mrtdgdvrn, Frida Kahlo'yu inceledi.
20 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Frida Kahlo 1907 de Meksika da doğmasına rağmen,kendisini Meksika Zapata devrimi 1910'u doğum günü olarak kabul eden,Yaşarken ünlü olan,Sürrealist çalışmalarına rağmen bunu kabul etmeyen.Hayatı boyunca 143 tablo yapıp en son tablosunu hasta yatağında Yaşasın Hayat adı verdiği natürmort eseri ile 55 tane eserinin otoportre olarak yapan acıların kadını.Bu tablolaların büyük çoğunluğunu
Madonna tarafından satın alınan bir sanatçı.
Yahudi bir baba(hayatı boyunca en büyük destekçisi) ve kızıldereli bir annenin 4 kızdan 3.ncü olarak dünyaya gelen şanssız çocuk.Daha altı yaşında geçirdiği çocuk felcinden sonra tahta bacaklı frida lakabını alan hayatı boyunca etek giyen 18 yaşında bindiği otobüse tramvay çarpması sonucu yaralanan ve hayatı botunca 32 ameliyat geçiren bir kadın.
Meksikanın mikelanjelosu olarak tanınan ünlü ressam Diego Rivera ile evlenen,kendisini hep aldatan kocasının kardeşi ile olan ilişkisini öğrenip babasından kalan şu an meksika da müze olarak kullanılan MAVİ EV de kalıp,fotoğrafçısı Muray ,sovyet direnişçisi Lev Troçki ile aşk yaşayan ama kurbağam diye söylediği diego ile yaşamını sürdüren kadın.Çok istemesine rağmen hiç çocuğu olmayan bu olayı ve çektiği sıkıntıları tablolarına yansıtan bir ressam.kendi ülkesinde açtığı ilk sergisine sedye ile gidip,sonrasında sağ bacağı kesilen bir küllerinden doğan bir Anka Kuşu.
1954 yılında akciğer embolisi sonucu 47 yıl süren acılı hayatı sona ermiştir.kendi isteği ile yakılıp külleri MAVİ EV e konulmuştur.Neden yakılmak istendiğini soranlara,ömrüm boyunca yattım öldükten sonra artık yatmak istemiyorum demiştir
Benim en çok içimi acıtan sözü ise;Frida, Rivera için; hayatında iki büyük kaza geçirdiğini, bunlardan birinin onu az daha öldürecek olan tren, diğerinin ise Diego olduğunu söylemiş, Diego’nun tren kazasına göre çok daha yıkıcı olduğunu belirtmişti.
İşte bu kitap bu acılı kadının hayattaki mücadelesini ve tüm zorluklara rağmen hayata tutunuşunu anlatıyor.En sevdiğim kitaplardan biridir.Kitabın sonunda Salma Hayek in oynadığı filmi izlemekte ayrı bir keyif katıyor.

dostamisc, bir alıntı ekledi.
23 saat önce

Büyük burjuvazinin temsilcileri, Konseyi sadece kendi firmalarına büyük siparişler almak ve "örgütlü vurgunculuk" yapmak için kullanıyorlardı. General Manikovski, "Bütün çakallar toplanmış, üç inçlik şarapnel parçalarını yalayıp yutmak için ağızlarını şapırdatıyorlardı," diye yazıyordu.

1917 Sovyet Devrimi 1, Kolektif (Sayfa 35 - Evrensel Basım Yayın)1917 Sovyet Devrimi 1, Kolektif (Sayfa 35 - Evrensel Basım Yayın)

okunması tavsiye edilir....
5 Ocak 1789 Pazartesi sabahı beş-altı bin kadın Versailles’a yürüyüşe geçti; başlarını la Halle’den kadınlar çekiyordu. Artlarından erkekler geliyordu, en gençleri kadın giysileri içindeydi. Çamura belenmiş, yağmur ve terden sırılsıklam, bitik ve sarhoş, kadınların çoğu Marie Antoinette’e tehditler yağdırıyordu. 100-150 kadın tarih yazıyordu. Maillard öncülüğünde Pelican sokağı kadınları ve domuz kasapları burjuva hanımlara, dindar kadınlara, kocalarının kollarından çekip aldıkları kadınlara, ya da saçlarını kesme tehdidiyle ya da ite kaka aralarına kattıkları ev kadınlarına hakaretler yağdırıyordu. Kraliyet sarayının önünde toplanan kadınlar Flandres Bölüğü askerleriyle flört ediyordu (…) Meydanda bir at yere kapaklandı, ve hemen bu yoksul, aç kadınlar tarafından parça parça edildi.
....................................................................................................
Ve kadın komünarların komutanlarından Louise Michel, yargıçlarının karşısında dimdik durup haykırdı: “Bana Komün’ün suçortağı olduğum söylendi. Kuşkusuz ki evet; çünkü Komün herşeyden çok, Sosyal Devrim’i istiyordu ve Sosyal Devrim benim de en büyük arzumdur. Dahası, Komün’ün teşvikçilerinden biri olmaktan onur duyuyorum… Öyle görünüyor ki özgürlük için çarpan yüreklerin küçük bir kurşun parçasından başka bir hakları yok; o hâlde ben de payımı istiyorum. Beni sağ bırakırsanız intikam için haykırmaktan hiçbir zaman vaz geçmeyeceğim.” Louise Michel, Yeni Kaldeonya’ya sürgün edildi.
....................................................................................................
“Milyonlarca kadını tarafımıza çekmeden proletarya diktatörlüğünü uygulayamayız,” diyordu Lenin. “Komünizm olmadan kadınların kurtuluşunun gerçekleşemeyeceği ne kadar doğruysa, kadınların tam kurtuluşu gerçekleşmeden komünizmin de olamayacağı okadar doğrudur,” diye yanıtlıyordu Inessa Armand.
................................................................................................................
Sovyet devrimi, bize işçi devrimleri ile kadınların kurtuluşu arasındaki bağların ne denli yakın ve çözülmez olduğunu, emekçilerin öncülüğündeki devrimlerin kadınların özgürleşmesinde ne denli ileri gidebileceğini gösterir.

Ama bir şeyi daha gösterir: Kadınlar sahip çıkmazlarsa kazanımlarının geri alınabileceğini… “Sosyalist anavatanın savunulması/kurtarılması” adına kadınlara fedakârlık çağrıları çıkartılabileceğini… “Emek kahramanı”, “Kahraman ana” madalyalarının kadınların mutfağa geri gönderilmesini örtbas etmek için kullanılabileceğini…


http://noktahaberyorum.com/...r-sibel-ozbudun.html

ÇANAKKALE GEÇİLMEZ EMPERYALİSTLERE MEZAR OLUR ANCAK ..

ALINTI :

Çanakkale Savaşı ve Zaferi,

Tüm Mazlum Milletlerin Emperyalizme Karşı İlk Zaferidir


Kıvılcımlı Usta der ki:

“Çanakkale Zaferi sadece bizim değil, tüm mazlum milletlerin emperyalizme karşı ilk zaferidir.”


“O yüzden o zaferi ne kadar kutlasak yeridir”, der, arkadaşlar.

Bizim Sahte Solculara göre, Birinci Emperyalist Paylaşım Savaşı’nda Osmanlı da, emperyalist paylaşım savaşını güden cephelerden birine mensup bir devlet. O yüzden, onun kazandığı bir zafere sahip çıkılamaz. Bu anlayıştalar.

Ama biz diyoruz ki, Osmanlı o savaşın bir tarafı değil, o savaşın kurbanı!

O savaşın öznesi değil, nesnesi!

O savaşın asıl çıkış sebebi, Osmanlı’yı parçalamak, yağmalamak, yutmak arkadaşlar. Olay bu.

Osmanlı aldatılarak yarısömürge durumuna düşürüldüğü için, o savaşa zorla sokuldu.

Marks-Engels Usta’mızın, Türkiye üzerine yazıları Sol Yayınları tarafından “Doğu Sorunu [Türkiye]” adıyla yayımlanmıştı. Ustalarımız burada der ki, Batılı devletler Osmanlı’nın ruhuna fatiha okumaktadırlar.

Yine bir yerde derler ki, Osmanlı, Avrupa Medeniyetine yem olacaktır, yem edilecektir.

Ve yine burada Engels der ki, Osmanlı kaçınılmaz bir şekilde parçalanacak, çökecek…

“(…) Türkiye’nin bağımsızlığının korunması ya da Osmanlı İmparatorluğu’nun olası çözülüşü durumunda, Rusya’nın bu toprakları kendine katma tasarısının önlenmesi en önemli sorundur.” (F. Engels, age., s. 31)

Yani ne güzel koyuyor meseleyi. 1853’te yazıyor bunu Engels. New York Daily Tribune’de, 12 Nisan 1853’te, “Türkiye’de Konusunda Gerçek Sorun” başlığını taşıyan Başyazısında.

Yani Osmanlı’nın parçalanması kaçınılmaz.


Evet, tabiî, tabiî… Biz diyoruz ki işte, Batı Kapitalizmi, Emperyalizm aşamasına geçti artık, o dönemde. Yani, Türk bağımsızlığını korumak, diyor, önemle üzerinde durulması gereken meselelerdendir. Yani büyük Usta’mızın 1853’te gördüğünü, bizimkiler bugün bile, aradan 150 yıl, 155 yıl geçmiş olmasına rağmen görüp kavrayamıyorlar. Bunların nerede Marksist-Leninistliği?..

Lafta!

İşte biz Marksist-Leninistiz derken, bunu dudaktan söylemiyoruz.

Bir söz, ünlü yazarımız Reşat Nuri’nin dediği gibi, “dudaktan kalbe” vurmazsa, o sözün beş paralık bir değeri yoktur.

Biz Marksizmi-Leninizmi bir bilim olarak, İşçi Sınıfının kurtuluş bilimi olarak benimsiyoruz. Onun rehberliğinde mücadelemizi sürdürüyoruz.

Bizi, vay Osmanlıcı, şoven vesaire zırvalamalarıyla adi, basit sözlerle suçlamaya kalkıyorlar, kara çalmaya çalışıyorlar. Buna prim verir miyiz biz? Ciddiye alır mıyız bunu?

Bilimin dediği ortada…


Lenin, arkadaşlar, “Proletarya İhtilali ve Dönek Kautsky” adlı eserinde, yine yüce anıt eserlerinden biri Lenin Usta’nın:

“(…) Kendi burjuva “vatanı” için konuşmaya tarihî bir hakkı bulunan ve feodalizme karşı mücadelede yeni ülkelerde milyonlarca insanı uygar bir hayata götüren büyük burjuva ihtilallerine derin bir saygı gösteremeyen insan, Marksist olamaz.”

Yani büyük burjuva devrimlerine, 15’inci Yüzyılda İngiltere’de başlayan büyük burjuva devrimlerine saygı göstermemiz gerekir, çünkü feodalizmden daha üst bir üretim ve toplum biçimi olan kapitalizme sıçrattı insanlığı o devrimler, diyor. Onlara saygı göstermeyen insan, Marksist olamaz, diyor Lenin.

“(…) Bir insan, Alman Emperyalistleri tarafından Belçika’nın boğazlanması ya da Avusturya ve Türkiye’yi yağma için İngiltere, Fransa, Rusya ve İtalya Emperyalistleri arasında imzalanan pakt ile ilgili olarak, “vatanın savunması”ndan söz eden Plekhanov ve Kautsky’nin ikiyüzlülüğüne karşı nefret duymayınca da Marksist olamaz.” (Lenin, age., s. 26)

Demek ki, arkadaşlar bakın, Lenin Usta burada emperyalist savaşın iki cephesini çok net olarak görüyor.

Bir tarafta kim var?

Almanya var.

O neyi yutmak istiyor, Usta’nın koyuşuna göre?

Belçika ve Avusturya’yı.

Öbür tarafında kim var emperyalist yağma savaşının?

İngiltere, Fransa, Çarlık Rusyası ve İtalya var.

Bunlar kimi yağmalamak istiyor?

Avusturya ve Türkiye’yi yağmalamak istiyorlar.

Demek ki emperyalist savaşın bir parçası değil, kurbanı Türkiye. Öznesi değil, nesnesi, arkadaşlar. Ve bunu Lenin söylüyor.

Ne zaman söylüyor?

“1915 yılında, Mayıs’ın ikinci, Haziran’ın birinci yarısında yazıldı” bu makale.

Bu dönem, Çanakkale Kara Savaşlarının bütün şiddetiyle sürdüğü dönemdir. Bildiğimiz gibi Çanakkale Kara Savaşları, 25 Nisan 1915’te başladı, 9 Şubat 1916’da emperyalistlerin hezimeti kabul ederek defolup gitmesiyle sona erdi.

Tam o savaşın en şiddetli biçimde sürdüğü günlerde diyor bunu, Lenin Usta.

E, şimdi biz Leninistsek, bunu böyle göreceğiz, teori bunu söylüyor.

Stalin de burada, “Leninizmin İlkeleri”nde iki yerde açıkça söyler. Ama vaktimiz son derece azaldı, o yüzden… “Leninizmin İlkeleri”nde, (Sol Yayınları’ndan) arkadaşlarımız bakabilirler. Aynı, Lenin’in koyduğu tezleri tekrarlar.

Demek ki, Çanakkale Savaşları konusunda da, Marksizmin-Leninizmin tezini savunuyoruz biz; Kıvılcımlı ve biz.

Bizim dışımızdakiler, burjuvazinin tezlerini savunuyorlar.

Çanakkale Savaşları’na böyle aşağılık biçimde saldıran dönek yazarçizerler var. Hadi Uluengin, geçen yıllarda benzer bir yazı yazmıştı, hatırlayan arkadaşlarımız olabilir. Mustafa Yoldaş’la birlikte okumuştuk. Yine Engin Ardıç döneği, benzer bir yazı yazdı. E, şimdi bunlarla saf tutacaksın sen, ondan sonra da devrimcilik iddiasında bulunacaksın. Biz de sana Sahte Sol, Soytarı Sol deyince, vay bize hakaret ediyor, diye bize saldıracaksın. Ve bizimle ilişkiyi askıya alacaksın. Hiç umurumuzda olmaz! Ya adam olursunuz ya da erir, tükenir, yok olur gidersiniz…
Emperyalistlerin Çanakkale Hezimeti ve bu Hezimetin Dünya çapındaki önemi
Çanakkale Savaşları’nda bulunan, yağmacı emperyalist orduyla beraber bulunan bir İngiliz Savaş muhabiri var, arkadaşlar, Ellis Ashmead Bartlett. “Çanakkale Gerçeği” diye, tüm arkadaşlara salık vereceğim bir kitabı var. Burada çok açık bir şekilde anlatır emperyalistlerin amaçlarını. Yani, “Rüyalar Şehri İstanbul’u bir an önce ele geçirmek, Ayasofya’da yeniden Haç’ın hâkimiyetini sağlamak, Fatih’in Yeniçerilerinin yaptıklarının öcünü almak”, diye sıralar. Sürekli makaleler gönderir Londra’ya, savaşın başlarında gönderdiği yazılarında, zaferden o denli emindir ki; zafer çok yakın, der defalarca. Ve “Osmanlı Türkleri son Haçlı Seferinden bu yana Anglosakson süngüsü tatmadılar, şimdi tadacaklar”, der. “Haç için savaşan o kutsal şövalyelerin öcünü alacağız”, der. Ve coşkuya kapılır emperyalist ordu karşısında. “Bugüne dek Tarihin gördüğü en büyük Haçlı Ordusu bu. Onun önünde kim durabilir?” der. Ve Türkleri o kadar aşağılar ki… Türkleri ve Osmanlı Halklarını… Tabiî Kürt yoldaşlarımız da var, omuz omuza bu savaşlarda. Hiçbir şekilde ayrılmamışlar, Malazgirt Savaşı’ndan bu yana sürekli Türklerle omuz omuza, her zaman, sevinçte ve zor günlerde, tasada beraber olmuşlar, arkadaşlar.

“Bunlara on şilin rüşvet versek, bir de teslim olduklarında af çıkarsak, bu siperlerdeki Osmanlı Türkleri kaçar gider”, diye teklifte bulunur, Çanakkale Savaşlarının Komutanı Ian Hamilton’a. O denli emin yani, o denli aşağılıyor bizleri, savaşın başlangıcında.

Ama sonunda ne olduğunu görür. “Türkler müthiş kahramanca savunuyorlar yurtlarını. Köşeye sıkıştığı zaman korkunç yenilmez savaşçılar olur Türkler” der.

Ve savaşın gidişatını görür. Ve o yönde değerlendirmelerde bulunur ve Londra’ya o makaleleri göndermeye başlar. Iord Hamilton hemen ambargo koyar, Bartlett’in yazılarına. Engeller, gönderilmesini. Sonunda bir Avustralya savaş muhabirine makalesini verir ve İngiltere Başbakanı Asquith’e bir mektup yazar, arkadaşlar. Fakat bu mektubu Avustralya savaş muhabirine verirken, başka bir İngiliz savaş muhabiri görür, Ian Hamilton’a haber verir. Ian Hamilton, hemen o Avustralya savaş muhabirini Marsilya’da gemiden iner inmez tutuklatır. Ve elinden Bartlett’ın makalesini alır. İngiliz Başbakanına, Asquith’e ulaştırılmasını engeller böylece. Ama Avustralya savaş muhabiri, mektubun içeriğini belleğine yazmıştır. Onu tekrar kaleme alır. Avustralya Başbakanı Andrew Fisher’e gönderir. Fisher de İngiliz Başbakanı Asquith’e gönderir. Şimdi o mektubun son bölümünden kısa bir bölüm okumak istiyorum:

“Sayın Asquith,

“Size böylesine rahatça yazıyor olmamı mazur göreceğinizi umuyorum; ancak, bu mektubu size elle ulaştırma imkânına sahibim ve kesinlikle meselelerin gerçek yüzünü buradan öğrenmeniz gerektiğini düşünüyorum. Türklere karşı mutlak büyük başarılar gösterme yolundaki son büyük çabamız, Bannockburn Muharebesi’nden beri tarihimizdeki en korkunç ve pahalı fiyasko idi. Karargâhlar tarafından belirlenen planın en ufak bir başarı şansının bulunduğunu şahsen hiç düşünmedim, keza, bu planın akim [başarısız] kalışını 9. Kolordu’nun Anafarta Tepelerini zapt etmede başarısız kalışıyla açıklamaya yönelik gayretlerin gerçekle bir ilgisi bulunmamaktadır. Operasyonlar, imkânsız bir ülkede, İşgalci Güçlerin, bir generalin kesinlikle beklenti hakkına sahip olamayacağı mikyasta, elde edilmesi imkânsız hedeflere kahramanca dalması ve hayatlarını feda etmesi suretiyle bir süre sürdü. Asıl hedef, Yarımada’yı Suvla Körfezi’nden” (agy, s. 276) diye devam eder, arkadaşlar.

Yani, bu savaşın, vaktimiz yok okumaya, sürmesinin hiçbir anlamı yok. Kayıptan başka, hezimetten başka hiçbir şey vermez. En kısa sürede, zaten kış da yaklaşmaktadır, çekilmemiz gerekir, der, arkadaşlar.

Onun üzerine İngiliz Başbakanı Asquith, Ian Hamilton’ı, o gururlu, mağrur, emperyalist yağma savaşlarında büyük deneyimler edinmiş, zaferler kazanmış, Güney Afrika Halklarına kan kusturmuş, Hindistan’da mazlum Hindistan Halkına kan kusturmuş Ian Hamilton’ı görevden, yani Çanakkale Savaşları Müttefik Orduları Komutanlığından alır, yerine General Monroe’yu gönderir. Monroe, savaşın sürmesindeki anlamsızlığı çabuk kavrar. Ve onun üzerine emperyalist İtilaf Ordusu defolur gider, arkadaşlar.

Yani Çanakkale Savaşları ve Zaferi konusundaki tezlerimiz de, tümüyle Marksizmin-Leninizmin ilkelerine uygundur, arkadaşlar.

Birinci Kurtuluş Savaşı’mızın niteliği nedir?

Taci Arkadaşımız da uzun uzun anlattı. Bizim Birinci Kurtuluş Savaşı’mız, Antiemperyalist Ulusal Kurtuluş Savaşı’dır. Burjuva Antiemperyalist Ulusal Kurtuluş Savaşı’dır. Usta’mız adını böyle koyar. Ve Türkiye Komünist Partisi’nin ilk Başkanı ve onun yoldaşları da böyle koyar bu savaşın adını. Mustafa Suphi Yoldaş ve Onbeşler de aynen böyle koyar, arkadaşlar.

Şimdi bizim Sevrci Sahte Solcular, Mustafa Suphi’yi savunur görünürler, Onbeşler’i savunur görünürler. Ama hiç ilgileri yok Onbeşler’le de, Mustafa Suphi’yle de, TKP’nin o yıllarda verdiği mücadele ve savunduğu tezlerle de. Tam tersine, onlarla tam bir uyum içinde olan bizleriz.

Yine isterseniz önce Lenin’den başlayalım, arkadaşlar, Kurtuluş Savaşı’mızın niteliği neymiş. Büyükelçi olarak Ankara’ya gönderilen Sovyet diplomatı Aralov, Türkiye’ye hareket etmeden önce Lenin’le görüşür. Lenin’in öğütlerini, direktiflerini alır. Lenin’in ona söylediklerinden kısa bir bölüm okumak istiyorum.

“Türkler”… Lenin söylüyor arkadaşlar. Lenin’in çalışma odasına gidiyor Aralov, zamanımız yok oraları aktarmayalım. Lenin içtenlikle, dostlukla tokalaşıyor, hal hatır soruyor. Yani gönlünü okşayıcı sözler ediyor ve şunları söylüyor sonra da:

“(…) Şimdi size büyük bir iş veriliyor. Türkiye’de yararlı çalışacağınızı umuyorum. Türkler, milli kurtuluşları için savaşıyorlar. Bunun için Merkez Komitesi, askerlik işlerini bilen birisi olarak, sizi oraya gönderiyor. Emperyalistler Türkiye’yi soyup soğana çevirdiler, hâlâ da soyuyorlar. Köylüler ve işçiler buna katlanamadılar ve başkaldırdılar. Sabır bardağı taştı; gerek Doğu Halkları, gerek biz emperyalist kuvvetlere karşı savaşıyoruz. Sovyetler Birliği emperyalistlerle olan işini bitirdi. Onları bozguna uğrattı ve memleketten kovdu. Onların dişlerini söktük. Keskin tırnaklarını vücudumuza geçirmelerine izin vermedik.”

“Lenin Türkiye’de olup bitenleri çok iyi biliyordu. (Aralov diyor bunu hatıralarında ve Lenin devam ediyor:)

“-Mustafa Kemal Paşa, tabiî ki sosyalist değildir” diyordu Lenin, “Ama görülüyor ki iyi bir teşkilatçı. Kabiliyetli bir lider, milli burjuva ihtilalini idare ediyor. İlerici, akıllı bir devlet adamı. Bizim sosyalist inkılâbımızın önemini anlamış olup, Sovyet Rusya’ya karşı olumlu davranıyor. O, istilacılara karşı bir kurtuluş savaşı yapıyor. Emperyalistlerin gururunu kıracağına, padişahı da yardakçılarıyla birlikte silip süpüreceğine inanıyorum. Halkın ona inandığını söylüyorlar. Ona, yani Türk Halkına yardım etmemiz gerekiyor. İşte, sizin işiniz budur. Türk Hükümetine, Türk Halkına saygı gösteriniz. Büyüklük taslamayınız. Onların işlerine karışmayınız… İngiltere onların üzerine Yunanistan’ı saldırttı. İngiltere ile Amerika bizim üzerimize de sürü ile memleket saldırttı… Sizi ciddi işler bekliyor. Yoldaş Frunze bu günlerde Ukrayna Cumhuriyet adına Ankara’ya gidecektir. Herhalde onunla Türkiye’de karşılaşacaksınızdır.

“-Kendimiz fakir olduğumuz halde Türkiye’ye maddi yardımda bulunabiliriz. Bunu yapmamız gereklidir.” (diyor arkadaşlar.)

Küçük bir paragraf daha aktarayım:

“-En önemlisi halka saygı göstermektir. Emperyalistlerin yağmacı istilacı politikalarına karşılık bizim, hiçbir çıkara dayanmayan dostluk ve memleketin iç yaşamına karışmama durumumuzu, açıklayınız! İşte sizin ödeviniz!.. Ne gibi yardımlarda bulunacağımızı da bildirelim; en kuvvetli bir ihtimalle silah yardımında bulunacağız. Gerekirse başka şeyler de veririz. Dil öğreniniz…” filan diye, devam eder arkadaşlar, zamanımız yok. (S. İ. Aralov, Bir Sovyet Diplomatının Türkiye Hatıraları, s. 37-40)

Demek ki Lenin, çok net bir şekilde Kurtuluş Savaşı’mızın karakterini ortaya koyuyor, arkadaşlar. Şimdi bunu inkâr ettik mi, o zaman Leninciyiz deme hakkımız kendiliğinden ortadan kalkar.

Biz neden Leninistiz?

Marksizmin-Leninizmin tezlerini benimsediğimiz için. O tezlerin ışığında kavga yürüttüğümüz için Leninistiz, diyoruz. E, onları reddedersek Leninistliğimiz lafta kalır…

Yine, zamanımız yok arkadaşlar, burada, Stalin Boğazlar’da İtilaf Donanmasını bombalayalım, der, imha edelim der, işgalci donanmayı. İşgal altında o zaman İstanbul. Ali Fuat Paşa’ya önerir Stalin bunu açıkça. Ve 10 milyon altın ruble yardım vaat eder Sovyetler. Birinci 5 milyonunu gönderirler, ikinci 5 milyonu da, arkadaşlar, halledeceğiz, der Stalin.

“Stalin’in Boğazlar’ı torpilleme teklifi,

“Bundan sonra Milletler Komiseri Stalin’le olan mülakatımız aşağıdaki şekilde cereyan etmişti.”

General, Mustafa Kemal’in silah arkadaşlarından Ali Fuat Cebesoy. O zaman Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi. O, anılarında, “Moskova Hatıraları” adlı anılarında, yazıyor.

“- Anlıyorum, Paşa! (diyor, Ali Fuat Cebesoy’a, Stalin) Selanik’in Bulgaristan, Yunanistan, Sırbistan’dan hangisine verilmesinin daha münasip olacağı hakkında fikrinizi öğrenebilir miyim?”

Yani bu denli dostça davranıyor Stalin de. Sizin tercihiniz yönünde bizim de görüşümüz olsun, istiyor. Sizin tercihinize uyalım, diyor Stalin.

“Ben– Yunanistan’da kalması daha adilane olur.

“Stalin– Boğazlar’da denizden bir teşebbüste bulunulmasını ve İtilaf Donanmasının ızrar edilmesini [zarar verilmesini] düşünüyorum. Bu maksatla Alman mütehassıslarını Kırım’a getirteceğim. Onlara Kırım’da torpil ve sair tahrip vasıtaları yaptırtacağım. Eğer bunların Boğazlar’a nakli tarafınızdan temin edilebilirse, hemen işe başlanabilir. Siz ne dersiniz?

“Ben– Tahrip vasıtalarını, mütehassısların gösterecekleri usul dairesinde Türk denizcilerinin kendi küçük gemileriyle nakledebileceklerini mümkün görüyorum.

“Bundan sonra sözü benim istediklerim üzerine getirdim, dedim ki:

“Vaadedilen on milyon rublelik altının ikinci taksidi olan beş milyonu Ankara’ya gönderebilmek üzere acele yola çıkarılmasını rica edeceğim.

“Bu hususta bir iki gün içinde kat’i ve müspet bir cevap verebileceğini söyledi.

“Türkiye’ye gönderilmesi takarrür eden esliha (yani Türkiye’ye gönderilmesi kararlaştırılan silahlar, – N. Ankut), cephane ve harp malzemesinin, görülen mübrem ihtiyaç üzerine bütün süratiyle gönderilmesini hususi surette Yoldaş Stalin’den rica edebilir miyim?

“Sual ve ricama da:

“Bunu temin edeceğimi vaad ediyorum.

“Cevabını verdi. Konuşmamız geç vakitlere kadar samimi olarak devam etmişti.” diye devam ediyor, arkadaşlar. (agy., s.160-161)

Yani Stalin de böylesine dost. Birlikte İtilaf Donanmasını, işgalci donanmayı imha edelim, diyor.

Şimdi zamanımız ne kadar kaldı?

İki saat doldu, bir yarım saat kaldı. İki buçuk saat süre tanımıştı yoldaşlarım bana. O bakımdan…

***

Sanırız, gerçeği görüp anlamak isteyen arkadaşlar için, sonuç elde edilmiştir.

Burada bir de şunu gördük:

Baykuş Gözlü Okuyan Hafız, Çanakkale Zaferimize, yukarıda görüldüğü şekilde saldırırken, aynı saatlerde Yeni Sahte TKP’nin Çanakkale İl Örgütü, Zaferimizi sahiplenen bir açıklamada bulunuyor. Açıklamalarından üç paragraf:

“Yıl 1915, Boğaza giren İngiliz, Fransız zırhlıları, yarımadaya çıkartılan emperyalist ordular. Anadolu’nun dört bir yanından buna karşı mücadeleye gelen boyun eğmeyenler. Direnenler ve kazananlar…

“(…)

“Şartlar şimdi de çok farklı değil. O zaman işgal ordularıydı memleketin üzerine kirli çizmeleriyle basanlar, şimdi onların gerici uşakları. Yine Çanakkale, yine işgal ve yine boyun eğmeyenlerin direnişi!

“(…)

“Çanakkale tarihi buna boyun eğmeyeceğini göstermiştir. Yıllar önce gösterdi. AKP’yi yaratanlara gösterdi. Gericiliği yaratanlara, sermayenin ve emperyalizmin uşaklığını yapanlara gösterdi.” (https://goo.gl/M11zye)


Saygıdeğer Arkadaşlar;

Görüldüğü gibi, bizim her tezimiz, her tespitimiz, İşçi Sınıfı Biliminin yol göstericiliğinde oluşturulmuş, bütünüyle gerçeği ifade eden görüşlerdir. Biz İşçi Sınıfı Devrimcisiyiz. Gerçek Devrimciyiz.

Özetçe; Marksizm-Leninizmin ana tezlerinin ışığında Türkiye’nin orijinal devrim öğretisini oluşturan ve o doğrultuda savaşan biricik Gerçek Devrimci Partiyiz. Her sözümüz, her davranışımız, bu özelliğimizi ortaya koyar açıkça…

Bu topraklarda, devrimi bizim yolumuzu izleyen ve bu yolda savaşan Gerçek Devrimciler zafere ulaştıracaktır…

Not: İzleyen arkadaşlar ayrımına varmıştır. 15 Temmuz Paylaşım Savaşı sonrasından itibaren bu türden polemiklere girmeyi bırakmıştık. Bütün enerjimizi, Tayyibistan Faşist Din Devleti’ni kurmaya çabalayan ABD yapımı Kaçak Saraylı’ya ve onun AKP’gilleri’nin iktidarına vurmaya yöneltmiştik. Fakat, Baykuş Gözlü Kardeş’in dün bize, meşrebi olduğu üzere, sinsice ve ahlâksızca saldırması bizi cevap verme mecburiyetine itti. Yoksa, bu tür konular bizce bugünün meselesi değildir…

Halkız, Haklıyız, Yeneceğiz!

Mete Özgür, Kafkas Şiirleri'ni inceledi.
 15 Mar 01:42 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kaysın Kuliev, şiirleri 100'den fazla dile çevrilmiş bir Balkar Türkü şairi... Kuliev'in şiirlerini güçlü ve farklı kılan şey şüphesiz yaşadığı dönem, coğrafya, siyasi ve toplumsal durumdur. Zira kendisi Ekim Devrimi'nin gerçekleştiği yıl yani 1917 yılında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nde, Kuzey Kafkasya'da Karaçay-Balkar bölgesinde doğmuş ve hayatının büyük çoğunluğunu burada geçirmiş.

Stalin rejiminin edebiyatı bir propaganda aracı olarak kullandığını ya da sanatçıya bunu dayattığını düşünürsek, Kaysın Kuliev'in bu dayatma karşısında vazgeçmediği vatan şiirleriyle oldukça dik bir duruş sergilediğini de söyleyebiliriz.

Vatan şiiri denilince akla gür sesli bir lirizm ya da güçlü epik söylemler gelse de Kaysın Kuliev şiirlerinde genellikle pastoral ögeler göze çarpar ki, kitapta yaklaşık 15 şiirin adında dağ yer alır. Bu yönüyle Kuliev ile Sabahattin Ali birbirine benzer. Nitekim her iki şairin de özgürlük imgelerinin en önemlisi dağlardır.

Kuliev, 2. Dünya Savaşı'nda Kızılordu saflarında Nazi Almanyasına karşı savaşsa da halkı hainlikle suçlanarak sürgün edilmiş ve Kuliev de halkıyla birlikte gitmeyi tercih etmiş. Çok sevdiği vatanından 13 yıl uzak kalmıştır. Kuliev, Karaçay-Balkar bölgesini vatanı bilmesine ve şiirlerinde dağlı halkı için özgürlüğü çokça dile getirmesine karşın, temelde SSCB'ye bağlılıktan da vazgeçmez. Bu bağlılığın onun vatan şiirleri karşısında eleştirilebilecek önemli bir nokta olduğunu düşünüyorum. Diğer önemli bir nokta ise kitabın ismiyle alakalı. Kafkasya oldukça geniş ve çok uluslu bir coğrafya. Hemen her kafkas halkının benzer acıları yaşamasına rağmen bu şiirlerin bütün bir Kafkasya'yı kucaklamaya kollarının yetmeyeceği kanaatindeyim.


İyi kitaplar...

Bana takılan karşı devrimci etiketi beni daha da boğdu, çünkü ruhumda
kendimi komünist, Leninist, partili, devrimci sayıyordum. Varlığımın
her yeriyle (yazışmalarım arasında, Siz, belki de, MK'ne yazdığım, bir
ara bu yönde yazdığım, ama sonra vazgeçip attığım mektubu bulmuşunuzdur)
bunu protesto ediyordum. Bunu bana yönelik bUyUk bir haksızlık
sayıyor ve çok bUyük bir trajedi yaşıyordum. Daha önce Sizde hapisteyken
ağır bir trajedi yaşamış olduğum için, bu daha da ağır geliyordu. Sonuçta
sadece devrimci değil, aynı zamanda insandım. Ben, devrimci olarak,
o zaman kendi kendime ölUm kararımı imzaladım. Bunu kendi açımdan
devrimci onurun ve erkekliğin en bUyUk eylemi saydım ve kendim
için bunda bUyUk moral tatmin buldum. Sanırım. Siz o zaman bunu anladınız.
Ama insan olarak da, hayvani bir organizma olarak da, ağır bir
ölüm beklentisi yaşadım. Bu ağır duygularla Sizde iki hafta bulundum,
sonra benim yazgıma karar verildi. Siz kendiniz görüyorsunuz - daha 36
yaşındayım, ama artık neredeyse bütün saçlarım ağardı. Bu yüzden beni
karşı devrimci olarak gösterdikleri sırada yaşadığım ve geçirdiğim incinme,
küçük düşme ve hakaret duygularını anlayacaksınız. Özellikle de bu
suçlama, bir zamanlar birlikte Ekim Devrimi'nin ve Sovyet iktidarının
düşmanlarına karşı birlikte mücadele ettiğim insanlardan geldiği zaman.
Beni zaman içinde marksizmin ve leninizmin sömürge ve milli sorunlar
açısından revizyonunu temel alan bağımsız bir parti kurma kararına
götüren şey, işte bu psikolojik temel. Ayrıca, o zamanlar sözde "sağcı" tatar
ve kısmen başkırt komünistlerin çevresinde oluşun aşırı ağır baskılar da
buna yardımcı oldu.
Bunun sonucu öncelikle benim tarafımdan hazırlanan "Avrupa ve Asya
Türk Halklarının Bazı Ekonomik ve KUltUrel Gelişim Sorunları
Üzerine" tezleri tamamlamak oldu. Bunlarda sömürge köktenciliğinin
milli otodeterminasyon şiarıyla komünist şiarın karşıtlığını ortaya koymak
istedim - "sömürgelerin, sömürgelerin metropoller üzerindeki diktatörlüğü
aracılığıyla özgürleşmesi." Metropol halklarının proletaryanın himayesi
altında maddi ve kültürel güçlerini birleşme ve bütünleştirme politikası
olarak kavranan komünizm, benim çözümlememe ve yeni kavrayışa göre,
Avrupa milliyetçiliğinin ilerici ve yeni bir biçimi olarak göründü ilk kez.
Daha sonra bu tezleri genel olarak sömürge sorununa geliştirmeye çalıştım,
onları emperyalizm üzerine Leninci kuram ve bunun Stalinci yorumunun
köktenci bir revizyonu temeline yerleştirdim. Çok açık bir şekilde
söylüyorum, çünkü Sizin ve tarihin karşısında, sonuçta tek bir yüze sahip
olmak istiyorum, gizleyecek bir şeyim yok.

sultan galiyev

Türkiye'de kurulacak rejim, sosyal devrim yönünde olabilir miydi?
Sovyetler, yardım karşılığında ne istiyor Türklerden?
M. Kemal, Milli mücadele öncesi padişahı ne tür bir çözüme ikna etmeye çalışıyor?
Kazım Karabekir neden komünist görüntüsü veriyor?
Padişah M. Kemal'in niyetini bilmesine rağmen nasıl oldu da onu çok önemli bir görevle Anadoluya gönderdi?
Babıali Baskınına M. Kemal'in tepkisi ne olur?
Geleneksel ve iktisadi olarak azgelişmiş bir ülkede demokrasi nasıl tesis edilecektir?
Milli mücadele döneminde komünizme sempati ideolojik mi konjoktürel mi?
Yeşilordu örgütü nedir? Çerkez Ethem komünist miydi?
Enver Paşa'nın Bakü Kongresinde ne işi var?
Geri kalmış toplumlar sosyal devrimi nasıl benimseyecekler?
Doğu Harekatında ordu Sarıkamış'ta neden 1 ay süreyle bekliyor?
M. Kemal, Lenin'in yazdığı mektupta neden ağır ideolojik bir uslup kullandı?
Mustafa Suphi kimdir? Liberal eğilimden sıkı komünist eğilim nasıl ortaya çıktı?
Mustafa Suphi'nin öldürülmesi haberi Sovyet gazetelerinde neden 3 ay sonra çıktı?
Stalin, Ankara'nın sağa kayma eğiliminden neden kuşkulandı?
Sovyet ekonomisinin kapitalizme verdiği ilk taviz, NEP nedir?
Sovyetlerin Türkiye’ye yaptığı nakdi ve askeri yardım neden Moskova Antlaşmasında yer almıyor?
TBMM'den habersiz İtalya ve Fransa'yla antlaşma yapan, yapılan anlaşmalar Ankara tarafından reddedilip bakanlıktan istifa ettirilen Dışişleri Bakanı kimdir?
M. Kemal neden halkın elindeki zahirenin %40'ına el koyup Sovyetlere gönderiyor?
Ruslar Enver'e neden son ana kadar elinde tutuyor?
Sovyetlere Harp Komünizmi döneminin özellikleri nelerdir?
Enver'in yardım teklifine M. Kemal ne cevap veriyor?
Enver'in Sovyet karşıtı bir isyana katılmasının nedeni nedir?
Yunanlıların Anadolu işgalinin motivasyonu nedir?
Fransa'nın, İngiltere aleyhine Türkiye'yle Ankara antlaşmasını imzalamasının nedeni nedir?

(Hepsi bu kitapta )

Baran Kaya, bir alıntı ekledi.
26 Oca 10:07 · Kitabı okuyor

Erkeklerle kadınların eşit olacağı bir dünya hayal etmek kolay; çünkü Sovyet Devrimi'nin vaat ettiği de tam olarak böyle bir dünyaydi.

Özgürlük Aşıkları, Claudine Monteil (Sayfa 134)Özgürlük Aşıkları, Claudine Monteil (Sayfa 134)
Ferman Mamedov, bir alıntı ekledi.
 20 Oca 23:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Boris Pasternak ve Nobel
Doktor Jivago'nun Batı'da hemen sahiplenilmesi, yazarının Nobel'le taltif edilmesi, buna karşılık Sovyetler Birliği'nde, birliğin dağılma arifesine kadar bir türlü yayımlanmaması, eserin Yuri nezdinde Sovyet devrimi öncesi hayata duyulan nostaljiyi idealize etmesiyle ilgilidir. Zira Yuri'nin Lara'da gördüğü Sovyetler'in madenlerinde çalışan işçi kadınları değildir; sanattan, süsten, şiirden mürekkep Çarlık döneminin ebedi kadınlarıdır. Siyasi mesaj Yuri'nin bu arzusunda gizlidir.

İzdiham Sayı: 27, Kolektif (Sayfa 57 - Hakkı Özdemir - "Ebedi kadın ve devrim".)İzdiham Sayı: 27, Kolektif (Sayfa 57 - Hakkı Özdemir - "Ebedi kadın ve devrim".)