• *Kendi kendine sigarayı bırakmak isteyenler için olumlu bir telkinle bir alışkanlıktan kurtulma yöntemi*

  İlk adım sigara içmediğinizde olabilecek tüm olumlu sonuçların bir listesini yapmaktır. Aklınıza ne kadar çok gelirse hepsini sıralayın, işte bazıları:

  1- Sağlığım düzelecek.
  2- Kendime saygı duyacağım.
  3- Daha fazla öz disiplin kazanmış olacağım. Kendine güvenen bu yeni halimle ertelediğim diğer bir sürü şeyi yapabileceğim.
  4- Aktif olarak koşup dans edebileceğim ve buna rağmen kendimi iyi hissedeceğim. Hem daha dayanıklı olacağım hem de fazladan enerjim olacak.
  5-Ciğerlerim ve kalbim daha güçlü hale gelecek.Tansiyonum düşecek.
  6- Nefesim temizlenecek.
  7- Harcamak için fazladan param olacak.
  8- Daha uzun yaşayacağım.
  9- Temiz hava soluyacağım.
  10- İnsanlara artık sigara içmeyen biri olduğumu söyleyebileceğim.

  Listeyi hazırladığınızda ikinci adım için hazırsınız demektir. Her gece uyumadan önce, en hoşunuza giden yerde olduğunuzu hayal edin, dağlarda, ormanda yürüyorsunuz ya da güneş teninizi ısıtırken kristal mavi bir okyanusun kıyısındaki sakin bir kumsalda uzanıyorsunuz. Hangi hayali seçerseniz, her keyifli ayrıntıyı mümkün olduğunca canlı biçimde gözünüzde canlandırın ve vücudunuzun gevşemesine fırsat verin. Her kasınızın rahatlamasına izin verin. Gerilimin kollarınızdan ve bacaklarınızdan çıkmasını ve vücudunuzun gevşek kalmasını sağlayın. Kaslarınızın nasıl yumuşayıp gevşemeye başladığını fark edin. Ne kadar huzur dolu hissettiğinize dikkat edin. Şimdi üçüncü adım için hazırsınız.

  Halen orada olduğunuzu ve sigara içmeyen biri olduğunuzu hayal edin. Yararlar listenizin üzerinden gidin ve şu şekilde her birini tekrar edin. “Şimdi sağlığım daha iyi ve bu hoşuma gidiyor. Kumsal boyunca koşabilirim ve bunu istiyorum. Çevremdeki hava taze ve temiz ve kendimi iyi hissediyorum. Kendime saygı duyuyorum. Şimdi daha fazla özsaygım var ve istersem diğer şeylere de meydan okuyabilirim. Harcamak için fazla param var” ve bunlar gibi...
  David Burns
  Sayfa 135 - Psikonet Yayınları, Ocak 2019, 42. Basım
 • Birisi, uygunsuz bir biçimde gerçekten yararınıza olacak bir şeyi yapmanızda ısrar ederse bu oldukça karmaşık olabilir. Bu sizi “kazanamaz” durumuna sokar; çünkü, o kişinin dediğini yapmayı reddederseniz, sadece onunla inatlaşabilmek uğruna yenik durumuna düşersiniz. Diğer taraftan, onun dediğini yaparsınız, ele geçirilmiş hissedersiniz. Zorlayıcı taleplere boyun erdiğimiz için, onun sizi kontrol ettiği duygusuna kapılırsınız ve bu durumda kendinize saygınız kalmaz. Kimse baskı altında kalmak istemez.
  David Burns
  Sayfa 134 - Psikonet Yayınları, Ocak 2019, 42. Basım