Sâirfilmenâm, Mehmet 'i Sakatlayan Serçe Parmağı'ı inceledi.
13 Mar 16:10 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Güray Süngü denince akla evvela samimiyet, anlayış, yalnızlık, yabancılaşma gibi duygular gelir. -Bi de Yogumiyeci dermişim. :) - Noktayı virgülü kağıda attığını sanırsınız ama içinizde ünler bütün kelime ve cümleleriyle. Sessizce. Önemli olanda bu işte noktalama işaretleri bile bir şeyler anlatmaya çalışıyor gibi. Şiir etkisi mi yapıyor desem içinizde. Neyse işte ne etkisi yaptığıyla ilgilenmiyorum, yeni sarsıldım şu an. Etki alanına bakalım şimdilik. Baya geniş bir yeri etkisi altına aldı. İçimi. Evet, içimize geniş dedim çünkü arada daralır insan. Sonra içine kaçar insan. Dışardan daha geniş olmasa kaçar mı içine insan?

Bu kitabımız bu kadar geniş bir yeri nasıl etkisi altına aldı? Şöyle ki; yazar' dan gelen çukurlaşmış insan izleri ve okurdan gelen o izleri doldurma isteği ister istemez bende de üstüne toprak atma isteği uyandırdı. Hem kendi üstüme hem yazarın çukurlarına. Çukurları kapatmak, kendimi gömmek için. İnsan isteklerinde beklemeyi bilmeli birini yapmadan birden çok şey istememeli... Eee ama gömülmek için çukur lazım idi. Uğraşmamak için bende yazarın çukuruna atladım. Yorgunuz ya hani... Bi de güven veriyor yani... İnsanlar bende de çukur açsaydı buna benzer olurdu düşüncesi falan... Eee noldu sonra çukurun içindeyken nasıl kapatabilirdim acaba o koca boşluğu. Evet böylece çukura düşmüş oldum. İşte böyle... Saklanmak istedim kendimden ama daha çok görünmeye başladım gözüme. Yalnızdım çünkü orda. Herkesten kaybolmuştum ama orda biraz kendimi bulmuştum.

Mesela şöyle bir şey buldum, fazla derinde de değildi:
Kapladığı yerde etrafını saran boşluk ne kadar büyürse insan kendini o kadar yalnız hissediyor. Aslında insana yalnız hissettiren etrafındaki azlık değil çokluk.Ne diyeyim aradığınız bi şeyler varsa bu çukuru bi ziyaret etmenizi isterim. İllaki bi şeyler bulacağınızı düşünüyorum. Derindi yani iyi kazılmış.

12 Mart 1921 (İstiklal Marşının Kabulü)

"Bu şiir öyle bir şiirdir ki o trajik anda var olup olmama noktasında bir toplumun, bir milletin ihtiyaç duyduğu değerleri içinde toplamıştı. Bir bakıma bir mücadelenin, bir ruhun hatta bir medeniyetin özüydü."
...

Mehmet Akif Ersoy ve onun vatan sevdasıyla dolu yüreğinden dökülen satırlardan oluşan milletimizin ruhu, manevi servetimiz, vatan tablomuz:İstiklal Marşımız.

Mehmet Akif Ersoy'u ne kadar tanıyoruz?

Mesela, İstiklal Marşı yarışmasının düzenlendiği ve kimsenin o milli mücadele ruhunu yansıtamadığı bir zamanda 724 şiirin arasında 725. şiir olarak yarışmaya dahil edildiğini ve bu katılımın Hamdullah Suphi'nin durumun vehametini anlatan mektubunun akabinde gerçekleştiğini biliyor muydunuz?

Mesela, bu marşı yazmak için gecesini gündüzüne kattığını, her an onunla meşgul olduğunu, İstiklal Marşı mecliste tekrar tekrar okunup ayakta alkışlandığı vakit mütevazı şahsiyetinden dolayı orada bulunmadığını?

Mesela, yarışma ödülünü sonuna kadar hak etmesine rağmen ve cebinde borç aldığı 2 lirası bulunmasına rağmen yarışmadan kazandığı 500 lira ödülü bir derneğe bağışladığını?

Mesela, "Safahat" adlı kitabınıza neden İstiklal Marşını da almadınız diye sorulduğunda 'O milletime aittir o yüzden kitabıma almadım.' dediğini ve bu kadar ince düşünerek hareket ettiğini?

Mesela, ölümünden birkaç gün önce ziyarete gidenlere verdiği cevabı?

"Bu İstiklal marşını kimse yazamaz, ben dahi yazamam.Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazmayı nasip etmesin."

Ne kadar az şey biliyoruz o koca yürekli vatan sevdalısı hakkında ve onun yazarken hissettiği duyguları İstiklal Marşımızı okurken ne kadar hissedebiliyoruz ya da hissediyor muyuz? Sorgulanacak çok şey var aslında ama vereceğimiz çoğu cevabın içler acısı olduğunu düşünüp susuyorum.
Yine de ümitvârım.
Çünkü o vatan aşığı, Hak sevdalısı bizlere Asım'ın nesli diyordu.
Onun yaptığı fedakarlıkların karşılığı olarak vefanın zerresini dahi olsun gösterebiliyorsak ne mutlu bize.
Bu özel gün vesilesiyle yürekten anıyor, Allah'tan rahmet diliyorum.
Nur içinde yat güzel insan.
Hürmet ve sevgiyle...

Zynp Arı, Kur'an Okumaları 1'ı inceledi.
 10 Mar 21:00 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

KURAN OKUMALARI 1


“Allahım, Kuran’ı kalbimizin baharı kıl ( Hz. Muhammed s.a.v)


Zaman zaman , bizler de zor kışlara maruz kalmış , umudumuzu yitirmiş baharın geleceğinden ümidimizi kesmiş halde buluruz kendimizi . Halbuki nice elemler , kederler , sevinçler, kırıklıklar yok ki geçmemiş olsun bahar etrafımızı kuşatmamış olsun. İnsan-ı mahluk ; sabırsız ve aceleci olduğundan ne baharı ne de kışı bilmez . Mevsimler gelir geçer ama insan nerde olduğunu yine bilmez . Yaprak misali ordan oraya amaçsız biçare sürüklenir . Rüzgar nereye eserse oraya yelken açar. Yüreklerde kış ağır geçer elbet, yalnızlık ve korkunun ağları arasında kalan gönül bir kuş misali titrek ve mahzun kalır . Ta ki , Allah’ın yüce kelamından bir ayet gelip etrafını sarıp kuşatana dek . İnsan elbette ki başıboş yaratılmış değildir .


İnsanoğlu hem enfüs hem de afak aleminde dolanır . Bu iki gerçeklik arasında kendi varlığını koruma gayreti sarf eder . Kişi her iki alemde de doğru adresi bulmakla yükümlüdür . Bu sorumluluk onun varlığının başlangıcından ta sonuna kadar sürüp gider . Bu sorumluluları dahilinde hareket ederken , yoluna klavuzluk edecek Kuran’ı Hakimi hayatına, ruhuna ve yaşantısına dahil etmekte eksiklikler yaşar. Nitekim bu yüce kitabın her bir ayeti bizlere hayatın nasıl daha doğru , nasıl daha yaşanılır , insan ilişkilerindeki ölçüleri muazzam bir şekilde bize sunar . Her müslümanın okuması gereken bu rehber yoldaş gerektiği kadar anlaşılmamakta , veyahut yanlış anlaşılmakta .
Kuran’ın tarifiyle , alemlerin Rabbinden gelen(1);insanları hidayete eriştiren ve hakkı batıldan ayıran(2)sonsuz hikmetler yüklü (3) ; sonsuz derece de Kerim (4) diye tarif edilen mucizevi bir rehberdir .

1/bkz. Vakıa suresi, 56:80
2/bkz.bakara suresi2:185
3/bkz.yasin suresi 36:2
4/bkz. Vakıa süresi 56:77

Kuran’dan öğrendiğimize göre , ona yönelirken dikkat edilecek ilk husus , recmediliş şeytana karşı , Rabbimize sığınmaktır . Nahl suresinin 98. Ayeti , bize bunu emretmektedir . (S.21)

“Kuran okumaya başladığın zaman , kovulmuş şeytandan Allah’a sığın.” Demek oluyor ki bu noktada kovulmuş şeytandan Allah’a sığınmak büyük önem arz ediyor . Zira bunun tersi durumlarda üzerimizdeki zırh kalkmış ve ona karşı savunmasız kalmış olduğumuzun kanıtıdır. Öyle ki ; başka bir ayet şeytanın kanın damarlarda dolaştığı gibi her an insanı baştan çıkaracak kadar yakınında olmasıdır. Okumak, ilk önce bu hususa dikkat edilerek usûlen uygun yapılırsa anlaşılabilir .
İkinci bir husus ise , ona temiz olarak yönelmektir . Muazzam bir tevhid dersi veren Vâkıa sûresinin 79. Ayetinde , sultanı ezeli şöyle ferman etmektedir . (S.23)
“Temizlerden başkası ona dokunamaz.” Ancak temiz olanlar bedeni ve ruhi kirlerden arınmış olanlar ona dokunabilir şeklinde yorumlanabilir .
Araf sûresinin , 204. Ayetinde mealen şöyle denmektedir.
“O kuran okunduğunda ona kulak verin ve susun ki rahmet edilesiniz .” Nitekim anlamanın ilk şartı dinlemek ve anlamaktır . Onu dinlemeyen birinin yahut sırf okumak için okuyan birinin ,bu mucizevi rehber olan Kuran’ın ruhunu da es geçerek ona gereken ihtimamı göstermediğinin de kanıtıdır. Kuran bize kim olduğumuzu, ne olduğumuzu, nereden gelip nereye gideceğimizi ve ne yapmamız gerektiğini söyler. Yüce yaratıcı direk kendi kelamını biz aciz kullarına yönelterek bizi muhatap kabul eder . Kendinden birşeyi olmayan , sahip olduğu her bir meziyetinin sanatçısı ona kurtuluş reçetesi sunarak gafletten uyanıp , hakikat perdesini aralamasını ister .

Mehmet Akif’in “inmemiştir hele kur’ân şunu hakkıyla bilin / ne mezarlıkta okunmak , ne de fal bakmak için “ sözünü söyleten ve hep bin asırdır Kuran’ı tozlu raflara , işlemeli kılıflara , hatta ve hatta çok yüksekte kimsenin ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edilmesi gerektiğine inanılarak yaşanılan bu coğrafya da gittikçe kuran ahlakından uzaklaşılmasının sebebi dairesi içindedir. Hele ki ölülere okunması için herkesin yarıştığı , Perşembe ve cuma geceleri neredeyse yalnızca bu niyetle anlaşılmadan okunarak geçilmiştir . Halbuki bu ezeli rahmet deryası biz yaşayanlar için , büyük çağrılarda bulunup bizi kurtuluşa davet ederek kalplerdeki pası silmeye muktedir bir kitaptır . Onu kendinizden uzak tutarak değil, bilakis sürekli elinizin ulaşabileceği yerlerde hayatınıza dahil etmeniz gerekmektedir . Çünkü bizi yaratan Zülcelal bize tenezzül edip doğrudan doğruya bize konuşuyor . Elbette burda düşünen akıl sahipleri için nice ibretler vardır mealine istinaden düşünelim ve hayatlarımıza onu rehber edinelim . Kurtuluşumuz zira buna bağlıdır .

Sad suresinde anlatılan bir kısadır . Allah Süleyman Aleyhisselam’a , bir çok nimetin yanında safkan koşu atları da İhsan etmiştir . Hz Süleyman ,bir öğlen sonrası , şaha kalkan atlara biner . Öyle yerlere gider ki , gönlü inmeye hiç razı olmaz . Güneş gurub eder . Güneş’in batması demek , Süleyman Aleyhisselam’ın ifa etmesi gereken bir ibadetinin kazaya uğraması demektir. Ayette “ Rabbimin zikri “ diye belirtilen ibadet , kimi müfessirlere göre ikindi namazıdır , kimine göre zikir ve tesbihtir. Süleyman , öyle ya da böyle Rabbine karşı bu görevini unutmuştur . Bu hal Süleyman’ı derinden etkiler ve muhasebeye yöneltir . “Bu mal sevgisi “ der , “ beni Rabbimin zikrinden alıkoydu “. Bu muhasebe içinde, bir anlığına da olsa mal sevgisini Rabbini anmaya tercih ettiğini düşünür. Dedesi İbrahim’in en sevdiği şeyi Rabbine kurban etmesi gibi , o güzelim atları bir bir kurban eder . Sürenin devamında , insan , bu son tavrı dolayısıyla bağışlandığını bekler . Fakat tam tersi olur. Süleyman imtihan edilmiştir . Tahtı elinden alınmış , tahtının üstüne bir ceset bırakılıvermiştir. Hz Süleyman problemin atlar değil, nefsinin ibadetten alıkoyan talepleri olduğunu ihtar ediyor gibidir . Süleyman , “Ey Rabbim “ diyecektir ,” beni bağışla “ ve dua edecektir . “ Bana öyle bir mülk ver ki , benden sonra hiç kimsede olmasın. Muhakkak ki sen verensin , Vehhab’sın. Hz. Süleyman asıl meseleyi ne denli berrak bir şekilde tespit ettiğinin habercidir . Asıl imtihanın kendi içimizde ve nefsimize karşı yaşandığını net bir şekilde gözler önüne serer Sad suresi. O halde , hayatı dışarıda değil iç dünyamızda arayıp , iç dünyamızı tamir etmemiz gerektiğini göstermek ister . Bunca mülkün Süleyman Aleyhisselam’a yaşattığı hal ise , şu mealdeki ayetle anılır : “ Süleyman ne güzel kuldu! Hep Rabbine rücu edendi !” Enfes bir kıssa bize öyle dersler veriyor ki , sanırım hiç birimiz sad suresini bu şekilde okuyup idrak etmedik . Bu kıssayı okuduktan sonra açıp bir Sad suresini bu ışıkta okursak umulur ki , gönlümüze rahmet gözyaşları dökülür . Bu dünyadaki tüm problemlerimizin temeli eşyada değil, bizim bakışımızdadır.
Hayata tutunamayanlar için , tutunacak harika ayetler var . Hepimiz şöyle göz ucuyla bakıp , kıyısından kösesinden, habersizce döndüğümüz, kulağımızı gerçeklere tıkayıp gözlerimize perde çektiğimiz onca ayetin içinde bize rahmet deryaları , inci mercanlar sunuyor Rabbi Rahim .

Yeryüzünde böbürlenerek yürüme !

Ayeti , ne ayağın , ne de ayağın yürüme kabiliyetinin bizden olmadığına dair bir uyarı hükmündedir . Rabbı Rahim bu ihtarıyla “sana ayağı veren ve yürümeyi nasip eden benim . O halde , nefsine uyup o fiili kendinden bilerek yürüme . O fiilin benim ihsanım olduğunu bil , ve bunu bilerek yürü demektedir” .

Sonsöz : Metin Karabaşoğlu’nun Kuran okumaları serisinin ilkini bitirmiş bulunmaktayım. Konu gönüllerin rehberi olunca insan yazacağı her kelimede dikkat etmeye özen gösteriyor . Zira yaptığınız tahlil sıradan bir roman veyahut şiir tahlili değildir . Bu yüzden bütün günümü bu incelemeye adadım umulur ki , gönlünüze , ruhunuza ve aklınıza tesir eder . Karşılığında sadece hayır dualarından başka bir derdi olmayan nice kişiden biriyim . Serinin tüm kitaplarını okuyacağım zira ilkinin tadı dimağımda kalmış beni şöyle hafifçe sarsmış, her daim okuduğum kitabı azimin sırına az da olsa vakıf olmuş bulunmaktayım . Kıssalar muhteşem ayetlerin güzelliği ışığında huzur bulmak istiyorsanız , kalbimizin baharı kuran okumaları 1 kitabını okuyunuz ve etrafınıza da hediye ediniz. Oruçlunun suya susaması misali tatlı bir rayiha bırakıyor etrafta . Bu incelemeyi belki bir çok kişi okuyamayacak ama, temennim dilerim Kuran ayetleri hayatlarınıza rehber olacak şekilde yüreklerinize akseder. İnanıyorum ki ; Rabbe , kutlu Nebiye ve gönüllerin aydınlığı Kuran’a ram olduğumuz sürece insan olmanın şerefine nail olabiliriz .

Keyifli okumalar. Allah kalbimize her dem baharı müjdelesin ayet ayet...

Pink, Eleştirel Okuma'yı inceledi.
09 Mar 01:20 · Kitabı okudu · 50 günde

‘’Okuryazar olmak ayrı şey okur olmak ayrı’’ sözleriyle sunuş kısmına başlayan Emin Özdemir, ‘’okuma’’, ‘’okur’’ gibi kavramları temelden açıklayan bir giriş yapıyor,
sonrasında okumanın iletişimsel boyutları üzerinde duruyor,

her yazın eserinin aynı kategoride olmadığını belirtiyor ve bunları tanımlayarak ayrıştırıyor, böylelikle öğretici bir metin mi yoksa yazınsal bir metin mi okuduğumuzu -ne okuduğumuzu- anlamamızı sağlıyor,

bunu yaparken ilgili türlerin tanımlarından, özelliklerinden bahseder ve kendi içindeki alt dizinlere sahip olan bu kategorilerin okunması sırasında dikkat edilecek noktaları, aralarındaki farklılıkları belirterek okuyucunun yazın eserlerinin niteliklerini belli bir düzen içinde tanımasına yardımcı olur,

kitap toplamda beş bölüm,,

son bölümde şiir ve şiir okumayla ilgili tanımlar, kavramlar, örnekler de yer alıyor,
Kitapta ilgimi çeken bir nokta; yazarın tanımları kavramları vermesinden hemen sonra, konunun daha iyi anlaşılması için ilgili bir makale, hikaye vb. Bir metni yerleştirmiş olmasıydı böylelikle konu hemen kavranıyordu,

İkinci bir nokta; verdiği örnek metinlerin, Akşit Göktürk, Çetin Altan, Bacon, Mehmet Fuat, Walter Winkelmann, Tahsin Yücel, Salah Birsel, Oktay Akbal, Mümtaz Soysal, Necati Cumalı, Yaşar Kemal,Orhan Pamuk, Haldun Taner, Orhan Kemal...gibi yazın alanında önemli pek çok kişinin eserlerinden, makalelerinden oluşmasıydı, bu açıdan bakıldığında yazarın kitap için ne kadar emek harcadığı açıkça görülmektedir,

Ayrıca belli bir esere yönelik eleştirilerini, belli bir konuya ilişkin görüşlerini okuduğum Türk yazarların makalelerinden örnekler verilmesini çok beğendim, böylelikle daha önce kitaplarını okuduğum bazı yazarların bakış açılarını az da olsa görme fırsatı buldum,

Yazarın, konuyu rehberlik yaparak örneklendirmesinden sonra her bölümün sonunda okuyucuya alıştırma metinler sunması ve bu metinlerle ilgili sorular sorarak rehberlik yapmaya devam etmesi dikkatimi çeken diğer bir noktaydı. Bu uygulama; bölümde anlatılanları kapsayan özellikte bir metin (hikaye, roman içinden alıntı, makale vb. Şeklinde) ve metin sonunda referans soruların cevaplanması şeklindeydi ve bölümün anlaşılması için oldukça faydalı oluyordu, bu sayede yazınsal ya da öğretici nitelikli metinlere nasıl yaklaşılacağı öğreniliyordu,

Yazarın, okumak eyleminin nasıl olması grektiğini pedagojik bir yöntemle vermiş olduğunu düşünüyorum,

Kitabın sonunda , ‘’Okuma’’nın salt bir edim değil okuduğunu anlamak, üzerinde düşünmek, sorular eşliğinde yorumlamak böylelikle eleştirel bir yön kazanmak silsilesinden edinilen bilişsel bir süreç olduğunu anladım,

Ne tür bir metin okuduğumun ayırdına varmamı sağlayan ve her tür için farklı bakış açıları katan, oldukça faydalı bulduğum bir eser oldu,

Kitabın; öğretici, eğitici, rehber, pedagojik niteliklerde olduğunu düşünüyorum,
Anlatımı, ne akademik, politik, felsefik vb yayınlar gibi fazla teknik kelime içeriyor ne de düz yazı gibi fazla sıradan kalıyor, ikisinin arasında orta şeker bir üslup içeriyor,

Kitabın sonunda kaynakçanın verilmesi de ilgimi çeken bir diğer nokta, böylelikle kitap içinde örnek metin olarak verilen makale ya da romanlardan beğendiklerimi daha sonra araştırıp bulma imkanı sağlaması beni çok sevindirdi,

Sadece 191 sayfa olmasına rağmen içinde uygulamaların yer alması ve roman gibi sürükleyici olmamasından kaynaklı olarak kitap elimde epey sürünse de iyi ki okudum dediğim bana pek çok bakış açısı ve yöntem kattığını düşündüğüm, çok faydalı bulduğum, her köşesinden emek akan bir kitap,

İlgilenenlere tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.

Ali Rıza MALKOÇ, Sınırsız Güç'ü inceledi.
03 Mar 15:05 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap İnceleme Yazısı


Kitap Adı: Sınırsız Güç

Yazarı : Anthony Robbins

Çeviri : Dr. Mehmet Değirmenci

Yayınevi : İnkılap Kitabevi

Baskısı : 12.Baskı / 431 Sayfa


Her ne kadar bu kitaptan önce ve sonra okunması gereken eserler olsa da “altı ay içinde sadece bir adet kitap okuyabilirim ne önerebilirsiniz” sorusu ile karşılaşsam, hiç tereddütsüz bu kitabı önerebilirim. Düşünceyi, insanı, dünyayı, davranışları çözümleme kılavuzu gibi olan bu kitap, en içten samimi duygularla yazılmış ve uygulanmış bir kaynak eser. İleriki yıllarda tekrar okuyacağım kitaplar listesine aldım. “çok fazla kitap okuyamam” diyorsanız, hakkınızı bu kitaptan yana kullanın fakat 431 sayfalık kitabı aceleye getirmeden iki haftaya yayarak okumanızı öneririm.


Hiçbir eser yalnız başına zirve etkisi yapamaz. Öncesinde ve sonrasında takip edilmesi gereken yol, yöntem ve haritalar vardır. Aynı hekimin, sırayla alınmasını önerdiği ilaçlar gibi.

Yaşam boyu huzur, güven, başarıyı yakalayabilmemiz için, ihtiyacımız olan güçlerin uyumlu ve dengeli olması bize zaman kazandırır. Bunlar; biyolojik, fizyolojik, psikolojik güç, kendine güven, azim ve kararlılık ve diğer insani frekanslı duygularla ilerlemek zorundayız yaşamda.


Yazarın seçtiği ve bizlerle aktardığı konu, anlatım dili, çeviri dili ve akıcılık olağanüstü güzellikler içeriyor. Kitabın ilk başları akıcı ve sürükleyici, orta kısımlarda bilimsel açıklamalar ilginizi çekmeyebilir, üçüncü kısım ise tekrar yaşanmış olaylar, deneyimler ve temennilerle akıcılığı ve konu bütünlüğü devam ediyor. Hazine arar gibi, nakış örer gibi, dikkat ve sabırla istifade etmenizi öneririm.


Yazarın diğer kitabı olan, 631 sayfalık, “içindeki devi uyandır” adlı kitabını da okuyacağım.

İnsanlığı, evreni ve aralarındaki uyum, ilgi, sevgi ve dayanışmayı bir bütün olarak ele alan yazarın, kitap dünyasına çok kalıcı bir miras bıraktığına inanıyorum. Okudukça, hissettikçe, duydukça, gördükçe insan yeni kapılardan geçiyor, yeni bilgi ve gerçeklere ulaşıyor, bakış açısı daha da genişliyor.


Okuduklarım, gözlemlediklerim ve hissettiklerimden; kelime ve kavramlar, geçmiş ve geleceğe dair değerlendirmeler birikir zihnimde. Bunlar zaman zaman şiir olarak kalemime yansır, bazen bir özdeyiş olur, bazen de makale şeklinde bir ifade sanatına dönüşür.

Bu kitabı okurken sanırım üç farklı makale yazdım. Birini aşağıda paylaşıyorum.


Başka bir kitap tanıtım yazısında bulunmak dilek ve temennisiyle


Ali Rıza Malkoç

03.03.2018

Samsun

#armozdeyis

http://www.arm.web.tr

////////////////////////////////////////////

İnanmak

Değişime inanıyorum. İnsanların gelişerek, kalıp ve süzgeçlerini, gereksiz filtrelerini değiştirerek yenileneceklerinden ümitliyim.
Yani ait olması gereken gerçek dünyaya kavuşabileceğine inanıyorum.
Bakış açısı ve konum değişikliğinin zaman aşımına uğramadan gerçekleşmesi şartıyla tabi.
Bilinç ve bilinçaltımızda bilgi, gözlem, duyu ve duygularımızı şekillendiren süzgeç ve kalıpların olması normal bir durumdur.
Anormal olan tasnif ve yargı aşamasındaki metodik yanlışlıklardır.
Çayımızı süzdüğümüz süzgeçle haşlanmış makarnamızı süzüyor muyuz?
Yakıtımızı süzdüğümüz süzgeçle, yeni sağdığımız sütü süzüyor muyuz?
Suyumuzu arıttığımız cihazla başka sıvılar arıtıyor muyuz? soruları çoğaltabiliriz fakat hepsinin cevabı "hayır" değil mi?
Peki neden çoğunlukla insanlar sonradan edindikleri politik kimlik ve/veya dini inanç kalıplarını, takıntı ve algılarını tüm insani ilişkilerde süzgeç olarak kullanma ihtiyacı hissederler.
Ve bu süzgeci bir kalibrasyon kriteri kabul edip, peşin ve kesin hükme varırlar?
Farklılığı, çeşitliliği, beğeni ve tercihte özgürlüğü peşinen kabullenen bir insan, her olay, kavram, olgu ve sonuçta kendisi belirlediği ve alternatifsiz kabullendiği süzgeci kullanması, kabul edilebilir bir durum mudur?
Hastalık derecesinde davranış bozukluğu olanların dışında, normal görüntü ve imaj verenlerde de bu tür olumsuzluklar gözlemlenebiliyor.
Bilerek veya farkında olmadan, yaşam ve ilgi alanını daraltarak, şekilci yaklaşımlar sergileyenleri görebiliyoruz.
Böylesi durumlar; kendine güvensizliğin, bilgi eksikliğinin, iç iletişim zayıflığının işaretidir. Yanlış zihinsel kurgu ve rol model seçiminin sonucudur.
İnanırsak, doğru yöntem belirlersek, planlarsak, sabırla zamana yayarsak, uygularsak, denetlersek ve kendimize güvenirsek ve hepsinden önemlisi ihtiyaç hissediyorsak; başarılmış olan her şeyin daha mükemmelini gerçekleştirebiliriz.
İhtiyacımız olan pozitif enerji ve iletişim gücü, potansiyel ve ruh, içimizde harekete geçmeyi bekliyor.

28.02.2018
Ali Rıza Malkoç
#armozdeyis

KitapKokanAdam, Safahat'ı inceledi.
01 Mar 20:14 · Kitabı okudu · 65 günde · Puan vermedi

İncelememe kitabın cismani özelliklerini anlatarak başlamak istiyorum; Türkiye Diyanet Vakfının neşretmiş olduğu ansiklopedik formattaki "Safahat" kitabı 4 ana bölümden oluşmaktadır. 1. Bölümde (Giriş Bölümü) Milli Şairimizin hayatı, eserleri, sanat anlayışı ve güzel ahlakı anlatılmıştır. 2. Bölümde 7 kitaptan oluşan (Birinci Kitap, İkinci Kitap/Süleymaniye Kürsüsünde, Üçüncü Kitap/Hakkın Sesleri, Dördüncü Kitap/Fatih Kürsüsünde, Beşinci Kitap/Hatıralar, Altıncı Kitap/Asım, Yedinci Kitap/Gölgeler) Safahat Külliyatı yer almaktadır. 3. Bölümde başta İstiklal Marşımız olmak üzere Safahat dışında kalmış şiirlerden oluşan bir seçki yer almaktadır. 4. ve son bölümde ise bu nadide eserden faydalanmamızı kolaylaştıracak Rehber ve İndeks bulunmaktadır.

Şimdi Mehmed Akif'in onu Milli Şairimiz haline getiren vatanperver dünya görüşüne değinmek istiyorum izniniz olursa;

Milletimizin destan yazdığı İstiklal mücadelemizin başarısında şüphesiz, cephedeki kahramanlarımız kadar şiirleri, yazıları ve vaazlarıyla milli mücadelenin manevi ve fikri cephesini inşa ederek, milletimize moral, cesaret ve ümit aşılamış, istiklal ruhunun iliklerimize kadar işlemesini sağlamış bir halk kahramanı olan Mehmed Âkif Ersoy her şeyden önce ‘insan-ı kâmil’dir. O, hadiselere inancının penceresinden bakmış ve buradan hareketle çözüm yolları önermiştir. Döneminin bazı aydınları gibi hastalıklara ‘fildişi kule’lerden reçeteler yazmamıştır..
Bana kalırsa yakın tarihimizin en büyük şairi, fikir ve dava adamı, benzerine pek sık rastlanmayan; özü sözüne denk bir ahlak timsali abidevi şahsiyettir..

Sanatını inancının emrine veren Mehmed Âkif, fikirlerini, dertlerini, ümitlerini, heyacanlarını insanın ruhuna işleyen bir samimiyet ile adeta çığlık çığlığa haykırmıştır eserlerinde.. Onun hayata bakışının merkezinde İslâm vardır. O; sanatını, cemiyeti daha ilerilere götürmek için vasıta yapmıştır. Fakat bunu yaparken de sanatından taviz vermediği gibi şiirini de kuru sloganlara âlet etmemiştir. Mehmed Âkif’in şiirinde hayatın tüm renkleri vardır.

Şimdi sırada "Safahat"ın ne anlama geldiğini açıklamak var: "Safahat" safhalar, devreler, dönemler ve görünüşler, manzaralar anlamlarına gelmekte olup kötülük, rezillik anlamına gelen "sefahet" kelimesi ile karıştırılmamalıdır. Safahat'ında Milli Şairimizin yaşadığı ve mücadele verdiği döneme dair gözlemleri yer almaktadır ve kendisi bu muhteşem eseri gayet mütevazi bir anlatımla ve hüzünle birlikte şu şekilde tanımlamıştır:

"safahatımda evet şiir arayan hiç bulamaz
yalınız bir yeri hakkında "hazin işte bu." der
küfe? yok! hasta? değil! kahve? hayır. hangisi ya?
üç buçuk nazma gömülmüş koca bir ömr-i heder!"

Bu kitabın tam manasıyla anlanabilmesi için Milli Şairimizin detaylı bir biyografisinin okunmasını öneririm öncelikle; ve yaşadığı dönemde Yurdumuzun içinde bulunduğu hiçte umut vadetmeyen atmosferin daha iyi anlaşılabilmesi için de dönemi anlatan tarih kitaplarını şöyle bir karıştırmakta da fayda olacağı kanısındayım.. ve birde yanınızda Osmanlıca bir sözlük bulundurmanız hiçte fena olmaz aslında..

Şimdi geldik kitabın ruhani boyutuna:
Dinine, vatanına olan bağlılığı, duyarlılığı son derece yüksek olan Milli Şairimiz dönemindeki buhranları ve ızdırapları safha safha şiirlerine aksettirmiş ve bunlar sonunda toplanarak "Safahat" olmuştur.

Safahat Türk Milletinin 19. asrın sonu ile 20. asrın başında yaşadıklarını, hissettiklerini, umutlarını, umutsuzluklarını, sitemlerini, serzenişlerini, şikayetlerini, hatta isyanları ve meydan okuyuşlarını buluruz.. Bu yönüyle Safahat, milletin ortak dilidir; ortak haykırışıdır.. Onu okuyan küçük bir çocuk kelimeleri anlamasa bile onda yüce bir milletin inleyişini hisseder, içine düştüğü yangın yerlerini dolaşır, acı tatlı nükteleri ile sokağımızda konuşan insanımızın seslerini duyar..

Bu açıdan değerlendirecek olursak Safahat hepimizin evinde bulunması ve yediden yetmişe her Türk vatandaşının okuması gereken çok kıymetli bir eserdir..

Okuyunuz, okunmasına vesile olunuz..

"Öyle bir ağlasam
Öyle bir ağlasam çocuklar
Size hiç gözyaşı kalmasa."

Öyle bir ağlasam ki çocuklar sizin ağlamak için hiçbir nedeniniz kalmasa. Bütün gözyaşlarını ben toplasam gözlerime, sizin gözlerinizde sadece telaşsız bir gülüş ve kocaman bir sevinç kalsa.

Siz üzülecekseniz çocuklar, matematik sınavından düşük not almanıza, uçurtmanızın daha fazla yükselmemesine üzülseniz.

Bütün kederleri ben toplasam çocuklar, size sadece katıksız bir mutluluk kalsa.

"Öyle bir aç kalsam
Öyle bir aç kalsam çocuklar
Size hiç açlık kalmasa.”

Öyle bir aç kalsam ki çocuklar siz açlık nedir hiç bilmeseniz. Yemekten usanacağınız kadar çikolatalarınız olsa mesela. Yoksunluk, yoksulluk ne siz bilmeseniz. Sokaklardan yiyecek toplamak, ayakkabı boyamak size kalmasa. Babanız size yiyecek getirmek için ölesiye çalışmak hatta ölmek zorunda kalmasa.

"Öyle bir ölsem
Öyle bir ölsem çocuklar
Size hiç ölüm kalmasa."

Öyle bir ölsem ki çocuklar, siz ne mayın altında kalsanız ne de plastik mermiyle vurulsanız. Gaz bombaları sizin yanınızda patlamasa, eğitim mermileri size rastlamasa.

Fatih Tekin olsam çocuklar, daha üç yaşında, parkta oynarken boğazıma kurşun gelse, ben vurulsam. Fatih şimdi yedi yaşında olsa okula gitse, yaşıtlarıyla top oynasa.

On yedi yaşındaki Mahsun Mızrak olsam, gözaltına alınıp kimliği belirsiz bir ceset olarak bulunsam. Mahsun şimdi 21 yaşında olsa tam da delikanlılığını en deli çağında. Sevdalansa, aşk ateşiyle kavrulsa, yansa ama sevdiğine doyasıya sarılmanın hayalini kursa.

Ceylan Önkol olsam koyunları otlatırken o havan mermisi bana gelse, ben öldürülsem. Ceylan okula gitse telaşlı şaşkın bakan gözlü fotoğrafından gayrı başka fotoğraflar çektirebilse. Okusa, mesela öğretmen olsa.

Uğur Kaymaz olsam 12 yaşında. Ayağımda lastik terlikle vurulsam. Terörist dese devlet bana ama Uğur’un bıyıkları terlese delikanlı olsa.

Mehmet Uytun olsam daha 18 aylık bir bebek gaz bombası ile öldürülsem ama Mehmet emeklemeye başlasa “anne” diyebilse kendi dilinde.

Öyle bir bağırsam, bağırsam ki çocuklar bütün dillerde ve bütün illerde sesim duyulsa.

“Artık yeter. Çocuklara kıymayın…”

Ve sesimin duyulmadığı yerde, sesimizin duyulmadığı ilde siz ölmeseniz artık çocuklar.

Siz büyüyebilseniz…

Velhasıl öyle bir ölsem, ölsem ki çocuklar size hiç ölüm olmasa…

Şiir:Aziz Nesin

özlem, Mehmed Akif'i inceledi.
 20 Şub 13:41 · Beğendi

Altın yaldız çerçeveli, gün ışığını hafif tozlanmış camında biriktirmiş dikdörgen bir pano. Ve bir yazı.. O yaldızlı ve ışıklı kenarlarına rağmen hafif sararmış bir kağıda kopkoyu bir kalemle el yazısıyla yazılmış :

Korkma!

Hemen yanında ise başka bir çerçeve. Aynı boyutlarda ve renklerde, sağ kol ve bir arkadaş gibi duran ve kimbilir sesizlikte, herkes vefasıyla bir köşeye çekildiğinde, o derin uykusuna.. Yoldaşlık eden bir başka yazı, aynı koyu harflerle..

Gençliğe hitabe!!

Ve tüm bu birliğin yaldızlı seması, Güneşi.. Dört köşeli bir çerçeveye sığmayan Hayat..

Al Bayrak

..

Koridorda çocukların şen kahkahası.. Hepsi aynı güneşin eteklerinde büyüyen minik tomurcuklar gibi. Hepsi birer yarın ve ben hiçbir zaman ısıtamadığım parmak uçlarımla, lacivert renkli mürekkepli kalemimi elime alıp hafif sararmış bir kağıda, el yazımla yazıyorum…

Korkma!Sezai Karakoç'un Mehmet Akif Ersoy'un yaşamını makaleleleriyle konu aldığı bu eserinde sadece bir gazete yazısını ve bir şairin ruhunda birikmiş ızdıraplar bütünü görmeyeceksiniz. Bir kor var bu satırlarda ve belki bu korun aydınlığını görenler Sezai Karakoç'u biraz Mehmet Akif Ersoy 'a benzetmektedirler..

“ … Duygulu, ince, derin mü min ana. Bilgili, yürekli, yaman baba. Yavaş yavaş Devleti derleyip toparlayan bir hükümdar. Savaş, sokak, güvercin,mevlüt, kadir geceleri, ramazan, şiir, mahya.. ve bütün bu fonun üstünde beliren, gittikçe beliren çocuk … “

“ … Yaralı asker, kan, sönen ocak, batan saadet, kaybolan, giden ve geri dönmeyen baba, sabreden anne, boşaltılan şehir, göç göç göç… Böyle böyle Akif büyüyor, yetişiyor, tarihin ve tabiatın güneşinde vücut ve ruh çömleği pişiyor, çelikleşiyor. “


… Büyüyor Mehmet Akif bir ateş gibi.. Devleşmiş bir insan gibi bir çocuğun kalbinde. Gözyaşları kurumuş bir ırmak gibi, ırmak olmaktan vazgeçmemiş sonsuz bir manzara gibi…
Asım Gençliği gibi.. Isınmayan o küçük parmakları tek bir güneşi göstererek ve o güneşe gülümseyerek, gelecek gibi…Uyanmak istediğiniz bir kabus düşünün ve içinde siz dahil tüm hayatınızın karakterleri… Hepsinin havada paramparça oluşunu… Bir puzzle bile daha insaflıdır bu kareye.
Nefes alacak bir havanın olmayışını.. Hava ki kül ve kan kokularıyla bütünleşmiş.. hava ki simsiyah ve Asım' ın daha dün gösterdiği o güneşin, o yıkımın ardında tüm ışığı ve sancısıyla varolmaya çalıştığı.. Bir başka güneşin doğma telaşını.. Bir güneşin öldüğünü.. Her insan ve onun ışığıyla can bulan…


Tek bir soluk alsa Şair, uyansa en iyisi.. ama ne mümkün!! Tüm toprak parçasının altından kayıp gittiğini bir başka düşte görüyor sanki..
Cehennem, içi kurumuş yağmur taneleri gibi yağıyor insanlığın üstüne. Yaşamın üstüne, Güneşin üstüne..

Ve rengini yaldızlardan, gün ışığından alan hafif sararmış bir kağıt uçuşuyor göklerden göklere…

Işık, alabildiğine belirgin..
Gözleri karartıyor, kötülüğün gözlerini kamaştırıyor, çocukların kaderini topluyor ve toprağın derinlerinde kalan yemişlerini bırakıyor günlerdir aç susuz kalmış yüreklerine.. gülüşler alıyor o minik gözlerden, görüyor çocuklar yarınlarını.. Büyüyorlar bir bir

Sararmış o tek sayfa daha güçlü olarak ve dünyanın dönüşünün tam tersiyle usulca şairin ellerine düşüyor, beyaz bir tüy gibi…


Kanıyla, canıyla, insanıyla ve insanını her bir harf kılıp yazıyor;
Korkma!

Kelimeler boynu bükük bir el yazısı.. kelimeler kopkoyu, kemiklerin ruhu kül ve kan..
Şair gözlerindeki o maviliği bırakıyor yeniden, bir çocuğun inandığı gelecekle bütünleşiyor kelimeler ve tekrar yazıyor;
Korkma!

Bir rüzgar alıyor cihanı, ışıklı bir toz bulutunda…
Ayaklar altında durmayan yer uyanıyor asırlık uykusundan. Açlığını gideriyor yabancıyla..
Şaire bakıyor, şairin tozlanmış bir aynadaki aksi gibi…

Bir diriliş yazılıyor topraklarımda.
Barbarların ayak izlerinin yerle bir olduğu Anadolu'da…
İnsanlığın Dirilişi.
Kalemimdeki mürekkep, kimbilir kaç sayfayı geçmiş diye bakıyorum.
Bir kelimenin son harfinde birikmiş
Korkma!

Ve birisi sesleniyor adımı.
“ Geç oldu, çıkmayacak mısınız? “ diye..

Onaylayarak, geleceğimi söylüyorum..

Bir şey görüyorum, birini.. hafif kırılmış o tozlu okul camının manzarasından.
Daha önce hiç görmediğimi düşündüğüm bir adam..
Hayır.. gördüğüm! Çok çok iyi tanıdığım..
Ve beni ben gibi iyi tanıyan…

Ellerinde bir şey var..
Ellerim.. sayfam??
Ellerim bomboş.

Ellerinde sayfam, birikmiş mürekkebiyle kelimeler tanıdık..

Anlayamıyorum…

Bakışlarıyla, anlıyorsun diyor.
Bakışlarıma İnsanlığı bırakıp..

Kirpiklerim yorgun, yer sabit değil..

Ve masamda bir kağıt aynı renk ve el yazısıyla....
Tek bir farkla..
Harfler kül ve kan
Harfler İnsanlık…


" https://soundcloud.com/...emal-genclige-hitabe "


Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür eder,
Vefa dolu, Işık dolu okumalar dilerim..

Saygı ve Sevgiyle...