Rogojin, 1914 inceledi.
 23 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

İlk kez Jean Echenoz okudum ve anlatımını çok beğendim. Bu kısa roman çok iyi bir yazar olduğunu düşündürüyor bana Echenoz'un. Kitap incelemelerinden birisinde kitabın orijinal adının 14 olduğu yazıyor, çevirmenin kitabın adının 1914 olarak basılması için yayınevi ile gerginlik yaşadığını söylüyor.

Roman, birinci dünya savaşından bir kesit. Karakterlerimiz eserin sonuna dek neredeyse hiç bir diyalogla karşımıza çıkmıyor. Anlatıcımız ise kim olduğunu şaşırmamıza sebep olan şeyler söylüyor bize, "biz" derken kimi kastettiği veya o bizdeki hangi kişi olduğunu anlamayabiliyoruz çoğu kez. Anlatım, uzun ve akan, neredeyse bilinç akışı diyebileceğimiz bir üslup akışından oluşuyor, cümleler cümlelere bağlanıyor, çok durmamaya çalışıyoruz.

Kitabın ilk bölümlerinde savaşa giden fransızların, onları savaşa uğurlayan halkın naif bakışını da görüyoruz : birkaç hafta sonra herkes geri gelecek diye düşünüyor insanlar. Neredeyse hiç biri dönmüyor. Dönenler kör, topal, kopuklar. Savaş gerçekten başlayınca yaşadıkları gibi doğal bir şekilde ölüyorlar, öldürülüyorlar, yanlış anlamalara kurban gidiyor, kurşuna diziliyorlar. Eserin sonuna dek hiç bir yakınlık duymadan hikayesini okuduğumuz anthime'nin kaderini ise görevini layığıyla yerine getiren bir top mermisi belirliyor. Anthime de bütün ölüler ve yaşamaya çalışanlar gibi bir hatıraya dönüşüyor. Bu soğuk ama etkili eserin anlatımının içinde bir yerlerde Gusev de karşıma çıkar dye beklemedim değil, ama Gusev ancak ve ancak bir Çehov karakteri olabilirdi zaten. 14'te Gusev gibiler için anthime'nin koluna dokunan top mermisi ölümden başka ne olabilirdi?

Kitabın bana göre dikkat çekici yanlarından birisi hayvanların hayatı ve ölümünün, dünyadaki varlığının ve hiçliğinin ve kıymetleri olmamasının yine aynı kaderle ölmeye ve öldürülmeye gönderilen insanlarla karşı karşıya ve iç içe kalarak ima edilmesi oldu. Masumiyet söz konusu olduğunda onlar da mazlumlar ve öldürmeye geldiğinde onlar da öldürüyorlar, ama onların yaşamı da insanlar için bir lezzet, bir iş gücü, bir araç, bir merhamet vesilesinden başka birşey değil.

hepimiz bu hengamede doğru veya yanlış yaşayıp kendi nihayetimize doğru döne yuvarlana, yıkılarak ve ayağa kalkarak gideriz....sağ kolumuza doğru yol alan bir top mermisinin havada katettiği yola bakarak hayatımızın kıymetini anlamaya, kavramaya çalışırız.. Bize sorulmadan bırakıldığımız bu hayat meydanında kurşunlar, tüfek sesleri, bombalar arasında yaşamanın ne kadar güzel olduğunu kendi kendimize fısıldamaya uğraşırız...bütün kıyametin, savaşın, tozun toprağın ortasında, elimizde kitabımız, kelimeleri seçmeye çalışarak, okuyarak bir başkasının hayatını, bize doğru yürüyen top mermisinin kulağımıza bırakacağı sese hazırlanırız. Sonra ise...

1914 ya da gerçek adıyla 14, bize o zamanlar yaşamak ve ölmek böyleydi ve şimdi de böyle diyor. Yani değişen birşey olmadığını hem kitaptan hem haberlerden ve herşey tanık olduğumuz sosyal medyadan anlıyoruz. İnsan nüfusunun artışı dışında çok fazla değişen birşey yok gibi: kurşunlar, bombalar, askerler, ölenler, hayvanlar, kaderi taşıyan top mermileri... Herşey çoğalarak aynı şeyi sürdürüyor gibi. Bu devranın içerisinde debeleniyor, anlamaya çalışıyor, yıpranarak bitap düşüyor ve nihayetinde teslim oluyoruz... Edebiyat işte bu hengame içerisinde bir teselli bir süre için..

Herkese iyi okumalar

Selim TURAN, bir alıntı ekledi.
15 Mar 09:38 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Belki de gerçek o iki genç el idi
Aralıksız yağan kar altında gömülen o genç iki el
Ve gelecek yıl bahar
Kavuştuğunda pencerenin altındaki gökyüzüne
Ve de bedeninde filizlenen ince ve yeşil dallar
Çiçek duracak ey sevgilim
Biricik sevgilim!

İnanalım
Soğuk mevsimin başlangıcına inanalım....

Gitmekti Benim Payıma Düşen, Furuğ FerruhzadGitmekti Benim Payıma Düşen, Furuğ Ferruhzad
Ayshe, bir alıntı ekledi.
11 Mar 22:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"...tüm insanlar gibi bana da umarsiz bir donukluk, acimasiz, soğuk bir duygusuzluk yerleşmiş, yani bedensel anlamda gercek ölümün ve çürümenin dişardan da görüldüğü aşamanin eşiğine gelmiştim. "

Olağanüstü Bir Gece, Stefan Zweig (Sayfa 9 - Is bankasi yayinevi)Olağanüstü Bir Gece, Stefan Zweig (Sayfa 9 - Is bankasi yayinevi)
esra k., Hakkari'de Bir Mevsim'i inceledi.
 11 Mar 19:34 · Kitabı okudu · 3 günde

Evet karenin dört kenarı var, evet dünya hiç durmadan dönüyor, evet iki kere iki dört eder, evet bunlar bir gerçek ama daha da gerçek olanı var "hayat" yaşanılan, nefes alınıp verilen hayat. Yazar da bunu söylüyor diyor ki asıl gerçek; sizin soğuktan üşüyen, mosmor olan ayaklarınız, yakacak tezek bitince soluklarınızla ısınmaya çalışmanız, çay içerken yediğiniz otlu peyniriniz ve hayata karşı verdiğiniz mücadeleniz bunlar sizin gerçekleriniz.
Farkındayım biraz tersten başladım bunlar öğretmenin öğrencilerine son derste anlattıkları, ben de oturdum bir sıraya dinledim ögretmeni bir öğrenciymiş gibi...

Daha kış gelmeden daha yollar kapanmadan daha çatıların kenarlarında buzdan sarkıtlar oluşmadan bir öğretmenin yolu; gökyüzüne yakın bir köye düşer. Dillerini bilmez, burada nasıl yaşanılır bilmez, ne öğrenecektir onu da bilmez "hem öğreteceğim hem öğreneceğim" der.
ve başlar mücadelesi der ki; " Tahtaları yan yana koyup kara boyayla boyadık, oldu karatahta. Bulduğumuz kereste parçalarını birbirine ekledik, paslı çivilerle çaktık, oldu sıra."(syf,24) bir de soğuk kış günleri için soba. Öğretir onlara dünyayı, sayıları, okumayı... o da onlarla öğrenir bulutlara yakın köyde onları anlayarak yaşamayı..

Ben kitabı okurken sık sık gözlerimi kapatıp orada, soğukta, çamurda, karda kışta, yapayalnız tüm bunların tam ortasında kendimin olabilme ihtimalini düşündüm, ne yapardın esra? neler yapmaya çalışırdın? diye yokladım kendimi cevap; bilmiyorum, evet yaşamadan, o kapkara dağları görmeden, buz tutan toprağa basmadan, bilemem sanırım.

Okucuyu yormayan, şiir gibi bir anlatımı var kitabın aynı zamanda da yazar anlattıklarıyla sürekli düşündürüyor, ayrıca yazarın ara ara okuyana seslenişleri de hoş olmuş.

Bir de; kapatmamak gerek gözü, kulağı... Görmek, duymak gerek insanları, umursamaz ve de hâlden anlamaz olmamak gerek.

Kısaca ben kitabı okudum, beğendim ve de okumamış olan herkese tavsiye ederim.

Sıradan, bir alıntı ekledi.
11 Mar 18:40 · Kitabı okuyor

Gerçek daima soğuk ve ebediyen yalnız başınadır.

1Q84, Haruki Murakami (Sayfa 24 - DK ePub)1Q84, Haruki Murakami (Sayfa 24 - DK ePub)

İlk sayfasından itibaren beni içine alan; uzun zamandır bu kadar tadına vararak okuduğum, anlamlı ve amacı olan bir kitap görmemiştim.
Bende uyandırdığı etki o kadar muazzam oldu ki daha otuzuncu sayfasında beğeneceğini düşündüğüm arkadaşlarıma kitabı önerir oldum. Uzatmadan sizlere bir kaç fikir edindirmek adına kendimce kitabı tanıtmak isterim.

-Yılın en iyi kitabı- sloganıyla dikkatimi çeken, prestijli ödülleri toplayan bir kitap. Ödül alması kitabın ederini ne ölçüde etkiler, bence hiç. Ancak konusu dikkatimi çekti ve sonuç olarak kütüphaneme girdi.

'Yeraltı Demiryolu' ismini Amerika tarihinde, kuzeye kaçan kölelerin yol üzerinde barındıkları, güvenli yerlerin tamamına verilen mecazi bir ifade. Ancak kitapta gerçek anlamıyla kullanılmış ve kaçış yerlerimiz olmuştur.
Başkahramanı 'Cora' adlı siyahi bir köle. Annesi de köleydi, onun annesi de. Yaşadıkları yer (kitapta plantasyon olarak adlandırılıyor) tüm özgürlüklerini kısıtlayan, onları pamuk tarlalarında çalıştıran, işkence edildikleri beyaz adama ait bir çiftlik.
Cora'nın annesi Mabel'in çiftlikten kaçışı ile Cora tek kalıyor. Mabel'in hikayesi, başına neler geldiği tüm kitap boyunca merak konusu. Çünkü ilk kez kaçmayı başarmış, yakalanamamış bir köle. Cora kendisini bıraktığı için hem nefret ediyor ondan hem de özgür olmayı başardığı için gurur duyuyor. Nitekim bu asi kan Cora'da da mevcut.
Baskaldırışları oluyor düzene karşı. Öldüresiye dövülüyor, tecavüze uğruyor. Sonunda da kendisine kaçma teklifinde bulunan 'Caesar' a tamam diyor.

Kurgu sade, abartısız cümleler ile zamanda ileri gitme, geri dönme teknikleri ile yapılmış.
Çok acı çeken bu insanların durumu acitasyon yapılmadan anlatılmış. Zaten karakterlerin çok gelistirilmedigi, iç dünyalarının tam yansitilmadigini düşünüyorum. Diğer bir eleştirim ise yan karakterler sürekli, hızlı bir şekilde değişiyor. Kaçış bunu gerektirir sanırım. Bu konu bizim Türk yazarının elinde olacak ki ne ağlatırdı. Ancak ben hiç gözyaşı dökmeden bitirdim kitabı. Soğuk ve yalın anlatım çok hakim kitaba.

Tabi ki bu kedi - fare oyununda bir de köle avcısı lazım bize. Cora'nın annesini yakalayamamanın hırsıyla kızının peşine düşen bir beyaz avcı.

Yok mu hiç kölelik karşıtı düşünen insanlar? Var. Bizim içimizi ısıtan satırlardalar. Siyahilere yardım eden, evinde saklayan ( idama rağmen), kaçmalarını sağlayan beyazlar da var. Burada Schindler'in listesi filminden karelerle tamamladım hayal gucumdeki bu tahayyül edemeyeceğim sahneleri. Biz kölelik nedir bilmeyen bir toplumuz. Allah yaşatmasın da.

'Kim bana zincir vuracakmış, şaşarım.'

Cora eyaletten eyalete kaçıyor. Özgür olduğu bir anda kitap okuyor. KİTAP OKUYOR. Alfabeyi öğreniyor ve okuyor. Onu okurken gören adam gibi adam çiftlik sahibi şöyle diyor: "Alfabeyi öğrendiği için bir köleyi öldürenler bir kütüphane hakkında ne düşünür sence?"
Nitekim kütüphaneleri de yakılıyor.
Çok etkilendiğim bir yer de Cora'nın Bağımsızlık Bildirgesi okunduğunda düşündükleri.
Sf:133 " Söylediklerinin çoğunu anlamıyordu ama eşit yaratılmıştır sözcüklerinin ne anlama geldiğini biliyordu. 'Bütün insanlar' sözcükleri de gerçekten insanların tümü anlamına gelmiyorsa, bildirgeyi yazan beyazlar da o metni anlamıyor demekti. Başkalarına ait olan, toprak gibi avucunuza alabileceğiniz veya özgürlük gibi elinizle tutamayacağınız bir şeyi zorla alıyorlarsa, anlıyor olamazlardı. "

Kitabın sonunda annesi Mabel'in başına gelenleri öğreniyoruz. Bu benim için tam anlamıyla beklenmedik bir şeydi.
Cora mı? O ise hep batıya, daha batıya, özgürlüğe kaçışını sürdürmekte..

Kölelik kavramı Amerika tarihi okuyanlar için tanıdık gelecektir. Topraklarından sürülen yerliler, 'beyaz'ların emrinde, onların malı muamelesi görmüşlerdir. Çalıştırılmış, satılmış, dövülmüş, tecavüz edilmiş ve işe yaramayacak duruma gelince öldürülmüştür.
Bu kitap bunları bir kacak kızın gözünden bizlere sunuyor. Hayatta kalmaya çalışan bir siyahi kız.

Tavsiye ediyorum. Okuyunuz efendim.
Hatta bir de izleyiniz.
'The Fence' ( Çit ) filmi bu kitapla o kadar benzer ki.

Okuduğunuz için teşekkür ediyorum. Sevgiyle kalın.

Sude, bir alıntı ekledi.
 11 Mar 17:37 · Kitabı okudu

O an içimdeki bu donuklașma sürecinin ne kadar ilerlemiş olduğunu birden görüverdim.Hiçbir yere tutunmadan, hiçbir yerde köklenmeden akarsuyun üzerinde kayar gibi yaşıyordum ve bu soğuklukta ölü, cesedimsi bir yan olduğunu birden görüverdim. Gerçi henüz çürümenin kötü kokan soluğu hissedilmiyordu, ama umarsız bir donukluk, acımasız soğuk bir duygusuzluk yerleşmiş, yani bedensel anlamda gerçek ölümün ve çürümenin dışarıdan da görüldüğü aşamanın eşiğine gelmiştim.

Olağanüstü Bir Gece, Stefan Zweig (undefined)Olağanüstü Bir Gece, Stefan Zweig (undefined)
Nesibe Bulut, bir alıntı ekledi.
09 Mar 22:53

Gençleşmek mi? Gerçek anlamda yaşamaya daha yeni başladığımı sadece ben biliyorum. İnsanların geçmişte kalan her şeyin hep bir hata ve ileriye bir hazırlıktan ibaret olduğunu sanmaları genel bir delilik hali herhalde ve sanırım soğuk bir kalemi sıcak, yaşayan elime alıp da kuru bir kâğıdın üstünde yaşıyor olduğumu anlatmaya çalışırken kendi göstermiş olduğum cürreti de anlıyorum. Fakat bu bir delilik de olsa, beni mutlu eden ilk delilik bu; içimi ısıtan duyularımı açan ilk delilik bu. Kendi uyanış mucizemi burada anlatırken bunu sadece kendim için yapıyorum ve yaşadığım her şeyi kendi sözcüklerimim bana anlatabileceğinden çok daha derinden hissediyorum.

Olağanüstü Bir Gece, Stefan Zweig (Sayfa 68)Olağanüstü Bir Gece, Stefan Zweig (Sayfa 68)