İarea, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okuyor

Sözcükler insanı doğanın geri kalanından ayırandır ve sözcükler onu kullanmaya cesaret edenler için tehlikelidir.”

Aşk ve İrade, Rollo MayAşk ve İrade, Rollo May

Şiir ve yorum Mehmet Cuma ÖZTÜRK Aşık Kalır 23.03.2018
https://youtu.be/1XwP6JEY2vE

Bazen şiirde mısra yarım kalır bazen bir parça ekmek
Bazen rıhtımdan uğurlananın ardında
İki derin çukur, iki çift nemli kıyı kalır.
Göğün şiddeti ile Arnavut kaldırımlarını döven yağmur,
Köşe başını tutmuş nefesi dumanlı
Kuyruğunu kıstırmış bir köpek kalır.
Sokak adamının suretinde kaderine bilenmiş bir neşe
Adam diyorum adam şehrin pis sularında
Akıp giden zaman da çocukluğu kalır.
Sol yanımda kafes boşluğum da ince bir sızı kalır
Bazen dumanı tüten çayım da
Düşlerimde kirpiklerinden topuklarına bir sen kalır
Hıçkırıkla düğümlenen boğazımda sözcükler
Mavi yeşil umutlar solgun sarı sayfalar da kalır
Ve bazen dolunay şavkı vuran gece de
Pencereme konmuş kahvemsi gözler kalır
Fincan gibi oyuk içimde telve telve hasretin kalır
Ve ahir zaman da Maşuk’un masalın da aşık kalır…

Levent Kılıç, bir alıntı ekledi.
15 saat önce · Kitabı okuyor

Sözcükler kale­min ucunda biçimlendiğinde yazar da onları gö­rür elbet, ama okuyucu gibi görmez, çünkü yazmadan önce tanımaktadır onları..

Edebiyat Nedir?, Jean-Paul SartreEdebiyat Nedir?, Jean-Paul Sartre
özlem, bir alıntı ekledi.
16 saat önce · Kitabı okuyor

Sohbetleri o kadar anlamsız olurdu ki kullandıkları sözcükler yerine, sokağın kaldırımlarını dolduracak anlamsız, gürültülü iniltiler çıkarsalar bile bir şey değişmez.

Doktor Jivago, Boris Pasternak (Sayfa 54)Doktor Jivago, Boris Pasternak (Sayfa 54)
Doru Yağmur, bir alıntı ekledi.
19 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Birbirimizle hiç ama hiç konuşmadığımız sözcükler varya… ben onların sırça köşkünde partiler düzenliyorum. Gözyaşı döküyorum patlamayan kestanelerin karşısında. Vapur yanaştığında aşkım da burada olacak diyorum. kimse anlamıyor olacakları.

Orospu Kırmızı, Umay UmayOrospu Kırmızı, Umay Umay

SİMURG EFSANESİ

Simurg mitosundan, yani diğer adıyla Zümrüd-ü Anka kuşundan Kürt mitolojisi diğer Doğu mitoloji ve efsanelerinde de bahsedilmektedir. Bu kuşun öleceği zaman, bir tür ateş olup kendi kendini yaktığı ve kendisinden yeniden doğduğu söylentiler arasındadır…

Mistik kuş Simurg, Kürt sanatında kuş şeklinde, kanatlı dev bir yaratık olarak resmedilmiştir. Kürt efsanesine göre, bu kuş o kadar yaşlıdır ki dünyanın yıkılışına üç kez tanık olmuştur. Bir antik Kürt tanımında ise Simurg’un kendisini alevler kaplayana kadar 1700 yıl yaşadığından, ölümsüz olduğundan ve Bilgi Ağacı’nda bir yuvası olduğundan bahsedilmiştir. Sasani Persler Simurg’un yere bereket bahşedeceğine ve dünya ile göğün arasındaki birliği sağlayacağına inanırlardı. Simurg’un tüylerinin bakır renginde olduğu söylenmiştir. Onun iyilik sever bir doğası olduğu ve kanatlarının bir dokunuşunun her türlü hastalık veya yarayı tedavi edeceğine inanılırdı.

‘Efsaneye göre kuşların hükümdarı olan Simurg ( Zümrüd-ü Anka ), Bilgi Ağacı’nın dallarında yaşar ve her şeyi bilirmiş’

Kuşlar Simurg’a inanır ve onun kendilerini kurtaracağını düşünürlermiş. Ama içlerinden Simurg’u gören olmamış. Simurg ortada görünmedikçe kuşkulanır olmuşlar ve sonunda umudu kesmişler. Simurg’un yuvası, etekleri bulutların üzerinde olan Kaf Dağı’nın tepesindeymiş. Bir gün uzak bir ülkede bir kuş sürüsü Simurg’un kanadından bir tüy bulmuş. Simurg’un var olduğunu anlayan dünyadaki tüm kuşlar toplanmışlar ve hep birlikte Simurg’un huzuruna gidip, yolunda gitmeyen şeyler için yardım istemeye karar vermişler.

Kaf dağına varmak için ise yedi dipsiz vadiyi aşmak gerekirmiş, Bu vadilerin her biri bir diğerinden daha çetinmiş. Birincisi; İSTEK, ikincisi; AŞK, üçüncüsü; MARİFET, dördüncüsü; İSTİSNA, beşincisi; TEVHİD, altıncısı; ŞAŞKINLIK ve yedincisi ; YOKOLUŞ vadileriymiş.

‘Yedi vadi üzerinden uçtukça sayıları gittikçe azalmış.’

Kuşlar, hep birlikte göğe doğru uçmaya başlamışlar. İsteği ve sebatı az olanlar, dünyevi şeylere takılanlar yolda birer birer dökülmüşler. Yorulanlar ve düşenler olmuş. Önce ‘Aşk Denizi’nden geçmişler sonra ‘Ayrılık Vadisi’nden’ uçmuşlar. ‘Hırs Ovası’nı aşıp, ‘Kıskançlık Gölü’ne’ sapmışlar. Kuşların kimisi ‘Aşk Denizi’ne’ dalmış, kimisi ‘Ayrılık Vadisi’nde’ kopmuş sürüden. Kimi hırslanıp düşmüş ovaya, kimi kıskanıp batmış göle.

Önce Bülbül geri dönmüş, güle olan aşkını hatırlayıp; Papağan o güzelim tüylerini bahane etmiş (oysa tüyleri yüzünden kafese kapatılırmış); Kartal yükseklerdeki krallığını bırakamamış; Baykuş yıkıntılarını; Balıkçıl kuşu bataklığını özlemiş…

Sonunda sırrı, sözcükler çözmüş: Kürtçe ‘si’, ‘otuz’ demektir. ‘Murg’ ise ‘kuş.’
Ve nihayet beş vadiden geçtikten sonra gelen Altıncı Vadi ‘Şaşkınlık’ ve sonuncusu Yedinci Vadi olan ‘Yokoluş Vadisi’nde’ bütün kuşlar umutlarını yitirmiş. Kaf Dağı’na vardıklarında geriye sadece otuz kuş kalmış. Simurg’un yuvasını bulunca ögrenmişler ki ‘Simurg – otuz kuş’ demekmiş. Onların her biri birer Simurg’muş. 30 kuş anlar ki aradıkları kendileridir ve gerçek yolculuk, kendine yapılan yolculuktur.

Havva Kuru, bir alıntı ekledi.
19 saat önce

8.10 vapuru
Sesinde ne var biliyor musun
Söylemediğin sözcükler var
Küçücük şeyler belki
Ama günün bu saatinde
Anıt gibi dururlar

Sesinde ne var biliyor musun
Söyleyemediğin sözcükler var.

Sevda Sözleri, Cemal Süreya (Sayfa 202)Sevda Sözleri, Cemal Süreya (Sayfa 202)
Semra, bir alıntı ekledi.
22 Mar 21:28

Kuşaklar arası çatışmada,çocuklar ve ihtiyarlar çoğunlukla aynı safta yer alırlar:Birinciler kehanetler ileri sürer,ikinciler de bunların anlamını açıklar.

Sözcükler, Jean-Paul Sartre (Sayfa 29 - Can yayınları 10.Baskı)Sözcükler, Jean-Paul Sartre (Sayfa 29 - Can yayınları 10.Baskı)
Alp Kaan Kara, bir alıntı ekledi.
22 Mar 18:27 · İnceledi

"Gerçekliği sözcüklerin sıvısıyla sıvıyoruz öyleyse ve aslında sözcükler gerçekliği görünür kılmaktan çok karanlığa boğuyor."

Konuşmanın İmkansızlığı Üzerine Bir Diyalog, Osman Çakmakçı (Sayfa 7 - Türkiye İŞ Bankası Kültür Yayınları)Konuşmanın İmkansızlığı Üzerine Bir Diyalog, Osman Çakmakçı (Sayfa 7 - Türkiye İŞ Bankası Kültür Yayınları)