Murat Ç, bir alıntı ekledi.
13 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Snelman yetişkinlere der ki;
"Çocuklara sürekli <Yalan söyleme, kimseyi kandırma! Bu iyi değil, şunu yapmak kötüdür, günahtır! Tanrı hoşlanmaz ve sizi cezalandırır> diyorlar.. Ama kendileri yalan söylüyorlar, kandırıyorlar. Birbirlerine, başkalarına, çocuklarına yalan söylüyorlar.

<Birilerine yalan söylemek, kaba ve kinli olmak günahtır> diye nasihat ediyorlar, ama kendileri kaba, kindar ve yalancıdırlar. Söyledikleri ile yaptıkları birbirini tutmamaktadır."

Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 124)Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 124)
Şükrü Hurma, Beyaz Zambaklar Ülkesi'ni inceledi.
09 Haz 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

#KitapTanıtımı
#BeyazZambaklarÜlkesinde

"Türkiye'de bir gün devlet, geniş ve boş bir araziye geceleri göz kulak olacak, 1400 TL maaşla, bir bekçi işe almaya karar verir.

Bir süre sonra düşünülür ; ‘’Peki talimatlar olmadan bekçi işini nasıl yapacak’’
Bir planlama birimi kurulur ve planlamayı yapmak üzere, 2000 TL maaşla, iki kişi işe alınır.

Bir süre sonra
‘’İşleri yapıp yapmadıklarını nasıl kontrol edeceğiz’’ diye düşünülerek, 2.400 TL maaşla, iki denetmen işe alınır, biri denetim yapar diğeri raporları yazar .

Bir süre sonra
‘’ Bunların maaşları hesaplanıp nasıl ödenecek ‘’ diye tartışılır ve 3000 TL maaşla, bir mali müşavir, bir katip, bir de istatikçi işe alınır.

Bir süre sonra ;
‘’Peki bunlardan kim sorumlu olacak.’’ Diye düşünülür ve 5.000 TL maaşlı bir müdür ve 3.000 TL maaşla iki de müdür yardımcısı işe alınır.

Bir süre sonra,
ülkede ekonomik kriz çıkar ve bütçedeki masrafları kısmak için bekçi işten çıkartılır."

Gerek yerel basın gerekse dünya basını PISA sonuçları üzerinde oldukça fazla durdu. Türkiye sürekli yerinde sayarken yahut gerilerken 2000 yılından beri Finlandiya bu sınavda başı çekiyor. Peki ya bunun sebebi ne?

Beyaz Zambaklar Ülkesinde adlı eserde geçen bir paragrafa göz atmamız gerekiyor.

"Tramvaya binersin; biletçi yok, kontrolör yok. Parayı kutuya atar, dilediğin yere gidersin. Finli bir öğretmen bunun nedenini şöyle açıkladı: Rusya’da, bütün Avrupa’da olduğu gibi, halka güven olmadığı için bilet satılırsa, kondoktörü denetlemek için kontrolör konulursa, ya kontrolörleri kim denetlesin? Biz, kontrolöre değil, halka, insanlara inanırız…"

Şimdi giriş kısmında anlattığım hikayenin mahiyeti daha iyi anlaşılmıştır.

1908 yılına değin İsveç mandası altında olan Finlandiya, 1908-1917 yılları arasında da Rus mandası altındadır. Ta ki 6 Aralık 1917 yılında bağımsızlığını kazanana kadar.

Evet yanlış duymadınız Finlandiya daha 100 yaşında bile değil. Japonlar; Hiroşima ve Nagasaki olaylarından sonra silkinip doğrulmuşken, Almanların; Berlin Duvarını aşalı henüz 25 yıl olmuşken bu derece büyümeleri ve bizim yerimizde sayıyor olmamızın muhattabı yalnızca devlet değil; Memo Amca'dan, Profesör Ahmet Bey'e değin hepimiziz.

Beyaz Zambaklar Ülkesi adlı eserde, dünyada kötülüklerin sona ermeyeceğini, bunun sona ermesi için bütün kötü insanların ölmesi gerektiğini düşünen ve bu sebeple sürekli cinayet işleyen Karokep adındaki kahramanımız aynen şöyle der:

"Eğer sizler esir iseniz, kurbansınız, öylece kalınız! Sabrediniz, acı çekiniz! Geberip gidiniz."

Eserdeki asıl kahramanımız olan, Fin halkının umudu Snelman ise şöyle bir soru yöneltir:

"Hayat yapıcılığına ne zaman başlayacaksınız? Siz ey bay ya da bayan, hayata borcunuzu ne zaman ödeyeceksiniz?"

Evet baylar ve bayanlar!
Hayata borcunuzu ödeme vakti gelmedi mi?

Şayet cevabınız: "Evet." ise size hem yolbaşlık hem de yoldaşlık edecek bir eser.

"Keyifle okuyunuz." demeyeceğim. Keyifsizken dahi okursanız bu eser size renk katacaktır.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde buluşmak üzre...

#ŞH

Ay, bir alıntı ekledi.
 03 Haz 2017

Snelman anne ve babalara der ki...(Ne kadar tanidik degil mi ???)
Eğer çocuklarınız gerektiği gibi eğitilmezlerse, hayata bir hiç olarak girerlerse, parlamento ve bütün hukuk işlediği halde, genel ve sosyal hayat yine sönük ve Paslı olacaktır .!Bu nesilden gelen;
*Memurlar ihmalci
*Bakanlar ise birer politik cambaz olacak
*Milletvekilleri çıkar pesinden koşacak
*Okullar yeni neslin beyni ve kalbin kurutan kavuran yer olur
*Basın sokakta kendini satılığa çıkaran rujlu, makyajlı kadınlara döner
* Tok veya aç olan kalabalık halk kitleleri ise, kendilerine yabancı ola her şeye ve özellikle yukarı tabakalara mensup insanlara karşı nefret, haset, ve ihanet duyguları beslemeye başlarlar

Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 79 - Tutku yayinevi)Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 79 - Tutku yayinevi)
Ay, bir alıntı ekledi.
03 Haz 2017

Snelman der ki...
Ey Fin Gençleri!
Sizin göreviniz ayak darbesi ile topu yüksekte uçurtmak (Futbol tutkusuna gönderme) değil, Fin ulusunun saygınlığını ve şerefini yukseltmekttr. Sevgili vatanımızı her konuda ilerlemeye, her tarafta esenliği ve mutluluğu artırmaya çalışmaktır.

Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 72 - Tutku yayinevi)Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 72 - Tutku yayinevi)
Ay, bir alıntı ekledi.
03 Haz 2017

Snelman der ki...
Subaylar, okuldan çıktıktan sonra kitap okumazlardı. Sosyal ve ulusal idealleri yoktu...

Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 52 - Tutku yayinevi)Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 52 - Tutku yayinevi)
Ay, bir alıntı ekledi.
02 Haz 2017

Snelman Ögretmenlere der ki...
Her meslekte olduğu gibi, öğretmenler arasında da mesleğe yabancı çok kimseler vardır. Bunlar öğretmenlik yapmayı aşağılık is sayan gundelikçilerdir. Böylelerine bir dost öğüdü veriyorum.Öğretmenliği biraksinlar, kendilerine başka bir meslek arasinlar. Gitsinler tüccar olsunlar, dairede memur olsunlar . Bu meslege daha ideal insanlar gelinler! !!

Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 39 - Tutku yayinevi)Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 39 - Tutku yayinevi)
Ay, bir alıntı ekledi.
 02 Haz 2017

Snelman Ögretmenlere der ki...
Biz yeni kültür ordusunun öncüleriyiz. Halkın bilgisizliğiyle savaşırken bütün ağır yükleri sırtımızda taşımak zorundayız. Burada ilk zmanlarimi belki bizi takdirle karsilmayacaklardir. Özverilerde bulunacağız. İçimizden kurbanlar vereceğiz. Bu zorunludur, bundan kaçınılmaz.Ben sizi özveriyle davet ediyorum. Yalnızca kendini adamaya hazır olanları....

Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 39)Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 39)