• Bir olaylar dizisi açıklandığında birçok insan sana sonucun ne olacağını söyleyebilir...

  Fakat kendisine sonucu söylendiğinde, zihinlerinin derinliklerini kullanarak, sana sonuca giden basamakları açıklayabilecek az insan vardır...
 • Sherlock her zaman sevdiğim bir karakter. Dizisi ayrı filmleri ayrı keyifli fakat kitapları bambaşka. Olabildiğince tüm kitaplarını okumaya çalışıyorum. Bakış açısı olayları anlatış şekli çok keyifli. Okumanızı tavsiye ederim.
 • Osmanlı'nın Sherlock Holmes'ü başlığıyla tanıtılan kitap gerçekten de Amanvermez Avni'nin Holmesvari araştırmalarıyla ilerliyor. Kitap hikayelerden oluşuyor. Basıldığı zaman kitapçık olarak yayınlanan hikayeleri birleştirmiş Erol bey.
  Polisiye edebiyatımızı takip edenler için mutlaka okunması gereken bir kitap. Hem İstanbul'un tarihi dokusunu ve Osmanlı toplumunu görüyorsunuz.
  1913'te çıkmaya başlayan Amanvermez Avni dizisi, iki kitapta toplanmış.
  Açıkçası şaşırdım. Polisiye okuyan ve takip eden birisi olarak kendi edebiyatımızı da incelememiz gerektiğini anladım. Yabancı hayranlığı mıdır nedir, bizdeki Sherlock romanları göz ardı edilmiş. Erol Üyepazarcı da yaptığı bu katkılardan dolayı ödül almış.
  Okumanızı tavsiye ederim..
 • Dizisi daha guzel gelmisti. Onceligimi bu yonde kullandigim icin olabilir. Bunu yazabilmek icin beynin calismayan yonlerini zorlayan ve farkli dusunmeni saglayan biri diyebilirim yazar icin (hayatta olsaydı). Okurken Ahmet Umit'in kitaplarini okuyormusum gibi bi hava hissettim ya da bana öyle esti. (Doyle'nin bir Sherlock Holmes'u varsa e bizim de Turk usulü bir Nevzat komiserimiz var sonucta). Sherlock Holmes serisi muthis bir zeka ürünü. Dedektif romanlarini sevenlere gelsin. :)
 • Sherlock Holmes ile tanışmam dizisi ile olduysada neden kitabınida okumuyorum diyerek aldığım ilk sherlock kitabı. Butun seriyi okumak için can atıyorum. Kitap bazı yerlerde yavas kalsada güzel. Sherlock Holmesun olaylara bakis açısı ip uclarini kovalayisi cok hos. Sherlock benim icin efsanedir okuyun okutturun.
 • Öncelikle belirteyim. Popüler kitaplardan hiç haz etmiyorum. Nerede çok satan bir kitap varsa uzak durmama sebep olur. Güzel gelen bir şeyi kendin keşfetmen gerekir. Başkasına öykünmedikçe, bu gelenekleşir ve ciddi anlamda keyif vermeye başlar.
  Konumuz uzun süre en çok satanlarda yer alan Fi kitabı. Daha doğrusu Palahniuk'un Gösteri Peygamberi kadar güzel bir kitap olacakken Turkiye'nin en çok satan kitabı olarak kalan Fi kitabı. Burada tabii ki Türk okuyucularına elestiri var. Aslında kitabın içeriğinde bu kültürü de eleştiriyor ama bariz değil.
  Neyse geçelim.
  Dizisini izledikten sonra kitabına başlamak istedim. Bu bir gerçek. Konu ilginçti. Karakterler güzeldi. Akıcı olduğunu da duyarak 600 sayfalık kitaba giriş yaptım.
  Evet, kitap akıcı, evet kurgusu güzel, hızlı okuyorsunuz, okumayı sevdiriyor. Konu da ilginç, üstelik Türkiye'de denenmemiş bazı yerlere değiniyor. Buraya kadar çok iyi.
  Ama o nasıl bir dildir. Fecaat ötesi. Zeki olarak gösterdiği karakterlerin sözleri tamamen internette bulunan (akıl oyunu bile diyemeyeceğim) beylik laflardan oluşuyor. Kadınları tamamen ezme üzerine kurgulanmış. Kitaptaki tüm erkekler tanrısal görülüyor. Can Manay laf sokuyor, ama kadın aşık oluyor. Sarkazmdan bahsedelim, sarkastik bir karakter yaratırken gizemli bir iticilik katılmalı sosuna. Niyeyse tamamen itici, zekasından öte zenginliği ve elde ettiği güce tapan kadınları yansıtmış. Zekayı sürekli yeriyorum duramıyorum, çok da yüklenmemek lazım, bazı noktalarda hoşuma giden çok yan oldu ancak genel itibariyle bir Sherlock bir House dizisi karakteri benzeri bir karakter bekliyorum. O kadar zekaya takılmış bir hikaye üzerine dönüyor ki, gönlüm ermedi bu kadar sığ biçimde yansıtılmasına.
  Okuyucuyu kazanma hareketlerini bırakıp daha spesifik olan konuya ve medya-güç eleştirisine yönelseydi daha çok severdim. Tabii daha az satardı o ayrı.
  Mesela Bilge karakterine gelelim. Doğru ile birlikte Bilge ismi tamamen gönderme ve hiç yenilikçi değil. Ancak az kitap okuyan kitle isme bak çok güzel düşünmüş diyecektir orası ayrı. Bilge karakterinin süper ötesi bir zekaya sahip olduğunu ve patlamaya hazır gizlenmiş bir tohum olduğunu betimliyor. Fakat Bilge karakteri bir konuşuyor, ne bir zeka, ne bir hazırcevaplılık var. Şöyle cümleler var :
  Kendinizi 5 kelimeyle tanımlar mısınız diye soruyorlar.
  Beş kelimeyle tanımlanacak biri değilim. diyerek 5 kelimeyle zekice! cevap veriyor.
  Oof azalarak bitsin böyle şeyler dedim, sonra azalarak bitsin kalıbını kullandırdığı için bir kez daha kızdım :)
  Diziden aldığım zevki yerle bir etti resmen.
  Ben böyle şeylere çok takılıyorum. Şaşırtsın istiyorum, allak bullak etsin. Ters köşeye yatırsın, kaldırsın oradan saha dışına atsın.
  Diğer beğenmediğim konu imla konusu. Bir kitap düşünün şive ve ya başka bir deyiş farkı olmadan sürekli "Di mi?", "Burda" gibi yazımlar olsun.
  O yüzden yazıklar olsun.
  Edisyonundan, redaksiyona kadar hiç mi farkedilmiyor?

  Peki kötü mü kitap?
  Tabii ki değil. Okumayı sevdirebilecek türden. İlk kitap böyle olur. Reklam cinsellik üzerine yapılır, millet merak eder ve kitap patlar. 2. ve 3.kitabında da aynı etki vardı.
  4. Kitap, onda da beklentiler büyük.
  Edebiyat ve sıra dışı kurgu beklenmediği sürece mutlu edecektir.
  Karakterler güzel, hikayen güzel, takıntılı durumları bulmuşsun. Ama hikayeyi birleştirirken, zekayı katmayı unutmuşsun sevgili Kohen.
  Bir Borges, Bir Murat Gülsoy'un eline geçse bu hikaye, harikulade bir novella yapardı.
  Neyse, bu kadar çok şey yazdıysam bile beğenmişimdir.
  Bu da benim ters köşem.