• İyi geceler Sevgili Okurlar,

  Bir süre önce duyurusunu yaptığımız şikayet sistemimiz nihayet devreye girdi. Şikayet sisteminin alt yapısı tamamlandı. Şimdilik sadece "Alıntılar" bölümü için aktif edildi. Bunun nedeni de sistemin şu anda "beta" aşamasında olması. Sizden ve editörlerden gelen geri bildirimler ile varsa eksikleri kapatıldıktan sonra "İletiler", "Kitap incelemeleri", "Gönderi yorumları" ve "Mesajlar" için de aktif edilecektir.

  Yeni şikayet mekanizmasının temel özellikleri şöyledir:

  1- Alıntıların altındaki "Şikayet et" butonu aracılığıyla okurlar alıntıyı şikayet formunu kullanarak editörlere bildirebilecekler. Bu formda alıntının hangi nedenle şikayet edildiği ve ek bir açıklama istenmektedir.

  2- Bir alıntı şikayet edildikten sonra sağ üst menüden "Şikayetlerim" bağlantısı aracılığıyla bu şikayetin durumu görülebilecektir.

  3- Alıntısı şikayet edilen okur ise sağ üst menüden "Şikayet edilen içeriklerim" bağlantısı aracılığıyla kendi içerikleri hakkında yapılan şikayetleri ve bunların durumunu detaylı olarak inceleyebilecektir.

  4- Editör ve editör adayları yapılan şikayetleri "Topluluk Kuralları" çerçevesinde bir sonuca bağlayacaktır. Buna göre şikayeti reddedebilir ya da onaylayabilirler. Şikayet onaylanırsa söz konusu içerik yayından kaldırılacaktır.

  5- Editörler ya da okurun kendisinin sildiği içerikler sistemden direkt kaldırılmayacak, bunun yerine gene sağ üstteki panelden "Çöp Kutusu" bağlantısı aracılığıyla görülebilecektir.

  6- Editör bir şikayeti onaylar, dolayısıyla içeriği de yayından kaldırırsa içeriği silinen okur buna "itiraz" edebilecektir.

  7- İtirazlar editörler değil, geliştiriciler tarafından bir sonuca bağlanacaktır. Buna göre itiraz reddedilirse içerik kesin olarak yayından kaldırılmış olacaktır. İtiraz kabul edilirse şikayet reddedilmiş ve içerik tekrar devreye alınmış olacaktır.

  8- Bundan sonra editör ve editör adayları tarafından bir içeriğin yayından kaldırılabilmesi için o içeriğin şikayet edilmesi gerekecektir.

  9- Her şikayet, itiraz ve silinme işlemi okur ve editörler için olumlu ve olumsuz olarak puanlarına yansıyacaktır.

  10- Okur hesaplarının askıya alınması ve okurların çaylak yapılması da silinme istatistiklerine bağlanmıştır. Buna göre, örneğin 20 içeriği silinen bir okur editörler tarafından çaylak yapılabilecektir.

  11- Silinme sayısına bağlı olarak okurların hesabının kısıtlanması ve hangi işlemin ne kadar puan getirdiği Topluluk Kurallarında detaylı olarak paylaşılacaktır.