AlpTuran, bir alıntı ekledi.
17 Mar 01:20 · Kitabı okumayı düşünüyor

Kitabın yaşayanları 3
Sohbet sürdükçe sürüyor. Aslında yola devam edecektik, Maho Ağa hemen Metin ağabey ile bizi tanıştırıyor. O gece yine bizi bırakmıyorlar ve Ailesi Türkiye'de tatilde olan Metin ağabey evinin anahtarını bize veriyor ve istirahate çekiliyoruz.
Ertesi günü sabah erken yola çıkacağımızdan Metin ağabey kendi elleriyle bize kahvaltı hazırlıyor, çayımızı içip sohbetimizi bitiremeden biz yola koyuluyoruz.
Maho Ağa, o bir Kürt Aşiretinin yiğit Ülkücü evladı, hayatını davası için yaşamış, hem dopdolu yaşamış bir yiğit. Alparslan Türkeş Avrupa'ya geldiğinde hep yanındalar. Onu manevi evladı olarak görmüş Rahmetli Reis Abdullah Çatlı, mücadele arkadaşları Mikail Göleli, Latif Hüzziyas, Zülfü Canpolat ve nice yiğitlerin hatıraları ve hüzün ile sevinç arasında geçen sohbetler.

Yitik Bozkurtlar, Ahmet Aytaç (Fener Yayınları)Yitik Bozkurtlar, Ahmet Aytaç (Fener Yayınları)
Öz,, İçimizdeki Şeytan'ı inceledi.
 15 Mar 16:00 · Kitabı okudu · 9 günde · 10/10 puan

Hayatın kargaşasından usanmış ve bir köşeye tıpkı bir kedi edasıyla sinmiş olan ruhlar, her vakit kalbimin en ücra köşelerindeki bir tele usulca dokunur. Anlatılması güç bir melodi çalınır kulağıma; biraz hüzün, biraz sevinç, hayliyle biraz da hiçlik vardır bu melodide... Kim bilir hangi sokak başında hangi çocuğun mırıldandığı bir melodidir bu.
İşte kitabı okuduğum süre zarfında bu melodi eşlik etti bana.
Kitabı açıp ilk sayfayı geçtikten sonra Ömer geldi yanıma. Buyur Ömer dedim, bir şeyler anlattı bana. Çok şeyler anlattı. Döndüm ve dedim ki; Ömer'i duymuyor musunuz? Cızırtılar duyuluyordu, sesleri ayırt edemeyeceğim bir fısıltı hakimdi. İşte Ömer bu fısıltıların arasından eğildi 'hiçlik' dedi. O kadar hissettim ki bu hissi, bir hiç oldum. #26288545 Şu paragrafı bilmem kaç kez okudum.
Hani her yazar kitabına kendinden bir şey katar derler ya, edebiyat derslerinde anlatırlar hani. Ben de hep şunu söylerim; bazı yazarlar gizlice kendilerini yazarlar. Sabahattin Alide bunu hissettim, kendinden birçok şey buldum. Belki de çok şey bulmadım ama öyle hissettim işte naparsınız.
Kitap hakkında bazı şeyler okudum; kitabın bir bölümünde yazarların toplu olarak bir masada münakaşa ettikleri bir yere gidiyor Ömer. Oradaki bazı karakterler ile Peyami Safa, Atsız gibi kişilere atıfta bulunduğu söyleniyordu. Nedir ne değildir, pek bilgim yok şuan. Bir ara güncellerim incelemeyi.
Ufak bi kitabın olay örgüsüne değinecek olursam; 20li yaşlarda maddi bazı sıkıntılar çeken iki genç, Ömer'in aşık oluşu, biraz felsefe ve Sabahattin Ali'nin naif anlatımı.
Son olarak; alın, okuyun, hediye edin. Güzel günlerde kalın!

Tüketilmiş yaşanmamış
Hediyelik hayatlar, ah bu evler,
Pencereler bu kapılar, sokaklar
Hüzün gibi, sevinç gibi,
Eskitilmiş zamanlar. / Levent Yüksel / https://www.youtube.com/watch?v=4clyLBA4Y64

Yağmur., bir alıntı ekledi.
08 Mar 19:56 · Kitabı okudu

Ey hüzün...
Çocuğum benim, annem, efendim
Ay buluttan sıyrılır, sulara gün vurur
Gibi ince, ışıklı, sevinç içinde
Çekip alsam bütün camlardan seni...

Bütün Şiirleri 2, Şükrü Erbaş (Sayfa 12 - KırmızıKedi, 7. Baskı)Bütün Şiirleri 2, Şükrü Erbaş (Sayfa 12 - KırmızıKedi, 7. Baskı)
Resul SARIOĞLU, bir alıntı ekledi.
08 Mar 10:50

Herkesin Geçmişi ; Cenneti Oluyor Bir Süre Sonra . . .
Özellikle ; geçmiş ve anılar üzerine ya da geçen herşey üzerine teşekkür edebilirim bu keskin kalem'e.. sözcüklerle büyü yapma sanatı adına en değerli yazarlardan birini tanıdım .. anlatılmak istenen her olay; yazarın deneyimi ile harmanlanıp imgelerden geçerek ulaşıyor baktığımız yere.. ve bize de okumak kalıyor... Kalan en güzel şey bence geçip gidenler :)

Kitap ; harikulade bir deneme.. okumak gerekir
Anılar , Yalnızlık , Boşluklar , Şimdiki Zaman , Yaşlılık , Acı, Hüzün, Sevinç ve birçok tema Kitabın çatısı durumunda.. tüm bu temalara yazar'ın yaşanmışlığı ile bakmak çok iyi geldi..

Neden ? diyor Neden insan ne kadar acı geçerse geçsin, çocukuluğunu okşar durur yaşlandıkça ?

Bence yaşlandıkça insanın özlem duyduğu tek şey mazidir de ondan diyebilirim.. Çünkü ; yaşlandıkça sevilen ne varsa onu kaybetmeye bir adım daha yaklaşılır.. bu yaklaşımı kabul etmenin güçlüğü içinde insan sürekli kaçar... ve hep bir hüzünle maziye sığınır.. beklenen sonun kâti bir sonuç olduğunu bilmenin ve bu bilince yaklaşma ile ondan biraz daha kaçma eylemi arasına sıkışan bir hayat... Taşınmaz Yalnızlığa Yolculuk diyelim...Çünkü bazı yalnızlıklar taşınabilir.. ama er geç taşıyamayacağımız yalnızlığa varmanın bilinci yaşlandıkça daha da koyu bir hâl alır.... tamam gecıyorum :)

Geceyi seyrede seyrede Yazar'ın öğrendiği bir şey var: Eğer diyor ışık insanın içinde yanmıyorsa yüzüne vurmuyor ... büyük bir katılım gösteren ben şunu sorabiliyorum ... Peki; insan içindeki lambalara ne kadar sahiptir .. er gec bu lambalar gecen zamanla misyonlarını doldurmayacak mı ? Kim bize içimizdeki devrelerin sürekli sadık kalmasını sağlayacak ? Umuyorum hep.. dua ile dilde...

Anılar ; evet bakalım sürekli bile isteye döndüğümüz bu durak hakkında Şükrü Erbaş neler söylemiş ?

Elbette gerçektir diyor Anılar bizde sürdüğü için; elbette gerçek değildir yaşanan zamanın dışına düştüğü için.. sizce hangisi gerçek ? Mazinin hem gerçek olup hem gerçek olmaması .. neye göre peki ? Anılar ne olursa olsun insan hafızasını yitirmedikçe net olarak süren hatıralardır... ama yaşanan zamanın dışına düşmüş bir hatıraya anı olarak bakamaz mıyız ? sırf şimdiki zamanı doldurduğu için yok mu saymamız gerekıyor ? ama gene de yazar'ın burda anlatmak ıstedıgı Anılar; ölene kadar hayatımızda, sorusuyla , gercek olup olmamasıyla varlıgını surdurecek olmasıdır..

Anılar ; Kaç kişiyle paylaşılırsa paylaşılsın herkese özeldir der yazar
bir daha asla yinelenemez der
Yaşarken seçip istemesek de sonradan sahiplendiğimiz, durdukça değerlenen yaşantı parçacıkları olduğunu söyler ..dönüp dönüp baktığımız ayna olduğunu dile getirir ...

sonra döner insan olmanın güzelliğine yelken açar Şükrü Erbaş
Başkalarını soyunup kendini giyen herkes.. güzeldir diye not düşer..
Kendimize açabilmeliyiz kapıları..içeriye doğru ..dışarıya doğru değil..

Çok sağlam bir yaşanmışlığın imgeleriyle dolu bir üstat...

Okuyun..

İnsanın Acısını İnsan Alır, Şükrü Erbaşİnsanın Acısını İnsan Alır, Şükrü Erbaş
dilara sarsılmaz, bir alıntı ekledi.
06 Mar 17:57 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Mutsuzluktan söz etmek istiyorum
Dikey ve yatay mutsuzluktan
Mükemmel mutsuzluğundan insansoyunun
Sevgim acıyor

Biz giz dolu bir şey yaşadık
Onlarda orada yaşadılar
Bir dağın çarpıklığını
bir sevinç sanarak

En başta mutsuzluk elbet
Kasaba meyhanesi gibi
Kahkahası gün ışığına vurup da
öteden beri yansımayan
Yani birinin solgun bir gülden kaptığı frengi
Öbürünün bir kadından aldığı verem
Bütün işhanlarının tarihçesi
sevgim acıyor

Yazık sevgime diyor birisi
Güzel gözlü bir çocuğun bile
O kadar korunmuş bir yazı yoktu
Ne denmelidir bilemiyorum
sevgim acıyor
Gemiler gene gelip gidiyor
Dağlar kararıp aydınlanacaklar
Ve o kadar

Tavrım bir çok şeyi bulup coşmaktır
Sonbahar geldi hüzün
İlkbahar geldi kara hüzün
Ey en akıllı kişisi dünyanın
Bazen yaz ortasında gündüzün
sevgim acıyor
Kimi sevsem
Kim beni sevse

Eylül toparlandı gitti işte
Ekim filanda gider bu gidişle
Tarihe gömülen koca koca atlar
Tarihe gömülür o kadar"

Göğe Bakma Durağı, Turgut UyarGöğe Bakma Durağı, Turgut Uyar
Remziye, Beni Onlara Verme'yi inceledi.
02 Mar 20:27 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tarık Tufan'ın okuduğum ikinci kitabı "beni onlara verme"
Ilk okuduğum kitabı "ve sen kuş olur gidersin"di
Ve tevafuk olarak okuduğum ilk kitabı yayımlanan ilk kitabıydı
Beni onlara verme ise son kitabı

Ilk kitabını beğenmiştim fakat birşeyler eksik gibi gelmişti bu kitabı okuyunca gördüm ki eksiklik tamamlanmış.Hayatta ki duyguların adı bellidir değişmez.Hüzün,sevinç ,mutluluk,acı, aşk vs.vs.
İnsan yaş aldıkça,yaşlandıkça, demlendikçe duyguları daha farklı kelimelerle ifade ediyor , toyluğu atıyor üzerinden ve derine derine vuruyor bıçağı.Tarık Tufan bunu başaranlardan
Birbirinden güzel hikayeler var kitapta güzel dediğim lafın gelişi hiçbirisi mutlu sonla bitmiyor bu hikayelerin!!
Kendi hayatından kesitler de var hikayelerde mesela okuduğu okul, çalıştığı radyolar,yaşadığı semt, insan biryerden sonra nerede gerçek başlıyor nerede hikaye bitiyor anlayamıyor
Şunu diyeyim ki
Mesela Tarık Tufan bugün yeni kitabını çıkartsa hiç tereddütsüz alırım :))

Keyifli okumalar