıyor.
Ancak şu satırlar bende ' ne demek istiyor bu ya?' dedirtti.

Sf.71: 'Çiçek yetiştirmenin meşakkatini bilen biri ise, o çiçeği koparmaz, eğer almak isterse, köküyle birlikte çıkarıp saksıya diker. ( Cumhuriyet ile Osmanlı arasındaki fark da biraz böyledir. Osmanlı dikmiş, Cumhuriyet koparmıştır.)'

Sf.141: 'Buraya ilk kez yıllar önce gelmiş, şehitliği bulmuştum. Garip düşmüş, sahipsiz kalmış, tahammül sınırlarını aşacak şekilde ihmale uğramıştı. Bir mezbeleliğin içindeydi. Bunu yazmıştım. Çatalca Kaymakamlığı'nın özel gayretleriyle burası temizlendi, çevresi ağaçlandırıldı. Anıt inşa edildi. Artık anma törenleri de düzenleniyor. Aklıma ilk geleni yazayım: Buralar, Halk Partili belediyelere bırakılamayacak kadar mühim beldelerdir.'

Kitabın ikinci bölümünde ise tesbih, pul, dolma kalem ile ilgili bir kaç bilgi edinebilirsiniz.

Yazar naif biri olabilir, olumsuzluklara karşı olan bakış açısı iyi olabilir. Alıntıları iyi olabilir. Zaten tek beğendiğim cümleler, kendisine ait olmayanlardı. Zira ben okulda kompozisyon yarışması yapsam ve o kağıtları toplayıp kitap olarak sunsam herhalde aynı düzeyde olurdu.

Sevgili İbrahim Bey , siz şiir yazın. Ya da köşe yazılarınız, köşe yazısı olarak kalsın.
Sevgiyle kalın.

Pınar Yiğitcan, Bangır Bangır Ferdi Çalıyor Evde'yi inceledi.
12 Mar 11:25 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Önemli misafirler gelince çıkan tabak çatal takımları...Duman arabasının arkasından koşturup kendini adeta beyaz büyünün içinde cennette hayal eden çocuk çeteleri...Akşam ezanı okunurken topu bırakıp eve koşan o çocuk...Elinde çikolata poşetiyle gelen misafire gizliden duyulan hayranlık...Yumurtanın sarısını patlatıp ekmek banan minik gurme...Misafir gelmeden önce annesinin sıkı sıkı tembih ettiği kurallara uymadığı için terlikle dayak yiyen o çocuk...Kıyafetleri vaktinde kurumadığı için tozu dumana katan koca...İlk aşk acısını yaşayınca teybe Ferdi kaseti takan o genç...Sokakta oyun oynarken annesinin yaptığı ekmek arasını yiyen oyuncu çocuk...Askerdeki sevgilisine aşk mektupları yazıp dönüşünü sabırsızlıkla bekleyen, küçücük dünyasını büyük umutlarla dolduran , evlenmek için yanıp tutuşan genç kız...Odasının dört köşesini hayran olduğu sanatçının posterleriyle dolduran gençlik...

Hepsine selam olsun...

O kadar yurdum öyküler ki, sizi adeta geçmişinize götürecek.Yeşilçam tadında, hüzün kokan bir kitap :)

Eskiden Annem temizlik yaparken bangır bangır Ferdi çalardı evde, kitabın adını görünce aklıma ilk o anı geldi ve beni eski günlere götüreceğini düşündüğüm için hemen satın aldım, beklentimi yüksek tutmadım.Orta karar çok keyifli öykülerin yer aldığı bir kitap, söylemeden geçemeyeceğim yazarın üslubu çok ama çok güzel farklı bir tarzı olduğunu okuduğunuzda siz de anlayacaksınız.
Sevgiyle Kalın Sevgili Okurlar...

Kübra A., Bir Acıya Kiracı'ı inceledi.
 11 Mar 19:19 · Kitabı okudu · 284 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gönlümün göğüne yerleşen şair Metin Altıok.
Eğer sizi tanısaydım parmaklarımı hafifçe kapatıp, elimi yüzüme dayayıp, kuvvetle muhtemel anlattıklarınızla dalıp giderdim. Sesiniz de anlattıklarınız gibi mi?

Bahçemde kuşlar öterken, tüylerinin rengi gökkuşağına çalarken, okumak sizi çok güzel, keşke siz de olsaydınız...

Akarsular içi soğuyunca donuyor. Bahar gelirken zamana öykünerek damla damla çözülüyor. Soğuk dahi güzel, sizi okurken; siz, sizi okumak ne demek asla bilemeyeceksiniz. Yosunlu yüreğinizi aşksız kaldığı demlerde bahtsızlık saymışsınız. Bu yüreği taşımak bir aşktan daha kıymetli, bileklerinizde bin aşktan daha fazlasını yüreklere dağıtma kuvveti varken... Kelimeleri avuç avuç öyle serpmişsiniz ki kağıtlara, yüreklerde yeşerenleri anlatmaya kıyamıyorum. Denemek vaktidir.

Eğer ben yazmazsam, eğer siz daha fazla okunmazsanız, okundukça daha fazla bilinmezseniz, ününe orak sallamak istediğim nice satırcı (şair değil), zihinlerde hakikatliymiş gibi oturacak! Eyyy Metin Altıok, senin kral olduğun yerde birçoğu ancak soytarı olabilir.

Elbette toprağımda yaşayan ve ölen birçok kıymetli şair var, ama içini bu kadar sağlam bir akisle, bir kuvvetle, bir ahenkle, bir temelle, bir yaratılıştan gelen hususiyetle ifade edebilme kaçımızın şahit olabildiği bir talihtir! Sizi okumak talihtir Metin Altıok! Sizi okumayan (vurguyla yazıyorum bunu sesimin en sert tonuyla!) ''Ben şiir okudum'' demesin!

Baharda, bir yaylaya gitmek gibi sizi okumak; olgunluğunu, içinde tazelenen huzura borçlu bir sessizlikte, nazlı bir rüzgarın, bazen meltemin insanın yüzünü yalayıp gitmesi gibi... Aynı anda binlerce çiçeğin açılmasına şahit olmak gibi, baharın baharlığını haykırması gibi, nehirlerin coşması gibi, bir kuzuyu okşamak bazen, bir bebeğin uyuması gibi; o uslu, sakin soluk alışverişleri misal...

Sizin şiiriniz tabiat gibi.
Tabiat sizin şiiriniz gibi.

''Yürek de fetrete düşer,
Biten bir aşkla yenisi arasında;
Şaşırır menzilini, ayağı sürçer.''
Hadi bunun üzerine bir söz söyleyin, kelam olsun ama. Ben bulamadım. Gençliğim yüzümde pembe pembe oturmuş, kalbim gümbürderken bu satırlarla, ben de fetrete girdim galiba. Siz, sizi okuyanı da şair etme derdinde misiniz? Bu satırların uğruna, içinde gelincikler açmayanın kalbi kurusun da taş olsun.

Akide şekerini seven kaç kişi kaldık? Antika zevklerden sayılır. İçindeki tarçın, limon ve şeker tadı dilimde, hissettiklerim göğsümde gökyüzüne izinsiz dağılan hava-i fişek gibi. Gözümü kapattığımda hep aynı yerdeyim. O dağ başında, o çeşme, o ağaç yalnız efeler gibi orada. Önümde koca koca dağlar, bağırsam sesim akis akis, arkamda anam, kardaşım, izini bırakmış nice sevdiğim. Baba toprağı olduğu için mi, hep zihnimdesin? İşte bu kitabı okurken ben hep oradaydım.

ZOR ZAMANDA GAZEL'ine denk geldiğimde yutkundum ... #27990746 Bir rengin diğer renk içinde kaybolması gibiyim. Ne ben, ne şiir aynı artık. Koyu kırmızı paltolu, ak yüzlü bir kızın, güneşi başına rüzgarı sırtına aldığı bir günde yürür gibiyim.

Bu şiirleri okurken ne çok şey fark ettim kendimle ilgili. Mesela birini sevmekle ilgili hissetiklerimdeki kuvvet, meğer sadece benimle ilgiliymiş. İster ailem olsun, ister içinde can taşıyan her ne ise o, fark etmezmiş. Benmişim hep özne de konu da. Bir şeyler hissederken, bir çiçeğin açılırken attığı çığlık gibiyim. Gönül gözüyle bakanlar görür, kulak verenler duyar sesimi. Bundandır bazılarına sesimin sağır gelişi. Elbet solduğum vakitler de gelir sevdiklerime, güneşimi eksik edene susmak benim işim.

***
''Adıma özenenler, ah bir bilseler, kaç göçük, kaç ceset yaşadım çürüdüm bugünlere kadar ben'' diyen şair, öyle olmasaydı böyle yazabilir miydiniz zaten?

Gönlümün göğüne yerleşen şair, ne uçurtmalar saldınız o göğe bir bilseniz... Ellerimiz çiçeklere ne kadar benzer, farkında mısınız insanlar? Hislerimiz binbir renkten mürekkeptir, akışkanlığı da nevi de bu sebeptendir. Elinizi sol yanınıza koyup bakın ona, kim bilir ne renk açmış bir çiçektir? Yüreğinizdekileri yeniden bulup çıkarmak için, bu şiirlerin her biri bir sebeptir.

Kuş kanadına oturdum da okudum sizi Altıok. Dimağım bir serçe oldu büyüdü. Uçtum gözümü kapatıp bir bilseniz. Özgürlük kadar güzeldi yaşadıklarım.

Gönül bir ceylandır, avcısı da yârdır. Bir denk gelmeyegör alıverir canını. Can'a can olan azdır, canan da olur. Bana yol arkadaşı oldunuz bunca zamandır. Bir insana hayal kırıklığına uğramayacağının güveni renginde gözlerim. Öyle koygun kahverengi, öyle hatrınız içinde okudum. Hâreli olsaydı, ateş böceklerinin gece mavisinde titreyişleriyle okurdum satırlarınızı Eyy Metin Altıok. Sen ne güzel adamsın! Ben ne mutlu bir okurum.

Dalga kıyıyı aşındırır ama yüreklere de tuhaf bir ferahlık verir. İçinizdeki dalgaları kıyımıza vurduğunuz için müteşşekkirim değerli şair...

Son şiirine kadar, yer yer sakinlese de hayal kırıklığına uğramadan okudum. Bitmesin diye, içimden adına domino taşına vurur gibi vurmak gelen şairlere(?) bile vakit ayırdım. Ama bitti. Fakat bittiğine üzgün değilim. Ben bu kitapla dolu dolu mevsimler geçirdim. Eğer şöyle 1000 tane alabilecek olsam alır dağıtırdım buradaki nice kişiye. Allah biliyor içimde bu istek ama bu kadarı beni aşar. Lütfen kendinize bir iyilik yapın ve bu kitabı hayatınıza katın. Sevgiyle kalın.