• Edebiyat dünyasına damgasını vurmuş, ünlü, değerli şairimiz Cemal Süreya'yı 28. ölüm yıldönümünde saygıyla anıyorum. Nurlar içinde uyusun. Mekanı cennet olsun.
  ( https://melisababy.blogspot.com.tr )

  Cemal Süreya, bir şairden öte aynı zamanda çok okuyan bir aydındır. Kendi yaşamını da ele alarak edebi anlamda sayısız sözcüğü kendi filtresinden geçirerek edebiyat dünyasının gündemini oluşturmuştur. Sadece şiirleri değildir elbette, düz yazıları ile de farkındalığını koymuştur. Şiirlerinde ise oldukça cesur satırları ile "erotizm kokusu"nu hissettiren bir ADAM diye ekleme yapmak istiyorum kendimce.

  Cemal Süreya'yı uzun uzadıya anlatmak yerine yıllar önce TRT'de yapmış olduğu programdan bir kesit paylaşmak istedim sizlere. Şairimizin kendi anlatımlarıyla hayat hikayesini dinleyelim...
  https://www.youtube.com/...37&v=N7vJXtsiLWw

  Cemal Süreya’nın, aşka, sevgiye, cinselliğe dair en güzel cümleleri şiir olup akıyordu sevgiliye... Peki kime? Elbette bilindiği üzere en büyük aşkı ve "SAHİP OLUNAMAZ KADIN" (ne muhteşem bir tanım ama!) olarak tanımladığı değerli öykü yazarımız Tomris Uyar’a. “SOLUĞUNDAN ÖPMEK” diyor dizelerinde şairimiz. Nefesini nefesine eşlik edecek kadar tutkuyla sevebilmek, soluğu soluğuna karışacak kadar arzulu olmak ve belki de "öpmek" eyleminin bu kadar özel ve içsel bir başka anlatımı da olabilir miydi bilemiyorum ama her bir dizesi beni benden alıyor...

  Aşk kadınına, aşkına ithafen yazdığı “Sayım" şiiri öylesine derin ve etkileciymiş ki Sezen Aksu bile bestesini yapabilmek için 25 yıl düşündüğünü söylemiş, daha ne olsun ki!

  Ay ışığında oturuyorduk
  Bileğinden öptüm seni
  Sonra ayakta öptüm
  Dudağından öptüm seni

  Kapı aralığında öptüm
  Soluğundan öptüm seni
  Bahçede çocuklar vardı
  Çocuğundan öptüm seni

  Evime götürdüm, yatağımda
  Kasığından öptüm seni
  Başka evlerde karşılaştık
  İliğinden öptüm seni

  En sonunda caddelere çıkardım
  Kaynağından öptüm seni...

  https://www.youtube.com/watch?v=OKUqHD_uHaA
  Yorum: Hakan Gerçek

  https://www.youtube.com/watch?v=E0c1faR72pw
  Söz: Cemal Süreya
  Beste: Sezen Aksu
  Düzenleme: Mithat Can Özer