• "Ne gibi becerilerin var, Rose? Hiçbir yeteneğin yok mu?"
  "Var!" Sesindeki haşinlik ve öfke Rosie'yi sarstıysa da, buna engel olamadı. Hatta bu öfkeyi hafifletemedi bile. "Evet, gerçekten var! Toz alıp bulaşık yıkayabilirim! Yatakları yapar, elektrikli süpürgeyle yerleri süpürebilirim! İki kişilik yemek pişirir ve haftada bir defa kocamla yatabilirim! Ve yumruklara dayanabilirim. İşte bir becerim de bu. Acaba yerel spor salonlarından biri boks
  antrenmanında işe yarayacak arkadaşlar arıyor mu?"
  Sonra da hüngür hüngür ağlamaya başladı. Norman'la evlendikten sonra geçen yıllar boyunca çoğu zaman yaptığı gibi çukurlaştırdığı avuçlarına ağlıyordu.
 • 112 syf.
  ·Puan vermedi
  İyi günler. Bu metinde Seray Şahiner'den okuduğum ilk ama asla son olmayacak Antabus kitabı hakkında düşüncelerimden biraz bahsedeceğim. 
    Kitap kesinlikle ince olmasına rağmen içinde dünyalar barındırıyor. Öyle ki okurken bir çok yerde durup soluklanmadan devam edemedim. Kitabın konusu Leyla adında bir kadının önce kendi ailesinde daha sonra zorla verildiği bir adamda gördüğü işkenceler üzerine kurulu. Günümüz toplumunda olduğu kadar geçmişte de rastladığımız kadına bakış açısı çok güzel yansıtılmış. Okurken çoğu yerde ağlamamak için zor tuttum kendimi. İnanılmaz sinirlerim bozuldu. Sayfaları çevirdikçe içime öyle bir şey oturdu ki huzursuz oldum ve etkisinden çıkamadım. Hikaye her ne kadar kitap için kurgulanmış olsa bile ülkemizde ve tüm dünyada bu boyutta ve hatta çok daha kötü senaryolara sahip kadınlar var. 
  Kitap olağanüstü etkileyici şekilde yazılmış. Yalnız medyada gördüğümüz ve sonrasında sadece başkalarına olabilirmiş gibi davranarak unutup gittiğimiz, üstü örtülen, kötülenen tüm o kadınların hikayelerini Leyla üzerinden tek çırpıda, uzatmadan, vermek istediği mesajı olduğu sadeliğiyle koruyarak çok güzel iletmiş yazar.
    Duyarlılık ve bilinç açısından kadın-erkek herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum. Leyla karakteri, sevdiği insanın kapısında terk edilmiş, ailesinin bile sırt çevirdiği, ev hapsinde sürekli olarak şiddete maruz kalan, üstelik de çocuklarını istediği gibi yetiştirmeye çalıştıkça hayata yenilmiş bir anne. Kısacası o içinde hem savaşçı bir genç kız, hem yenilmiş genç bir anneyi taşıyor. Hepimizin sesi olmaya çalışıyor. 
    Kesinlikle herkesin okuması gereken mükemmel bir eser. İyi günler, keyifli okumalar.