• Arkadaslar bi cocuk sizi en basindan beri seviyosa ama siz onu hep kardes olarak gormusseniz o ise bunu her firsatta belli ediyosa:
  Bi cocuga ise en basindan beri sans verdiyseniz ve onun ilk askiysaniz ilk ciktigiysaniz onun arkadaslariniza bile ben onu seviyorm dedigini duyduysaniz Sizi kirmaktan cok korktugunu bilseniz :
  Birisi ise size teklif etse ve siz de oylesine teklifi kabul ederseniz ve sonrada size cok korkunc baglandigini gorseniz hem de hicbir sekilde sevdigini kimseye belli etmeyen bi cocuk size gulum diyosa :
  Hangisini secerdiniz😖😖😖😖
 • #alıntı
  “ Benim için erişilmez bir uzaklığa gitmişti Asel, düşünceleri de uzaklaşmıştı benden. Son yıllarda öyle değişmişti ki, bakışları bile başkalaşmıştı. Artık o gözler insana inanıveren, saf, temiz bir kızın gözleri değildi. Karşısındakine sert sert bakıyordu. Her şeye karşın al yazmalı, selvi boylu sevgilimdi o benim. “
  .
  .
  “ Elveda Isık-Göl’üm, bitmemiş türküm benim! Mavi dalgalarını kumlarını yanımda götürmek isterdim ama gücüm yetmez buna. Sevdiğim kadının aşkını götüremediğim gibi seni de götüremem. Elveda Asel! Elveda al yazmalım, selvi boylum! Elveda sevgilim, aşkım! Mutlu olman dileğiyle!.. “

  Herhalde Selvi Boylum Al Yazmalım filmine konu olan Asya ile İlyas’ın güzel aşkını bilmeyen yoktur.. Filme can veren kitap elinizdeki. Aşkın ve sevginin gerçek olduğu zamanlardan, içinizi ısıtan bir hikaye anlatıyor.. Güzel başlayıp acıya dönüşen bir hikaye.. Biz olanları İlyas’tan dinledik. Acaba dedim kitabı okuduktan sonra Asel bize aşkını ve yaşadığı acıyı nasıl anlatırdı ?.. Zira bu aşkın asıl kahramanı o bence, hem seven hem sevilen hem de acının en büyüğü yaşatılan.. Peki siz Asel’in yerinde olsaydınız hangisini seçerdiniz ? Gerçek aşkı mı yoksa sevgi ve emek vereni mi ? Ben olsaydım Asel’in yolundan giderdim..

  Yazarın kalemini çok severim. Selvi Boylum Al Yazmalım’ı ise ayrı bir severim. Benim için bambaşka bir yere sahip. Siz de mutlaka izlemiş olduğunuz bu filmin aslını okumalısınız bence keyifli okumalar ️
 • Vatani sorumluluğunuzla özgürlüğünüz arasında bir seçim yapmak zorunda olsaydınız hangisini seçerdiniz?

  Ferdinand böyle bir seçim yapmak zorunda bir yandan çok sevdiği karısı ve özgürlüğü diğer yandan vatani sorumluluğu.. Hangisini seçtiğini söylemicem onu siz okuyunca anlayacaksınız.

  Mecburiyet, Stefan Zweig'in o incecik ama içi dolu dolu kitaplarından biri, gerçekten muhteşem, okunası kitaplardan.. keyifli olumalar...
 • Çünkü Tanri önünde, bir özgürlük sorunundan çok bir kötülük sorunu vardır. Seçeneği biliyoruz; ya özgür degiliz ve kotulukten her gücü elinde tutan Tanri sorumludur ya özgür ve sorumluyuz ama Tanri her gücü elinde tutamamaktadir.
 • Piyasada çok fazla sayıda kitap var ancak Mirdad’ın Kitabı hepsini egale edip gönlümde çok güzel bir yer edindi. Bu duyguyu yaşamamı sağlayan ince ruhlu nadide insana teşekkürü bir borç bilirim.
  Mikhail Naimy başyapıtın mimarı... Tüm tecrübesini topladığı tek kitap… Bir daha büyük cümleler kurmayacağıma dair kendime söz vermeme rağmen muazzam diyorum eser için. “Kitapların Everest’i” gibi tanımlamalar kurulmasına rağmen ben kendim de Mirdad’ın Kitabı için “Mirdad’la Milattan Önce Mirdad’la Milattan sonra” ifadesini uygun buldum. Tabii bu milat benim için geçerli :)
  Kitabı anlamak için kitapta kullanılan kelimelere bakmayınız satır araları onu tarif etmek için daha anlaşılır. Sadece akılla anlaşılacak bir eser değil akıldan ziyade kalbi ile okumalı insan bunu, o yüzden kalbi ile okumayacaklara kitabı tavsiye etmiyorum. Sizi kendinizin de ötesine geçirecek bu eserin özüne ulaşamayanlar başarısızlıklarını kitaba yüklemesinler. Biraz sert oldu ama gerçek böyle :) Çünkü bu kitap çok eski çağlardan kalma en büyük kitaplardan. Şiir gibi müzik gibi bir meditasyon hocasından alınan bir mesaj niteliğinde okumanızı tavsiye ederim. Kitap sizin çevrenizde belirli bir atmosfer yaratmak içindir. Eğer hazırsanız, hazır olursanız, atmosfer yaratılmış olacak ve büyük bir sessizlik kitabı iliklerinize kadar hissedeceksiniz. Ve sessizlik her zaman keyiflidir. Sessizlik demişken yazar eserde aynen şu ifadeyi kullanmaktadır. “Gürültülü bir erdem, sağır bir adaletsizlikten daha kötüdür.” Ne kadar da güzel bir ifade! Ünlü bir düşünürümüzün de belirttiği gibi “Fazla konuşmak, tehlikelidir. Sessizlik ise bazen kötü şansı engellemenin en iyi yoludur. Papağanları düşünün. Konuşabildikleri için kafese kapatılırlar. Konuşamayan diğer kuşlar ise özgürce uçmaya devam ederler.” Sanırım ömrümün kalan kısmında da daha sessiz bir hayat tercih edeceğim. Çünkü sessizlik her zaman mutluluk getiriyor.
  Kitap, Nuh tufanının anılarını mistik düşünce tarzı ile ele alıp bir dağın tepesinde ismi Gemi Ev olan bir manastırda başlamaktadır. Her cümlesinin altı çizilmeye değer olan bu eserde Mirdad en başından en sona doğru yaşanmışlıklarını anlatmaktadır. Mirdad’la beraber Shamadam, Noranda, Bennoon, Micayon, Micaster, Zamora ve adlarını hatırlayamadığım kişiler ile olan ilişkisini sevgi, kıyamet, anlayış, otorite, kadın erkek ilişkisi ve daha sayamadığım birçok konu üzerinde fikirlerini zaman zaman esrarengiz bir biçimde zaman zaman da direkt bir biçimle açıklamış. Site üzerinde hoşuma giden alıntılar yaptım ve bunlar üzerinde en çok ilgimi çeken ise şu olmuştur. "Sevgi yaşamın melodileriyle çarpan bir huzurdur. Nefret ölümün şeytani sesiyle sava açmaya can atıcıdır. Siz hangisini seçerdiniz? Sevip, ebediyen huzurlu olmayı mı? Yoksa nefret edip ebediyet kavga içinde olmayı mı?" Konu ile ilgili hemen de Hz. Ali o eşsiz sözü aklıma geliyor. “Gören göze karanlık perde olamaz, görmek istemeyen göze ışık ne yapsın” Sabahları uyanıp aynaya baktığımızda içimizdeki sevginin ya da nefretin yüzümüze yansıdığını görürüz. Öncelik sevgi olduğunda hayatımızın da akışındaki sorunlara daha pozitif yaklaşır ve çözeriz. Bazen de içimizdeki kaynağı farkında olmadan, değişik ruh hallerine kapılarak kurutmaya çalışırız ki bu da sonumuzun pek de iyiye doğru gitmediğini gösterir. Mirdad bu konuların üzerinde detaylıca durmuş olup aydınlatacağı kadar aydınlatmıştır bizleri.
  Daha yazılacak çok şey var kitabı okuyun pişman olmazsınız.
 • "Sevgi yaşamın melodileriyle çarpan bir huzurdur. Nefret ölümün şeytani sesiyle sava açmaya can atıcıdır. Siz hangisini seçerdiniz? Sevip, ebediyen huzurlu olmayı mı? Yoksa nefret edip ebediyet kavga içinde olmayı mı?"
  Mikhail Naimy
  Sayfa 81 - Arıtan yayınevi
 • Taş Devri Paketi

  "İlk gün el değmemiş ormanda on saat yürüyüş yapacağız, akşam çökerken bir nehrin kenarında kamp kuracağız. İkinci gün nehirde on saat kanoyla dolaşacak, küçük bir gölün kıyısında kamp kuracağız. Üçüncü gün yerel halktan nasıl balık tutulacağını ve yakındaki koruda mantar toplamayı öğreneceğiz."

  Modern Proletarya (Emekçi Sınıfı) Paketi

  "İlk gün pislik içindeki bir tekstil fabrikasında on saat çalışacağız, sıkış tıkış bir apartman dairesinde geceleyeceğiz. İkinci gün yakındaki bir markette on saat kasiyerlik yapacak ve uyumaya aynı daireye döneceğiz. Üçüncü gün yerel halktan nasıl banka hesabı açarak ev kredisi alacağımızı öğreneceğiz."

  Siz Hangisini Seçerdiniz?