• Goethe'nin, en büyük eseri sayılan Fa­ust'ta, kendi düşüncelerini, hayatını, aşklarını sorguladığı­ nı ve bu kitabı bir türlü sonlandıramadığını, onu daha da derinleştirmeye çalışırken son nefesini verdiğini de unut­ mamalıyız. Bu yüzden Faust, Alman yazarın bütün eserle­ rinin bir birleşimi olarak kabul edilir.
 • Che'nin cesedi bir helikopterin iniş takımlarına bağla­ nır ve özgürlükleri uğruna canını verdiği Bolivyalı yerlile­ rin üstünden Vallegrande'ye götürülür. Cesedi buradaki bir hastanede küvete konarak basına gösterilir. Bir doktor tarafından elleri kesilen Che'nin bedeni bilinmeyen bir ye­ re gömülür ... Efsanenin sona erdiğini ilan etmek için Che'nin cese­ dinin bağlanarak sergilendiği helikopter, iki milyar do­ larlık gaz ve bir milyar dolarlık petrolün karşılığı olarak Gulf Petrol tarafından, Bolivya Başkanı Barrientos'a ve­ rilmiştir. Tarihin gördüğü en zalim, en hırsız devlet baş­ kanlarından biri olan Barrientos bu helikopterle Boliv­ ya'yı dolaşıp halka para saçmıştır. Diktatörün gökyüzün­ den yağdırdığı sadece para değildir. Helikopterden halka binlerce futbol topu da dağıtmıştır. Propaganda gezile­ rinden birinde helikopter yine başkanın halka para da­ ğıtması için alçalır. Yükselecekken tellere takılan heli­ kopterin dengesi bozulur ve kayalara çarparak infilak eder. Böylelikle, helikopteri her görüşlerinde akıllarına Che'nin cansız bedeninin yaptığı son yolculuk gelen yer­ lilerin laneti tutar ve paralarıyla beraber yanan Barrien­ tos'un zulmü tedavülden kalkar
 • 80 syf.
  ·1 günde·Puan vermedi
  Halide Edib Adıvar’dan okuduğum en kısa kitaptı. Asıl ismi Mediha olan fakat hastaların, dertlilerin dermanı olup çare bulduğu için artık Çaresaz diye anılan bir kadın. Ayakları üzerinde sağlam ve güçlü durabilen bir kadın.

  Çocukluğunda babasına bir anne şefkatiyle bakmış, genç kızlığında meslek hayatına da atılarak yeni bir ailenin içine girerek ihtiyar bir kadına ve oğluna çare oluyor.

  Ve aşk da onu buluyor bu dönemde. Tam bir aşk denemez ama.
  Her şeyin çok çabuk ilerlediği bir kitap olmuş. Keşke bizim hayatımızda da zor zamanlarımız bu kadar çabuk geçip gitse.

  Kitapta imam nikahı ve resmî nikah durumu farklı bir şekilde ele alınmış.
  Son olarak bu kitapta bir adamın gerçek aşkı iyi, kötü tecrübelerle anlamasını izledim diyebilirim.
 • 509 syf.
  ·4 günde·Puan vermedi
  Okudum bitti. Yazarın kalemiyle daha önce tanışmıştım. İlk okuduğum çilek mevsiminde yan karakterler burada ana karakter. Çilek mevsimini okuduğum da Demir Ve Burcu 'nun hikayesini merak etmiştim. Ama o kadar okunacak kitaplar var ki bir türlü alıp okuyamamıştım. Bu kitabı da, bir günah gibi ve Cezayir menekşesi kitaplarını bana arkadaşım hediye etti. Çok teşekkür ederim bu güzel hediyeleri için.
  Gelelim kitabın yorumuna. Genel anlamda sevdim. Bazı yerlerde çok kızdım.
  Despot bir karakterimizden bahsetmek istiyorum yani Demir. Gerçi sonlara doğru uysal oldu. Demir ya okurken sakın bunu yapma dediğim yerler oldu ki. Ama son yaptığın orada sana neler dedim neler. Ya sen nasıl yaparsın bunu. Hem güvendiğini söyleyip hem kırmak nedir ya. Karşı tarafı dinlemeden yargılamak bunu yapmak hiç güzel değil. Gerçi bunu herkes yapıyor. Yine de senden beklemezdim birinci de haklısın dedim yani son yaptığın da sana hak veremedim. Arkadaşının yaşadıklarını sende yaşamaktan korktun belki ama her insan aynı değildir. Pişmanlığını hissettim. Keşke biraz daha fazla olsaydı. Affetitme sahneleri.
  Gelelim Burcu sana ilk başta söylemen gerekenleri söylemedin o zaman ah bu kız neden söylemiyor. Demir ondan öğrensin derken hop başkasından öğreniyor. Tamam ilkinde söylemedin. Peki diğerleri ya Demir ne kadar kızan karakter olursa olsun. Sen ona söylemen lazım. Sonra geliyor yanlış anlamalar. Demir son yaptığı şeyi canının ne kadar yandığı o kadar hissettim ki. Seninle üzüldüm. Sen çok güçlü bir karaktersin. Neleri tek başına mücadele ettin.
  Kenan Bey(Burcu'nun babası) sen nasıl anlamadan dinlemeden kızına sırtını çevirirsin. O senin kızın canından bir parça. Yaptığını hiç doğru bulmadım. Pişman olup özür diledin.. Keşke biraz daha baba kız sahnesi olsaydı. Kendini affetirmeye çalışan bir baba okumak isterdim.
  Kitapta o kadar isim var ki hepsinin bir kitabı olsa okunur. Hayır merak ettim. Buğra ve Binnur arasındaki çekimi hissetmemek mümkün değil. Öğrendim ki bu ikilinin bir kitabı olacak.
  Aysun ve Murat ikilisi çok sevdim onların nasıl bir hikayesi var. Hele Ceren ve Uğur bayıldım.
  Beliz neler yaşacak merak ediyorum.
  Yan karakteri de merak ediyorum.
  Ve son olarak psikopat Çağlar hak ettiğini buldun sonunda.
  Keşke Savaş hikayesi orada bitmeseydi. En çok onu okumak isterdim sanırım.
  Evet kimler okudu bakalım?
 • Sevgili Kur 'an Dostları,
  Kur'an-ı Kerîm,
  Rabbimizin bizlere göndermiş olduğu bir mesaj,Son bir mektuptur.

  O,insanları en doğru yola iletir ve yararlı işler yapan müminlere de kendileri için büyük bir mükâfatın olduğunu müjdeler.
  İndirilmeye başlandığı günden itibaren hiçbir değişikliğe uğramamış,kıyamete kadar korunacağı da bizzat kendisi tarafından müjdelenmiş olan rahmet ve şifa kaynağı kitabımızı ;
  OKUMAK,
  ANLAMAK,
  Ve YAŞAMAK her birimiz için büyük bir önem arz etmektedir.

  Doğru yolu bulmak,yararlı işler yapmak ve neticede kurtuluşa erişebilmek için Kur'an'a;
  anlaşılması ve hayata uygulanabilmesi için de meal ve tefsirlere ihtiyaç vardır.

  Peki bu kitaptan azami derecede istifade edebilmek için onu nasıl okumalıyız.

  İŞTE SİZE BU KONUDA YOL GÖSTEREBİLECEK OKUMA KILAVUZU:

  1--İlk iş olarak maddi ve manevi temizliğimize çok dikkat etmeli ve okumaya zihnen hazır hale gelmeliyiz

  2--Bu kitabın muhatabının bizzat kendimiz olduğunu düşünerek ve her bir ayetin bize seslendiģini bilerek ona yaklaşmalıyız.

  3--Ayetlerin üzerinde iyice idrak edecek şekilde tefekkür etmeliyiz...

  4--Okuduğumuz ayetlerle kendimizi kıyaslamalı,her hâl ve davranışımızı bu mesajlara göre yeniden dizayn etmeliyiz.

  5--Okuyup,anlayıp,hayatımıza uygulayarak
  🥀🥀🥀#yaşayan Kur'an#🥀🥀🥀 haline büründükten sonra ,muhatabımızı rencide etmeyecek tatlı bir üslup ile bu mesajları ulaştırmaya gayret etmeliyiz..

  6--Ve hiçbir zaman okuduklarımızdan hüküm çıkarmaya,fetva vermeye çalışmamalıyız;özellikle ahkâm ayetlerinde mutlaka işin ehline danışmanız gerektiğini unutmamalıyız..


  HEDİYE EDİN,
  Yüz binlerin Kur'an'ın anlamıyla buluşmasında bir dost da siz olun.

  🌹🌹🌹Anlayınca🌹🌹🌹
  🌹🌹🌹Çok şey 🌹🌹🌹
  🌹🌹🌹Değişir 🌹🌹🌹
 • 126 syf.
  ·Beğendi·10/10
  “Cuma akşamı olağanüstü bir varlığın hayatını çaldınız,hayatımın aşkını,oğlumun annesini aldınız ama nefretimi alamayacaksınız.Sizden nefret etmeyeceğim.”

  13 Kasım 2015’te Antoine Leiris’in eşi Helen,gittiği bir rock konserinde teröristler tarafından öldürülür.Muhteşem bir annenin ve sadakat dolu bir eşin hayat dolu ömrüne acımasızca son veren insanlara karşı oğlu ile başbaşa kalan bir babayı anlatıyor.

  Kitabı okurken o kadar çok ağladım ki,özellikle “Helen’in teşhis edilme” sahnesinde yıkıldım.Oğlu Melvil’in annesini beklerkenki duyguları özellikle beni yıktı geçti.Antoine Leiris adeta nefret kavramına başka bir açısı,bir doluluk getirmiş.

  Ondan nefret etmen ona değer veriyor olduğunu gösterir derler de çoğu zaman anlam veremeyiz ya,Antoine bize bunu o kadar güzel bir şekilde anlatıyor ki.Bayılarak okudum bu kitabı.

  “Hayır,sizden nefret ederek size bu hediyeyi vermeyeceğim.Aslında hak ediyorsunuz ama nefretinize öfkeyle cevap verirsem,sizin bu hale getiren cahilliğe yenilmiş olurum.”
 • içini dolduran şey hayıϐlanma,
  yazıklanma değil, engin, geniş bir huzur oldu. Bu
  dünyaya gelişini anımsadı; yoksul bir köylünün
  haram çocuğu, istenmeyen bir şey, acıklı, teessüf
  edilen bir kaza. Yabani bir ot. Şimdi bu dünyayı
  bir dost, bir yoldaş, bir koruyucu olarak terk
  ediyordu. Bir anne olarak. Nihayet önem
  kazanmış bir birey olarak. Hayır. O kadar da kötü
  sayılmaz, diye düşündü. Bu şekilde ölmek. O
  kadar da fena değil. Gayri meşru başlamış bir
  hayat, meşru bir biçimde noktalanıyordu.
  Meryem’in aklından son geçenler, Kuran’dan
  birkaç sure oldu; soluğunun altından mırıldandı:
  O gökyüzünün ve yeryüzünün gerçek
  yaratıcısıdır; gecenin gündüzü örtmesini ve
  günün yeniden gecenin yerini almasını
  sağlayandır; güneşe ve aya boyun eğdirendir;
  hepsi, her şey O’nun takdirine göre işler; O’nun
  her şeye gücü yeter; hiç kuşku yok ki O en
  kudretlidir, en Yüce Bağışlayıcıdır.