DİLEK ŞAHİN, Bir Demlik Düş'ü inceledi.
08 Şub 09:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir Demlik Düş Kitap Yorumum;
Minval yayınlarından çıkan Murat Gülen’in kaleme aldığı Bir Demlik Düş kitabı 206 sayfadan oluşuyor, adının farklılığından da anlaşılacağı üzere bir adamın düş yolculuğuna tanıklık etmeye çağırıyor okuyucuyu.
Bu yolculuk Carmen adın da bir karıncayla başlıyor ve yolculuk esnasında deyimi yerindeyse düş yoldaşı oluyor Carmen yazar Murat’a
Neler neler yok ki bu düşte; hemen hepimizin kendimiz adına bulabileceğimiz tespitlerden tutun da, yaşadığımız dünyanın adaletsizliğine, toplumsal baskılardan tutun da, ince ince işlenmiş insana dayalı mesajlara kadar herşeye değinilmiş.
Kitabın asıl konusu insan; ve tahmin edersiniz ki oldukça derinlemesine işleniyor bu konu, yazar kendisi için ölüler dostumdur diyor ve kurduğu düşte de ölülerle konuşuyor bir nevi. Bir kere okumaya başladı mı, diğer hikaye ve bir sonraki derken bir kaç saatinizi alacak bu keyifli yolculuk, sizi hem düşündürecek ve sanırım bir parçada hüzünlendirecek.
Yalnızlık olgusunun dibine kadar vurgulanarak yapıldığı ama düşlerde bile yalnızlaşamadığı bir kitap dan bahsediyoruz! Ve insana dayalı ne varsa iliklerimize kadar işliyor yazar, öyle konulara değiniyor ki her düş te misafir edilen kahramanın anlattıkları aslında hepimizin hayatının bir döneminin özeti gibi.
Aynı zamanda felsefe okumuş bir adamın eseri olan bu kitap da altını çizeceğiniz bir sürü aforizma bulmanızda mümkün, öyle ki ben nerdeyse kitabın yarısını çizdim sayılır
Bazı bölümler de yüzünüzde tebessümler oluşturacağına kesin gözüyle bakarken, bir yandan da kadınlar üzerine yazdıklarıyla kalbinizi feth edeceği bir gerçek!
Çokca toplumdan kaçmaktan bahsetse de düşlerinde, aslında verilen mesajların hemen hepsi yine toplum üzerine; kadına şiddet, çocuk gelin, elalem ne düşünür mantalitesi bunlardan sadece bir kaçı.
Eğer farklı bir gece geçirmek istiyorsanız siz de benim gibi, Murat’ın düş ülkesine uğramanızı tavsiye ederim, akılda yer edecek aforizmalarıyla, araya serpiştirdiği güzel şiirlerle size hoş bir gece yaşatacağına dair hiç tereddüdüm yok.
Yazarın da dediği gibi, “Hep bazı düşlerin bir süre sonra biteceğine inanıyordum ama gördüm ki; insanlar düşlerini çocukların ulaşacağı yerlere koymalıymış.”(syf.198/199)
Düşlerini biz okuyucularla paylaştığı için ve böylelikle bizimkilere de ortak olduğunu düşündüğü için ödeşmiş oluyormuşuz böyle tanımlıyor durumu yazar Murat Gülen
Ben kendisine bizi de düşlerine ortak ettiği için teşekkür etmek istiyorum, kaleminize sağlık ve yolunuz her daim aydınlık olsun

Monna Rosa, Yalnız Seni Arıyorum'u inceledi.
 26 Oca 23:25 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir de sevgilim vardır, pek mukteber;
İsmini söyleyemem,
Edebiyat tarihçisi bulsun.

Orhan Velinin Nahit Gelenbevi isimli bir hanıma yazdığı mektupların derlendiği  kitapdır.Kitapta biri telgraf olmakla birlikte 63 mektubun 34'ü 1947 ,3'u1948 ,10'u 1949 ,8'i 1950 yıllarına ait 7'sinde ise tarih bulunmuyor.Kitabı ilk elime aldığım zaman okumak ve okumamak arasında kalmıştım aklımda başka bir kitap okuma düşüncesi vardı. Aradığım kitabı bulamayınca bende kaderime razı gelip açıp okuyayım dedim .Hepimizin bildiği gibi Orhan Veli şiirleriyle ön plana çıkmış edebi bir kişiliktir. Bir çok şiiri hemen hemen ezbere okuruz .Hemen hemen de hepimiz bir şiir okurken acaba şair ne yaşadı yada neler yaşadı bunları yazdı diye merak ederiz. Bu kitap tamda Orhan Velinin  bircok şiirinde yatan anlam perdesini aralıyor .

Gelgelelim Orhan Velinin çok sevgili Nahit Hanımına ;
Ankara ve İstanbul' da öğretmenlik yapan Nahit Hanım, eğitimci Halil Vedat Fıratlı ve şair Arif Damar ile evlilikler yaşamıştır

Cemal Süreyanın ;

"Cumhuriyet dönemi küçük burjuva duyarlığının anası. Trenle yolculuk coşkusu. Atatürk'ün yanı başındaki ni­sanlı kız. Orhan Veli yanında mahzun durur.
İlk eşi Halil Vedat Fıratlı, Yahya Kemal'in öğrencisiydi.Orhan Veli de o eşinin öğrencisi. Gülten Akın ise kendisinin
öğrencisi. Ve kendisi sonradan Arif Damar'la evlendi. Bir sanat albümü Nahit Hanım'ın evi. 1930 dedin mi, Hasan Ali Yüce, Sabahattin Ali, Peyami Safa çıkar; 1940 dersin, Orhan Veli, Oktay Rifat, Melih Cevdet, Sabahattin Eyuboğlu 1950 dedin mi, Edip Cansever, Metin Eloğlu, Alp Kuran; 1960, Gürdal Duyar.
Yahya Kemal'le de yemek yemiş, günümüzün en genç şairlerinden küçük İskender'le de. Özellikle şairlere yakın.
Dostlukla berkitilmemiş aşkı aşk saymaz. Dostluk için de aforizmasını belirlemiş: Herkesin yeri ayrı. Yaşama felsefesine dönüştürmüş bunu.Benzersiz biri Nahit Hanım.Eşi, karşılığı yok. Hiç değilse
kendi konumundaki kişiler arasında."

sözleriyle tanımladığı Nahit Hanımı;

Orhan Veli ise şu sözlerle anlatmıştır ,

Hiçbirine bağlanmadım
Ona bağlandığım kadar.
Sade kadın değil, insan.
Ne kibarlık budalası,
Ne malda mülkte gözü var.
Hür olsak der,
Eşit olsak der.
İnsanları sevmesini bilir
Yaşamayı sevdiği kadar.

 Nahit Gelenbevi Orhan Velinin 36 yıllık kısa yaşam serüvenin en büyük aşkıdır
Kitap da Orhan Velinin yazdığı mektuplara
yer verilmiştir ,birde Nahit Hanımın Orhan Veliye yazıp ama göndermediği mektup bulunmaktadır(Orhan Velinin vefatından 3 gün önce yazdığı bir mektup).Mektuplar öyle sıcak  ve samimilikle yazılmış ki insanın hayran kalmaması elde değil .Bütün heycaniyla o mektupalari bekleyen ve onca özlem, hasret biriktiren  Orhan Velinin her ne kadar mektupari geciktiren ve bazen de kısa mektuplar yazan Nahit Hanımı her defasında kızamaması ona sevkatle yaklaşması beni derinden etkiledi .Çok zor dönemler geçirmesi bazen mektubu yollayacak parası olmaması,hatta o soğuk havalarda üzerine giyecek bir hırkasının  olmaması çok istemesine rağmen bir türlü para bulamayıp çok sevdiği Nahitinin yanina gidemesi ayrı yerlerde olmaları aşağıdaki şiirinde bahsettiği gibi;


İçkiye benzer bir şey var bu havalarda;
Kötü ediyor insanı, kötü.
Hele bir de gariplik oldu mu serde,
Sevdiğin başka yerde,
Sen başka yerde ...

ve çaresizliği ,kitabı okurken insanın gözlerinde yağmurlarla neden oluyor .Bazı mektupların sonunda Nahit hanıma gönderdiği  şiirlerle karşılaşıyorsunuz resmen ödül gibi.En az şiirleri kadar yazdığı bu mektuplarda kesinlikle birer şah eser.Her ne kadar mektubun birinde Nahit Hanımın "Ben ne mektupar aldım" demesine sitem ederek

"Ama ne çare ki onlar mektup, benimki hakikat. İş mektup yazmaya kalsa, yani mesele sadece bir edebiyat meselesi olsa ben de bir şeyler söyleyebilirim. Ama ne yapayım ki mesele benim için bir edebiyat meselesi değil."
desede bu mektupların hepsi birer edebi eser.

Bu sıcak ve sevgi dolu mektupları kesinlikle okumanızı isterim ,isterim ki masum ve gerçek sevginin olduğuna inanabilesiniz.

(Bazı kısımlarda kitabın ilk bölümünden alıntılar yaptım)

1887 yılında Japon imparatoru Meiji dönemin osmanlı padişahı 2. Abdülhamid’e armağanlar gönderir. Bu, tarih de ilk türk ve japon yakınlaşmasıdır. Tabi Meiji japonyayı dışa açmakta dünyayla buluşturmakta kararlı bir imparator. Temasın bir nedeni bu ama aynı zaman da o tarih de japonlarla bizim ortak bir düşmanımız var. Ruslar. Yani ruslarla her iki ayrı cephede savaştığımız için biraz da ‘’düşmanımın düşmanı arkadaşımdır, dostumdur.’’ Felsefesiyle de olsa gerek japonlar bize bir merhaba deme gereği duymuşlardır. Armağanlar getirilir saraya bırakılır japonlar gider. Ve bizi bir düşünce alır çünkü biz de karşılık vermeliyiz. Yani geldiler bizi ziyaret ettiler biz de iadeyi ziyarette bulunmalıyız. Saray armağanlar götürmeli japonyaya. İyi de hangi yolla, nasıl? Bir tek yol var, denizler. Bahriye nazırı hasan hüsnü paşa sarayın armağanlarını japonyaya göndermekle görevlendirilir. Bunun için bir gemi seçecektir. O yıllar da kasımpaşa da tokatlının kahvesi var. Kasımpaşa da herkes her sokağa giremez idi. Çünkü kasımpaşa denizcilerin semtiydi. Tokatlının kahvesine ancak kaptan-ı deryalar, üst rütbeli subaylar girebilirdi. Tokatlının kahvesinde herkes hasan hüsnü paşanın japonyaya görevlendireceği geminin adını bekliyor hangi gemi gidecek. Ve hasan hüsnü paşa geminin adını açıklıyor. Ertuğrul fırkateyni gidecek.
Japonya seferi için neden ertuğrul fırkateyninin görevlendirildiğini görevi ertuğrulun kaptanı ali beye vereceği gün hasan hüsnü paşanın söylediklerinden öğreniriz. Hasan hüsnü paşa kasımpaşa da cezayirli hasan paşa kışlasında makam odasında ki penceresinden haliçe bakmaktadır. Önünde ertuğrul, hurda harap bir gemi.
Kapı vuruluyor.
-Girin.
Gelen kaptan ali bey.
-Nazırım beni emrettiniz.
-Ali bey evladım, sarayımızın armağanlarını japonyaya sen, ertuğrulla götüreceksin.
Hemen itiraz edicek tabi kaptan ali bey.
-Lakin nazırım, biliyorsunuz ki ertuğrul gözünüzün önünde 11 yıl dubaya bağlı hurda bir gemi.
-Yeter evladım yeter!
Hasan hüsnü paşa çok kızgın.
-Yeter! Herkes bunu konuşuyor tokatlının kahvesinde ben bilmiyormuyum gözümün önünde duruyor. Gel buraya.
Hasan hüsnü paşa ali beyi harita masasına çağırıyor. Parmağını bir yere koyuyor.
-Neresi burası?
-İstanbul nazırım.
Hasan hüsnü paşa parmağını haritanın taa dibine koyuyor.
-Burası neresi?
-Japonya.
-Nasıl mesafe?
-Çok uzun, git git bitmez nazırım.
-Bak evladım.
Diyor hasan hüsnü paşa kaptan ali beye.
-Sana bir miktar kömür verebilirim. Bir miktar kömürün olacak. Bu kömürü ertuğrul yol esnasında uğradığı limanlara girerken ya da çıkarken kazanı yakmak için kullan. Ki duman tütsün düdük ötsün denizciliğimizin şanını yap. Ama açık deniz de ali bey evladım kazanı söndür yelken açarak git.
Ali bey şaşkın
-Efendim bunca yolu yelken açarak mı gideceğiz.
-Evet evladım. Çünkü bizim bunca yolun kömürünü alacak paramız yok.
Ali bey anlıyor ki ertuğruldan başka hiçbir gemi japonyaya gidemez. Çünkü diğer bütün gemiler sadece buhar gücüyle hareket edebiliyor. Donanmanın elinde hem yelken donanımı hemde küçük de olsa bir buhar kazanı olan tek gemi tek fırkateyn ertuğrul. Başka bir gemi gidemez. Kömür alacak para yok.
-Evladım istiyorsan yerine başka birini görevlendireyim.
-Hayır nazırım görevi kabul ediyorum.
Ve kaptan ali bey o gün hasan hüsnü paşanın odasından çıkarken nazır sesleniyor.
-Ali bey evladım.
-Emredin nazırım
-Ali bey evladım bir de lütfen sakal bırak
-Neden.
-Evladım usta denizci sakallı olur. İmaj.
Ali bey çok usta bir denizcidir. Haliç tersanesine gidiyor, haliç tersanesinde gemi yapımında uğraşan o işçilere, o emekçilere diyor ki:
-Biliyorsunuz çok zor bir görev beni bekliyor. Ertuğrul hurda bir gemi yolda bakıma ihtiyacı var yani geminin içine binevi tersane kurmam gerekiyor. Aranızdan gönüllü istiyorum. Gönüllü olacak olan var mı.
Bütün tersane gönüllü oluyor. Aralarından bir miktar işçiyi seçiyor ertuğrulun ambarına yerleştiriyor. Kömürle dolduramadığı ambarları, gemi yapımında kullanılan kerestelerle tahtalarla malzemelerle dolduruyor. Ve diyor ki kaptan ali bey:
-Yukarıda rüzgar, aşağıda emek. Ertuğrul böyle yüzecek…
Ve ertuğrul fırkateyni bandonun sahile dizildiği, bütün istanbulluların kıyı boyunca toplandığı bir gün, şiirlerle şarkılarla yolculanıyor. Önce kuzey yoluna doğru gidiyor, rumeli hisarına doğru istanbulu selamlıyor. Ordan geri dönüyor, ve kerteriz alarak marmaraya ordan çanakkale, ege, japonyaya doğru yola çıkıyor.
Ertuğrul fırkateyni yolculuk boyunca binbir zorluklarla karşılaşıyor. Gemiyi fareler basıyor, yüzlerce fare. Baş edemiyorlar, bir limanda karşılaştıkları çinli denizciler onlara akıl veriyorlar diyorlar ki:
-Ya farelerle baş etmenin bir tek yolu vardır.
-Nedir?
-Bu farelerden on tanesini bir kenara koyun yiyecek vermeyin belli bir zaman sonra fareler birbirlerini yemeye başlayacaklardır. Katil fareler üreyecek. Kalan 2-3 tanesini alın onları gemiye salın farelerin hakkından ancak, katil fareler gelir.
Ve bunu uyguluyorlar.
Sonunda japonyaya varıyor osmanlı heyeti. Ama o yıllarda bir geminin 3-3.5 ay da alması gereken yolu ertuğrul neredeyse 11 ayda tamamlıyor. Japonlar bakıyorlar ki ufuktan bir şey geliyor ama bu nedir. Yelkenin de yamanmadık bir yer kalmamış, güvertesinde tahta çakılmamış bir yer yok. Bizimkiler çıkıyor limana, japonlar diyorlar ki:
-Tarih boyunca nuhun gemisi diye bir geminin yüzüp yüzmediğini bilemeyiz, ama siz türkler büyük denizci milletsiniz.
Bizim tabi hemen göğsümüz kabarıyor.
-Bu gemiyle buraya kadar gelmeniz mucize.
Ama diyor japonlar mucizede bir kez olur, nasıl geri döneceksiniz?
Osmanlı heyeti tokyoya geçiyor. Meiji’ye sarayın armağanlarını sunuyorlar. Ve sonra bizi kara bir düşünce alıyor. İyi de nasıl geri döneceğiz? Kaptan ali bey çaresizlik içerisin de geri dönüş yolu hazırlıklarına başlıyor. Japonlar çıkıyor karşısına diyorlar ki kaptan ali beye:
-Bakın bu gemiyle gidemezsiniz, bu gemi artık hurda harap bir gemi size yeni bir gemi satalım.
Ali bey diyor ki:
-Ben gemimi bırakmam. Bir kaptanın gemisini bıraktığı nerede görülmüş.
Ne gemi alması kömür alacak para yok. Japonlar anlıyor karşısında çok onurlu bir millet var tıpkı kendileri gibi.
Peki diyor japonlar ertuğrulla dönün ama iki ay bekleyin. Neden? Fırtına zamanı bu iki ay içerisinde arka arkaya 26 tane tayfun gelir. Gelirken şanslıydınız onlara rastlamadınız, ama bu 2 ay da biz balık tutmak için bir kayığı bile bırakmayız. 2 ay bekleyin, sonra gidin.
Bu çok kötü bir haber kaptan ali bey topluyor bütün arkadaşlarını diyor ki:
-Yiğitlerim japonlar diyor ki 2 ay bekleyin fırtına zamanı, elimiz de bir miktar para var bu parayla istanbula geri dönerken uğradığımız limanlardan yiyecek, su, erzak alacağız ama para istanbula belki zar zor ucu ucuna yetecek. 2 ay japonya da beklememiz demek, yol da deniz de 2 ay aç kalmamız demek. Bir akıl verin ne yapalım.
Biri söz alıyor.
-Kaptanım benim bir fikrim var.
-Buyur evladım.
-Japonlardan 2 aylık borç para alalım, burada bekleyelim.
Ali bey şunu söylüyor:
-Bak yiğidim, senin bu söylediğin bizi okyanusda bekleyen tehlikeden daha büyük bir tehlikedir. Ben bunca yolu dilenmek için gelmedim. Bu millet hiçbir zaman el kapılarında dilenci olarak anılmayacak. Buna izin vermem. İşte gecenin karanlığı, beni neyin beklediğini biliyorum. İnen insin herkese haber verin sabah yola çıkıyorum ama inmek isteyen varsa insin, kimseye kırgın dargın değilim. Kalanlarla ben yola koyulacağım.
Sabah güneş doğmadan kaptan ali bey köşküne geliyor.
-Kaç eksiğimiz var?
-Hiç eksiğimiz yok kaptanım.
Bir denizci bile ertuğrulu terk etmiyor. Herkes görev yerinde japonlar gitmeyin kalın diyorlar gidemezsiniz fırtına var. Hayır diyor ali bey biz sevdiklerimizi çok özledik.
İşte japonlar bu nedenle ertuğrulu unutmazlar. Unutamazlar.
Vira bismillah istanbul.
Denizciliğimizin gereği geminin imamı bir muşambaya sardığı kuranı en üst direğe çekiyor. Sabahın karanlığı, kıyıda japonlar, denizcilerimizin sesleri, o halatların yelkenlerin çıkardığı sesler. Ertuğrul kıyıdan açılıyor. Açılırken kapkara bir su çıkıyor ortaya karanlık büyüyor büyüyor büyüyor ve ertuğrul kayboluyor. Japonlar öylece bakakalıyor.
Geri dönüş yolculuğunun 5. Günü, 16 eylül 1890 ertuğrul kendini büyük bir fırtınanın içinde buluyor dalga boyları 10-15 metre neredeyse. Ertuğrul iç denizler için yapılan bir fırkateyn, okyanus dalgalarını nerden bilsin. Ertuğrulun ambarında işçiler emekçiler tahta yetiştiremiyor. Ertuğrul su almaya başlamış ama emekçiler yinede mücadele ediyorlar okyanusla fırtınayla. Bir bakıyorlar ambarlarına inen merdivende kaptan ali bey büyük üniformasını giymiş. Kaptanlar büyük üniformalarını bir nedenle giyerler. Gemileri bir limana girerken ya da çıkarken tören için giyerler. Ama fırtınanın ortasın da eğer kaptan büyük üniformasını giymişse, bunun anlamı şudur, son liman.
Kaptan ali beyi merdivenlerde gören işçiler öylece ona bakakalıyor. Birinin elinden çiviler yere düşüyor. Biri elindeki tahtayı masaya koyuyor. Son liman.
Ama diyor işçilerden biri
-Kaptanım ali bey biraz daha dayanırız.
Ali bey şu konuşmayı yapıyor.
-Yiğitlerim, aslanlarım, yukarı da direğimiz kırıldı. (3 direklidir fırkateynler bu 3 direk de aşağıda omurgaya bağlı, biri kırıldı mı gönyesi şaştı demektir o geminin. Yani direği kırılan bir fırkateyni hiçbir güç fırtına da su üstünde tutamaz.) sizler elinizden geleni yaptınız. Artık başınızın çaresine bakın. Sizinle olmak büyük bir onurdu.
Ali bey tam merdivenlerden çıkacakken işçilerden birisi diyor ki:
-Kaptanım ali bey, asıl sizinle birlikte olmak bir onur ama desenize biz bunca zaman ellerimizle tabutumuzu çakmışız.
-Evet. Diyor ali bey. Evet yiğidim bu bir tabut ama her tahtası her çivisi senin olan bir tabut. İçinde rahat uyu.
O sıra da güverteden bir ses.
-Kaptanım! Kaptanım! Ali bey koşun!
Merdivenleri çıkıyor ali bey uçarcasına.
-Ne oldu yiğidim?
-Kaptanım bakın bakın!
Bir dalga alçalıyor, önlerinde bir deniz feneri, bir ışık.
Deniz feneri demek, arkası bir kurtuluş süt liman bir deniz demek bir sığınak demek. Tam önlerinde. Hemen harita masasına gidiyor ali bey bakıyor.
-Burası oşima adası. O kaşinozaki feneri olmalı.
Ama direk kırıldı dağılıyor ertuğrul, yalvarıyorlar ali beye bir şey yapın, ne olursunuz bir şey yapın, kurtuluş bu kadar yakınken bitmesin herşey lütfen.
Bir dakika diyor ali bey bir dakika.
-Faryap! Faryap!
Yani elde yakılacak ne var ne yok hepsi kazana. Bütün iskemleler, dolaplar hatta güverteden sökülen tahtalar dahi atılır kazanlara. Hatta japonyadan istanbulda kendilerini bekleyen anneleri, eşleri ya da kız çocukları için kadınlar için özene bözene aldıkları japon ipekli kumaşlarını bile elden ele kazana atıyorlar. Çünkü biliyorlar ki istanbula götürecekleri en güzel armağan kendileri. Son bir buhar gücü lazım bize son bir buhar gücüyle şu feneri döndük mü kurtulduk. Gidemedik zaten batıyoruz.
Ertuğrul büyük bir buhar gücüyle yaralı bir hayvan gibi inliyor. Ve yaydan fırlayan bir ok gibi hızla dalgaların üzerinden ileriye atılıyor son sürat deniz fenerine doğru gidiyoruz. Kurtulduk diye sevinirken, öndeki dalga alçalıyor bakıyorlar ki her yer kayalık. Yanlış yöne gidiyorlar, ve faryap yapmış bir gemiyi fırtına da durdurmanın olanağı yoktur.
O gece kaşinozaki fenerinin kapısı saatlerce çalınır. Fırtınadan dolayı içerdeki japon fener bekçileri kapının sesini zor duyuyorlar. Açıyorlar kapıyı, yaralı, ıslak bir grup kazazede tamam ama bir gemi battı kim bunlar. Bizimkileri içeri alıyorlar, dil sorunu var japon fener bekçileri o renkli bayrakları getiriyorlar. Hani denizciliğin bir dilidir ya o bayraklar, bayraklarla anlaşır tümce kurarlar ya. Bizimkiler dünyanın bir ucunda en uzaktaki deniz fenerinin tabanına renkli bayraklarla tümceler kuruyorlar diyorlar ki: ‘’İlerde bir türk gemisi battı, yardım edin.’’ Yapacak hiçbir şey yok. Fırtınanın dinmesini beklemekten başka yapacak hiçbir şey yok. 69 denizcimiz fenere ulaşmayı başarıyor. 500’ü aşkın denizcimiz hala kayıp. 69 denizcimiz tabi soğuk titriyor üşüyorlar deniz fenerinde. Köy halkı çok yoksul onları ısıtmak istiyorlar ama ateşleri bile yok. Ve japonlar soyunuyor, bizim bir denizcimizi 4-5 japon kucaklıyor. Kendi bedenlerinin ısısıyla bizim denizcilerimizi ısıtmaya çalışıyorlar.
Bu kaşinozaki fenerinin bulunduğu ada çok küçük bir ada. Karaya şöyle yakın bir mesafe de ve japon halkı oranın köylü halkı şuna inanıyor. Yüzyıllar yüzyıllar önce bir rahip bu küçük adayı karaya bağlamak için bir köprü yapmak istiyor. Fakat orada bir deniz ejderhası bir canavar yaşıyor. Rahip canavar ile pazarlığa oturuyor diyor ki:
-Ya izin ver şu köylüler adaya rahat gidip gelsinler bir köprü yapayım.
-Peki diyor ejderha fakat güneş battığında başlayacaksın köprüyü yapmaya sabah ilk horoz öttüğünde bırakacaksın köprüyü tamamladın tamam, ama horoz öttüğünde tamamlayamazsan yarım kalacak.
Ejderhayla bu anlaşmayı kabul ediyor. Ve güneş batar batmaz, kıyı ile ada arasına köprü yapmak için kayalıkları sırtına alıp taşıyor denize. Köprü uzuyor, uzuyor, uzuyor, ejderha da bir yerden onu gözlüyor, bakıyor ki horozlar ötmeden köprüyü tamamlayacak bu iş ejderhanın canını sıkıyor, ve ejderha horoz sesi çıkarıyor horoz gibi ötüyor. Rahip zamanının dolduğunu sanıp kayalıkları bırakıyor. Ejderha onu kandırıyor ve köprü yarım kalıyor. İşte o kaşinozaki fenerinin olduğu o küçük adayla kıyı arasına göz attığımızda ejderha sırtı şeklinde kayalıklar görürüz kıyıdan denize doğru adaya doğru uzanan kayalıklar görürüz ama yarı da bitiyor. Adayla kıyı arasının yarısı bu kayalıklar, girişi o geriye kalan açık kısımdan ama ertuğrul burayı geçiyor feneri dolanıp arka yoldan girmeye çalışıyor. Oysa ordan giriş yok giriş ön tarafdan ama ancak o bölgede yaşayanlar bunu bilebilir. Çünkü açık denizden baktığınız da o kayalıklar adayı kapatmış gibi gözüküyor.
Yüzyıllar öncesinde kushimato halkının bildiği hala kulaktan kulağa anlatılan bu efsane bana göre kaptan ali beyi yanıltıyor. Bizimkiler, ali bey, ertuğruldaki denizcilerimiz, bunu nerden bilsinler. Bu nedenle asıl girişi geçip fenerin arkasından adaya giriş olduğunu düşünüyorlar. Yüzlerce yıl önce ki bu masal belki de bizimkilerin sonu oluyor.
Yaşanan facia da ölenlerin anısına kaşinozaki fenerinin yakınına ertuğrul fırkateyni mezarlığı yapılır. Ve anıtlar dikilir. Yürekli gemiciler sevdiklerine kavuşamazlar ama, dünyanın bir ucunda izleri kalır.
Japonlar ertuğrulun anısına bir anıt dikiyorlar. Bu yapılan çalışmalar sırasında bir kemik bulunuyor. Orada ölen bir denizcimize ait bir kemik, ve anıtın içinde kum dolu bir kutuya koyuyorlar onu bizim geleneğimize göre toprağa gömüyorlar.
Ertuğrul battı haberi istanbula gelince saray burnunda bir yığın kadın görürüz. Onlarca kadın sarayburnun da marmara denizine bakıyorlar. Çünkü 69 kişi kurtuldu 500 kişi kayıp ya o bekleyen kadınlar ertuğrulda ki denizcilerimizin eşleri, anneleri, çocukları. Belki bir umut ne biliyorsun nerden biliyorsun belki baban bir adaya düşmüştür. Belki bir gemi onu bulur kurtarır. Yabancı bandıralı gemiler marmara denizine giriş yaptığı zaman herkes koşuyor tophane limanına belki sevdiklerini o gemi getirmiştir diye. Bakıyorlar kimse yok yeniden sarayburnuna gelip bir başka gemiyi umutla bekliyorlar. Kar, kış, soğuk, sıcak demeden bir yıl boyunca sarayburnunda yakınlarını ertuğrulda kaybeden kadınlar yabancı bandıralı gemileri bekliyorlar. Bekleyenlerden biri ayşe hanım kaptan ali beyin karısı. Kaptan ali beyin karısı ayşe hanımın 1894 depreminde evi yıkılıyor. Aksaray yangının da evi yanıyor. Çok yoksulluk çekiyor ayşe hanım bir kulübeye sığınıyor. Kızı nire. Ve bir de ali beyin hiç göremediği ikiz çocukları. Ayşe hanım hamileydi kaptan ali bey sefere çıktığında. İkiz çocukları dünyaya geldi ama kaptan ali bey onları hiç öpüp koklayamadı. Kızı nire, babasını hatırlıyor. Şöyle hatırlıyor diyor ki:
-Anne, baba sözcüğü duyduğumda yüzümde hep bir yumuşaklık hissediyorum. Neden?
Ayşe hanım şu yanıtı veriyor:
-Evladım, baban japonya seferine çıkmadan önce sakal bırakmıştı ve her gece seni sabaha kadar öpüp kokluyordu.
Bir kulübeye sığınıyor ayşe hanım çocuklarıyla, eş, dost, yakın akraba para toplayıp getiriyorlar yardım için.
-Ya ayşe sana bir miktar yardım getirdik.
-Ne bunlar?
-Bir miktar para topladık.
-Almam!
-Ya lütfen muhtaçsın.
-Hayır ne muhtacı benim hazinem var.
-Ya ne hazinesi ayşe al şunu.
-Getireyim mi hazinemi?
-E getir hadi.
Ayşe hanım içeri gidiyor. Bir bohça getiriyor. Hani kadınlar ziynet eşyalarını kolyelerini, küpelerini, yüzüklerini, takılarını bohçaya sararlar ya, bir bohçayla geliyor ayşe hanım. Yardım toplayıp ona acıyıp parayla gelenler diyorlar ki:
-Ya biz para topladık ama ayşede de altın varmış.
Ayşe hanım itinayla bohçayı açıyor. İçinden, kocası kaptan ali beyin japonya seferi sırasında gemisi ertuğrulun uğradığı 32 limandan hiç aksatmadan gönderdiği aşk mektupları çıkıyor. Ayşe hanım diyor ki:
-İşte benim hazinem bunlar. Alın o paralar sizin olsun.
Kaptan ali beyin kızı Nire büyüyüp genç bir kız olur, zaman içerisin de de evlenir ve bir oğlu dünyaya gelir. Bu çocuk büyüyecek Türkiye Cumhuriyetinin Milli Eğitim Bakanlarından Hasan Ali Yücel olacaktır. Ee Hasan Ali Yücel denilince de akla elbette oğlu Can Yücel gelir. Can Yücel neden ertuğrulu yutan dalgalar gibi öfke dolu böyle büyük devasa şiirler yazdı şimdi anlaşıldı mı. Can Yücel’in şiirlerinde ki öfke sanki ertuğrulu yutan o dalgalara gibi gelir bana ne zaman onun şiirlerini okusam.

Kitap Uygulaması - Darul Kitap
Ahmed Kalkan
Kur’an Kavram Tefsiri
Konulu Siyer
Makaleler
Müslümanın Akaidi
Müslümanın Müslümanlaşması
Müslümanın Güzeleşmesi
Müslümanın Evlenmesi
Sanat Bilinci

Ali Şeriati
Aydın
Dine Karşı Din
Dinler Tarihi
Hicret Bir İnkılaptır
İslamı Anlamak
Muhammed (sav) Kimdir

Ebubekir Sifil
İslam ve Modern Çağ 1-2-3
Modern Fetvalar Çağdaş Hurafeler
Modern İslam Düşüncesinin Tenkidi 1-2-3
Çağdaş Dünyada İslamî Duruş
Mezhep Meselesi ve Fıkhî İhtilaflar
Ebubekir Sifil makaleleri, şiirleri, gazete yazıları,dergi yazıları

Fahrettin Yıldız
Allah
Rabb
Hamd
İstiaze
Din Günü
İbadet
Şeytan (İblis-Tağut)
Kuran Aydınlığında Hayatı Doğru Yaşamak

Ferit Aydın
Al-Azminah Fil-Lugah Al-Arabiyya
Al-Lugahwa Ahammİyyatuha
Arapçanın Önemi
Arapça Öğreniyorum
İslam’da İnanç Sistemi
Kendimi Oynadım (Anılar)
Mawaqif İbn Abideen Min Al Sufiyya wa’t,Tasavvuf
Tarikatta Râbıta ve Nakşibendilik
Tekfir Sorunu
En-Naqshabandiyya
Ferit Aydın Makaleleri

Feyzullah Birışık
Allah (cc) ile Dostluk Nasıl Kurulur?
Allah (cc) ile Dostluk
Allah (cc) İnsana Ne Demişti?
Cep Mesaj Kitabı
Niçin Yaratıldın
Esma’ul Hüsna
Yüzde Kaç Müslümanım
Ölüm
Şeytan Bu Kitaba Çok Kızacak

Hayrettin Karaman
Soru-Cevap Makaleler
2006-07 Makaleleri
Dert Söyletir
Dört Risale
Helaller ve Haramlar
Hayatımızdaki İslam
İslam Düşüncesinde Ekonomi, Banka ve Sigorta
İslam Hukuk Tarihi
İslam Hukuku
İslam Işığında Günün Meseleleri
Laik Düzende Dini Yaşamak
Türkiye ve İslamiyet
Yolların Ayrılış Noktasında İslam

Halit Ertuğrul
Kendini Arayan Adam
Düzceli Mehmed
Canan
Ailede ve Okulda Çocuk Eğitimi
Anne-Baba Eğitiminde Yeni Teknikler
Öğretmenlikte Yeni Teknikler
Öğretmenin Başarı Kılavuzu
Aşk Böyle Yaşanır

Hekimoğlu İsmail
Çığ
Güneşi Arayan Adam
Hayata Düşen Dipnotlar
Maznun
Menan Cinleri
Mum
Tanrıların Arabaları Ne Demek
İyiliğin Kaynağı

İbni Kayyim
el-Fevaid
Kalbin İlacı
Medaricus-Salikin
Tariku’l-Hicreteyn
Sabredenler ve Şükredenler
Taklit Risalesi

İbni Teymiyye
Ashab-ı Kiram
Dua ve Tevhid
Dualar ve Zikirler
el-Munteka
Fark
Hapishane Mektupları
Hisbe
İçtihad Risalesi
İhlas ve Tevhid
İman
Kalb Amelleri
Kıyas
Kulluk Risalesi
Kulun Allah’a Yaklaşması
Müslümanların Kafirlerle İlişkileri
Müşkil Ayetlerin Tefsiri
Raful Melam
Sarih Akılla Sahih Naklin Uyusması
Sıratı Mustekim
Takva Risalesi
Tefsir Usulü
Tevhid Risalesi
Vasitiyye Akidesi

İbrahim Tekneci (makaleleri)

İmam Gazali
İhya-ı Ulumid-din
Kalplerin Keşfi
Kimya-yı Saadet
İslam Hukuku
Hak Yolun Esasları
Ölüm-Kabir-Kıyamet
Gençliğe Öğütler
Aldananlar Abidlerin Yolu
Yöneticilere Altın Öğütler
Esma-i Hüsna Şerhi
Hakikate Giden Yol
Kudsi Hadisler
Ledün Risalesi
Tevhid Risalesi
Mürşidü’l-Emîn
İlcamlul-Avam an İlm’il-Kelâm
El-munkizu Min-ad-dalâl

Kul Sadi Yüksel
Kurtuluş Adımları
Çağ ve Ulema
İnsanı İhya
İslam Milleti Olmak
Onlar Gibi
Mü’minlerin Yolu
Cennet Yolcusunun El-kitabı
Tevhidi Bakış Açısı
Muvahhid Şahsiyet
Yeryüzünün Varisleri
Şehadet ve Metin Yüksel
Kelime-i Tevhid Davası
Kırk Emir
Muvahhid Aileyi Kurmak
Muvahhidlerin Akidesi
Selefin İzinde
Tevhid Rasullerin Ortak Çağrısı
Yitirilmiş Emniyet

Mahmut Toptaş
Ahmed Yesevi
El Esma ül Hüsna
Fatiha Suresi
Fatih’in Fetihnamesi
Kanunnamesi
Hz Havva’nın Kızları
İbn-i Haldun
İnsan Enerjisi
İstiklal Marşı
Köleliğin Alfabesi
Küfür Cephesinde Yeni Bir Şey Yok
Makaleleri

Mahmud Esad Coşan
Allah’ın Gazabı ve Rızası
Başarının Prensipleri
Çocuklarla Başbaşa
Doğru İnanç ve Güzel Kulluk
Gayemiz
Güncel Meseleler 1-2
Haccın Faziletleri İncelikleri
Hacı Bektaşı Veli
Haydi Hizmete
Hz Ali (ra.) Efendimizden Vecizeler
İslam’da Eğitimin İncelikleri
İman’ın ve İslam’ın Korunması
İslam Çağrısı
İslam Tasavvuf ve Hayat
Mi’rac
Ramazan ve Takva Eğitimi
Ramazane ve Güzel Ameller
Sosyal Çalışmalarda Organizasyon ve Başarı
Yunus Emre ve Tasavvuf
Zaferin Yolu ve Şartları

Mehmed Alagaş
Rabbani Yol ve Sünnetullah
Dünden Bugüne Şeytan ve Dostları
Şafak Mektupları
Mezar Notları
Şeytanizme Rağmen İslami Uyanış
Aynalar ve İnsanlar
İşaret Yazıları
Din Gerçeği ve İslam
Tevhid ve Şirk
Kişiye Özel
Kur’an’a Yönelirken
Kadının Onuru
Cumaya 5 Kala
İki Fecr Arasında
Tartışılan Sorular
Kimlik Tercihi
Yoldaki Musibetler
Taş
Alnımdakı Işık
Vahdete Yedi Adım
Rahmete Yolculuk
Cumali
Yaşama Fırsatı
Tapusuz Süleyman
Tutsak
Divane
Beklenen Müslümanlar
Yaratılış ve İnsanlık Tarihi 1-2-3

Mevdudi
Tevhid Mücadelesi
Tefhimu’l-Kuran
4 Terim
İşte Davetimiz
Doğum Kontrolü Hareketi ve İslam
Faiz
Günümüzde İslam
Hicap
İslam Davetçilerine
İslami Hareketin ahlaki Esasları
İslami Kavramlar
İslam’ın Anlaşılmasına Doğru
İslam’ın İstikbalinde Talebeler
İslam’ın Temelleri
Kadıyanilik
Modern Çağda İslam’i Meseleler
Cebir ve Kader
Meseleler ve Çözümleri
İslam’da Hükümet

Muhammed Esed
Kur-an Mesajı (Meal)
Tefsiru’l-Mesaj
Yolların Ayrılış Noktasında İslam

Muhammed Hamidullah
İslam Tarihine Giriş
Kur’an-ı Kerim Tarihi
Hz Peygamberin (sav.) Savaşları
Hz Peygamber (sav.) Döneminin Siyasî-İdarî Belgeleri
İslam Hukuku Etütleri
İslam Peygamberi Hayati ve Eseri (3 Bölüm)
İslam’da Devlet İdâresi (3 Bölüm)
İslama Giriş (3 Bölüm)
Kur’an-ı Kerim ile Diğer Semavi Kitapların Karşılaştırmalı Kısa Tarihi

Necip Fazıl Kısakürek
Aynadaki Yalan
Babıali
Batı Tefekkürü ve İslam Tasavvufu
Bir Adam Yaratmak
Çile
Çöle İnen Nur
Doğru Yolun Sapık Kolları
Dünya Bir İnkılap Bekliyor
Esselam
İbrahim Ethem
İdeolocya Örgüsü
İhtilal
Moskof
O ve Ben
Peygamber Halkası
Rapor Cilt 1-2
Reis Bey ve Parmaksız Salih
Reşahat Şeyh Safi
Son Devrin Din Mazlumları
Tanrı Kulundan Dinlediklerim
Tarih Boyunca Büyük Mazlumlar
Tasavvuf Bahçeleri
Vatan Haini Değil, Büyük Vatan Dostu Vahiduddin
Vecdimin Penceresinden
Yeniçeri

Salih Özbey
40 Ayet 40 Hadis (Kırk Ayet Kırk Hadis)
Acıların Hikmeti
Ahlak
Akaid
Alemin ve Ademin Sırları
Çocuk Eğitimi
Din Nasihattır
Esmaü’l-Hüsna
Fıkıh
Her Adem Bir Alemdir
Kelime Meali
Namazın Dili
Peygamberimizin Hayatı
Peygamberler Tarihi
Tefsir 1-2

Seyyid Kutub
Fi Zilali’l-Kur’an
Cihad
İşte İslam
Yahudi ile Savaşımız
Yegane Dünya Düzeni İslam

Takiyyuddin en-Nebhani
İslam Devleti
İslam Şahsiyeti 1-2
İslam’da İktisat Nizamı
İslam’da Yönetim Nizamı
İslami İçtihatler
Tefekkür
İslamda İçtimai Nizam (Bu kitap maalesef açılmıyor)

Ahmet TOMOR Hoca
Kur’andan Bir Nur Fatiha Suresi
Şiirlerle Ölüm ve Ötesi
Melek ve İnsan
Yedi Açıdan Namaz
Angel and Man (İngilizce)

Zeki Soyak
İslam Akaidi
Kırk Hadis
Kuran ve Hadiste Kıssalar Hisseler
Mefkure
Ölçüler ve Dengeler

Yusuf el-Kardavi
Çağdaş Meselelere Fetvalar
Sünneti Anlamada Yöntem
Tevhid Hakikati
Allah’ın Varlığı ve Tevhid
İman ve Hayat
Tekfirde Aşırılık

http://www.mediafire.com/...g3/DarulKitap+v2.rar

Ne güzel mektuplar yazardık eskiden eğiten-öğreten...şiirlerle bütünleşen...kurutulmuş çiçeklerle anlam kattığımız...Sizlerle geçmişe yolculuk yapmak istedim gecenin bu saatinde...
............
Sen ey
Her şeyim olan herşey:
Son mektubunda
Söz verdin, tut diyorsun
Unuttum, unut diyorsun...
Unutmak mı?
Ne mümkün seni unutmak...
Güneş tekrar doğmayı unutabilir mi hiç?
Gönül ferman dinler söz tutabilir mi hiç?
Sen ey
Yirmidört baharımın en güzel süsü,
Sen ey
Mutlu günlerimin mutlu türküsü,
Sen ey
Her şeyim olan her şey....
......... .......
Rıza Polat Akkoyunlu

Sümeyye TETİK, Şairlerimizden Seçme Şiirlerle Şiir Dünyamıza Yolculuk'u inceledi.
14 Tem 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Şiir yazmak duygu işidir. Kişinin içinde saklayıp da söyleyemediği duygularının bir tür dışa aktarımı, kaleme alımıdır ki, kötü insan şair olamaz. Çünkü duygusuz insanlar duygularını anlatamayacak , aktaramayacak özür nispetinde kalem tutamayan ellerdir. Bu büyük şairler bizlere öyle büyük bir miras bırakmıştırlar ki bu eserleri koruyup, aktarıp ve çoğaltmalıyız. Şiir okumak en az şiir yazmak kadar ciddi bir iştir . Bir şairi usta olarak adlandırmak için illaki geçmiş yıllardan gelmesi gerekmiyor . Şiiri , anlık bir yaratı olarak değil de , insanın içinde bulunduğu bütünsel alanı araştıran bir birim olarak görüyorum .
Şiir , yüreğin sesidir . Ruh halleridir . Özlemler, acılardır . Yaralanan, kırılan kalbin ızdırıplarıdır . Sevdanın güzellikleri , umudun acının sevdaya yüklendiği sorumluluktur . Kaderdir , talihtir .
Şiir, kelimelerle güzel şekiller kurmak sanatıdır, başka bir şey değildir. Ama kelime nedir? Annedir, dosttur, hasrettir, hayaldir, yani bir manası, bir çağrışımı, bir gölgesi, hatta bir rengi ve tadı olan nesnedir. Kelime, insanoğlundan haber verir, insanoğlunu işlemek her sanatkârın boynunun borcudur. İnsanoğlu, dünyanın en zengin madenidir. Kelime dedik ama kelime boş bir kalıp değil ki… Şairin hisleri, fikirleri, hayalleri, dünya görüşü, felsefesi, şahsiyeti, her şeyi şiirde belli olur. Şu var ki kelimeleri tanımak, sevmek, okşamasını bilmek lâzım. Hangi kelime hangi kelimeyle yan yana geldiğinde nasıl bir ışık peyda olur? Bunu bilmek lâzım. Cahit Sıtkı Tarancı. Ne de güzel özetlemiş değil mi...
Bu kitap çocuklar için yazılmış ama zaten her insanın içinde bir çocuk vardır değil mi;) Şairlerin hayatları hakkında kısa bir bilgi veriyor ve o güzel eserlerinden birer tane paylaşmıştır. İçinde tanımadığım bir çok şair vardı ve daha bilmediğim nicesi ve de keşfedilmeyenler.... sanırım şiirler benim zayıf noktam. Çok merak ediyorum nasıl bu kadar güzel eserleri kalplerinden kâğıda döktüklerini.. Ben de çok istiyorum bu kalbimde birikenleri dökmek ve başka yüreklerde attığını görmek..
Şiir kitabına bir şiirle veda etmek istiyorum incelememe ;

Sanma ki derdim güneşten ötürü;
Ne çıkar bahar geldiyse?
Bademler çiçek açtıysa?
Ucunda ölüm yok ya.
Hoş, olsa da korkacak mıyım zaten
Güneşle gelecek ölümden?
Ben ki her Nisan bir yaş daha genç,
Her bahar biraz daha aşığım;
Korkar mıyım?
Ah, dostum, derdim başka…
Orhan Veli Kanık – Derdim Başka

Sümeyye TETİK, bir alıntı ekledi.
13 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

BARIŞ KOYUN ÇOCUKLARIN ADINI / Refik Durbaş
Oyunu sever bütün çocuklar
birdirbir, uzun eşek, körebe
bu yüzden anlamı aynıdır, değişmez
oyun sözcüğünün halkların dilinde..

(Oyun koyun çocukların adını)

Savaşa karşıdır bütün çocuklar
kışın: kar altında her sabah
tükenip erise de solgun nefesi
yazın: göğsü sırmalı fabrikalarda
çarkları döndürse de yoksul alevi
savaşa karşıdır bütün çocuklar
nice ölümlerden geçmişlerdir
nice rüzgarlar içmişlerdir
gelincik tarlası çocuklar..

(Emek koyun çocukların adını)

Gökyüzünün penceresinden şimdi
bir kuş havalansa
kanat çırpınışlarında
hayatın yağmalanmış sevinci..
- Kuş uçar rüzgar kalır

(Sevinç koyun çocukların adını)

Uzay denizlerinde şimdi
bir balık ağlasa
gözyaşı billurlarında
yüz bin umut kıvılcımı
- Alev uçar nazar kalır ..

(Umut koyun çocukların adını)

Çocuk bahçelerinde şimdi
bir çiçek açsa
hüzün sevince dönüşür
sevinç çiçeğe
- Ölüm uçar çocuklar kalır ..

(Mutluluk koyun çocukların adını)

Barıştan yanadır bütün çocuklar
sabah: kuşatılmış bir toplama kampında
ayrılığın tepsisini okşasa da elleri
akşam: yıldızların mor orağıyla
sessizliği devşirse de yetim öksüz sesi
barıştan yanadır bütün çocuklar
nice çığlık emmişlerdir
nice korku gezmişlerdir
yürekten hisli sevmişlerdir
güvercin harmanı çocuklar ..

(Devrim koyun çocukların adını)

Barışı sever bütün çocuklar
beştaş, saklambaç, elim sende
bu yüzden anlamı aynıdır, değişmez
barış sözcüğünün halkların dilinde..

( Barış koyun çocukların adını )

Şairlerimizden Seçme Şiirlerle Şiir Dünyamıza Yolculuk, Kolektif (Sayfa 120)Şairlerimizden Seçme Şiirlerle Şiir Dünyamıza Yolculuk, Kolektif (Sayfa 120)
Sümeyye TETİK, bir alıntı ekledi.
13 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yaşadıklarımdan Öğrendiğim Bir Şey Var / Ataol BEHRAMOĞLU
Yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şey var:
   Yaşadın mı, yoğunluğuna yaşayacaksın bir şeyi
   Sevgilin bitkin kalmalı öpülmekten
   Sen bitkin düşmelisin koklamaktan bir çiçeği

   İnsan saatlerce bakabilir gökyüzüne
   Denize saatlerce bakabilir, bir kuşa, bir çocuğa
   Yaşamak yeryüzünde, onunla karışmaktır
   Kopmaz kökler salmaktır oraya

   Kucakladın mı sımsıkı kucaklayacaksın arkadaşını
   Kavgaya tüm kaslarınla, gövdenle, tutkunla gireceksin
   Ve uzandın mı bir kez sımsıcak kumlara
   Bir kum tanesi gibi, bir yaprak gibi, bir taş gibi dinleneceksin

   İnsan bütün güzel müzikleri dinlemeli alabildiğine
   Hem de tüm benliği seslerle, ezgilerle dolarcasına
İnsan balıklama dalmalı içine hayatın
   Bir kayadan zümrüt bir denize dalarcasına

   Uzak ülkeler çekmeli seni, tanımadığın insanlar
   Bütün kitapları okumak, bütün hayatları tanımak arzusuyla yanmalısın
   Değişmemelisin hiç bir şeyle bir bardak su içmenin mutluluğunu
   Fakat ne kadar sevinç varsa yaşamak özlemiyle dolmalısın

   Ve kederi de yaşamalısın, namusluca, bütün benliğinle
   Çünkü acılar da, sevinçler gibi olgunlaştırır insanı
   Kanın karışmalı hayatın büyük dolaşımına
   Dolaşmalı damarlarında hayatın sonsuz taze kanı

   Yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şey var:
   Yaşadın mı büyük yaşayacaksın, ırmaklara, göğe, bütün evrene karışırcasına    
   Çünkü ömür dediğimiz şey, hayata sunulmuş bir armağandır
   Ve hayat, sunulmuş bir armağandır insana.

Şairlerimizden Seçme Şiirlerle Şiir Dünyamıza Yolculuk, Kolektif (Sayfa 114)Şairlerimizden Seçme Şiirlerle Şiir Dünyamıza Yolculuk, Kolektif (Sayfa 114)
Sümeyye TETİK, bir alıntı ekledi.
13 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hayatta Ben En Çok Babamı Sevdim / Can Yücel
Hayatta ben en çok babamı sevdim.
Karaçalılar gibi yardanbitme bir çocuk
Çarpı bacaklarıyla -- ha düştü, ha düşecek--
Nasıl koşarsa ardından bir devin,
O çapkın babamı ben öyle sevdim.

Şairlerimizden Seçme Şiirlerle Şiir Dünyamıza Yolculuk, Kolektif (Sayfa 79)Şairlerimizden Seçme Şiirlerle Şiir Dünyamıza Yolculuk, Kolektif (Sayfa 79)
Sümeyye TETİK, bir alıntı ekledi.
13 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kaldırımlar / Necip Fazıl Kısakürek
Sokaktayım, kimsesiz bir sokak ortasında;
Yürüyorum, arkama bakmadan yürüyorum.
Yolumun karanlığa saplanan noktasında,
Sanki beni bekleyen bir hayâl görüyorum.

Kara gökler kül rengi bulutlarla kapanık;
Evlerin bacasını kolluyor yıldırımlar.
İn cin uykuda, yalnız iki yoldaş uyanık;
Biri benim, biri de serseri kaldırımlar.

Şairlerimizden Seçme Şiirlerle Şiir Dünyamıza Yolculuk, Kolektif (Sayfa 26)Şairlerimizden Seçme Şiirlerle Şiir Dünyamıza Yolculuk, Kolektif (Sayfa 26)