• 336 syf.
    Vee günlerdir uğraştığım naçizane #kitapyorumu ma geçeyim hemen. Kitaptaki baş kahramanımız olan Basty yarı kedi yarı insandır neden mi ? Çünkü o bir yarı tanrıçadır. Böyle dedim diye aklınızda hemen yarısına kadar kedi yarısına kadar insan olan bir silüet canlanmasın kendisi istediğinde dönüşüyor kediye. (Bunu dip not olarak düşeyim ben ) Diğer karakterleri de tanıtmak isterdim ama tanıtırken spoiler vermekten çok korkuyorum o yüzden hemencecik olaylara geçiyorum.

    Basty ile tanışmamız biraz aksiyonlu oluyor be kendisini kitap boyunca da bir sürü aksiyonlu olayın başrolü olarak görüyoruz. Kitapta bir sürü tanrı ve tanrıça ile de karşılaşıyoruz. Sonuçta Basty bir yarı tanrıça değil mi ? Bu tanrı ve tanrıçaları Mısır mitolojisindeki hali ile görüyoruz, bazen Yunan mitolojisindeki hallerine bürünüyorlar ki bu benim konuya karşı çok az olan ilgimi tavanlara taşımaya yetti de arttı. Bu kitabı okurken yaşadıklarımı size bir anlatmaya başlasam spoiler üstüne spoiler yiyeceğinizi bildiğim için hiç o topa girmeden bendeki yerine de azıcık değinmek istiyorum. Yarı Tanrıça benim aklı başında okuduğum ilk fantastik kurgu kitap diyebilirim. Dizilerini, filmlerini izledim mi evet izledim ama iki elimin arasında olup da hayal aleminde canladırdığım, beni maceranın göbeğine bırakan ilk kitap. Maceradan maceraya koşmak ne kadar da eğlenceli bir şeymiş ya huu.
    Bir de bu kitabın bana kattığı şey şu oldu kedi sevmek. Tamam kedileri hala uzaktan seviyorum, onların Basty olmadığını da biliyorum ama ister istemez zihnimdeki o Basty algısını değiştiremiyorum
    Muhteşem bir kitaptı bence ve sonunda “ne, gerçekten mi ? Ee nerede bunun devamı, yok yok olamaz burada kalmış olamaz.” diyerek devamını aradım ama yoktu o yüzden ikinci kitabı çook ama çoook merak ederek bekliyorum.

    Fantastik kurgu okumayı seven, mitlerden mitolojilerden bu şekilde roman içinde olduğuna vazgeçemeyen herkese tavsiye ederim.