Bay_X, bir alıntı ekledi.
07 Mar 16:09 · Kitabı okudu

Şeytan günahları süslü ve çekici gösterir. Boş vaat ve kuruntularla kandırır insanı. “Şeytana uyuyorum” diyen insan aslında farkında olmadan nefsini kabartır ve o an için kendisine haz vereceğine inandığı şeye uyar. İnsanın günaha girmesi en çok şeytanı sevindirir. oysa Kur’an şeytandan gelen vesveselerden kurtulmanın formülünü verir insanlara:
Seytandan bir durtu seni durtuklediginde hemen Allaha Sığın..(araf.200)
Aslında pek çoğumuz bir iş yapmadan önce az çok biliriz yapacağımız bu işin doğru olup olmadığını ya da kimin rızasına uygun olacağını. Ama söz geçiremeyiz nefsimize ve türlü bahaneler ile görmezden gelerek bu gerçeği bile bile günaha sürükleriz kendimizi. Şimdi sormak gerek insanın uyduğu şeytan mı yoksa şeytanın vesveseleri ile kabaran nefsi mi? Peki, kendi eliyle bile bile günaha giren birini hangi bahane kurtarabilir? Şeytanın boş vaatlerine aldanan insan hesap gü- nü şeytanın tüm vaatlerinin boşa çıktığını gördüğünde içinde bulunduğu durumdan kendini nasıl kurtarabilir? İnsanın bu konuda da kendini kandırmayı bırakarak şeytanı bahane et- memesi gerekir. Çünkü hesap günü şeytan da, şeytanı bahane eden de kurtaramaz kendini.

Dini Konularda Kendini Kandırmanın 40 Yolu, Emre Dorman (Sayfa 64 - Nesil yayınlari)Dini Konularda Kendini Kandırmanın 40 Yolu, Emre Dorman (Sayfa 64 - Nesil yayınlari)
Ülkü Meryem, bir alıntı ekledi.
22 Şub 20:02 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bir yanda şeytan, öte yanda vicdan!
Kararımı da verdim, vicdanı unutuyorum, şeytana uyuyorum.

Venedik Taciri, William Shakespeare (Sayfa 29)Venedik Taciri, William Shakespeare (Sayfa 29)
Bakhtiyar Aliyev, bir alıntı ekledi.
21 Oca 19:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Şeytana Uyuyorum
Oysa şeytanın insan üzerinde zorlayıcı bir gücü yoktur. Kendi eliyle kendini ateşe atan yine insanın kednisidir.

Dini Konularda Kendini Kandırmanın 40 Yolu, Emre Dorman (Sayfa 63 - Nesil)Dini Konularda Kendini Kandırmanın 40 Yolu, Emre Dorman (Sayfa 63 - Nesil)