Black Hole, bir alıntı ekledi.
41 dk. · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kendimizi yaşadığımız zaman ve mekandan kopararak başka bir zaman ve mekana geçmiş gibi tasarlayabilmemizden dolayı, zaman dışı ve sonsuz bir özümüzün olduğuna inanmamız doğaldır. Bizler doğuştan ölümsüzlük savunucularıyız...

İnanan Beyin, Michael Shermerİnanan Beyin, Michael Shermer
Can Budak, bir alıntı ekledi.
49 dk. · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sâki,yüzün Cemşid'in kadehinden güzel;
Uğrunda ölmek sonsuz yaşamaktan güzel;
Işık saçıyor ayağını bastığın toprak,
Bir zerresi yüzbinlerce güneşten güzel.

Dörtlükler -Rubailer-, Ömer HayyamDörtlükler -Rubailer-, Ömer Hayyam

Eğer içinde sonsuz, derin, gerçek bir şey yoksa yaşamada değer veremem.

Van Gogh /

Birgül Alkan, bir alıntı ekledi.
1 saat önce

Zaman varken sevdiklerinin kıymetini bilmeli insan. Sonra o sonsuz uyku vakti geldiğinde , söylenemeyenler için hissedilen acı , başka hiçbir acıya benzemez.

Uyursak Geçer Mi?, Seda Eroğlu (Sayfa 113 - Müptela)Uyursak Geçer Mi?, Seda Eroğlu (Sayfa 113 - Müptela)
Hasan cetin, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okuyor

Şimdiki zamanda var olan şeyleri görürsen her seyi görmüşsündür. Sonsuz bir zaman içinde olan ve olucak her seyi. Çünkü her sey her zaman aynidir..

Kendime Düşünceler, Marcus AureliusKendime Düşünceler, Marcus Aurelius

Ya arkadaşlar size saygım sonsuz yaşaminiza tarziniza ama bu sayfa bu alan kitapların okumanin kültürlenmenin öğrenirken öğretmenin yeri bazı paylasimlar görüyorum bunları nerde okuyorsunuz hiç bir eserde hiç bir yerde denk gelmedim siz neyin kafasini yaşiyorsunuz ne bir tartisma ne bir bilgi alış verişi ne kitap yorumlamasi ne kendi düşüncesini paylaşmasini yemin ediyorum bazı arkadaşların dediği gibi çok ama cok eksikler var ve bunu da sözde okumuş cahiller yapiyor

Khaos, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okuyor

Her şeyin unutuluşu. Varoluşun gecesine derin iniş. Bilgisizliğin sonsuz yakarışı, korkudan boğulmak. Uçurumun üstünde kaymak ve tamamlanmış karanlıkta onun dehşetini hissetmek. Yalnızlığın soğuğunda, insanın sürekli sessizliğinde titremek, umutsuzlanmak.

İç Deney, Georges Bataille (Sayfa 58)İç Deney, Georges Bataille (Sayfa 58)
alp erturan, Kabil'i inceledi.
 9 saat önce · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

İlk cinayet... Bir gün tanrıya yakardı iki kardeş... En güzel mahsullerini sundular göğe ...Tanrı iki ateşin külü arasında bir seçim yaptı. Eti, kanı tercih etti. Kabil buna kızdı ve etin, kanın hükümranlığı adına katletti kardeşini....
Kardeş katili olan ve insanlığın en ilkel günahının vebalini sonsuz bir ömre mahkum olarak yüklenen Kabil'in macerası bu kitap ancak bu macera dinsel metinlerde bizlere öğretilenlerden daha farklı, biraz uçarı, ezber bozucı ve çoklukla sakıncalı. Katil olmasına izin veren Tanrı'yı zihninde yargılayan ve bu bakış açısıyla onun eylemlerini sorgulayan bir Kabille karşı karşıyayız. Bu sorgulamalarda yolumuza Lut kavmi, babil kulesi, nuh tufanı ve daha nice dinsel öğreti çıkıyor ama baştan söylediğim gibi eğer dogmalar hakkında hiçbir soruya tahammülünüz yoksa okumayın ama biraz olsun farklı bir dinler tarihi, biraz sorgulamaysa aradığınız doğru yerdesiniz. İyi okumalar.

24 Kasım
Mesleğini hakkıyla yapan, yata yata para kazanayım değil de "şu çocuklara daha fazla bir şey öğreteyim" kaygısıyla emek veren ve öğretmenlik hayaliyle yanıp tutuşurken bazı! sebeplerden (atanamamak!!) dolayı mesleğini icra edemeyen tüm öğretmenlerimiz iyi ki varsınız... (Ata'ma sonsuz sevgi ve saygıyla)

24 Kasım Öğretmenler Günü
Baş öğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ü sevgi ve saygıyla anıyor, sonsuz teşekkürler ediyorum. (https://melisababy.blogspot.com.tr)

Ulu önder, baş öğretmen Mustafa Kemal Atatürk,Türk öğretmenine çok değer vermiş onurlandırmıştır. Tüm öğretmenler onu Başöğretmen olarak tanırlar.

Atatürk devrimlerinin önde gelenlerinden birisi harf devrimidir. Yeni Türk harflerinin sağladığı kolaylıkla öğretmenlerimiz Türk ulusunun hızla okur yazar olmasını sağlamışlardır. Atatürk; "Bir ulus ki yüzde doksanı okuma yazma bilmez bundan insan olanların utanması lazımdır" diyerek okuma yazma seferberliği başlatmıştır. Cumhuriyet devrinde en küçük yerleşim yerlerine kadar okul ve öğretmen sağlanmıştır. Bu çalışmalar çağdaş bir Türkiye doğmasına yurdumuzun güçlenmesine yardımcı olmuştur.

Kutsal bir meslektir, görevdir öğretmenlik. Öğretmen; ışıktır geleceğe, geleceğin gençlerine.

Sabır, sevgi ve anlayış bütünlüğüdür öğretmenlik. Karşılıksız özveridir, fedakarlıktır o minicik, yoğrulmamış yüreklere.

Geleceğin gençlerini yetiştiren değerli öğretmenlerimizin bu özel ve güzel gününü kutluyorum.

Aydın öğretmenlerimizin varlığı sayesinde biliyorum ki aklı selim, soran sorgulayan, duruşu ve hayat görüşü, çizgisi, ufku geniş öğrenciler, gençler Cumhuriyet'in ilelebet bekçileri olacaklardır.

~Mustafa Kemal Atatürk'ün Öğretmenler İle İlgili Sözleri~

• Yeni kuşak, en büyük Cumhuriyetçilik dersini bu günkü öğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri öğretmenlerden alacaktır.(1924)

• Öğretmenler!… Cumhuriyet, fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister. Yeni nesli bu nitelik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir.(1924)

• Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır.(1924)

• Öğretmenler! Erkek ve kız çocuklarımızın, aynı suretle bütün tahsil derecelerindeki talim ve terbiyelerinin pratik olması mühimdir. Memleket evlâdı, her öğrenim aşamasında ekonomik hayatta verimli, etkili ve başarılı olacak surette donatılmalıdır.(1924)

• Cumhuriyet sizden “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür” nesiller ister.(1924)

• Sizin başarınız, Cumhuriyetin başarısı olacaktır.

• Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet henüz millet namını almak yeteneğini elde edememiştir. Ona basit bir kütle denir, millet denmez.(1925)

• Öğretmenler her fırsattan istifade ederek halka koşmalı, halk ile beraber olmalı ve halk, öğretmenin çocuğa yalnız alfabe okutur bir varlıktan ibaret olmayacağını anlamalıdır.(1927)

Sen ve ben ikimiz gidelim gel desen
Çok uzak küçücük orası masmavi bir gezegen.
Gündüz güneş sımsıcak gecemize
Ay varmış gökyüzü ışıl ışıl
Onun adı dünya.
Kuşlar uçarmış tüm çiçekler açarmış
Çocuklar hep oynarmış dünyada.
Aslında içinde yaşadığımız dünya
Ne uzak ne küçük çok yakın
Çok büyük bir dünya
Aslında önemli olan fark etmek
Değerini bilmek korumak
Ona çok çok iyi bakmak
Dünyamız bir tane
Bir eşi yok bu evrende
Sonsuzlukta parlayan bir hazine.

Söz ve Müzik : Yavuz Durak
https://www.youtube.com/...=1&v=kU1N8bHRaQM

Dilerim hayallerin gerçek olur küçüğüm...
Dilerim büyüdüğünde hayallerindeki gibi müzik öğretmeni olur sen de tüm sevgisiyle sizi donatan bu güzel öğretmenin gibi masmavi umutlara yol alırsın. Canım benim, masum meleğim.