Sevilay Öztürk'ün Kapak Resmi
Sevilay Öztürk tekrar paylaştı. 10 saat önce
Paul Muad'dib, bir alıntı ekledi.
 16 Oca 21:13 · Kitabı okuyor

Eğer görmek istemezsen, bir ayna bile seni sana gösteremez.

Işık Tanrısı, Roger Zelazny (Sayfa 147 - undefined)Işık Tanrısı, Roger Zelazny (Sayfa 147 - undefined)
Sevilay Öztürk, İçimizdeki Şeytan'ı inceledi.
11 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"İsteyip istemediğimi doğru dürüst bilmediğim,fakat neticesi aleyhime çıkarsa istemediğimi iddia ettiğim bu nevi söz ve fiillerimin daimi bir mesulünü bulmuştum. Buna içimdeki şeytan diyordum,müdafaasını üzerime almaktan korktuğum bütün hareketlerimi ona yüklüyor ve kendi suratıma tüküreceğim yerde haksızlığa tesadüfen cilvesine uğramış bir mazlum gibi nefesimi şefkat ve ihtimama layık görüyorum... içimizde şeytan yok içimizde aciz var tembelik var iradesizlik bilgisizlik ve bunların hepsinden daha korkunç bir şey; hakikatleri görmekten kaçmak itiyadi var..."

Sevilay Öztürk, Suç ve Ceza'yı inceledi.
19 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Evet her şey insanın elindedir.Fakat insan korkaklığı yüzünden çok şeyi kaybedebilir.Gerçek bu.İnsanların en çok neden korktuklarını bilmek isterdim.Onları en çok korkutan şey yeni bir adım atmak,yeni bir söz söylemek...

Sevilay Öztürk, En Yakın Uzak'ı inceledi.
16 Oca 22:23 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bazen uzaklara gitmek istersin ama sadece istersin yada durma tuşu olsa hayatımızı dondursak sonra tekrar devam etsek kaldığımız yerden devam eder peki hayat (?) Kocaman bi soru işareti...
Ben kitaplara kötü demem diyemem benim larıma bakıpta kitap almayın emekle sevgiyle düşünerek içini döktüğün roman hikaye şiir hiç kötü olur mu?

Sevilay Öztürk tekrar paylaştı. 16 Oca 22:18
Esin Elif Durdağ, En Yakın Uzak'ı inceledi.
21 Kas 2017 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 9/10 puan

Aslında kitabı bitireli birkaç gün oldu. Ama kendimi toplayıp yorumunu yazabilmem için biraz daha süre gerekiyordu. Şu an kendimi yorum yapmaya hazır hissediyorum.

Sevdiklerini kaybeden kişilerin yaşadıklarını anlatan kitapları pek fazla sevmem. Yani sevmemek değil de tercih etmemek desek daha doğru olur. Çünkü okurken kendimi bir anda karakterin yerine koyarak empati kurmaya başlıyorum. Sonuç ise peçetelerle dolu bir final.

Kitabı gerçekten çok beğendim. Kendimi iki kardeşin de yerine rahatça koydum ve resmen onlarla birlikte yola devam etmeye çalıştım. Sayfalar ilerledikçe büyüdüm, acım ise hala kalbimde kaldı.

Bu tür kitaplarda sayfaları çevirirken gerçekten çok zorluk çekiyorum. Benim için bu türdeki kitaplar kesinlikle çerez kitap kategorisine girmiyor, giremiyor. Ne zaman kendimi kaptırmadan okuyacağım desem yine aynı sonuca varıyorum.

Yazarın dilini beğendim. Olayları su gibi anlatışına bayıldım. Sıkıldığım bir bölüm olmadı. Yazar, konuyu muhteşem bir şekilde ele alıp her şeyi sindire sindire yazmış, okuyucuya da bu sayede daha iyi ulaşmış. Karakterler sanki sizin çevrenizden birileri gibi. Hani öyle bir benimseme ve tebessümle bu kitap okunuyor.

Bir puan kırmamın sebebi de yazarın bana attığı o tokat gibi bölüm. Elim ayağım boşaldı, ağlamayacağıma emin olduğum kitap bir anda beni gecenin bir vakti ağlatmaya başladı. Kitabı elimden bırakıp oturup ağladım. Kendime gelemeden kitabı tekrar açıp böyle bir detayı nasıl kaçırdığımı aradım ve düşündüm. Aslında bir puan değil de yaklaşık bir dört beş puan kırasım var sırf o lanet gerçek yüzünden.

Ama işte bazen bütüne önem verirken detaylar gözden kaçabiliyor. Yazar bana bunu da öğrettiği için sadece bir puan kırdım.

Ölen aile bireylerinden sonra arkada kalan çocukların anlatıldığı kitap türlerini seviyorsanız bu kitabı mutlaka okuyun. Biraz Eğer Yaşarsam (If I Stay) serisi izlenimi yaratmasını bekledim ama bu kitap ve şu an söylediğim seri gerçekten de farklılar. O seride de ağlamıştım ama bu bence tamamen benim sulu gözlü olmamdan kaynaklanıyor. Belki siz okuyunca ağlamaz, hatta etkilenmezsiniz bile. Ama gerçekten sevdiği insanları kaybeden ve yaşama tekrar tutunmaya çalışan insanların hikayeleri beni çok çok fazla etkiliyor. Tercih etmiyorum demiştim yorumun başında ama gördüğümde de okumadan duramıyorum.

Bu kitaba gerçekten bir şans vermenizi çok istiyorum. En Yakın Uzak benim asla unutamayacağım hatta geri dönüp yeniden okuyacağım bir kitap olarak başucumda duracak.

Sevilay Öztürk tekrar paylaştı. 16 Oca 00:46
sevda, bir alıntı ekledi.
16 Oca 00:42 · Kitabı okuyor · Beğendi

Beni bir gün unutacaksan, bir gün bırakıp gideceksen, boşuna yorma derdi; boş yere mağaramdan çıkarma beni. Alışkanlıklarımı özellikle yalnızlığa alışkanlığımı kaybettirme boşuna. Tedirgin etme beni. Bu sefer geride bir şey bırakmadım. Tasımı tarağımı topladım geldim. Neyim var neyim yoksa ortaya döktüm. Beni bırakırsan sudan çıkmış balığa dönerim. Bir kere çavuş olduktan sonra bir daha amelelik yapamayan zavallı köylüye dönerim.

Tutunamayanlar, Oğuz Atay (Sayfa 473)Tutunamayanlar, Oğuz Atay (Sayfa 473)
Sevilay Öztürk, Dikkat! Aşk Çıkabilir'i inceledi.
15 Oca 20:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Bana bu kitabı zorla aldıran dilek ablama sevgiler :) Güzel bi kitap benim pek tarzım değil ilk başta ne yalan söylim böyle salakça şeymi olur dedim çok dedim aslin da:) :) ama okudukça hoşuma gidiyo bi insanın farkında olmadan onu tanıyarak sevmesini izlemek sizin de hoşunuza gidiyo.
Kitapta kendini olduğu gibi gören kız ve ona tam tersi bi adam büyük konuşmam gerek aşk bu diyosun kesinlikle okuyun çok güzel bi kitap diyemem ama eğlenmek ve gülmek istiyosaniz bence bi göz attin aşk bu tesadüfleri sever...