Okur
Pisinoza
TAKİP ET
Pisinoza
@sicadnauseam
Kütüphaneci
“Karanlık bir odada bir siyah Pisinoza”
Öğretmen
Din Felsefesi
13 Temmuz
Erkek
163 okur puanı
20 Şub 10:43 tarihinde katıldı.
47
Kitap
9
İnceleme
290
Alıntı
145
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Pisinoza
bir alıntı ekledi.
Parmenides’ten öteye ussal idealizm çıkmazı…
Nitekim Ona (Anselmus’a) göre “Tanrı yoktur” diyen bir akılsız dahi, bu kavramdan söz edilirken veya kulak misafiri olduğunda varlığını kabul edecektir. İmdi en mükemmel olan varlığın sadece zihnimizde bir kavram olarak varolduğunu düşünüp O’nun dış dünyada varolmadığını söylemek (yokluğunu düşünmek) yanlış olacaktır. Çünkü en mükemmel olmak her şart ve durumda gerçekliği gerektirmektedir. Dolayısıyla zihnimizde idrak ettiğimiz bu en mükemmel varlık aynı zamanda zihnimizin ve idrakimizin ötesinde, bağımsız olarak, dış dünyada var olandır.
Aydın Topaloğlu
Sayfa 152 - İZ Yayıncılık
12
Pisinoza
bir alıntı ekledi.
Eriugena 855-859’da toplanan Valence ve Langres Konsillerince mahkûm edilmiştir. Bunun nedeni de “De Predestinatione-Alınyazısı Üzerine” adlı kitabında insanın yazgısının önceden belirlenmiş olduğu düşüncesine karşı çıkması, sorunun çözümünün geleneksel otoritelerde ya da kilise babalarında aranmaması gerektiğini belirtmesidir. … Cehennemi de vicdan azabının bir simgesi olarak görmüştür.
Aydın Topaloğlu
Sayfa 138 - İZ Yayıncılık
23
Pisinoza
bir alıntı ekledi.
Herakleitos’a göre bilgelik “kendisiyle her şeyin her şey tarafından yönetildiği düşünceyi tanımaktır”. Bilgeliğe en mükemmel derecede Tanrı sahiptir, çünkü o zaten arkhe-logos olarak bilgeliğin kendisidir. Biz ise bu bilgeliğe ruhumuzdaki ateş oranında sahibiz.
Aydın Topaloğlu
Sayfa 94 - İZ Yayıncılık
30
Pisinoza
bir alıntı ekledi.
Günümüzün sistematik ateizmi ile Epiküros ve Demokritos’un dile getirdiği ateistik düşünce arasında nasıl bir ilişki ve benzerlik varsa, yine günümüzün sistematik teizmi ile Epiküros ve Demokritos’un karşı olduğu ve reddetmeye çalıştığı Platon’un öncülük ettiği idealist düşünce arasında da bir o kadar yakın ilişki bulunmaktadır.
Aydın Topaloğlu
Sayfa 79 - İZ Yayıncılık
20