Beş kralın savaşı başlamıştır. Kimilerine göre, Renly Baratheon 5 kral kendisini ilan etmeden önce öldüğü için ismi bu şekilde olmasa da literatürde böyle geçer. Balon Greyjoy, Kuzey ordusu Güney'e indiğinde Kuzey'e saldırır, Lannisterların ordusunun yarısı Stark tarafından dağıtılmıştır. Vadi tarafsızlığını korumuş, Tyreller ise Renly Baratheon'u desteklemiştir. Ordu olarak en az taraftarı olan Stannis Baratheon büyü ile Renly'i öldürdükten sonra Fırtına Toprakları ordularını tarafına çeker ve Deniz'den Kral'ın Şehrine saldırır. Renly, Kral'ın Şehrini, karadan kuşatarak fethetme taraftarıydı ama Stannis acele etmiştir ve babası tarafından Başkente yollanan Tyrion Lannister Stannis'i karşılamaya hazırdır.

Yazların onlarca yıl, kışların ise bir ömür hüküm sürdüğü Westeros kıta'sı ile Essos ve Sothoros kıtaları'nın oluşturduğu Buz ve Ateşin Şarkısı evreninin, Robert İsyanı'nın 15 yıl sonrasını yani 298 AL(Aegon's Landing)'den başlar. Westeros soylu hanelerin ve aile onurlarının ön planda olduğu bir kıtadır. İlk İnsanların gelişi, Kahramanlar Çağı, Andal İstilası ve Targaryen Fethi bölümlerine değinir. Kral Robert Baratheon ölene kadar, görüntüsel olarak bir barış olsa da, her hanenin diğer haneye hatta kendi hanedan akrabalarına dahi düşmanlığı vardır. Beş Kralın Savaşı fiilen başlamadan öncesinde biter. Robb Stark ile diz çökmüş Kuzey, tahta isyan ederek kendi krallığını ilan eder. Tahtın kendi hakları olduğunu düşünen Renly ve Stannis Baratheonlar ise aralarında bir savaşa girerler. Tecrübeli ve zengin Tywin Lannister Savaş başında yalnız görünse de zekası ile rakiplerini elimine etmeye başlayacaktır.

Peyderpey, bir alıntı ekledi.
09 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tyrion (spoiler içerebilir)
"Jaime bizi zor bir duruma düşürdü. Roose Bolton ve ordusundan geri kalanlar kuzeyimizde. Düşmanlarımız İkizler'i ve Moat Cailin'i aldı. Robb Stark batıyı tutuyor. Yani bir çarpışmayı daha göze almadan Lannis Limanı'na ya da Kaya'ya çekilemeyiz. Jaime esir ve ordusu neredeyse tamamen yok oldu. Myrli Thoros ve Beric Dondarrion iaşe kafilelerimize bela olmaya devam ediyor. Doğumuzda Arrynlar var. Stannis Baratheon, Ejderha Kayası'nda. Güneyde, Yüksek Bahçe ve Fırtına Burnu sancak beylerini çağırıyor."
Tyrion güldü. "Bir nefes al baba. En azından Rhaegar Targaryen hâlâ ölü."

Taht Oyunları, George R. R. Martin (Sayfa 792 - Epsilon)Taht Oyunları, George R. R. Martin (Sayfa 792 - Epsilon)
Fatima Abbasova, Kralların Çarpışması - Kısım 1'ı inceledi.
03 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 7/10 puan

Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin ikinci kitabı. Yine heyecan dorukta. İlk kitabın devamı olarak Yedi Krallık'taki beş kralın çarpışasını hikaye ediyor. Tahtın gerçek varisi Stannis Baratheon, kardeşi Renly Baratheon, Kuzeyin kralı Robb Stark ve tahtda oturan yeşil çoçuk Joffrey.
Dizide Sansa'ya nasıl qıcık olsam da, bu kitapta karakterin durumu daha anlaşılır durumda.