• 250 syf.
  ·13 günde·Beğendi·Puan vermedi
  Öncelikle bir konuda herkesle acil olarak anlaşalım. Bu soruların incelemesini 15 güne yakın bir sürede anca yazdım. Sonu nerede bu yazının, diyerek kontrol edilmeden önce, bu sitedeki en uzun inceleme bu olmuştur, diyebilirim. Kimseden bu Evren incelemesini komple okumasını beklemiyorum. Bu incelemenin 10/1 uzunluğuna sahip incelemeler bile genelde burada uzun olarak kabul ediliyor. Ama bu cidden uzun. O yüzden tek ricam, soru başlıklarını okumanız. Genelde 3 kelimeden oluşan soru cümleleri var. Eğer soru ilginizi çekerse altındaki cevabı okuyabilirsiniz.

  Bu inceleme kitabın bir özeti niteliğinde değil. Bazı sorularda verilecek bilgi sınırlı. Örneğin; Venüs bir cehennem gibidir. Yani Venüs hakkında söylenebilecekler benzerdir. Sıcaklığı, diğerlerine göre farkları vesaire. Farklı materyallerde de bilgiler bu şekildedir. Ama bu tarz sorularda bile bir kopyala-yapıştır durumu mevcut değil. Hepsi kendi cümlelerim. Astronomi, bende en fazla hayranlık uyandıran konulardan biridir. Diğer uzun cevaplı sorularda ise bazen tamamen kitapla alakasız olarak, farklı materyal ve bilgilerden gelen cevaplar verdim. Örneğin; 41. soruya verilen cevabı kitaptan çok daha geniş ele aldım. Kitapta bu sorunun sahip olduğu sayfa sayısı, benim incelemede verdiğim cevabın kaplayacağı sayfa sayısından daha azdır. Bu kitabın yetersizliğinden kaynaklı değil, kişisel tercihimdir. Olayı daha başından anlatmaya başladım diyebilirim. Kitap çok güzel bu arada. Ama 2011 çıkışlı ve astronomi çok hızlı gelişen bir dal. Bu kitap yazıldığında, Evren'de tahmini galaksi sayısı 100-125 milyar tahminleri arasındaydı. Ama sayı 2 trilyona çıktı. Ya da bu kitap yazıldığında en fazla uyduya sahip gezegen Jüpiter'di. Ama son keşiflerle beraber şu an en fazla uyduya sahip gezegen Satürn. Ben elimden geldiğince bu haberleri takip ettiğimden, değiştiğini bildiklerimi incelemeye yansıttım. Bu arada bazı soruların altında genelde aynı seriden konuyla ilgili belgesel tavsiyeleri verdim. Tek bir sorunun cevabını bile okusanız dâhi, şimdiden teşekkür ederim. İyi yolculuklar!
  1- Evren nedir?

  Geçmişte olmuş, şimdi var olan ve gelecekte olacak her şeyi kapsayan, madde ve enerji bütünüdür. 13.8 milyar yaşındadır. Bir başı, sonu, merkezi ya da kenarı yoktur. 92 milyar ışık yılı genişliğindedir ve gittikçe hızlanarak genişlemeye devam eder.

  13.8 milyar yıllık bir tarihe başlamadan önce Evren'in ilk saniyesini içeren bu belgeseli izlemekte yarar var. İlk saniye derken ölçülebilen en kısa zaman aralığı olan Planck Zamanı ile inceleniyor. Higgs Bozonu, antimadde, çoklu evren gibi konulara da değiniliyor:
  https://youtu.be/rvJXC4I9XXk


  2- Uzay nedir?

  Gökcisimlerinin atmosferlerinin ötesindeki bölge 'uzay' olarak kabul edilir. Her gezegenin atmosfer seviyesi farklılık gösterdiğinden geneli kapsayan bir sınır belirlemek imkansızdır. Gezegenimizde bulunan sınır ise Theodore von Kármán tarafından belirlenmiştir. Kármán hattı diye bilinir. Tam olarak şu noktada başlar ve biter diye belirlenen net bir sınır olmasa bile, deniz seviyesinden aşağı yukarı 100 km yüksekte bulunan hayali bir sınırdır. Bu kitapta da bahsi geçen, Carl Sagan'ın verdiği meşhur örneğe göre, arabanızı yere dik bir konuma getirip havada 100 km hızla ilerleyebilirseniz, bir saat gibi bir sürede uzaya çıkmış olursunuz. Bu kitabın yazılmasından aşağı yukarı bir yıl sonra Felix Baumgartner adındaki eski bir paraşütçü, dünyaca ünlü bir içecek firmasının sponsorluğunda ve özel bir helyum balonun içinde tam 39 km yükseğe çıkarak kendini aşağı bıraktı. Saatte 1342 km hıza ulaşarak ses hızını aştı ve bir insanın ulaşabildiği en yüksek hız rekorunu kırdı. Bu olay medyada bile "uzaydan atlayan adam" olarak servis edilse bile, atladığı yükseklik Kármán hattının yarısına bile tekabül etmediğinden, uzaydan atlayan herhangi bir insan hâlâ bulunmuyor.

  Kármán hattını, fotoğrafta görünen mavi ve siyah renkli bölgelerin karıştığı yer olarak kabul edebiliriz:
  https://i.hizliresim.com/anQBWO.jpg

  İzlememiş olanlar için Felix'in atlayışını da bırakayım buraya:
  https://youtu.be/6Wm45Vs7mcw


  3- Uzay ne kadar boştur?

  Uzayın baz aldığımız bölümüne göre değişir. Metreküp başına düşen atom sayısına göre hesaplanır. Çok az miktarda bulunduğundan dolayı kilometreküp başına göre hesaplanan toz parçacıkları da bulunur. Güneş Sistemi'miz içindeki boşluk metreküp başına 5 ila 100 milyon atom arasında değişir. Galaksiler arası ise kıyaslanamayacak şekilde daha boştur. Bize en yakın galaksi olan Andromeda Galaksisi ile içinde bulunduğumuz Samanyolu Galaksisi arasında bulunan mesafede metreküp başına ancak 1 atom bulunur. Kitapta bu soru başlığı altında değinilmeyip ayrı bir soru başlığı altında anlatılan, gözlemlenemeyen ama varlıkları ve etkileri bilinen karanlık madde ve karanlık enerji konusu da var. Gözlemlenebilen maddeler evrenin ancak %4-5'ini kapsar. Gözlemlenemeyen karanlık maddenin oranının ise %20 civarı olduğu düşünülüyor. Geriye kalan evren ise karanlık enerjiden oluşuyor. Yani aslında bir yokluk ve boşluk var denilemez. Ama bu soru başlığında baz alınan uzay boşluğu tamamen gözlemlenebilen maddeler üzerindendir.


  4- Bulutsu nedir?

  Evrende bulunan gazlar ve tozlar belli bir düzen olmaksızın evrene dağılmıştır. Ama bazen belli bir noktada toplanmaya başlarlar. Belli bir nokta dediysem genellikle bu nokta birkaç ışık yılı genişliğinde oluyor. Evrenin genişliğini baz aldığımızda küçük bir alanı kaplasa bile insanlık açısından korkunç bir mesafe. Yayıldığı alanı katedebilmek için saniyede (saatte demiyorum dikkat ederseniz) 300.000 km hızla (yani ışık hızıyla) giden bir araçta birkaç yıl gidilmesi gerek. İşte bu çeşitli yerler ve şekillerde toplanan gaz ve toz bulutlarına bulutsu ya da daha sık görebileceğiniz Latince adıyla Nebula deniyor. Bu gazların %70'ini hidrojen, %28'ini helyum ve %2'sini diğer elementler oluşturur. Adeta görsel bir şölen sunan nebulalar, yıldızların ölümüyle ortaya çıkabileceği gibi aynı zamanda tüm yıldızların da doğum yerleridir. Bir yıldız olan Güneş'imiz ve buna bağlı olarak güneş sistemimizin oluşumu ve geçmişi hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmek adına nebulalar hakkında bilgiler edinmek oldukça önemlidir. İnsanlar ve diğer canlılar, üstünde yaşadığımız gezegen ve içinde bulunduğumuz güneş sisteminde ne varsa bir zamanlar gaz ve tozlardan meydana gelmiş bir nebulaydı. Hatta evrenin kendisi bile Bing Bang sonrası ilk başlarda bir gaz ve toz bulutuydu, yani bir devasa bir nebulaydı diyebiliriz.

  Güneş' büyüklüğünde 30 yıldız daha yaratabilecek kadar büyük olan Atbaşı nebulası ve diğer nebulaları da görebileceğiniz oldukça güzel, nebula odaklı bir evren belgeseli: https://youtu.be/rVdqxaz88Uc


  5- Güneş nedir?

  1859 yılında spektroskopun icadı sayesinde öğrendiğimiz gibi aslında gezegenimize en yakın yıldızdır. Yakın dediysem dünya genelinde ya da günlük hayatta kullandığımız bir yakınlık değil tabii ki. Yukarıda da bahsettiğim ışık hızı yakınlığıdır. Dünya ve Güneş arasındaki mesafe aşağı yukarı 150 milyon km'dir. Güneş'in yaydığı ışınlar, saniyede 300.000 km hızla ilerleyerek, 150 milyon km'yi ancak 8 dakikanın üzerinde bir sürede aşarak bize ulaşabilir. Yani güneşli bir günde gözlerinizi kısarak Güneş'e bakmaya çalıştığınızda (yapmayın) onun 8 dakika önceki hâlini görürsünüz. İşi biraz daha ilginç hâle getirirsek, Güneş, ülkemizin saatiyle tam 12:00'da birden yok olursa, ancak 12:08-09'da karanlığa gömülür ve yıldızımızın yok olduğunu anlayabiliriz. Gece vakitlerinde olan herhangi bir ülke vatandaşı ise haber ve ajans takip etmiyorsa ancak Ay'ı izlediği sırada, Ay'ın birden ortadan kaybolmasıyla Güneş'in yok olduğunu anlayabilir. Ay, Güneş'ten aldığı ışığı yansıtan bir gökcismidir. Yansıtacak bir ışık kalmadığından artık görünmez olacaktır. 8 ışık dakikası etkileyici gibi gelmeyebilir. O zaman Güneş'ten sonra bize en yakın yıldızı birden ortadan kaldıralım. Yani 4.2 ışık yılı uzağımızda bulunan Proxima Centauri'yi. Bize en yakın yıldız olmasına rağmen ışık seviyesi oldukça düşük olduğundan çıplak gözle görülemeyen, ancak teleskoplar sayesinde gözlemlenebilen bir yıldızdır. Teleskobunuzu bu yıldıza çevirdiğinizde onun 2015 yılındaki hâlini görürsünüz. Şu an tamamen ortadan kalksa bile 2024 yılına kadar teleskobunuzun merceğini süslemeye devam edecektir. İlkokul sıralarına geri dönersek, Güneş'imiz yaşam, ısı ve ışık kaynağımızdır. Duygusal anlamda kullanılan hâlini bir kenara bırakırsak, 'sensiz yaşayamam' cümlesini onun kadar hak eden hiçbir şey yoktur.

  Güneş Belgeseli: https://youtu.be/gYpO8grpBp4


  6- Güneş nasıl bir yıldızdır?

  Güneş orta boy bir yıldızdır. Hatta diğer yıldızlarla karşılaştırıldığında küçük bir yıldız bile denilebilir. Sıcaklığı da diğer yıldızlara göre pek yüksek sayılmaz. Yüzey sıcaklığı 5500°C’tır. Yüzey sıcaklığı bir yıldızın rengini belirler. Sahip olduğu yüzey sıcaklığı nedeniyle de sarı renkli bir yıldızdır. Merkezindeki çekirdeğin sıcaklığı ise 15 milyon derecedir. Burada saniyede 600 milyon ton hidrojen yakıp 596 milyon ton helyum üretir. Aradaki 4 milyon tonluk enerjiyi de uzaya saçar. Bize yaşam sağlar. Ne dedim? Onsuz olmaz.


  7- Güneş lekesi nedir?

  Çıplak gözle bakıldığında Güneş, gökyüzünde hareketsiz ve sakin bir küre gibi görünmesine rağmen aslında dinamik ve muazzam olayların yaşandığı bir yüzeye sahiptir. Yüzeyinde sürekli fokurdayan kabarcıklar vardır. Kabarcık denince akıllara ufak bir şeymiş gibi gelse bile bu kabarcıkların büyüklüğü aşağı yukarı ülkemiz kadardır ve sayıları milyonlarcadır. Yine Güneş'in yüzeyinde, genelde Dünya büyüklüğünde olan, bazen de Güneş sisteminin en büyük gezegeni olan Jüpiter'den bile daha büyük lekeler oluşur. Koyu renk olarak gözükürler. Çünkü yüzeyin diğer alanlarına göre daha düşük sıcaklıklara sahiptirler. Manyetik alan şiddetinin en fazla yaşandığı yerlerdir. Çekirdek ve iç bölgelerden gelen enerji ve ısı bu lekelerden dışarı çıkamaz ve içe doğru batmaya başlar. Yüzeyde olan patlama ve püskürmelerin çoğu da lekeler nedeniyledir. Bu lekeler geçici yapılanmalardır. Güneş'in sakin ya da durağan olmadığı çok önceleri tahmin edilse bile bu lekeleri bularak bunu kanıtlayan kişi Galileo'dur. Geliştirdiği teleskobuyla Güneş'in görüntüsünü bir kağıdın üstüne düşürerek ortaya çıkan şekilde lekeler olduğunu görmüştür.


  8- Gezegen nedir?

  1802 yılında gökbilimci Herschel, büyük gezegenlerin uydularını ve oldukça küçük gezegenleri tanımlamak için yıldız benzeri anlamına gelen asteroit adını önerdi. Bu önerisi ancak 1851 yılında minik gezegenlerin sayısının 15'i bulması ve şu an gezegen olarak kabul edilen 8 büyük gezegenle birlikte gezegen sayısının 23'e çıkması sonrasında kabul edildi. Asteroit tanımının kabul edilmesiyle birlikte gezegen sayısı birden 8'e düştü. 1930 yılında Plüton keşfi sonrası gezegen sayısı 76 yıl boyunca 9 olarak kabul edildi. 2005 yılında Kuiper Kuşağı olarak adlandırılan bölgede Plüton'dan daha büyük Eris adı verilen bir gökcisminin keşfedilmesi ve bu kuşaktaki gökcisimlerinin artmasıyla birlikte yeni bir tanım getirilmek zorunda kalındı. Ya Eris onuncu gezegen olarak kabul edilecek ya da Plüton gezegenlikten kovulacaktı. 2006 yılında Uluslararası Astronomi Birliği gezegen olarak tanımlanmak için 3 şart koştu:
  1- Güneş'in ya da bir yıldızın çevresinde dönmek,
  2- Küre şeklinde olmasını sağlayacak kadar büyük bir kütleye sahip olmak,
  3- Yörüngesi civarındaki herhangi bir cisimden daha büyük kütleli olmak dolayısıyla daha büyük kütleçekime sahip olarak çevresini temizlemek.
  Aynı yörünge civarında bulunan Plüton ve Eris aşağı yukarı aynı kütleye sahip olunca Eris gezegenliğe kabul edilmedi, Plüton ise gezegenlikten çıkarıldı. Her ikisi de yeni tanımlanan cüce gezegen sınıfına sokuldu.

  https://i.hizliresim.com/M1GXOk.jpg
  Her zaman kalbimizdesin Plüton!


  9- Güneş Sistemi gaz ve toz bulutundan mı oluştu?

  Daha önceleri ortaya atılsa bile 18. yüzyılın sonlarında Pierre-Simon tarafından öne sürülen Bulutsu Varsayımı ilk başlarda mantıklı ve tutarlı görünse bile zaman geçtikçe hataların artmasıyla 20. yüzyılın başlarında tamamen terk edildi. Bugün yaygın olarak kabul gören model ise Sovyet gökbilimcisi Victor S. Safronov’un 1960’lı yıllarda geliştirdiği Güneş Bulutsusu modelidir. Güneş ve diğer gezegenlerin oluşumunu tutarlı olarak büyük oranda açıklar. Başka yıldızların çevresinde dönen gezegenler keşfedildikçe evrensel bir model olarak kabul edilmeye başlamıştır. Gelişen teknoloji ve teleskoplar sayesinde gözlemlenen genç yıldızların çevresinde bulunan gaz ve toz bulutları yani gezegen oluşumları, Safronov'un modeliyle tutarlı şekilde uyuşuyor.


  10- Güneş nasıl oluştu?

  Bu soru için 'bulutsu nedir?' sorusu altında tavsiye ettiğim nebula belgeseli oldukça aydınlatıcı. Bir yıldız olan Güneş, diğer tüm yıldızlar gibi nebuladan oluşmuştur. 4.6 milyar yıl önce Güneş, 50-100 ışık yılı büyüklüğünde bir hammadde nebulasıydı. Bu dev gaz bulutu çevreden gelen bir itme ya da çekme kuvveti nedeniyle hareketlenmeye başladı. Bu hareketlenme nebulanın bir yıldızın yanından geçmesi ile kütleçekim etkisine maruz kalması ya da bir süpernovanın şok dalgasıyla itilmesi sonucu başlamış olabilir. Bu sayede gaz ve toz bulutu daha büyük kütlelerle belli yerlerde toplanmaya başlamıştır. Bu kütleler büyüdükçe diğer gaz ve toz parçacıklarını kütleçekim etkisi altına alarak çevreyi temizlemeye ve büyümeye başladı. Yaklaşık iki milyon yıl sonra bu kütleler iyice birleşerek çekirdek bulutlarını oluşturdu. Bu çekirdek bulutlarının diğer nebulalarda da gözlemlendiği gibi kendi eksenlerinde bir dönüş hızı vardır. Bulutlar küçüldükçe yani kütleler oluşmaya başladıkça bu dönme hızlanır. Daha hızlı dönen ve çevresindekileri daha kuvvetle çekmeye başlayan çekirdekler merkezlerine daha çok madde çektikçe, atom ve moleküllerin sürtünmeye başlaması nedeniyle ısınmaya başlar. 50-100 ışık yılı genişliğinden giderek küçülmeye başlayan nebula, sonunda Güneş'ten Plüton mesafesine sahip dev bir küre yapısı hâline geldi. Sıcaklıkla birlikte dönme hızı ve yoğunluğu da artan Güneş ise sonunda bir önyıldız aşamasına geçti.


  11- Güneş’in sonu nasıl olacak?

  Yıldızlar bulundukları kütlelere göre bir yaşam sürerler. Büyüklükleri ve ömürleri ters orantılıdır. Ne kadar büyüklerse o kadar kısa ömürlü olurlar. Güneş orta boylu hatta sarı cüce olarak kategorilendirilen bir yıldızdır. Diğer tüm yıldızlar gibi, bizim yıldızımız olan Güneş'in de bir ömrü ve sonu var. Güneş, 4.5 milyar yıldır pek değişmemiş şekliyle bir ana kol yıldızıdır. Ana kol yıldızları bir yıldızın en uzun evresidir. Güneş, merkezinde yakıt olarak kullandığı hidrojenin ancak yarısını yakmış orta yaşlı bir yıldızdır. 5-6 milyar yıl daha merkezinde hidrojen yakıp helyum üreterek çıkan enerjiyi uzaya saçmaya devam edeceği düşünülüyor. Ömrünün sonlarına doğru hidrojen tükenmeye yüz tutarken, helyum ortamı ele geçirerek Güneş'in içine doğru çökmesine neden olacak. Dış katmanların büyümeye başlamasıyla birlikte yüzeyi genişleyen ve buna bağlı olarak sıcaklığı düşen Güneş'in rengi turuncu, kırmızı gibi renklere bürünecek. 600-700 yıllık bir zaman diliminde tamamen kırmızı bir hâle büründükten sonra, 500 yıllık bir süreçle iyice küçülerek rengi maviye dönüşecek ve hızlı bir büyüme sürecine girecek. Bugünkü hâlini çap olarak 150 katına, sıcaklık olarak da 2000'e katlayarak 'kırmızı dev' formunu alacak. Ancak şiddetli güneş rüzgarları nedeniyle Güneş, çap olarak inanılmaz genişlemeye başlamasına rağmen kütlesinin yarısına yakınını kaybedecek. İşler bu noktada daha da ilginçleşmeye başlıyor. Güneş'in, kütle kaybına bağlı olarak kütleçekim oranı da gittikçe azaldığı için, gezegenlerle arasındaki bağ giderek zayıflayacak ve gezegenler Güneş'ten uzaklaşmaya başlayacak. Kitapta Venüs'ün bu sıralarda Dünya'nın şu anki yörüngesine gelirken Dünya'nın ise Mars'ın yörüngesine doğru kayacağı söyleniyor. Ama Venüs'ün ya da Dünya'nın başka yörüngelere çekilebilecek zamanı olabilecek mi sorusu oldukça sık tartışılıyor. Güneş'e en yakın gezegen olan Merkür'ün, bu kırmızı devden kurtulması imkansız. Güneş sisteminde bir sonraki gezegen olan Venüs'ün de aynı akıbete uğrama ihtimali çok yüksek. Acaba gezegenimiz bu alev topundan kurtulabilir mi? Görüşler genelde kurtulabileceği yönünde olsa da net bir şey yok. Yaşam milyonlarca yıl önce ortadan kalkmış olacağı için, duygusallığı bir kenara bırakarak cevap verirsek, hiçbir şey fark etmiyor. Kırmızı dev formunda olan Güneş'in çekirdeği bir süre sonra 100 milyon dereceye ulaşacak ve bu sıcaklık sayesinde çeşitli elementlerin birbirleriyle tepkimeye girmesi sonucu enerji üretimi tekrar başlayacak. Birkaç milyon yıl sonra şu an bulunduğu çapın on katı çapa ulaşacak. Dengesini tekrar sağladığı için bir süre daha ışımaya devam edecek. 600-700 milyon içinde ikinci kez dengesini yitirerek bir süper kırmızı dev formuna dönüşecek. Tekrar dengesini sağlayıp üçüncü ve son kez dengesini yitirdiğinde ise yine kütlesinden büyük bir kısmı kaybedecek. En sonunda merkezdeki çekirdeğin çapı, şu an sahip olduğu çekirdeğin ancak %1'ine denk gelerek bir beyaz cüceye dönüşecek. Kütle ve sıcaklık iyice düşecek ve 100 milyar yıl içinde sıcaklığı artık ışıma yapmaya yetmediğinden bir siyah cüceye dönüşecek ve hiç görünmeyecek. Kesinlikle çalkantılı ve şiddetli bir ölüm.


  12- Gezegenler nasıl oluştu?

  Güneş nebulası içindeki gaz ve toz bulutlarından oluşmuştur. Tüm gezegenler, uydular ve asteroidlerin neredeyse hepsi Güneş kadar yaşlıdır. Güneş daha önyıldız aşamasındayken oluşmaya başlamıştırlar. Güneş'e olan uzaklıkları ve yörüngelerinde büyümelerini sağlayan hammadde miktarı ve çeşidine göre büyüklükleri ve yapıları ortaya çıkmaya başlamıştır. Örneğin; Güneş'e yakın bölgelerde metal ve kayalar daha fazlaydı. Güneş'e daha uzak olan Jüpiter ve sonrasındaki kar hattı bölgesinde ise gaz ve buzlar daha fazlaydı. İlk başta kaya ve buz şeklinde olan Jüpiter, kütlesi büyüdükçe hızla gazları kendine çekmeye başladı ve bir gaz devi hâline geldi. Satürn'e ise daha az miktarda gaz kaldığından kütlesi çok daha düşük oldu. Neptün ve Uranüs bu gaz ziyafetine çok geç kaldığından ve yeteri kadar gaz toplayamadıklarından birer buz devine dönüştüler. Merkür, Venüs, Dünya ve Mars gibi Güneş'e en yakın gezegenler ise o bölgede kaya ve metallerin daha çok bulunması nedeniyle karasal birer gezegen oldular. Bulundukları bölge ise kar hattına göre çok daha az miktarda hammadde içerdiği için, o bölgedeki gezegenlere göre çok daha küçük gezegenler olarak kaldılar.


  13- Gezegenlerin temel özellikleri nelerdir?

  Diğer sorulara bakınca temel olarak ilkokul bilgisiyle cevap verilebilecek soru. Johannes Kepler'in bulduğu ve kendi adıyla anılan Kepler yasaları ve Newton'un bulduğu Kütleçekim yasası.


  14- Merkür nasıl bir gezegendir?

  Güneş'e en yakın ve en ufak gezegen. Adını Roma mitolojisindeki Merkür'den alır. Yunan mitolojisindeki karşılığı Hermes'dir. Tanrıların habercisi olduğundan en hızlı tanrıdır. Merkür de en hızlı gezegen olduğundan bu isim kendisine layık görülmüştür. Güneş'in çevresindeki dönüşü 88 gün, kendi eksenindeki dönüşü ise 58 gün sürer. Bu yüzden Merkür'ün iki yılında sadece üç gün vardır. Deli gibi hareket etmesine rağmen, jeolojik açıdan ölü bir gezegendir. 4880 km çapına rağmen, merkezindeki demir çekirdeğin çapı 3600 km'dir. Çekirdeğinde muazzam büyüklükte demir bulunmasına rağmen, yüzeyinde demir yoktur. Bunun nedeni de tam olarak açıklanamamaktadır. Böyle de manyak bir gezegendir. Herhangi bir uydusu ya da kâle alınacak bir atmosferi yoktur. Aydınlık tarafında sıcaklık 430 derece, karanlık tarafında ise -170 derecedir. Gece ve gündüz farkının en yüksek olduğu gezegendir.

  Merkür belgeseli: https://youtu.be/G1CIngx58qk


  15- Venüs nasıl bir gezegendir?

  Güneş'e en yakın ikinci gezegen. Adını Roma mitolojisindeki Aşk ve Güzellik tanrıçası'ndan alır. Yunan mitolojisindeki karşılığı Afrodit'tir. Köken olarak bir kadın ismi alan tek gezegendir. Yüzeyinde bulunan kraterlere de birkaç istisna dışında tarihteki ve mitolojilerdeki kadınların isimleri verilmiştir. Erkek kökenli isimlere sahip diğer tüm gezegenlerden farkını ortaya koymak istermiş gibi değişik özelliklere sahiptir. En parlak gezegendir. Geceleri parlaklığı birçok yıldızı bile geride bırakır. Güneş'in etrafında dönme süresi 225 gün, kendi ekseninde ise 243 gündür. Venüs'ün bir günü, gezegenin yılından daha uzundur. Tüm gezegenler saat yönünün tersine dönerken saat yönünde dönen tek gezegendir. Gerçi Uranüs de saat yönünün tersine dönmez. Ama onun durumu bayağı karışık. Uranüs, kendini adeta deliye vurmuştur. Venüs'ün bu tersliği sebebiyle Güneş doğudan batar, batıdan doğar. Bu tersliğin nedeni tam olarak bilinmese de en yaygın görüş kuvvetli bir çarpışma sonrasında dönme yönünün değişmesidir. Ayrıca en sıcak gezegendir. Yüzey sıcaklığı 470 derecenin üstündedir.

  Dünya: Venüs'ün kötü ikizi belgeseli: https://youtu.be/HVha3DMlklo


  16- Dünya nasıl bir gezegendir?

  Talihsiz bir gezegendir.


  17- Ay nasıl bir gökcismidir?

  Biricik uydumuz. Uydusu olan diğer gezegenlerin uydu sayıları çok fazladır. Güneş Sisteminin 5. büyük uydusudur. Uydusu olduğu gezegene bu kadar yakın ve sevecen başka bir uydu yoktur. Bu yüzden gezegen-uydu ikilisinden çok 'gezegen çifti' olarak gören gökbilimciler de mevcuttur. Sesi iletecek bir atmosfer olmadığından yüzeyinde mutlak bir sessizlik hâkimdir. Jeolojik olarak uzun süredir ölüdür.

  Ay belgeseli: https://youtu.be/CyonPKPZXE8


  18- Ay nasıl oluşmuştur?

  Ay'dan örnekler gelmeden önce yaygın olan iki teori vardı. İlk teoriye göre Ay, şu an bulunduğu konumda, gaz ve toz bulutundan oluşmuştu. İkinci teoriye göre de hiçbir gezegenin kütleçekimine maruz kalmadan ortalıkta deli divane gezerken Dünya'nın yörüngesine girerek ve gezegenimizin kütleçekimine maruz kalarak şu an bulunduğu yörüngeye oturmuştu. İkinci teori aslında örnekler gelmeden önce zaten çürüktü. Çünkü; Dünya, yakınlarından geçen Ay'a "gel, otur şuraya soluklan yeğenim" diyebilecek bir kütleye sahip değildir. Gelen örneklerden sonra Ay'ın, Dünya gibi demir bir çekirdeğe sahip olmadığı anlaşıldı. Şimdi oldukları bölgede kendi hâllerinde oluşmuş olsalardı, aynı oluşum şartlarına ve hammadde ortamına sahip oldukları için, Ay'ın çekirdeğinde de demir bulunması gerekirdi. Ama alınan kaya örnekleri de gezegenimizdeki kayalarla birçok yönden benzeşti. Bu da ortak bir geçmişe sahip oldukları anlamına geliyordu. Dolayısıyla gelen örneklerle soruların yanıtlanması beklenirken kafalar iyice karıştı. Gelen kaya ve toprak örneklerinde, Ay'ın bir zamanlar eriyik şekilde ve lavlarla kaplı olduğu belirlendi. Bu sıcak dönemde çekirdeğinde bulunan demirin erimiş olması muhtemeldi. Ancak diğer yandan bu kadar küçük bir gökcisminin bu derece ısınması da imkansızdı. Gezegenler hakkında bilgi arttıkça üstlerinde oluşan büyük kraterlerin tarih olarak genelde tek bir zaman diliminde toplandığı anlaşıldı. Bu 4.6 milyarlık tarihin ilk bir milyar yılını kapsayan bir zaman dilimiydi. Etraftaki gaz ve tozları toplayarak oluşan gezegenler haricinde, ortalık da gaz ve tozdan geçilmediği için, kütle edinmiş gökcisimleri oldukça boldu. Bunlar daha büyük kütlelerin yani gezegenlerin kütleçekimine girdikleri an doğal olarak gezegenlere doğru yol almaya başladı ve buuuuum. O zamanlar bu oldukça sık gerçekleşen sıradan bir olaydı. Bu evreye 'bombardıman evresi' adı verildi. Şu an bu olaylara tanık olmayışımızın nedeni hem hammaddenin yok denecek kadar az olmasından dolayı büyük kütlelerin oluşamaması hem de geriye kalan küçük kütleli meteorların gezegenlerin atmosferleri tarafından imha edilmeleridir. Atmosferler tarafından imha edilemeyecek kadar büyük kütleli gökcisimleri, bombardıman evresinde patır patır gezegenlere çarptığı için zaten tükenmişti. Yani çok büyük oranda tükenmişti. Yoksa hepimizin bildiği, dinozorların soyunu tüketen ünlü meteor gibi örnekler de vardı. Bu meteor çok büyük ihtimal Güneş Sistemi'nin oluşumu sırasında ortaya çıkan bir gökcismiydi. 4.6 milyar yıl boyunca kendisinden daha büyük bir gökcisminin yörüngesine girmeden ortalıkta dolaştı ve günün birinde Dünya'nın yörüngesine girip kütleçekim etkisiyle gezegenimiz tarafından kendine çekildi. Dinozorlar için film sona ermişti. Peki bombardıman evresinde, gezegen büyüklüğündeki iki cisim çarpışmış olabilir miydi? Evet. Hem farkları ve benzerlikleri hem de Ay'ın bir zamanlar lavlarla kaplı olmasını tutarlı şekilde açıklayan ve günümüzde yaygın şekilde kabul gören teori budur. Ay'ın çapını baz alarak yapılan hesaplamalar sonucu, Dünya, Mars büyüklüğünde bir gökcismiyle çarpışarak kütlesinin bir bölümünü kaybetti. Yani bugün Ay olarak isimlendirdiğimiz gökcismi, bu çarpışma sonucu gezegenimizden kopan bir parçadan başka bir şey değildi.


  19- Mars nasıl bir gezegendir?

  Kızıl gezegen. Romalılar kan rengindeki bu gezegene, Savaş Tanrısı olan Mars'ın adını vermişlerdir. Yunan mitolojisindeki karşılığı ise Ares'tir. İki tane uyduya sahiptir. Bu uydular da Ares'in savaşlarda yanında götürdüğü iki oğluna hitaben isimlendirilmiştir. Phobos (korku) ve Deimos (dehşet). Kan rengine sahip olmasını toprağında bol miktarda bulunan demiroksite borçludur. Yani günlük hayatta da sıkça gördüğümüz demirin çürümesine neden olan, pas'tır. Dünya'dan oldukça ufak olan Mars'ın kendi ekseninde dönüş süresi, bize benzer şekilde 25 saate yakındır. Ama Güneş'e bizden daha uzak olması nedeniyle Güneş etrafındaki dönme turu 687 gün sürmektedir. Bilim insanlarının ilgi odağı olmasının ve özellikle 21. yüzyılda artan koloni kurulma planlarının yapılmasının nedeni, bizim de dahil olduğumuz karasal gezegenlerin sonuncusu olması ve yüzeyinin yeryüzüne çok benzemesidir. Sıcaklığı da bizden sonra koloni kurmaya en uygun sıcaklığa sahiptir. Diğer karasal gezegenlerden Venüs ve Merkür'ün yüzey sıcaklıkları 400 derecenin üstünde gezdiği için, oralara koloni kurma düşüncesi bile şu an oldukça komiktir. Mars'ın yüzey sıcaklığı Antartika'nın kış günlerine benzer şekilde -60 derecedir. Yaz aylarında ise sıcaklığı 0 derecedir.

  Mars belgeseli: https://youtu.be/MBLPu_HQDQY


  20- Mars’ta yaşam var mı?

  Yüzey üstünde hareket edebilen araçlar ve uydular herhangi bir canlı izine ya da fosiline rastlamadı. Ancak milyarlarca yıl önce, sıcaklığı tıpkı bizim atmosferimiz gibi tutabilecek daha yoğun bir atmosfere sahip olduğu biliniyor. Şu an donmuş şekilde yüzeyinde bulunan buz kütleleri, bir zamanlar su şeklindeydi. Dünya üstünde sadece Antartika'nın derinliklerindeki soğuk ortamda yaşayan bakteriler mevcut. Yüzey sıcaklığı da Antartika'ya çok benzediğinden bu donmuş su kütlelerinin derinliklerinde, bakterilerden öteye gitmese bile yaşam olma ihtimali çok yüksek. Mars'a koloni kurulması başarıldığında eğer canlı izine rastlanırsa bir DNA temeline sahip olup olmadığı araştırılacak. Eğer DNA temeline sahipse ya meteor çarpışmaları nedeniyle bizden oraya gitti ya da Mars'tan buraya gelerek daha uygun bir ortamda yaşam oluşmaya başladı. DNA temelli değilse de evrende farklı biçimlerde ve çok yaygın şekilde yaşam oluşabileceğinin büyük bir kanıtı olacak.


  21- Asteroit nedir?

  Güneş Sistemi'nin oluşumu sırasında, gezegen olabilecek kadar kütle toplamayı başaramamış döküntülerdir. Sayıları milyarlarcadır. Büyüklükleri birkaç metre çapında ya da minik bir gezegen boyutunda olabilir. Teleskobun icadıyla keşfedilen asteroitlerin, büyük kütleye sahip olanları bir zamanlar gezegen olarak kabul ediliyordu. Ama her yıl yenileri ortaya çıkmaya ve sayıları fazlalaşmaya başlayınca asteroit tanımı getirildi ve rütbeleri düşürüldü. Asteroitler, gezegenler ve dolayısıyla bizim için büyük tehlikeler oluşturur.


  22- Jüpiter nasıl bir gezegendir?

  Ortamın kralı olan en büyük gezegen. İsmini Roma mitolojisinde Tanrıların Kralı olan Jüpiter'den alır. Yunan mitolojisinde karşılığı Zeus'tur. Bir gaz devidir. Oluşum sırasında çevresinde ne kadar gaz varsa hepsini silip süpürmüş bir oburdur. Güneş Sistemi'nin elektrikli süpürgesidir. Büyüklüğü de bundan kaynaklanır. Jüpiter'in içine 1300 tane Dünya sığdırılabilir. Kütlesi de muazzam derecededir. 7 gezegenin toplam kütlesinin 2.5 katı gibi bir kütleye sahiptir. Bu kütleden dolayı çok güçlü bir kütleçekime sahip olduğundan, yeryüzünde 80 kg olan biri orada 187 kg gelir. İlk başlarda çapı bugünkü Jüpiter'in tam iki katıydı. Ama her yıl 2 cm küçülme yaşadığından gittikçe küçülmeye başlamıştır. Eğer ortamda Jüpiter gibi devasa bir elektrikli süpürgemiz bulunmasaydı, diğer gezegenler asteroitlerden kafalarını kaldıramazdı. Ayrıca tam 79 uydusu vardır. Kitapta 67 olarak yazılsa bile 2011 yılından sonra 12 yeni uydu daha keşfedilmiştir. En büyük 4 uydusunu ise Galileo keşfetmiştir. Bu nedenle bu 4 uydusuna Galileo Ayları denir.

  Jüpiter belgeseli: https://youtu.be/FIjSDm87IiU


  23- Jüpiter’in büyük uyduları neden önemlidir?

  Cevap çok basit. Bu uydular, Jüpiter'in muazzam kütleçekimine maruz kalmayarak Jüpiter'in değil de Güneş'in çevresinde dönebilseydi, bugün gezegen sayısı 12 olacaktı. Hepsi de Merkür'den daha büyüktür. Aynı zamanda ilginç özelliklere sahiptirler. Örneğin; Io'nun üstünde 300'den fazla etkin yanardağ vardır ve bu yüzden rengi turuncudur. Volkanik olarak tüm sistem içindeki en aktif gökcismidir. Europa'nın ise pürüzsüz bir buz yüzeyi vardır. Bu buzdan tabakanın 10-20 km arası olduğu ve tabakanın altında derinliği 100 km'yi bulan bir okyanus olduğu tahmin ediliyor. Eğer tahminler doğruysa Europa'da Dünya'daki su miktarının tam iki katı su var demektir. Su demek de yaşam ihtimali demektir.


  24- Satürn nasıl bir gezegendir?

  Fotoğrafların yıldızı olan oldukça güzel gezegen. En dikkat çekici yönü halkalarıdır. En büyük ikinci gezegendir. Tıpkı Jüpiter gibi bir gaz devidir. Ama onun kadar gaz sömüremediğinden daha küçük kalmıştır. İsmini Roma mitolojisinde Jüpiter'in babası olan Satürn'den alır. Yunan mitolojisindeki karşılığı ise Kronos'tur. Kronos ikincil tanrı olarak adlandırılan Titan Tanrılardandır. Bu yüzden Satürn'ün en büyük uydusu da Titan olarak isimlendirilmiştir. En büyük ikinci gezegen olmasına rağmen yoğunluğu en düşük gezegendir. Yoğunluğu o kadar azdır ki su dolu dev bir kabın içinde batmaz, yüzerdi. Bu kitabın yazıldığı 2011 yılından sonra uydu sayısına 20 tane uydu daha ekleyerek 82 uyduya ulaşmıştır. Kitabın yazıldığı tarihte en çok uyduya sahip olan gezegen Jüpiter olsa da şu an uydu sayısında Jüpiter'i geride bırakmıştır. Zaten kitapta da keşfedilmemiş yüzlerce uydusu olduğu tahmin olarak belirtiliyor. En büyük ve meşhur uydusu olan Titan yoğun bir atmosferi olan tek uydudur. Gezegenimizden sonra yüzeyinde sıvı olan tek gökcismidir. Ama bu sıvı, su değil metandır.

  Satürn belgeseli: https://youtu.be/b3MKyGHAFz4


  25- Güneş Sistemi’nin buz devleri nelerdir?

  Geldik son iki gezegene. Uranüs ve Neptün. Aslında bunlar da gazsal gezegenlerdir. Ama Güneş'e en uzak iki gezegen olduklarından ve merkezlerinde de Jüpiter ve Satürn kadar ısı üretemedikleri için, buz devlerine dönüşmüşlerdir. Uranüs en büyük üçüncü gezegendir. Uranüs, ismini Roma mitolojisi yerine Yunan mitolojisinden alan tek gezegendir. Bunun nedeni de çok uzak ve çok yavaş hareket eden bir gezegen olduğu için, açık bir gökyüzünde çıplak gözle fark edilebilmesine rağmen gezegen yerine muhtemelen bir yıldız sanılmasındandır. Gezegenlere kendi tanrılarının isimlerini veren Romalılar, bu gezegenin varlığından habersiz oldukları için, Uranüs'ü isimlendirmek teleskobun icadıyla birlikte gökbilimcilere düşmüştür. Onlar da yeni keşfedilen bu gezegene, hiyerarşiyi bozmayacak şekilde, Satürn'ün (yani Kronos'un) babası olan Uranüs'ün ismini vermişlerdir. Uranüs'ün diğer gezegenlere göre ilgi çekici yanı pek yoktur. En ilginç özelliği dönüş şeklidir. 6 gezegen saat yönünün tersine, Venüs ise saat yönünde dönerken Uranüs'ün kutbu Güneş'e bakar. Yani diğer gezegenleri ayakta dönen bir insan olarak kabul edersek Uranüs çimenlere yatarak yuvarlanan birini andırır. Güneş Sistemi'nin ilk zamanlarındaki şiddetli bir çarpışma sonucu bu hâle geldiği en yaygın görüştür. Neptün ise Güneş'e uzak gezegendir. Çıplak gözle görülme şansı yoktur. Neptün'ün keşfi için, Newton'un kütleçekim yasası kullanılmıştır. Gökbilimciler, Uranüs'ün yörüngesini belli zaman dilimlerinde etkileyen bir gezegen olması gerektiğini fark edince, kütleçekim yasasını baz alarak hesaplamalar yaptılar. Hesaplanan nokta ile Neptün'ün yörüngesi arasındaki fark sadece 1° oldu. Bu kütleçekim yasasının büyük bir zaferiydi. Keşfedilen bu yeni ve mavi gezegene Roma mitolojisinde Denizlerin Tanrısı olan Neptün adı verildi. Yunan mitolojisindeki karşılığı ise Posedion'dur. İsmini mitolojiden almayan tek gezegen Dünya'dır. Dünya, ismini mitolojiden alsaydı Neptün adını bu mavi gezegene bırakmazdık sanırım. En büyük uydusuna da Poseidon'un oğlu Triton'un adı verilmiştir.

  Uranüs ve Neptün belgeseli: https://youtu.be/QiCr3CyyvEQ


  26-Cüce gezegen nedir?

  'Gezegen nedir' soru başlığının altında yazdıklarım bu sorunun cevabını veriyor zaten. Tekrar uzun uzadıya anlatmaya gerek yok. Plüton'un dahil olduğu gezegen sınıfı. Bir zamanlar gezegen sayılmasının hatrına, isminin nereden geldiğini anlatayım. İsmini Roma mitolojisinde Yeraltı Tanrısı Plüton'dan almıştır. Yunan mitolojisindeki karşılığı ise Hades'tir. Diğer tanrıların hepsinden uzak bir yerde yaşadığından, gezegen olarak kabul edildiği dönemde Güneş'e en uzak gezegen olmasından dolayı, bu isim ona çok yakışıyordu. Bu arada Plüton ismini gökbilimciler vermemiştir. Plüton'un keşfedildiği 1930 yılında, Oxford'da okuyan 11-12 yaşlarındaki minik bir kız çocuğunun önerisi üstüne bu isim verilmiştir. Mitolojiye ilgi duyan Venetia Burney, Oxford'da kütüphane görevlisi olarak çalışan dedesine laf arasında bu fikrini söylemiş, dedesi de Oxford profesörlerinden birine Venetia'nın önerisini aktarmıştır. Profesörün bu öneriyi meslektaşlarıyla paylaşmasının ardından, isimlendirme için yapılan toplantıda, 3 isim önerisinden biri olan Venetia'nın önerisi oy çokluğuyla kabul edilmiştir. Venetia, Plüton'un gezegenlikten çıkarılmasından üç yıl sonra hayata veda etti. Kimsenin bu duruma onun kadar içerlemediğini düşünüyorum. Keşfedilen uydularına ise yine isimlendirildiği tanrıyla alakalı isimler verildi. En büyük uydusu olan Charon, mitolojide ölü ruhları taşıyan yeraltı dünyasının kayıkçısıdır. Bir diğer uydusu olan Nix, ismini Yunan mitolojisindeki Gece Tanrıçası'ndan almıştır. Charon'un annesidir. Aslında mitolojide Nix diye bir isim yoktur. Nyx olarak geçer. Nyx ismi başka bir gökcismine verildiği için, Nix olarak değiştirilmiştir. Plüton da dahil olmak üzere bilinen 5 cüce gezegen vardır. Bunların dördü Neptün'ün yörüngesinden sonra başlayan ve Kuiper Kuşağı olarak adlandırılan bölgede bulunur. Mars ve Jüpiter'in arasındaki cüce gezegen Ceres ise o kadar küçüktür ki aynı zamanda asteroit sınıfına da sokulur. Yani bu Kuiper Kuşağı olarak adlandırılan bölgede arka arkaya cüce gezegenler keşfedilmesinden sonra, bu bölgenin cüce gezegen doğumhanesi olma ihtimali çok yüksek. Bu bölgenin uzaklığı nedeniyle tam olarak bilgi sahibi olunmasa da bu bölgedeki cüce gezegen sayısının 200'ü bulabileceği tahmin ediliyor. Kuşağın ötesini de hesaba katarsak 2000 gezegen sayısı gibi tahminlerde bulunuluyor. Bu yüzden Plüton'a maalesef veda etmek zorundaydık.

  Plüton belgeseli: https://youtu.be/78-X9IZ85Ic
  Cüce gezegenler: https://youtu.be/kkWQzXeJxR4


  27-Yıldız kayması nedir?

  Aslında olmayan şeydir. Bunlar Güneş gibi yıldızlar değil, küçük meteorlardır. Öyle çok uzak bir bölgeyi geçtim, uzayda olan bir olay bile değildirler. 'Uzay nedir' sorusu altında belirttiğim gibi, 100 km altı uzay olarak kabul edilmez. Hepsi de 100 km'nin altında gerçekleşen olaylardır. Atmosfere giren küçük meteorlar tıpkı bir kibrit gibi yanar ve buharlaşır. Bu yanma sırasında da bir ışık gösterisi sunarlar. Kuyruklu yıldızlar da bir göktaşından başka bir şey değildirler. Meşhur Halley Kuyruklu Yıldızı da büyük bir göktaşından ibarettir. Attığı tur sırasında her 75 yılda bir Dünya'nın çok yakınından geçer.


  28-Güneş Sistemi’ni araştırmak için kaç uzay aracı gönderildi?

  2019 yılının sonlarında cevaplaması çok zor bir soru. Üstelik ucu da çok açık. Hubble gibi uzay teleskoplarını da dahil edersek net bir rakam vermek zor. 2011 yılında basılan bu kitapta da gönderilen uzay araçlarına dair net bir sayı verilmemiş. Genelde gezegenlere gönderilen araçlar listelenmiş.


  29-Evren’de başka yaşam var mı?

  En merak edilen soru herhalde budur. Evren'de başka yaşam var mı? Bu koskoca Evren'de yalnız mıyız? Bu konuda araştırmalar iki koldan ilerliyor. Herhangi bir gökcisminde, mikroorganizma ya da daha üst düzey canlılara yönelik araştırmalar ve Evren'in herhangi bir yerinde iletişim kurabileceğimiz akıllı canlılarla temasa geçebilme amacıyla onlardan gelebilecek radyodalgalarını yakalamaya yönelik araştırmalar. Radyonun icadından sonra radyodalgaları ismini almışlardır ama aslında elektromanyetik dalgalardır. Cep telefonları, radyolar ve televizyonlar bu dalgalar sayesinde veri taşır. Radyodalgalarının hızı saniyede 300.000 km'dir. Yani ışık hızı. Hiçbir şey ışıktan hızlı olamaz. Yani radyodalgaları özlerinde birer ışıktır. Bu dalgalar atmosferlerden bile etkilenmez. Başka gezegenlere gönderilen araçlardan bilgi ve görüntüler de bu dalgalar sayesinde alınır. Mükemmel iletim kaynaklarıdır. Bunlarla iletilen veriler yok olmaz. Yani 5 yıl önce yaptığınız bir telefon görüşmesi aslında uzayda 5 ışık yılı ötede olabilir. Evren'e bu dalgalarla, radyonun icadıyla ses göndereli 118 yıl, görüntüler saçmaya başlayalı da televizyonun icadıyla beraber 83 yıl oldu. Yani bugün bir televizyon programı, radyo yayını ya da cep telefonu görüşmesi bizden 500 ışık yılı ileride yaşayan ve bizim gibi bu dalgaları keşfedip kullanmaya başlayan, akıllı bir canlı türü tarafından yakalanabilir. Ama 2500 yılı dolaylarında bunu yakalayabilirler. İletişime geçmek için gönderecekleri radyodalgaları ise ancak 3000 yılında bize ulaşır. Ama Evren'in büyüklüğü ve içinde bulunan gezegen miktarını (bir sonraki soru) baz alırsak çok daha yakın bir zamanda bu iletişim gerçekleşebilir. Başka akıllı canlıların uzaya gönderebileceği radyodalgalarını yakalamak için, kulaklarımızı pür dikkat diktiğimiz bazı aletlerle Evren'i dinlemeye başladık bile. Bu arada Drake Denklemi olarak bilinen ve Evren hakkındaki bildiğimiz tüm bilgileri içeren bir denklem var. Bu denklem bizim gibi uygarlıkların sayısının kaç olabileceğini hesaplamak için kurulmuş bir denklem. Tabii ki kesin değil ve denklemdeki çoğu değişkene dair bir fikrimiz yok. Ama bu denkleme göre cevap 10.000. Hadi canım o kadar da olmaz, diyorsanız bir sonraki sorunun cevabını dikkatle okuyun.


  30- Kaç gezegen var?

  Genel olarak astronomi ile ilgili en ufak bilgi ve merak taşımayan kişilerde, çok sık düşülen bir yanılgı var. Evren'i sadece içinde bulunduğumuz Güneş Sistemi'nden ibaret sanmak. Yani Evren, gezegenimiz ve sürekli adını duyduğumuz diğer gezegenlerden ibaretmiş gibi bir algı var. Ama bu büyük bir yanılgı. Güneş Sistemi olarak adlandırdığımız ve içinde 8 gezegen ve cüce gezegen bulunan sistem, sadece tek bir oluşum. İçinde bulunduğumuz Güneş Sistemi, Milky Way yani Türkçede bilinen ismiyle Samanyolu Gökadası'nda bulunan yıldız sistemlerinden sadece bir tanesidir. Peki, içinde bulunduğumuz Samanyolu Galaksisi'nde Güneş'imiz gibi kaç yıldız var? Tahmini olarak en az 200 milyar. İçindeki yıldız sayısının 400 milyar olma ihtimali de var. Bir yıldızın çevresinde dönen gezegen sayısını 1 olarak alırsak bile, ortaya en düşük ihtimallerde 200 milyar gezegen çıkar. Ama ortalama olarak 1'den çok daha düşük olabilir. Her yıldız gezegen sistemi yaratamıyor. Yıldızlarda olduğu gibi toplam bir gezegen tahmini yapılamamasının nedeni, hem yıldızların yanında toz tanesi gibi kalmalarından hem de yıldızlar gibi güçlü bir ışık yaymamalarından kaynaklı. Peki belirlenen gezegenlere göre yapılan tahminlerde, kaçında yaşam olabilme ihtimali var? 2009'da fırlatılan ve geçen sene emekli olan Kepler Uydusu'nun gönderdiği bilgilerle yapılan hesaplamalara göre, aşağı yukarı Dünya büyüklüğünde ve etrafında döndüğü yıldıza uzaklığı Dünya kadar olan, dolayısıyla da herhangi bir canlı yaşamına ev sahipliği yapabilecek gezegen sayısı 100 milyon olarak tahmin ediliyor. Peki Evren içinde 200 milyar yıldız ve milyarlarca gezegen bulunan Samanyolu'ndan mı ibaret? Bu da büyük bir yanılgı. İçinde 200 milyar yıldız barındıran Samanyolu gibi galaksilerin sayısı, yapılan hesaplamalara göre 125 milyar gibi bir sayıyı buluyor. Yani Evren'deki yıldız sayısı 200 milyar x 125 milyar. Bu da 22 tane sıfır eklenerek ortaya çıkan 10 sekstilyon rakamını veriyor. Carl Sagan'ın meşhur örneğine göre, bu rakam Dünya'da bulunan tüm kumsallardaki kum tanelerinden bile çok daha fazla. Ama, Carl Sagan ve bu kitabın baz aldığı sayı 90'larda yapılan tahminleri içeriyordu. Birkaç yıl önce Hubble'dan gelen bilgilerle galaksi sayısı 2 trilyona fırladı. Tabii yıldız sayısına falan hiç girmeyelim artık. Tüm bu sayıları baz alarak Evren'de kapladığımız alana bakalım hadi. Güneş'imizin içine tam 1.300.000 tane Dünya sığabilir. Ama Güneş, Evren'in büyüklüğünü baz alınca bir kum tanesi bile değil. Biz o kum tanesi bile olamayan yapının içini, ancak 1.300.000/1 oranında doldurabilen bir yapının, üstünde yaşayan yok seviyesindeki canlılarız. Bu kadarla da sınırlı değil. Bu konuştuğumuz rakamların hepsi gözlemlenebilen Evren. Sayılar çok daha korkutucu rakamlara ulaşabilir ve şu anki sayıları aratabilir. Bu bahsettiğimiz sadece yıldız sayısı. Gezegen sayısının bunun çok üstünde olduğu kesin. Bizim gibi 10.000 uygarlık bulunabilir, cevabı hâlâ çok geliyor mu? Peki, bu Evren'de kesin olarak sadece biz varız, cevabı aslında ne kadar komik değil mi?


  31- Kahverengi cüce nedir?

  Yıldız olayım derken gezegen olan gökcisimleri. Oluşumları sırasında yıldız olmak için gereken evrelerden geçerken merkezlerindeki nükleer faaliyetlerin durması nedeniyle varlıklarına gezegen olarak devam eden gökcisimleridir. En küçük yıldızlardan bile daha küçük ama gezegenlerden çok daha büyüktür. Bu sınıfa girmek için, bizim ortamın kralı olan Jüpiter'den en az 13 kat daha fazla kütleye sahip olmaları gerekmektedir. Jüpiter'in kütlesini 70-80'e katlayanları bile vardır. Yüzeyleri çok sıcak olsa da parlamazlar ve kızılötesi ışın yayarlar. Bazıları bir yıldızın etrafında dönerken bazıları ise etrafta gezer. İlk keşfedildiğinde çok garip olsa da şu an sayıları yüzlerce olan ve normal kabul edilen bir gökcismi hâlini almıştır. Keşfedilen en ilginç kahverengi cücelerden birinin, çevresinde dönen bir gezegene sahip olduğu saptanmıştır. Bu keşif sonrasında da gezegen sistemleri bile olabilecek kahverengi cüceler ihtimali belirmiştir.


  32- Yıldızların yaşamı nasıldır?

  Doğar, büyür ve ölürler. Çok uzak gökcisimleri olduğundan, en güçlü teleskoplar bile onları ışık şeklinde bir nokta olarak görür. Yüzeylerine ait elimizde bulunan herhangi bir görüntü yok. Ancak bir ışının kaynağı belirlenebilir ve oldukça veri içerir. Bu sayede onlardan gelen bir ışın tayfı incelenerek kütleleri, parlaklıkları, büyüklükleri, yüzey sıcaklıkları ve hangi yaşam evresinde olup ne zaman ölecekleri bile belirlenebiliyor. Yüzey sıcaklıkları bir yıldızın rengini belirler. En sıcak yıldızlar mavi-beyaz karışımı bir renkte, düşük sıcaklığa sahip olanlar sarı, turuncu ve kırmızı renklere sahip olur. Güneş'imiz sarı renkli hâliyle büyük akrabalarına göre düşük sıcaklığa sahip küçük bir yıldızdır. Bir gökcisminin yıldız olabilmesi için olması gerek kütle, Güneş'in kütlesinin %8.5'una tekabül eder. Ancak bu kütleye ulaşabilen gökcisimlerinin merkezlerinde bulunan çekirdekte nükleer reaksiyon başlar ve uzaya enerji saçmaya başlayabilirler. Bir önceki soruda bahsedilen kahverengi cücelerin yıldız yerine gezegen olmalarının sebebi yeterli kütleye erişememeleridir. Evren'in başından beri en çok bulunan hidrojen ve helyum elementlerinden oluşurlar. Yakıtları tükendiğinde de ölümleri gerçekleşir.


  33- Yıldızlar nasıl ölür?

  'Güneş'in sonu nasıl olacak' sorusunda uzun uzun anlattım. Ama her yıldız aynı ölüm süreçlerinden geçmez. Bu süreçler kütlelerinin büyüklüklerine göre değişir. Çok büyük kütleli yıldızlar küçük kardeşlerine göre çok daha hızlı ölür. Yani, ben çok büyüğüm, cehennem gibiyim, alayınızı yakarım, diyen bir yıldızın gazı hemen söner. Yıldızlar büyük kütlelere sahip olduğundan gezegen gibi gökcisimlerini bile kendilerine çeker. Ama merkezlerindeki bu muazzam kütleçekimi diğer cisimlere uyguladıkları gibi, kendilerine de uygularlar. Bu muazzam kütleçekime kendi yüzeyleri bile dayanamaz ve yüzeyleri içeri doğru çökmeye başlar. Bu çökmeyi durdurmak için merkezlerinde hidrojen yakıp helyum üretirler. Astronomik boyutlardan çıkarıp anlaşılabilecek bir örnek verirsem, saniyede 10 hidrojen yakıp 9 helyum üretirler. Kaybolan bu 1 tane hidrojen ortaya muazzam bir enerji çıkarıp dışarıya doğru ilermeye başlar ve çökmeyi durdurur. Bu bir dengedir. Güneş'imizden bize ulaşan ısı ve ışık enerjisinin sebebi işte bu '1' hidrojen farkıdır. Gerçi o, saniyede 600 milyon ton hidrojen yakıp 596 milyon ton helyum üretir. Çıkan enerji farkıyla çökmesini durdurur ve bu enerjiyi saçar. Peki büyük kütleli yıldızlar neden daha çabuk ölür? Bunu da insana uyarlayayım. Eğer küçük bir mideye sahipseniz daha az besin yakarak kendinize yeterli enerjiyi sağlarsınız. Ama büyük bir mideye sahip olursanız sürekli daha çok besin yakmaya ihtiyaç duyarak gittikçe kilo alırsınız ve bu oldukça sağlıksız ve kısa bir ömür anlamına gelir. -kamu spotu- Sağlıklı ve yeterli beslenin ve çok yaşayın, büyük kütleler yıldızların bile sonunu getirir -kamu spotu- Büyük kütleli yıldızlara geri dönersek büyük kütle demek doğal olarak daha büyük kütleçekim demektir. Dolayısıyla bu yıldızlar yüzeylerini çok daha büyük bir güçle çekmeye başlarlar. Dengeyi sağlamak için de daha fazla yakıt yakmaları gerekir. Tabii bu yakıtın bir sınırı olduğu için yakıtlarını çok çok daha çabuk tüketir ve nalları dikerler. Ölümleri esnasında artık dengeyi sağlamak için yakıt kalmadığından merkezleri içeri göçer ve süpernova denilen muazzam bir patlama gerçekleşir, parçalar uzaya saçılır. Ölmekte olan yıldızın ilk kütlesi 8-20 Güneş kütlesinden daha büyükse süpernova patlaması sırasında ortaya nötronlardan oluşan küçücük bir yıldız kalır. Buna nötron yıldızı denir. Ama ilk kütlesi 20 Güneş kütlesinden daha büyük bir yıldız, süpernova patlamasıyla ömrünün sonuna geldiğinde, herkesin adlarını bildiği ama genel olarak ne olduğunu pek bilmediği bir şey ortaya çıkar: Karadelik!


  34- Karadelik nedir?

  Üstte nasıl ortaya çıktığı yazıyor. Şimdi, nedir, neyi kanıtlar, neleri etkiler? Öncelikle Newton'un kütleçekim teorisinden bahsetmek şart. 'Güneş nedir' sorusunda, eğer Güneş yok olsaydı karanlığa gömülmemizin 8 dakikadan biraz fazla bir süre alacağını söylemiştim. Newton'un teorisine göre ise Güneş birden yok olursa biz bunu kütleçekimsel olarak anında hissederiz ve yörüngeden çıkarız. Anında. Ancak Newton'dan yıllar sonra doğan, bir patent ofisinde çalışan ve sonradan dili dışarıda pozlar veren bir memurun bu konuyla ilgili sorunları vardı. Bu sorunun çözümünün adı Genel Görelilik olacaktı. O memur da hepimizin bildiği gibi Einstein'dan başkası değildi. Einstein'a göre ve sonradan kanıtlandığı üzere hiçbir şey ışıktan daha hızlı olamazdı. Buna kütleçekim etkisi de dahildi. Işığın bile 8 dakikadan fazla bir sürede katettiği yolu, kütleçekim etkisini nasıl anında katedebilirdi? Newton bazı konularda yanılıyordu. Bunu en basit şekliyle şöyle anlatayım, hatta sürekli paylaşılan bir film sahnesi de görmüşsünüzdür bununla ilgili anlamak için daha kolay bir örneği yok: İki arkadaşınız bir çarşafı alarak iki yandan tutsun, çarşafı ise uzay-zaman olarak kabul edelim. Uzay ve zaman olguları ayrı ayrı ele alınamaz. Siz de bu çarşafın tam ortasına küçük bir karpuz bırakın. Bu karpuz da Güneş olsun. Ne olur? Karpuz, çarşafı aşağı doğru çökertir ve kütlesiyle kendi etrafında bir şekil oluşturur. Şimdi bir mandalinayı çarşafın üstüne bırakın. Mandalina da Dünya olsun. Bu sefer ne olur? Mandalina, karpuzun çarşafta oluşturduğu eğrilere göre yol alır. Yani kütleçekim dediğimiz şey Güneş'in, kendi Güneş sistemimiz içinde en büyük kütleye sahip gökcismi olmasından dolayı uzay-zamanı diğer cisimlere göre çok daha bükmesi ve diğer gökcisimlerinin de bu bükülmenin oluşturduğu eğrileri takip etmesidir. Einsten'in teorisinden sonra bakış açısı tamamen değişmiş ve bazı sorulara cevap verilebilmiştir. Genel Görelilik teorisinden hemen sonra karadeliklerin varlıkları kuramsal olarak öngörüldü. Mesela Samanyolu içindeki milyarlarca yıldızın takip edeceği bir eğriyi yaratabilecek kadar, yani uzay-zamanı bu derece bükebilecek kadar muhteşem kütleli bir yapı olması gerekiyordu. Ama aynı zamanda hacminin çok küçük olması gerekiyordu. Çünkü uzay-zamanda bu derece bükme yaratabilecek bir kütleye sahip olan nesne, eğer kütlesiyle doğru orantılı bir büyüklüğe sahip olsaydı onu hemen keşfedebilirdik. Mesela Samanyolu'nun merkezindeki süper kütleli karadelik 4 milyon Güneş kütlesine sahiptir. Oha çekenler için, aşağıya bıraktığım karadelik belgeselinde 10 milyar Güneş kütlesine sahip karadeliklerin bile anlatıldığını belirteyim. Eğer 4 milyon Güneş kütlesine sahip bir yapı, kütlesiyle doğru orantılı bir büyüklüğe sahip olsaydı ilk fark edeceğimiz şey bu olurdu. Ama hayır, bildiğimiz en büyük yıldızlar bile böyle bir kütlenin, ufacık denebilecek bir oranını asla sağlayamazdı. Bu yapı, çok küçük bir hacmin içinde inanılmaz bir kütleye sahip olmalıydı ve bu yüzden de uzay-zamanı bükmeyi geçin, çarşaf örneğindeki çarşafı delip geçmeliydi. Karadeliklerin yaptığı şey budur. Uzay-zamanda bir delik açılan yerlerdir. İçlerine dair sadece teoriler var. Pratikte ne olduğunu bilmemizin imkanı hiç yok. O yüzden karadelikler, uzay-zamandan bağımsız yerlerdir. Orada bilinen kanunların hiçbiri işlemez. Tıpkı Bing Bang gibi tekilliktirler. Filmlerle birlikte oluşan yanlış algıdaki gibi korkunç şeyler değildir. Aksine yıldız üretimine en büyük katkıyı sağlarlar. Öyle ne var ne yok içine çekmezler. Olay ufku denilen bir sınırları vardır. Bu sınıra girmedikçe problem yok. Olay ufku, karadeliği bir küre gibi sarar. Bu 'olay ufku' çok geniş değil. Örneğin; Güneş'in yerine 10 Güneş kütlesine sahip bir karadelik koyduğumuzu düşünelim. Bu karadeliğin olay ufku anca 30 km falan oluyor. Isı veya ışık gibi faktörler olmasa hiçbir şey anlamadan, sorunsuz bir şekilde bu karadeliğin çevresinde dönmeye devam ederdik. Ancak bir karadeliğin olay ufkuna girilirse ne olur? Bir kütlenin kütleçekim etkisinden kurtulabilmek için sahip olunması gereken bir hız vardır. Bu hıza 'kaçış hızı' denir. Örneğin; Dünya'dan kaçış hızı saniyede 11,2 km'lik bir hızdır. Güneş'in kütlesinden kaçış hızı saatte 2,2 milyon km'dir. Kütle büyüdükçe kaçış için gereken hız da artar. Ama karadelikler muazzam kütlelere sahip olduklarından, kaçış hızı için en yüksek hıza, yani ışık hızına sahip olsanız bile onlardan kaçamazsınız. Zaten ışık bile karadeliklerin olay ufkundan kaçamaz. Adı üstünde karadelik. Gözlemlemek aşırı zordur. Hatta bir ara imkansız olduğu düşünülüyordu. Ama 2019 yılında çekilen ilk karadelik fotoğrafları kamuoyuna sunuldu. Dalga geçenleri hiç sallamayın. O flu fotoğraf muhteşem ötesi bir şey! Muhteşem ötesi!

  Süper kütleli karadelik belgeseli: https://youtu.be/bXgLUx8DT7A
  Karadelikler belgeseli:
  https://youtu.be/hocG9_ImTv4


  35- En yakın yıldızlar hangileridir?

  Soru yakın kelimesi içerse de tabii ki astronomik olarak yakın. Güneş'imizle bile aramızda 150 milyon km vardır. Saatte 1000 km hızla giden bir uçakla 150 milyon km'yi katetmek, bir an bile hız kesmediğiniz takdirde 17 yıl sürer. Güneş'ten sonra en yakınımızdaki yıldız, 'Güneş nedir' sorusunda ortadan yok ettiğim Proxima Centauri’dir. 4.2 ışık yılı uzaklıktadır. Bulunduğu noktaya aynı uçakla gitmeye kalkarsanız zaten gidemezsiniz. Bu yıldızla aramızdaki mesafeyi uçakla katetmek 4.5 milyon yıl sürer. Hızı saatte 250.000 km olan bir araçla bile ancak 18.000 yıl sonra varırsınız. Bizden 10 ışık yılı uzaklıkta keşfedilen ve hızla bize yaklaşan Ross 248 isimli yıldız, yolda başına bir şey gelmezse 33.000 yıl sonra bize Proxima'dan daha yakın olacaktır. Samanyolu'nda yıldızlar arasındaki mesafe ortalama 5-10 ışık yılıdır. Güneş'imiz gibi yalnız yıldızlar çok azdır. Yıldızlar genelde çift, üç ya da daha fazla sayıdaki gruplar hâlinde takılırlar. Örneğin; Proxima'dan sonra bize en yakın yıldız ikili bir yıldız sistemidir. Alfa Centauri sistemi olarak A ve B diye adlandırılırlar. Proxima da bu ikisinin çevresinde döner zaten. 10 ışık yılı yarıçapındaki bir küre içini baz aldığımızda çevremizde sadece 11 tane yıldız vardır.


  36- Gökada nedir?

  'Kaç gezegen var' sorusu altında bu sorunun cevabından bahsettim. Gözlemlenebilir Evren'de sayılarının, 2011 yılında yazılan bu kitapta 125 milyar olduğu yazıyor. Ama Hubble'dan alınan son verilerle yapılan hesaplamalara göre gökada sayısı 2 trilyona fırladı. O da gözlemlenebilir kısmı olarak tabii ki. Sayılar iyice manyak bir hâl almaya hiç şüphesiz devam edecek. Gökadalar farklı büyüklüklerde bulunuyor. Dolayısıyla içlerinde farklı yıldız sayıları barındırıyorlar. Birkaç milyon yıldız içeren oldukça küçük gökadalar bulunduğu gibi, içlerinde trilyonlarca yıldız barındıran gökadalar da mevcut. Samanyolu'nun çapı 100.000 ışık yılıdır. Aslında cüce kategorisinde bir gökadadır. Geçen yıl, Samanyolu'nun, hesaplamalardan en az 2 katı büyüklükte olabileceği anlaşıldı. Samanyolu'nun büyüklüğü hesaplanırken sadece en parlak yıldızların dizildiği disk şekli baz alınarak hesap yapılıyordu. Ama dümdüz bir disk yerine buruşuk bir yapı içerdiği anlaşıldı. Yani bizim göremediğimiz karanlık bölgelerinin olma ihtimali çok fazla. Ama iki katına çıksa bile yine cücelikten kurtulamıyor. Daha büyük galaksilerin çapı 6.000.000 ışık yılını bile buluyor. Gerisini siz hesaplayın. Bir çoğunun merkezinde bizim gökadamızda olduğu gibi, süper kütleli bir karadelik bulunur. Gökadanın içindeki cisimler de bu karadelik çevresinde döner durur. Gökadaların şekilleri de birbirinden farklı. Üç çeşidi var: elips, sarmal ve düzensiz. Sarmal gökadalar da kendi içinde normal ve çubuk olarak iki çeşittir. Samanyolu'muz çubuklu sarmal bir gökadadır. Daha önce birleşen gökadalar olduğu biliniyor. Bize en yakın galaksi, 2 milyon ışık yılı civarlarında bulunan Andromeda gökadası. Birbirlerine büyük bir hızla yaklaşıyorlar. Tahmini 4 milyar yıl sonra çarpışacaklar. Bu çarpışma da 4 milyar gibi bir süre boyunca devam edecek. Bu kitap yazılırken Andromeda Galaksisi tahminlerde bizden birkaç kat büyüktü. Ama buruşuk bir yapıda olduğumuzun ortaya çıkması ve Andromeda hakkındaki son hesaplamalardan sonra, iki galaksinin çok yakın büyüklüklerde oldukları ortaya çıktı. Ama bizim merkezimizdeki süper kütleli karadelik 4.4 milyon Güneş kütlesine sahipken Andromeda'nın karadeliği ise 100 milyon Güneş kütlesine sahip. Andromeda çok daha ağır ve büyük olduğu için hüüüüp diye içe çekilen bizim galaksimiz olacak. İki karadelik birleşip tek bir karadelik hâline gelecek. Yıldızlar arası boşluk çok olduğu için, bu ilk akla gelen düşünce gibi, her iki galaksideki tüm yıldız ve gezegenlerin toz duman olacağı anlamına gelmiyor. İki galaksinin iç içe geçmesi şeklinde bir çarpışma olacak. İki galaksi de milyarca yıldız ve gezegen kaybedecek ve canlıların hayatta kalamayacağı ışınlar yayılacak. Ama her iki galaksinin içindeki tüm cisimlerin infilak edeceği ve toz hâline geleceği yok. Zaten bu zaman dilimine gelmeden insanlar başka bir gezegene kaçamazsa bunları dert etmelerine gerek de olmayacak. Güneş'imiz ölüm evresine çoktan girmiş olacağı için, bu çarpışmadan çok önce Dünya'da yaşam zaten çoktan bitmiş olacak. Bu birbine yaklaşan iki gökadaya bakarak gökadaların sabit olmadığı zaten anlaşılabilir. Birbirlerini çekerler ve küme gökadaları denilen ve birçok gökada barındıran bölgedeki gruplar birbirlerini etkilerler. Birçok gökada kendi ekseninde döner ve evrenin sürekli genişlemesinden dolayı uzay tarafından ileri taşınır. Yani ileriye doğru bir hareketleri de mevcut.


  37- Samanyolu nasıl bir gökadadır?

  Çubuklu sarmal bir gökadadır. Bu kitapta büyüklüğünü anlatmak için verilen örnekte; Güneş Sistemimiz (yani Güneş'imizin etrafında dönen, 8 gezegen ve diğer ne kadar gökcismi varsa hepsi dahil) bir müzik CD büyüklüğündeyken Samanyolu bir Dünya büyüklüğündedir. Tabii bu kitaptan sonra keşfedilen buruşuk yapının ardından iki dünya büyüklüğündedir. İçerisinde keşfedilen en yaşlı yıldız 13,2 milyar yaşındadır. Yani gökadamız, Evren'den sadece 600 milyon yıl daha genç. Samanyolu'nu 130.000 ışık yılı çapında hale denilen bir yapı kuşatır. Bir de karanlık hale vardır ki o çok gizemli ve çok büyüktür. Karanlık hale'nin kütlesi, Samanyolu'nun toplamından 10 kat daha fazla kütleye sahiptir. Merkezindeki karadeliğin çevresinde tüm gökcisimleri döner. Güneş Sistemimiz de dahil. Üstelik saniyede 250 km hızla döner. Bir tur 250 milyon yıl kadar sürer. Bu karadeliğin çevresinde bu zamana kadar 20 tur falan attık.


  38- Yerel grup nedir?

  Samanyolu'nun dışına çıkınca karşılaşılan bölge artık Evren denilen yerdir. Gökadalar, kütleçekim sayesinde başka gökadalarla birlikte gruplar oluşturur. Küçüklerine grup, büyüklerine küme denir. 50 gökada altına grup, 50-1000 arasında gökada birlikteliklerine de küme denir. Biz 46 gökada içeren ve içinde bulunduğumuz için 'yerel grup' olarak adlandırılan bir gökada grubunun içindeyiz. Yerelliğe bak.


  39- Evren’in büyük ölçekli yapısı nasıldır?

  'Büyük resmi' görebilmek adına oluşturulan, en küçük parça olarak gökadaların kabul edildiği ve içinde trilyonlarca yıldız bulunan gökadaları sadece birer nokta şeklinde gösteren harita ve modellemeler oluşturuldu. Ama bu kitap yazıldığında tahmini gökada sayısı 125 milyar civarıydı. Şu an 2 trilyon. O yüzden büyük ölçeği daha küçük bir bölgeye (birkaç milyar ışık yıllık) indirirsek süper küme gökadalar, küme gökadalar ve gökada grupları ipliksi bir yapıyla sanki birbirine bağlıymış gibi, zincir ya da yaprak şeklinde bir görüntü ortaya çıkarıyor. Merkez olarak belirlenecek bir yapı yoktur. Her yere de eşit dağılmış homojen bir görüntü ortaya çıkar.

  Diğer soruları uzunluktan dolayı site kabul etmediğinden yoruma bırakıyorum.
 • 196 syf.
  ·4 günde·Beğendi·8/10
  > Evet, aradan uzun zaman geçti biliyorum, ama sonunda bir incelemeye daha geldik ve ben yaklaşan serin havalarla birlikte, artık bir şeyler karalama ihtiyacını daha çok hisseder oldum. Sanırım bu biraz mevsimsel gibi görünüyor ve böylesi yağmurlu havalarda insan daha çok içe çekilmek, içinden, aklından geçenleri kâğıda dökmek istiyor. Aslında, ne kadar da çok şeyi kâğıda dökmek isterdim, ama gel gelelim buna ne zamanımız ne de elimizde olan imkânlar elveriyor işte. Bir de, “bazı sırlar vardır ki, sır olarak kalması herkesin yararına olur.” #52320299 diye geçer Orhan Yeniaras’ın Bozkırların Kurdu Kültigin adlı eserinde.

  > Fakat bugün bir başka değerli yazarımız, Sercan Leylek’in kaleminden çıkmış ve gerçekten okunmaya değer bir eser olan Duvar ve Adam’ın incelemesini ele alacağım. Evet, kendisi ile birçok okuyucu arkadaşım gibi ben de burada, 1K’da tanıştım ve kitabının paylaşımları da ara ara duvarıma düşmekteydi ( kitabın adı gibi :) ) Sercan Beyin jesti sayesinde, kitabı kısa zamanda bana ulaştı ve ben de kendisinin kalemi ile tanışma şerefine nail oldum diyebilirim. Aslında gerçekçi olmam gerekirse, kendisinin eserini okumamdaki bir başka sebepse, kitabın konusunun İkinci Dünya Savaşı’nı da kısmen içerisine alması ve Yahudilerin, bugüne dek yaşadıklarını ya da en azından bu eserde anlatılanın farklı bir yazar tarafından ele alınışını görmek istememdi. Beni buradan ya da bir başka platformlardan (artık bir tek burası var) tanıyan arkadaşlarımın da bildiği üzere, ben tarih ağırlıklı kitapları, konuları daha sık takip ederim ve “Duvar Adam” da bu bağlamda ben de okuma hevesi uyandırdı.

  > Kitap elime ulaştıktan sonra, kitabın Bilgi Yayınevi (ANKARA) tarafından neşredildiğini ve takribi 194 sayfa olduğunu gördüm. Bu benim için okuduğum birçok eserin yaklaşık üçte biri kadar bir sayfa sayısına denk geliyordu. Bence kitabın ikinci baskısında, kitap kapak tasarımına biraz daha özen gösterilir ve daha farklı bir tasarım yapılırsa, daha hoş olacağı düşüncesindeyim. Bu baskı da bile, tuğlalarda ve yazılarda hafif kabartma kullanmış olsalardı, ortaya kesinlikle güzel bir şey çıkardı. Neyse, zor olmayacağını ve kolaylıkla okunacağını düşündüğüm bu eseri işlerimin ve gündelik akışın bana verdiği imkânlar doğrultusunda üç gün içerisinde tamamladım. Uzun aradan sonra yazacağım ilk inceleme kendisine kısmet oldu diyebilirim ve yavaş yavaş kitaba dair incelememe geçebilirim.

  DÜŞÜNCELERİME DAİR:
  > Konuya nereden, nasıl başlasam diye düşünüyorum ve aklıma ilk primitif insanlar geliyor. Geçenlerde bir arkadaşın hediyesi olan (kendisini hâlâ bulamadım) Jack London'un Adem'den Önce adlı kitabı geldi. Okuyanlar bilirler, orada rüyalarımızı, rüyalarımızla birlikte hissettiğimiz korkularımızı, korkularımızın açılımını yaparken, atalarımızı ve onların evrilme sürecinde yaşadıkları olasılıkları ele alır kendisi. Beğenerek okudum ve kısmet olursa, o güzel kitaba da bir inceleme yapmak istiyorum. Ama sanırım bu konuda baya bir ekmek yemem gerek olduğu düşüncesindeyim. Kolay değil abi, evrim bu. Alimallah, bunu burada 1K’da ele alırsam, bırak beni, mezarından kalkıp gelse, Charles Darwin’i bile taşa tutarlar vallahi! Neyse, şaka bir yana, insanoğlu evrendeki bu gelişim sürecini tamamlarken, geçmişinden gelen ve genlerinde taşımakta vahşiliği de unutmadı tabii ki. Evet, Yuval Noah Harari’nin de akademik eserlerinde anlattığı gibi, sapiens’ten, homo sapiens’e ve en nihayetinde homo deus’a doğru ilerlemekteyiz. Bu ilerleme süreci asla ve asla acısız, zararsız geçmemektedir ve insanoğlu bireysellik ile bir yere gelemeyeceğini, kolektif bir çalışma ile bir şeyler elde edebileceğini gördü. Ama bu süreç içerisinde hesaba katılmayan bir şey vardı ve insanlar gitgide iç içe yaşamanın sinsiliği tarafından sarıldıklarının, kuşatıldıklarının bilincinde değillerdi. Dağınık göçer düzenden, topluluk düzenine geçen insanlar artık eskisi gibi işledikleri, kendi ürettikleri toprakları bırakarak, şehirleşmenin rahatlığına ererken, bir yandan da eskisi kadar kaliteli ve doğal beslenmeden, gıda ve kaynak yeterliliğinden uzaklaşmaktaydılar. Sanayileşme süreci keşfedildikçe ve ilerleme kaydedildikçe, insanoğluna bir anda acımasızlık, doymazlık geldi. O güne dek sanayileşmiş dar alanda yaşayabilen onlarca insan, birden kabuğuna sığmaz oldu. Bu insanların gereksinimlerini karşılamak adına, başka değerli toprak ve kaynakları sömürü için krizler, savaşlar patlak vermeye başladı. Acı bir süreç başlamıştı artık ve önüne geçilmesi neredeyse imkânsızdı. Savaş artık bu gezegende bulunan ülkeler, devletler ve insanlar için kaçınılmaz olmaya başlıyordu. Tün bunların bilincinde olanlar ise, zaten kendi kadim planlarını çoktan yürürlüğe koymuş, elde ettikleri engin bilgi birikimlerini sadece ve sadece “Ari” olarak tanımladıkları ile paylaşmakta, avam’a ise dünyanın cefasını hak görmekteydiler.

  > Neyse, bu başka kitaplarda daha geniş çerçevede ele alınacak, değerlendirilecek derin bir mesele. Fakat bu seçilmişlerin planlarından birisi de, insanları bölmek, ayrıştırmak ve bundan profit (çıkar, kâr) elde etmekti. Yaşamakta olduğumuz bu gezegende, akla hayale gelebilecek her türlü kötülüğün temelinde, bu çıkar odakları yatmaktadır. Birinci Dünya Savaşı’nı izleyen İkinci Dünya Savaşı’na ve bu savaş sürecinde gelişen birçok hadiseye şahit oldu insanlık. Bugün elimizde olan bu güzel kitabımızda, biz okurları bir başka olaya götürecek ve hikâyesine, neredeyse bu kadim tarihin başlangıcı sayılabilecek, birçoğumuza tanıdık Antik Mısır’da (m.ö. 1500) başlayacak. Kitap bizi ilk olarak, yukarıda şahsen kaleme aldıklarımı, yazdıklarımı doğrularcasına; "Bu acımasız dünyada ezilmenin sonu yoktur" #51094244 sözü ile karşılayacak ve bir Türk göçmeninin yaşamakta olduğu günümüz Oslo’suna götürecek.

  > Yakamoz’un gündelik yaşamında her zaman kullanmakta olduğu ve o güne dek hiç farkına varmadığı duvarın kendisine konuşmasına şahit olacağız. Kendisinin almakta olduğu tedavinin de etkisiyle, ilk etapta halüsinasyon geçirdiğini düşünecek olsak da, ilerleyen sayfalarla birlikte, 1942 yılında Oslo’da yaşamış olan ve bir kütüphanede görevli Yahudi bir genç kızı, Anna Sophie’nin bu duvara gizemli bir şekilde hapsolduğunu göreceğiz. Kitap, tarihi bir kurgudan ibaret olduğu için, burada Anna’nın kendisini duvara hapseden etkenin gizeminin Mısır’dan gelen bir hatırat (obje) olduğu detayı çok hoş ve uygun bir şekilde düşünülmüş. Burada bunu okuduğumda, aklıma hemen okumuş olduğum ve Paul Sussman’ın kaleme aldığı, Tapınak'ın Son Sırrı adlı kitabın girişindeki şu satırlar geldi;

  “M.Ö. 70, Kudüs. Yahudilerin Kutsal Tapınak'ı Roma askerlerinin kuşatması altındayken, bir çocuğa koruması gereken bir sır emanet edilir.”

  Her daim geçmişe ve geçmiş ile gelece vurgu yapılmasının bir sebebi vardır.

  “Benliğini kaybeden, varlığını bulamaz; dününü bilmeyen, bugününü anlayamaz; bugününü anlayamayan, yarınına hazırlanamaz....” #51232648

  > Kitap hakkında daha fazla detaya girmek ve size spoiler vermek istemiyorum, ama şuna emin olabilirsiniz ki, araya eğer değişik bir eser almak isterseniz, o zaman “Duvar Adam” adlı bu hoş, düşündürücü ve geçmişten geleceğe biraz olsun ışık tutan kitabı değerlendirebilirsiniz. Ben şahsen severek okudum ve edebi olarak bir yorumu, beğeni hak edecek türde bir eser olduğunu da gönül rahatlığı ile ifade edebilirim. Belki birçoğunuz, içinizden bana, neden içerik hakkında daha çok yazmadığımı (?) soracak, ama ben sorulmasından çok, okunması tarafında olduğumu ifade edeceğim. Çünkü yazarında deyimiyle; “Bazen dünyaya bir çocuk gibi baş aşağı bakmak, hiç fark edemeyeceğimiz şeyleri görmemize yardımcı olur.”

  > Buradan Sercan Beye, bana olan yaklaşımı, hoşgörüsü ve jesti için tekrar teşekkür eder, kendisine yeni projelerinde başarılar dilerim. Umarım bir sonraki eseri ile çıtayı daha da yukarı çeker ve bizleri gene okunacak güzel, edebi bir eser ile karşılar.

  Şimdiden keyifli okumalar dilerim arkadaşlar.

  Bir sonraki kitap yorumu ve değerlendirmesin de görüşmek dileğiyle. Esen kalınız!

  ~ A.Y. ~
 • Öykü: Yaşama Nedenim [i]

  Ramazan Bayramının ilk günü, güzel bir Temmuz sabahıydı. Eskişehir’de, annemin çiftlik evinde, yeryüzü cennetim Vesper ile verandada oturuyorduk.

  -Kemal kahve içelim mi?

  -Olur canım, sen iki tane sade kahve yapıver lütfen, ben fındıklı lokumlardan çıkarıyorum hemen.

  -Bu arada annen nerede Kemal?

  -Biraderi, Okan’ı havalimanında karşılamaya gitti, birazdan gelirler.

  Kırmızı gerdanlı, sarı alınlı sedir ardıç kuşlarının birbirlerine kur yaptıkları günlerden biriydi. Kemal’in annesinin çiçek bahçesinden gelen nefis kokular, iki sevgilinin kahve içtiği verandanın üzerinde, adeta havada asılı bir güneş şemsiyesi gibi duruyordu. Kemal, cennet böyle bir yer olmalı diye kendi kendine düşünürken, çiftliğin avlusunda evin annesinin sapsarı Toyota pikabı görünmüştü.

  -Ooo birader hoş geldin.

  -Kemal ağabey nasılsın? Vesper, merhaba canım.

  -Oğlum sadece ağabey de bana, ne Kemal’i!

  -Bütün Türkiye hatta tüm Avrupa sana, büyük belgeselciye Kemal ağabey diyor, benim de dilime pelesenk oldu, kusuruma bakma.

  -Okan gel otur, Vesper çay demliyordu, demini aldıysa sana ve anneme birer tane getirir şimdi, az soluklan.

  -Bu arada Kemal ağabey, pardon ağabey, Karadeniz ormanlarında çektiğin “Yitip Giden Ormanlarımız” belgeselin tüm dünyayı kasıp kavuruyor. Galiba otuz ülkede birden gösterimdeymiş?

  -Sorma, bu başarıda ballı kurabiyem Vesper’ın payı büyüktür. Üç yıl önce Vesper ve ben, Artvin ormanlarındayken iyi bir konu yakaladığımızı anlamıştık. Belgesel izleyicisi de bizi utandırmadı, filmi çok sevdiler. Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletler’ den birkaç tanıdık arkadaş şimdiden, devamını ne zaman çekeceksin diye beni sıkıştırıyorlar. Ağaçlar yok olduğunda tüm insanlığın da tez elden yok olacağına dikkat çekebilenlerden biri olduk diyebilirim. Ağaç demek insan demek, ormanlar demek insanlığın kaderi demek…

  -Kızma ama bir şey soracağım, bu belgesel sevdası ne zaman başladı sende? Ya sen hiç anlatmadın, ya da ben sana hiç sormadım!

  -Doğrudur dostum, sık anlattığım bir mevzu değil. Hah çaylar da geliyor. Onları içerken biraz geçmişe dönelim, bayramın hatırına anlatayım size “yaşama nedenimin” niye belgesel çekmek olduğunu.

  -Kemal sana da çay koydum, yanında annenin getirdiği taze ayçöreklerinden de var.

  -Çay ve ayçöreği! Bir hikâye anlatıcısının en sevdiği ikili (gülüşmeler).

  *

  1987 yılıydı ve ben on yedi yaşındaydım. Lise yeni bitmişti, üniversite sınavına dahi girmemiştim, hangi mesleği seçeceğimi bilmeksizin avarelik yapıyordum etrafta. Tepebaşı’nda, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Ana Yerleşkesine yakın bir yerde, yeni ve ikinci el, müzikle ilgili ürünlerin satıldığı bir vintage mağazasında tezgâhtarlık yapıyordum. Sanırım Mart ayıydı ve Cumartesi günüydü. Yirmi beş yaşlarında bir delikanlı girmişti mağazaya. Şüpheli davranışları vardı. Baktım beş-on tane CD’yi tişörtünün altına sokuşturuyor. Hey ne yapıyorsun demeye kalmadan fırladı mağazadan, ben de arkasından tabii. Üç yüz veya dört yüz metre kovaladım elemanı, atletik bir tipti, yetişemedim. Ama enayi koşarken yere bir şey düşürmüştü, Cemal Mersinli adına düzenlenmiş bir kütüphane kartı. Adres olarak da Odunpazarı Paşa Mahallesi yazıyordu, buraya araçla yarım saatlik mesafede bir ilçeydi. Kartı cebime atıp mağazaya geri döndüm.

  Aradan iki ay geçmişti. Ramazan Bayramının ilk günüydü sanırım, 29 Mayıs 1987 Cuma sabahı. Annem ve sen İstanbul’da akraba ziyareti yapıyordunuz. Evde tek başımayım, feci de sıkılıyorum. Cüzdanımı karıştırırken bu kütüphane kartı geçti elime. Yapacak bir şey de yok, gidip sahibine vereyim diye düşündüm. Hem sorardım da elemana, neden o CD’leri yürüttün diye! Atladım minibüse, yarım saat sonra Odunpazarı’ndaki o küçük ve şirin Paşa Mahallesine vardım. Bir kıraathaneye girip yaşlılara, Cemal Mersin’liyi tanıyıp tanımadıklarını sordum. Elemanın adresini tarif ettiler. Yürüyerek on-on beş dakikada ulaştım eve. Küçük bir çiftlikti burası. Epeyce de bakımsız. Baktım verandasında bir ihtiyar oturuyor, yanında bastonuyla. Sanırım seksenlerinin sonlarında, ponpon bir amca. El ettim, selam verdim kendisine.

  -Amca merhaba, Cemal Mersinli’ye baktım.

  -Cemal mi? Cemal sen misin aslanım?

  -Yok, bey amca, ben Cemal değilim, Cemal’i arıyorum.

  -Cemal’im gel yanıma, nerelerdeydin, gözlerim yollarda kaldı?

  Tam kendi kendime bu amca sağır galiba diye düşünürken, amcanın “gözlerim yollarda kaldı” nidası anlamını bulmuştu: Bu ihtiyar amca kördü. Ve sanırım kulakları da ağır işitiyordu. Ramazan bayramının ilk günü, vakit bayramlaşma ve muhabbet zamanı. Kıramadım ihtiyarı, uydum ona, vardım yanına.

  -Merhaba tekrar, ben Cemal.

  -Aslanım nerelerdeydin, sarıl dedene bakayım.

  -(Uyduk amcaya bir kere, kucaklaştık) Ooo dedeciğim görmeyeli beri nasılsın?

  -Ne olsun be evlat, bir ayağımız çukurda işte, esas sende ne var ne çok, anlat?

  İnsan hiç kendi kanından olan birini tanıyamaz mı! Tanır elbet, ama amcam çok uzun süredir yalnızdı belli. Bugün onun günüydü, uydum hazır olan amcaya, kıblem de Kâbe’m de sensin bugün sevgili ihtiyar amca dedim kendi kendime.

  -Tepebaşı’nda ikinci el ürünler satan bir mağazada satış görevlisiyim, yok bir yaramazlık dedeciğim. Sen anlat, sağlığın, keyfin âlâ mı?

  -Anan öldüğünden beri eski tadım yok Cemal’im. Tanrının laneti üstümde, geldim seksen dokuzuma, ama hâlâ nefes alıp veriyorum, yoruldum, her gece yatağımı yaparken bu cefa ne zaman bitecek diye sorar dururum kendime…

  Boğazım düğümlendi, bir karşılık veremedim. Hızla ayağa kalkıp ben çay koyayım dedim ihtiyara, sevindi zağar, elime bir anahtar tutuşturdu, kilerden çay ve şeker alayım diye. Evden içeri girdim. Fukara bir evdi. Hemen solda mutfak vardı. Mutfakta bırak yiyecek bir şey bulabilmeyi, buzdolabı bile yoktu. Sanırım konu komşusu besliyordu ihtiyarı. Mutfaktan geri çıkıp ihtiyarın tarif ettiği kilitli kapının önüne geldim. Kilidi anahtarla çevirip açtım. Hemen sağdaki düğmeye dokunup tavandaki kırk mumluk ampulü yaktım. Az ışıkla biraz olsun aydınlanan oda küçüktü ve duvarlarında birçok boş raf vardı. Çay ve şekerden önce gördüğüm şey karşısında biraz afallamıştım. Odanın bir duvarında, üst üste dizilmiş bir sürü elektronik eşya kutusu vardı. TV’ler, müzik setleri, fotoğraf makineleri, birkaç radyo vb. orijinal kutularında hiç açılmamış şekilde duruyorlardı. Sanırım Cemal Mersinli’nin ne işle meşgul olduğunu anlamıştım. Yığının arasında bir şey gözüme ilişmişti. Kutunun üzerinde Canon Canovision 8VM-E1 yazıyordu. Çok iyi hatırlıyorum, bu iki sene önce çıkan profesyonel bir video kameraydı ve 1985’te o yılın dünyadaki en iyi kamera ödülünü almıştı. Canovision 8VM-E1, dünyanın ilk 8mm’lik video kamerası, 6X zoom’u, söküp-takılabilir f/1.2 geniş lensi vardı üzerinde. Kısacası efsane bir aletti ve de çok pahalıydı…

  Kilerden çayı ve şekeri alıp mutfağa götürdüm. Mutfakta iki gözlü küçük bir ocak vardı. Çayın suyunu koyup ocağı ateşledim. İhtiyara, on dakikaya geliyorum hemen deyip kendimi dışarı attım. Mahallenin büyük bakkaliyesine koşar adımlarla gittim. Geri dönüş minibüs paramı bir kenara ayırıp cebimdeki tüm parayla, çabuk bozulmayacak türden bir sürü yiyecek satın aldım. Yine elimdeki torbalarla eve koşar adım geri döndüm. Nevalenin içinden öğlen yemeği için gerekli olan malzemeleri ayırıp geri kalanını kilere yerleştirdim. El çabukluğuyla kocamam bir melemen, kallavi bir salata ve epeyce bir sandviç hazırlayıp çayı da demledim. Hazırladığım yemeklerle beraber bir sürü de kahvaltılık malzemeyi verandadaki yemek masasına taşıdım. İhtiyar, yardım teklif ettiyse de kör bir adamın varlığı, yardımından daha değerlidir deyip kendisine oturmasını rica ettim.

  Evdeki faturaların üstünde yazan isimden ihtiyarın adının Mehmet Hulusi olduğunu öğrenmiştim. Neredeyse üç saat süren harika bir yemek yedik âmâ Hulusi dedeyle. Nefis bir sohbetti, gençliğinde neredeyse tüm Türkiye’yi dolaşmış, emekli bir orman mühendisiydi Hulusi dede. Hiç bıkmadan çok hoş öyküler anlatıp durdu. Yüzlerce çeşit ağacın adını ezberden rahatlıkla söyleyebiliyordu, bilmediği hemen hiçbir çiçek türü yoktu ihtiyarın. Akşamüstüne doğru masayı topladım. Kilerde epeyce bir öteberi olduğu uyarısını da yaptım Hulusi dedeye. Bir yorgunluk kahvesi içelim teklifimi, harika bir vücut hareketiyle kabul etti. Akşam dokuz sularında koltuğunda uyuklamaya başlayınca, yatağına yatması için ona yardım ettim. Huzur içinde uykuya daldı.

  Komodinin hemen üstünde açılmamış bir mektup fark ettim. Mektup, torun Cemal Mersinli’den geliyordu ve tarih üç hafta önceyi gösteriyordu. Edirne Kapalı Cezaevinden postalanmıştı. Okudum. Cemal, dedesine bir hırsızlık suçundan içerde olduğunu ve yedi-sekiz yıl kadar hapiste kalacağını yazıyordu. Üzülmüştüm ama elimden de bir şey gelmezdi…

  Mutfağa geçip bulaşıkları yıkadım. Yemeklerden geri kalanları kilere kaldırdım. Canon video kamera hâlâ oradaydı ve bana yan yan, şeytani bir şekilde işmar ediyordu. Epeyce düşündükten sonra kamerayı yanıma almaya karar verdim. Neticede bu kamera artık ne Cemal’in ne de Hulusi dedenin bir işine yaramayacaktı. Hep böyle bir kameram olsun istemiştim. Bahçeden kopardığım birkaç taze çiçeği bir vazo içine yerleştirip komodinin üstüne bıraktıktan sonra uyuyan Hulusi dedeyle sessizce vedalaştım. Gözlerimden yaşlar süzüle süzüle Tepebaşı’ndaki annemlerin eve geri döndüm…

  İki haftada bir Hulusi dedeyi ziyaret ediyordum. Konu komşu da tanımıştı beni, ses etmiyorlardı. Bu gel-gitler altı ay kadar sürdü. Son ziyaretimden sadece iki gün sonrasıydı, Tepebaşı’ndaki eve bir telefon geldi. Paşa Mahallesi muhtarı, Hulusi dedeyi kaybettik diyordu telefonda. Apar topar cenazeye yetiştim. Tüm mahalleli, epeyce büyük bir kalabalık eşliğinde defnettik Hulusi dedeyi. Kendi kanımdan biri vefat etmişçesine kederliydim. Düşünün, bunları ne anneme ne de kardeşime, kimseye anlatmamıştım. Yaşananlar benimle, Hulusi dede arasında bir sırdı. O cenaze gecesi bir karar aldım kendi kendime: Emanet aldığım kamera benim hayatım, yaşama nedenim olacaktı. Doğayı seviyordum, fotoğrafçılığı ve filmleri de. 1988 yılında sınava girip Eskişehir Üniversitesinin Radyo Televizyon Bölümünü kazandım. Oldukça verimli geçen dört yıllık bir eğitimden sonra, akademiden dereceyle mezun olup belgeselciliğe başladım. Canon Canovision 8VM-E1’im kız arkadaşımdan daha yakın olmuştu bana. Onunla yüzlerce, binlerce saatlik çekim yaptım. Emanet aldığım kamerayla Hulusi dedeyi ve torunu Cemal’i onurlandırmak için elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım, başarılı olabildiysem ne âlâ…

  *

  -Vay be ağabey! Bunları inan ilk kez duyuyorum senden. Hatta bu son belgesel filminin jeneriğinin başında yer alan “Hulusi Dede için…” ibaresi şimdi daha anlamlı gelmeye başladı. İyi ki de kamerayı almışsın ağabey, iyi ki de belgeselci olup hem Hulusi dedeyi, hem kendini, hem de bizleri onurlandırmışsın.

  -Benimle on beş yıldır arkadaşlık ediyor abin, inan ben bile ilk defa duydum bu hikâyeyi Okan!

  -Doğrudur Vesper. Peki, aklıma bir şey takıldı ağabey. Bu çok önemli sırrını neden bunca yıl sonra, şimdi bizlerle paylaşmayı kabul ettin?

  -Ee, sırlarını dostlarınla paylaşmayacaksan, senden nasıl bir dost olur ki Okan’cım! Sanırım yaşamanın hiçbir anlamı kalmazdı o zaman…

  ****

  [i] Bu öykümün ana fikri, 1994 yılı Amerikan Bağımsız Sineması yapımı, senaryosunu Paul Auster’in yazdığı ve Wayne Wang’ın yönettiği “Smoke”, Duman isimli filmde, tütün ürünleri mağazası olan Auggie’nin (Harvey Keitel) yazar dostu Paul Benjamin’e (William Hurt) New York Times’da yayımlanması için anlattığı bir Noel hikâyesinden esinlenilmiştir.
 • 308 syf.
  ·Beğendi·10/10
  Jose Saramago okuduktan sonra sarsılmamak, bazı şeylerin üzerinde düşünmemek ve irkilmemek mümkün değil. Bilhassa her kitabında eleştiriyi ön plana çıkaran ve insan zihnine ufak bir balyoz indiren yazar, bizi hem geçmişe götürüyor hem bugünü sorgulatıyor ve geleceği kurgulatıyor. Kopyalanmış Adam beklediğimin çok ötesinde bir roman oldu. Özellikle kitabın sonlarına doğru merak ve endişe unsurları devreye girdi ve alışılmışın dışında bir dünyaya doğru sürüklendim. Birbirinin aynısı olan, fiziken aralarında hiçbir fark bulunmayan ama onun dışında gerek hayatlarıyla, gerek meslekleriyle, kişilikleriyle, duygularıyla, tecrübeleriyle farklı kimliklere sahip iki adamın birbirlerini bulduktan sonra nasıl bir sarsıntıya uğradıklarının ve hayatlarını nasıl bir çıkmaza sürüklediklerinin hikayesi. Olağandışı olanın vuku bulduğu bir hayatta, iki insanın, kendileri olma yolundaki mücadelesi. Sonu bir trajediye dönüştükten sonra adeta başka bir bilinmeyene doğru ilerleyen kitap okuduğum en güzel kitaplardan biriydi. Aynı zamanda Düşman adıyla beyaz perdeye de uyarlanmıştır. Onu da en kısa zamanda seyretmeyi düşünüyorum. Şimdiden keyifli okumalar.
 • BİR 15 TEMMUZ YAZISI

  (Güncel politik tatışmalardan, her türlü siyasî mülahazadan uzak bir 15 Temmuz yazısı)

  Şöyle bir geçmişe dönüp yaşadıklarınızı gözünüzün önüne getirin… Şimdiden geriye doğru baktığınızda mazinizden mutlaka çıkaracağınız dersler ve ibretler vardır. Bugünden bakıldığında geçmişte yaşadığınız kimi durumlar şükrünüzü gerektirirken kimi durumlar ise sabrınızı gerektirir. Bu durum sadece fertler için değil toplumlar için de böyledir.

  Rabbimiz sadece fertlerin değil toplumların da geçmişe dönmelerini, geçmişte yaşadıklarını düşünerek bundan dersler ve ibretler çıkarmalarını emreder. Kur’an’da en çok bahsi geçen İsrailoğullarından bir örnek verelim. Rabbimiz şöyle buyuruyor:

  “Andolsun ki Musa'yı da: Kavmini karanlıklardan aydınlığa çıkar ve onlara Allah'ın (geçmiş kavimlerin başına getirdiği felâket) günlerini hatırlat, diye mucizelerimizle gönderdik. Şüphesiz ki bunda çok sabırlı, çok şükreden herkes için ibretler vardır. Hani Musa kavmine demişti ki: "Allah'ın üzerinizdeki nimetini hatırlayın. Çünkü O, sizi işkencenin en kötüsüne sürmekte ve oğullarınızı kesip, kadınlarınızı (kızlarınızı) bırakmakta olan Firavun ailesinden kurtardı. İşte bu size anlatılanlarda, Rabbinizden büyük bir imtihan vardır." (İbrahim, 5-6)

  Bu âyetlerde Rabbimiz, Yahudilere kendi geçmişlerine dönmelerini, geçmişte Firavun zamanında yaşadıkları zorluk ve sıkıntıları hatırlamalarını, sonra Allah’ın bu sıkıntıdan kendilerini nasıl kurtardığını yâdetmelerini istiyor. Çünkü bunları hatırlamak insanları sabır ve şükre sevkedecektir.

  Rabbimiz aynı şeyi ashab-ı kirama da defalarca emretti. Sadece bir örnek üzerinde duralım. Allah Resûlü’nün Medine’ye hicretinden önce Medine’li iki Arap kabilesi olan Evs ve Hazreç sürekli birbiriyle savaş halindeydi. Buâs adı verilen savaşta her iki kabileden yüzlerce kişi ölmüştü. Neredeyse birbirinin soyunu kurutacak bu iki kabile Hz. Peygamber’in Medine’ye hicret etmesi sonrasında İslam potasında buluşmuş, kardeş olmuşlardı. Sadece bu iki kabile kardeş olmakla kalmadı, aynı zamanda Mekke’den hicret eden Muhacirlerle Medine’nin tüm halkı Ensar olarak kardeş oldu. Bu durumu Rabbimiz şöyle haber veriyor:

  “Hep birlikte Allah'ın ipine (İslâm'a) sımsıkı yapışın; parçalanmayın. Allah'ın size olan nimetini hatırlayın: Hani siz birbirinize düşman kişileridiniz de O, gönüllerinizi birleştirmişti ve O'nun nimeti sayesinde kardeş kimseler olmuştunuz. Yine siz bir ateş çukurunun tam kenarında iken oradan da sizi O kurtarmıştı. İşte Allah size âyetlerini böyle açıklar ki doğru yolu bulasınız.” (Âl-i İmran, 103)

  Öyleyse “doğru yolu bulmamız”, “sabreden ve şükreden kullardan olmamız” için kendi bireysel hayatımızda da toplumsal hayatımızda da geçmişimize dönüp yaşadıklarımızı düşünmek, bundan dersler ve ibretler çıkarmak zorundayız.

  Şimdi yakın geçmişe dönelim. Bundan tam üç yıl önceye…

  İslam’ı maske olarak kullanan bir örgüt uzun yıllar boyunca devletin içine sızmış, sonra bu milletin tankını, uçağını, tüfeğini bu millete doğrultarak pek çok vatandaşımızı şehit etmiş, bir kısmını da sakat bırakmıştı. Dış güçlerin desteği olmaksızın asla uygulamaya konulamayacak olan böyle sinsi bir plan, Cenab-ı Hakk’ın yardımı, mazlum ve mağdurların duaları ve halkımızın direnişi sayesinde püskürtüldü, ters yüz edildi.

  Olay herkes tarafından bilindiği için ayrıntısına girmeyeceğim. Her türlü siyasî mülahazadan ve günlük politik tartışma ve çekişmelerden uzak olarak bu olaydan bir takım dersler çıkarmak gerekirse şunları söyleyebiliriz:

  a) Birlik ve beraberliğin önemi

  Eğer bir toplum birlik ve beraberlik içinde olursa düşman ne kadar güçlü olursa olsun onlara zarar veremez. Ne zamanki birlik ve beraberlik bozulursa, zedelenirse işte o zaman düşman karşısında zaaf söz konusu olur. Rabbimiz yukarıdaki âyette “hep beraber Allah’ın ipine sımsıkı yapışın” buyurduğu gibi bir başka âyette de “birbirinizle çekişmeyin, yoksa başarısızlığa uğrarsınız ve kuvvetiniz elinizden gider” (Enfal, 46) buyurarak Müslümanları düşman karşısında güçlü ve zayıf kılan temel noktaya işaret etmiştir.

  Tarihte Müslümanlar birlik olduğunda düşman ne kadar güçlü olursa olsun bizi yenememiştir. Bunun en büyük örneği Çanakkale zaferidir. Müslümanlar ne zaman ki kendi aralarında fırkalara ayrılmış işte o zaman düşman karşısında yenilmiştir. Merhum Mehmed Âkif bu durumu şu dizelerinde çok güzel dile getirmiştir:

  Girmeden tefrika bir millete onu düşman yenemez.
  Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez.

  b) Sahih dinî bilginin ve bilinçlenmenin önemi

  Eğer İslam konusunda insanımız sahih bir dinî bilgilenme sahibi olmazsa, vahye ve tarih boyunca İslam ilim geleneğindeki sahih usule dayalı bir bilinç geliştirmezse din adına onları kandırmak çok kolaydır. Tarih boyunca nice Deccal, kendini Mehdi diye takdim etmiş, Hz. Peygamber’le rüyada görüştüğünü, Allah Teâlâ ile doğrudan irtibat kurduğunu iddia ederek kitleleri peşinden sürüklemiştir. Bugün de aynı şey olmaktadır. Öyle ise yeni FETÖ’lerin oluşmaması için yapılması gereken şey insanlara doğru din bilgisi vermektir. Bu konuda İmam-Hatip okulları, İlahiyat Fakülteleri ve Diyanet İşleri Başkanlığına büyük bir görev düşmektedir. Bu kurumlar, mevcut her türlü eksiklik ve yanlışlarına rağmen herhangi bir grubun eli altında olmaması, herhangi bir grubun yönlendirmesiyle işlememesi sebebiyle korunması ve geliştirilmesi gereken kurumlardır.

  c) Şehadet Bilincinin Önemi

  15 Temmuz darbe girişimi tankın önüne gövdesini siper eden, kurşuna ve bombaya karşı gözünü budaktan sakınmayan cesur yürekler sayesinde püskürtüldü. Bu müminler bunu yaparken şehit olmayı göze almışlardı. Elbette herkesin kalbinde neyin olduğunu, kimin hangi fiili hangi sebeple yaptığını yalnızca Allah bilir. Ancak bizler kul planında, zâhir âleminde gördüğümüz kadarıyla onlar, Allah Resûlü (s.a.v.)’nün şu sözünü pratiğe geçirmekten başka bir iş yapmıyorlardı:

  “[Haksız saldırıya karşı] malını korumak için [mücadele ederken] öldürülen kimse şehittir. Ailesini korumak için öldürülen şehittir. Canını korumak için öldürülen şehittir. Dinini korumak için öldürülen şehittir.”

  (Ebû Davud, “Sünnet”, 30; Tirmizî, “Diyât”, 22; Nesâî, “Muhârebe”, 19)

  Bunlardan birini korumak için öldürülen mümin şehit oluyorsa bunların tümünün birleşiminden oluşan vatanı korumak için öldürülen şehit olmaz mı?

  İslam’ın ve Müslümanların son kalesi olan bu vatan dış güçlerin eline geçmesin, bu ülkede ezanlar dinmesin, bu vatan dış güçlerin dilediğince sevk edebilecekleri bir oyuncağa dönüşmesin diye samimi niyetle canını feda eden müminler şehit olmaz mı?

  Bir düşünün: Eğer tankın önüne yatan yiğitlere şehadet bilinci aşılanmamış olsaydı durum ne olurdu? Şehit olmayı göze alarak darbe planını akamete uğratan Ömer Hadisdemir gibilere bu şehadet bilinci verilmemiş olsaydı ülke ne halde olurdu?

  O halde bu vatanda mutlu, huzurlu, güvenli bir şekilde yaşamak ve geleceğe doğru gitmek istiyorsak yeni nesillerimizi de bu şehadet bilinciyle yetiştirmemiz gerekir. Aksi takdirde her bir devirde içeride hainlerin, dışarıda düşmanların göz diktiği bu vatan toprakları tehlikeye girer. Merhum Mehmed Âkif’in dediği şu bilinci her gencimize aşılamak gerekir:

  Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma sakın.
  Siper et gövdeni dursun bu hayâsızca akın.
  Doğacaktır sana vaad ettiği günler Hakk’ın.
  Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

  Rabbimiz şehitlerimize rahmet eylesin, gazilerimize şifalar ihsan eylesin. Bizlere olan bitenden dersler ve ibretler çıkarmayı nasip eylesin. Bir daha vatanımızda böyle hain teşebbüslere fırsat vermesin.

  (Soner Duman/12.Zilkade.1440/15.Temmuz.2019/Pazartesi)


  #15
  Temmuz
 • YAŞLANMA ÜZERİNE :Genelde ellili yaşlarda ortaya çıkıyordu ve erkekler kadar kadınların da başına geliyordu. Ellilerine varan arkadaş ve akrabalarımın çoğu, süresi, şiddeti ve tarzı çeşitli ama belirtileri aşırı, kalıcı depresyondan fasılalı panik ataklara kadar değişen ani, beklenmedik çöküşü ortak bu dönemden geçmişti. Bu çöküş, ani cesaret kaybı, tereddüde kapılıp güvensizliğe düşme, ezici bir "Yapamıyorum artık bunu" duygusunun sonucuydu galiba.
  Benimki uzun süreli dersler vermek zorunda kalacağıma yönelik ani korku patlamalarıyla başladı. Durduk yerde kaygılar, göğüs ağrıları, mide yanmaları, terleme ve titremeler başladığında yıllardır öğretmenlik yapıyordum hâlbuki. Yaşam boyu çalışmamdan edindiğim otorite, bilgi ve öğretmenlik becerilerim ürkütücü bir boşlukta yiterek geriye sadece "Yapamıyorum bu işi artık" duygusunu bırakıyorlardı.
  Nasıl kurtuldum peki? Hâlâ tam emin değilim ama uygulamayı ve terimi bilmemekle birlikte, galiba bir tür Bilişsel Davranış Terapisi sayesinde oldu. Önce derslere hatırlama veya doğaçlamaya gerek bırakmayacak titiz, ayrıntılı hazırlıklar yaparak kaygıyı yatıştırdım. Ardından kendime, yirmi yıl doğru dürüst ders verdikten sonra korkmanın akla aykırı olduğunu hatırlattım. Son olaraksa kendimi, öğrenciler karşısında en azından otoriter görünmeye zorladım. Ya onlar ya ben durumuydu ve sonuç "ben" olamazdı.
  Bu döneme yol açan nedir peki? Pek çok etken söz konusu. Bir kere değişimi ve bedensel düşüşü, kişisel güçsüzlüğü ve önemsizliği, kişinin gücü ve enerjisi azalırken gittikçe aldırışsızlaşan, müşkülpesentleşen ve acımasızlaşan dünyayı fark etmek var. Sonra şarlatan, ihtiyar sahtekârın teki olma hissini doğuran inanç kaybı geliyor. Ve elbette ölümün, hiç yaşamamış gibi çarçabuk unutulacak olmanın kesinliği... Ama muhtemelen bunların en önemlisi potansiyelin ölümü, gelecek vaat etmenin son buluşudur. Sürekli beklenti içinde, daima bir şeylerin olacağı, bir davetin veya bir fırsatın çıkacağı ve o zaman öne çıkıp kaderimize erişeceğimiz ve nihayet gerçek kendimiz olacağımız inancıyla yaşarız. Ama orta yaşlar hiçbir şeyin olmayacağının iç karartıcı kavrayışını getirir. Büyülü kurtuluş falan gerçekleşmeyecektir. Sahiden hepi topu bu kadardır. Daha beteri, hepi topu bu kadar dediğimiz de azalacaktır...
  Kısacası bu böcekler sessizce ve görünmeden ama dur durak bilmeden, günün birinde aniden çöküp un ufak olana dek güveni yer, kemirirler. Korkuların en beteri, panik ve depresyonun kalıcılaşacağı hatta belki şiddetleneceğidir. Ama çoğu insan bu dönemi atlatır ve geri dönüp baktığında şaşar. Bugün baktığımda o dönemi bir tür geçiş töreni gibi görüyorum. Ergenlerin yetişkinliğe geçişlerindeki gibi, bu dönemin de yetişkinleri yaşlanma ve ölüm safhalarına geçirdiğini düşünüyorum. Bu dönem, Attar'ın şiirindeki kuşların, sonunda Simurg'un kendileri olduğunu bulabilmek için aşmaları gereken son vadi, Yoksunluk ve Hiçlik Vadisi'dir...
  Ödülüyse, bitişinden sonra her şeyin aydınlanıvermesidir. Varsayılan mizacın, korunma noktasının grafiği bir U-eğrisidir; gençliğin coşkun ruh hali orta yaşlara doğru alçalan bir eğri çizer, ardından şaşırtıcı bir hareketle, ilk yüksekliğine doğru tırmanır.[269] Evlilikte tatmin eğrisi de aynı şekli çizer; orta yaşlarda düşer ama çift birlikteliği sürdürebilirse ilerleyen yıllarda yükselir.[270] Hatta bellek bile bu eğriyi izler. Yetmişliklerin gençlik anıları yoğundur; orta yaşlarını zar zor hatırlarlar ve yakın geçmişe yönelik anıları yine güçlüdür.[271] Yapılan tüm araştırmalarda orta yaşların külüstürlüğünde hemfikirlik görülmektedir. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre depresyon "orta yaştaki insanlar için şimdiden birincil tek yetersizlik nedeni haline gelmiştir." Hatta orta yaşlılarda intihar oranlarının arttığına dair kanıtlar bile mevcuttur. ABD'de 1999 ile 2004 yılları arasında gençlerde intihar oranları aynı kalırken, 45 ile 54 yaş arası insanlarda oran yüzde 25 artmış, daha sonraki yaş gruplarındaysa ortalama yüzde 10'luk düşüş göstermiştir.[272]Mizaç eğrisinin U-şekli gittikçe daha belirginleşir görünmektedir. Ama en azından haberler iyi: Kendini asmak yerine dayananlar için işler daha iyiye gidebilmektedir.
  Bunun birçok nedeni var. Yaşlılıkta istemeden yapılan kopuşlar söz konusudur: emekli olmak, çocukların evden ayrılmaları, cinsel iştahın azalması birer kopuştur. İnsan kendi doğasını, arzularını ve tuhaflıklarını daha iyi anlar ve haliyle daha kolay kontrol eder. Neyin tatmin getireceği veya getirmeyeceğine ait kavrayış çok daha büyüktür.
 • En başa varmak için bugünden yola çıkmak gerekiyor.