Cosmos_tutkunu, Sokrates'in Savunması'ı inceledi.
 01 Oca 04:42 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Baldıran zehri :) tadını merak etmiyor değilim (şaka değil ) :) . Bir tane hoca vaaz veriyor ve diyor ki Nazım Hikmet ömrünü komünizme adamis bir adam şiirinde ,yatarken ,kalkarken , ölürken bile adam komünist ölüyor adamın uğruna ölebilecgi hatta sürgün yiyebileceği bir davası var deel mi :) Sonra hoca devam ediyor İslam a hizmet eden öyle davasında sadık adamlar lazım diyor (Niye bunu anlattığımi bilmiyorum ) :)Sokrat gibi davasına sadık, bir dönemi kene gibi emen skolastik düşünce kurbanı , bu da elzem sevgili dostlar , beyni olanlar ; henüz beyninin yerini bilmeyenler tarafından CEHALETE kurban ediliyor nokta

Sena T., bir alıntı ekledi.
03 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Sokrat'tan önce yaşamış olan Protogoras "insan her şeyin ölçüsüdür" derken Platon "Yasalar" da, "her şeyin ölçüsü insan değil, Tanrı'dır" demektedir.

Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 63 - Tutku Yayınları)Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 63 - Tutku Yayınları)

Sokrat' ın Savunması
"Biri çıkıp dese ki, Seni zamansız bir sona götürebilecek bir yaşam yolunu izlemekten utanmıyor musun, Sokrates? Ona haklı olarak şu güzel yanıtı verirdim: Bunda yanılıyorsun dostum: İçinde bir dürüstlük kıvılcımı olan bir insanın ölme ya da yaşama şansını hesaplamakla uğraşmaması gerekir: Hesaplaması gereken biricik şey bir şeyi yaparken doğru mu yoksa eğri mi, iyi bir insan olarak mı yoksa kötü bir insan olarak mı davrandığıdır."

Akif, bir alıntı ekledi.
 08 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

sokrat
SOKRATES: O zaman şöyle düşün! Biz buradan firar edersek -ya da bu yaptığımız başka nasıl adlandırılabilirse - yasalar ve bizzat kentin kendisi gelip karşımıza dikilerek: "Söyle bakalım Sokrates, ne yapmak niyetindesin? Bu yaptığın biz yasaları çiğnemek ve bütün kente elinden geldiğince zarar vermek değil midir? Yoksa sence, mahkeme kararlarının hükümsüz olduğu, basit bireyler tarafından geçersiz kılınıp ayaklar altına alındığı bir kent ayakta kalır ve devrilmez mi?" diye sorarlarsa, bu ve benzeri sorulara ne yanıt verebiliriz. Kriton? Değiştirmeye çalıştığımız ve mahkeme kararlarına saygı duyulmasını emreden yasayı savunan biri, özellikle de hapiste bir çok şey söyleyebilir. Ya biz, "Kent bize haksızlık etti, hakkımızda yanlış hüküm verdi," mi diyeceğiz? Bunu mu yoksa başka bir şeyi mi söyleyeceğiz?
KRİTON: Zeus aşkına, bunu söyleyeceğiz Sokrates.

Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 78 - İş Bankası Yayınları)Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 78 - İş Bankası Yayınları)