Osman Talha KULAK, bir alıntı ekledi.
21 Mar 13:52 · Kitabı okuyor · Beğendi

Usta bir iktisatçı, bir dereceye kadar matematikçi, tarihçi, devlet adamı ve filozof olmalı. Geçmişin ışığında, geleceği amaçlayarak bugünü çalışmalı. İnsan doğasının hiçbir parçasını, dikkatinin dışına atmamalı, bir sanatçı kadar soğuk ve dürüst, buna karşılık bazen bir siyasetçi kadar dünyaya yakın olmalıdır.

Ekonomide Analiz, Mahfi EğilmezEkonomide Analiz, Mahfi Eğilmez

21 MART NEVRUZ
Ortadoğu Halkları; Türkler, Kürtler, Araplar, Çerkezler, Aleviler, Ermeniler, Yahudiler, Yezidiler.Dağlarına bahar gelsin memleketimizin. Bu arada Barış'ın mimarı her şeye rağmen birlikte ibadet eden, kız alıp veren, birbirlerinin ibadet yerlerine saygı gösteren, komşusunun derdini dert bilen Halkların da kendisidir. Hiçbir siyasetçi ya da şahısa yüklenemeyecek kadar önemli bir iradedir. O iradeye, O sevgiye de selam olsun.

mehmet şerif susuz, Zamanın Kelimeleri'ni inceledi.
17 Mar 11:37 · Kitabı okudu · 5 günde · 10/10 puan

Siyaseti asla hafife almayın.Soluduğunuz havadan içtiğiniz suya kadar her bir şey ile alakalıdır siyaset. Siyasetçiyi asla hesaba katmadan toplum-kültür velhasılı hayat üzerine tahlillerde bulunmayınız. .Siyaset ve onun somut hali siyasetçi kelimelerinizi, tümcelerinizi dizayn eder hatta üslubunuzu şekillendirir bunu böyle bilesiniz.Son söylediğim tespite kanıtım TANIL BORA: ZAMANIN KELİMELERİ

Ceren Eren, bir alıntı ekledi.
14 Mar 23:54 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ebedi Faşizm
Ne zaman bir siyasetçi, artık “ halkın sesi”ni temsil etmediği gerekçesiyle, parlamentonun meşruluğuna kuşku düşürürse, kök-faşizmin kokusunu duyabilirsiniz.

Beş Ahlak Yazısı, Umberto Eco (Sayfa 46 - Can)Beş Ahlak Yazısı, Umberto Eco (Sayfa 46 - Can)
Binnur., Davam'ı inceledi.
12 Mar 00:25 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Erbakan Hocayı tanımamı sağladığı için okumaktan çok keyif aldığım bir kitap. Erbakanın bu ülkede bir siyasetçi olmadan da en iyi konumlara gelebilecek bir şahsiyet olduğunu, her eğitim aşamasını birincilikle bitirdiği hâlde dava adamı olduğundan ve kendisini adil düzenin değişmesine adamış bir nefer olarak gördüğünden olacak ki kendi mesleğini bırakıp düzeni düzeltmek adına siyasete atıldığını bu kitapta öğrendim. Bilim ile ilim adına yaptığı her şeyden ve İslam yolunun hizmetinindeki cihadından ötürü ALLAH ONDAN RAZI OLSUN. DAVASI DAVAMIZDIR...

ibrahim ılgaz, bir alıntı ekledi.
11 Mar 18:42 · Kitabı okudu

'Siyasetle uğraşmayan Müslüman'ı Müslüman olmayan siyasetçi yönetir.'

Devletin Gizli Sırları Heyet 2, Halil Yaşar Kollu (Sayfa 156)Devletin Gizli Sırları Heyet 2, Halil Yaşar Kollu (Sayfa 156)
Şevval, bir alıntı ekledi.
09 Mar 21:48

Cadılık; şifacı, düşünür, siyasetçi, ya da yazar olan her kadının "asıl mesleği". Mevcut düzende elinin hamuruyla erkek işine karışıp yetmezmiş gibi bir de işleri yoluna koyuyorsa, kuşkusuz bunu, büyü yaparak başarıyordur kadın.

Kafka Okur Sayı 23, Kolektif (Sayfa 28)Kafka Okur Sayı 23, Kolektif (Sayfa 28)

Asım Us - Siyasetçi, Yazar 1884/1967
"Atatürk'ün önünde eğildiği tek büyük varlık, Türk ulusunun kendisiydi. Atatürk büyük felaketler karşısında yalnız umutlu olarak kalmamış, bütün Türk ulusu için de umut kaynağı olmuştur. Onun affedemediği tek şey milli hainliktir."

Allah bizi şunlardan korusun:

Görünüşte din adamı ama yalanı din yapmış.

Görünüşte siyasetçi ama yalanı siyaset yapmış.

Görünüşte tarihçi ama yalanı tarih yapmış.

Türkiye'de din, siyaset ve bilim yalanın tekelinde.

Bir Japon tarafından yazılan bu kitabın ilk baskısı, 1899 yılında İngilizce olarak basılmış ve Amerika'da popüler olduktan sonra Japonca'ya çevrilmiş ve ancak 1980'lerde Japonya'da ünlenmiştir. Yazarı Nitobe İnazo (1862-1933), Japonya'daki öğreniminden sonra üniversite için Amerika'ya göç etmiş ve ünlü bir diplomat, tarım iktisatçısı ve siyasetçi olmuştur. 1920'de kurulan Cemiyet-i Akvam'ın (Milletler Cemiyeti) genel sekreter yardımcılığı ve UNESCO'nun kurucu başkanlığını yapmıştır. Samurayları batıya ilk duyuran kişidir. Ciddi bir entelektüel birikimi olan, Avrupa tarihini, dillerini ve tüm klasik eserlerini de okuyup benimsemiş bir yazar olarak Nitobe, Japon Samurayları ile Avrupa şövalyelerini çok sıkça karşılaştırmıştır. Sadece askeri düzeyde değil, beslendikleri toplumsal kurallar ve kültür olarak da...
Kitapta; Japonların yazılı olmayan fakat toplumsal ahlak kuralları olarak benimsediği sistem olan Buşido anlatılmıştır. Buşido'nun kaynakları ile başlayarak; dürüstlük, adalet, cesaret, iyilik, nezaket, şeref, sadakat, irade gibi kavramların Japon tanımlamalarını açıklar. Devamında Samurayın zihinsel eğitimi, intihar ve felsefesi gibi konular vardır. Kitabın son bölümü Buşido'nun halen(1899) canlı olup olmadığı ve gelecekte neler olabileceği de tartışılmış. Burada sonraki yıllarda Japonların ne gibi çılgınlıklar yapacağını bilmemesi doğaldır. Neticede bu yıldan sonra Japonlar hem 1. ve 2. Dünya Savaşları'nı ciddi şekilde etkilemiş hem Soğuk Savaş yıllarındaki ekonomik başarılarıyla gündeme gelmiş hem de günümüze kadar bir teknoloji devi haline gelmiştir. Şahsi tecrübelerime göre de bugünkü Japonların büyük kısmı hala bu değerleri korumaktadır.
Kitaba olan tek eleştirim ismiyle ilgilidir; "Japon Savaş Sanatı" başlığı askeri bir kitap tarif ediyor gibi. Fakat aslında kitapta askerlikle yada savaş sistemleri ile ilgili bir şey anlatılmıyor. Tamamen "sanat" kısmı olan düşünce ve felsefe dayanakları anlatılıyor. Kesinlikle tavsiye ederim.