H.Ş, bir alıntı ekledi.
07 Ağu 21:35 · Kitabı okuyor

Biz, felsefî mânâda ne idealist ne materyalist ne spiritüalist ne rasyonalist ne de ampirist olabiliriz. İslâm'ın tefekkürü, bütün bu boğuşmaların üstünde kalmakta; maddenin de hayatın da ruhun da aklın da tecrübenin de hakkını vererek varlık tezahürlerinin bağrına yerleştirilmiş «ilâhî vahyin» muhteşem rehberliğinde çözmeye çalışan orjinal ve ilâhî bir tefekkür sistemidir.

Türk İslam Ülküsü 1, Seyyid Ahmet Arvâsî (Sayfa 49)Türk İslam Ülküsü 1, Seyyid Ahmet Arvâsî (Sayfa 49)
H.Ş, bir alıntı ekledi.
07 Ağu 21:28 · Kitabı okuyor

İnsanın acıkması, sadece midenin acıkması veya bir elementler dengesinin bozulması tarzında ele alınamaz ki. İnsanın kalbi de, kafası da acıkır. İnsan ekmek kadar sevgiye, saygıya, hürriyete, din, ahlâk ve sanata da muhtaçtır.

Türk İslam Ülküsü 1, Seyyid Ahmet Arvâsî (Sayfa 43)Türk İslam Ülküsü 1, Seyyid Ahmet Arvâsî (Sayfa 43)
H.Ş, bir alıntı ekledi.
07 Ağu 21:25 · Kitabı okuyor

Materyalizmin doğurduğu manevî boşluğu, «din ve iman karın doyurmaz» sözü ile maskeleyerek korkunç bir tüketime, madde tutkunluğuna «vadiler dolusu altın verseniz yine vadiler dolusu altın istemek» kaprisine kapılarak telâfi etmek isteyenleri, madde ile doyurabilecek misiniz?

Türk İslam Ülküsü 1, Seyyid Ahmet Arvâsî (Sayfa 43)Türk İslam Ülküsü 1, Seyyid Ahmet Arvâsî (Sayfa 43)
H.Ş, bir alıntı ekledi.
07 Ağu 21:20 · Kitabı okuyor

Âleme, «buz gibi bir bakış» ile değil «şefkat, merhamet ve aşk» ile yönelen bir «göz ve gönül» arar. Peygamberlerin ve velîlerin ellerindeki sıcaklığı, filozofun «soğuk» ellerinde bulamazsınız. İnsanlık bu sebepten peygamberleri daima, filozoflara tercih etmiş ve onların etrafında toplanıp kenetlenmiş, onları canlarından aziz bilmiştir.

Türk İslam Ülküsü 1, Seyyid Ahmet Arvâsî (Sayfa 40)Türk İslam Ülküsü 1, Seyyid Ahmet Arvâsî (Sayfa 40)
H.Ş, bir alıntı ekledi.
07 Ağu 21:04 · Kitabı okuyor

Felsefe, aklı araştırmaya sevk eder fakat insana fert ve toplum olarak huzur ve mutluluk veremez. Bunu filozoflardan beklemeyiniz. Bize saadetin sırlarını yüce peygamberler kadrosu (hepsine selâm olsun) vereceklerdir.

Türk İslam Ülküsü 1, Seyyid Ahmet Arvâsî (Sayfa 35)Türk İslam Ülküsü 1, Seyyid Ahmet Arvâsî (Sayfa 35)
H.Ş, bir alıntı ekledi.
07 Ağu 20:57 · Kitabı okuyor

İnsanın davranışlarında, düşünmeye, şartlandırmadan daha önemli bir yer vermek esastır, insanın ruhî değerlerini inkâr eden bir eğitim, hiç şüphesiz yanlış olacaktır.

Türk İslam Ülküsü 1, Seyyid Ahmet Arvâsî (Sayfa 22)Türk İslam Ülküsü 1, Seyyid Ahmet Arvâsî (Sayfa 22)
H.Ş, bir alıntı ekledi.
07 Ağu 20:55 · Kitabı okuyor

Neden Türk-İslâm Ülküsü?
Türk-İslâm kültürüne, Türk-İslâm medeniyetine, Türk-İslâm ülküsüne bağlı, Türklük şuur ve vakarına, İslâm imân, aşk, ahlâk ve aksiyonuna sahip, Türklüğü bedeni, İslâmiyeti ruhu bilen, milletini teknolojik hamlelerle dünyanın bir numaralı devleti yapmak özlemi ile çırpınan, dünya Türklüğünün, İslâm dünyasının ve bütün mazlum milletlerin ümidi olmaya namzet bir gençlik yetiştirmekten başka çaremiz yoktur.

Türk İslam Ülküsü 1, Seyyid Ahmet Arvâsî (Sayfa 15)Türk İslam Ülküsü 1, Seyyid Ahmet Arvâsî (Sayfa 15)